Na Ebay nakupuji pravidelně od roku 2006 a nejednou se mi zde podařilo ukořistit skvosty, které bych si za běžnou prodejní cenu nemohla dovolit nebo které už dávno nejsou v prodeji. Nakupuji zde i položky, které jsou v České republice nedostupné či položky, které se u nás sice prodávají, ale na Ebay je koupím za zlomek ceny.

Sepsala jsem pro Vás obsáhlý článek, který Vám s nakupováním pomůže, na Ebay na Vás totiž nečekají pouze lákavé nabídky, ale i spousta nástrah, před kterými je nutné mít se na pozoru.

1 Po založení účtu nakupte drobnosti

Pokud jste se právě registrovali na Ebay, doporučuji nakoupit pár drobností a ihned za ně zaplatit, abyste získali dobré hodnocení. Tím získáte důvěryhodnost a budete moci nakupovat bez omezení. Někteří prodejci totiž blokují uživatele, kteří nemají žádné nebo mají málo hodnocení, což se týká především hodnotnějších položek.

2 Stáhněte si mobilní aplikaci

Díky mobilní aplikaci můžete mít přehled nad Vašimi aukcemi a přihazovat kdykoliv a kdekoliv. Můžete si nastavit vlastní upozornění a aplikace Vás bude automaticky informovat o aukcích před jejich koncem i o aukcích, ve kterých jste byli přehozeni. Můžete si nastavit i čas, kdy Vás aplikace nebude vyrušovat a můžete se i nerušeně vyspat.

3 Nastavte si upozornění

Pokud máte zájem o nákup specifické položky, můžete si nastavit upozornění a systém Vám zašle email pokaždé, když nějaký prodejce zveřejní danou položku. Ušetříte tím čas a budete mít jistotu, že nepromarníte příležist vytouženou věc zakoupit. Jednoduše zadejte název položky do vyhledávání a klikněte na zelený nápis + Follow this search.

4 Sledujte oblíbené prodejce

Pokud objevíte prodejce, jehož nabízený sortiment Vás zaujme, přidejte si ho do sledování a jeho nejnovější položky se Vám zobrazí na hlavní stránce.

5 Zjistěte si cenu produktu

Nakupování na Ebay Vám samo o sobě nezaručí nejvýhodnější cenu, proto si před koupí libovolného výrobku nejprve zjistěte jeho obvyklou prodejní cenu. Zboží nabízené formou aukce bývá často v zápalu boje a přívalu adrenalinu přeplacené.

6 Zjistěte si cenu obvyklou na Ebay

Pokud se jedná třeba o starší věci, které se již v obchodech neprodávají, můžete si snadno zjistit konečnou cenu, za kterou se daná věc prodala v aukcích. Chcete-li zobrazit tyto informace, změňte si pokročilé nastavení vyhledávání na prodané položky a výsledek seřaďte podle ceny.

7 Zaměřte se na přehlédnuté položky

Prodávající na Ebay často začínají aukci na ceně 99 pencí doufajíc, že se o danou věc strhne bitva, ale plno z těchto položek zůstává vzhledem k množství aukcí přehlédnuto. Využijte některého z vyhledávacích nástrojů, například Last Minute Auction, který Vám ve vybrané kategorii vyhledá položky, jejichž aukce končí během hodiny s cenou pod jednu libru nebo Zero Bid Finder, který Vám vyhledá opomenuté položky končících aukcí s žádnými nabídkami. Vždy si ale pečlivě zkontrolujte náklady na dopravu, někteří prodejci se vysokou cenou dopravy snaží vykompenzovat nízkou cenu prodávané položky.

8 Zaměřte se na překlepy

Při objemu zvěřejňovaných aukcí na Ebay není reálné očekávat, že prodejce napíše správně každé slovo v názvu aukce. Ne každý prodejce je anglický rodilý mluvčí a ruku na srdce, překlep nebo gramatická chybka se může vloudit kamkoli. Kvůli pravopisným nepřesnostem zůstávají takové aukce nedohledatelné pro obyčejné uživatele, což Vám umožňuje získat takový produkt za babku. Jednoduše využijte služeb některého z online nástrojů, který se na vyhledávání těchto položek specializuje, například Misspelt od BayCrazy.

9 Využijte nepřesného popisu produktu a nesrovnalostí

Někteří prodejci vynechávají důležité informace o dražené položce, jako třeba značku, typ oblečení, velikost bot atd. Někdo dokonce zveřejní matoucí popis aukce, kdy prodává například herní konzoli Xbox a na obrázku je Playstation.

Většinu nakupujících chybějící nebo nepřesné informace odradí od účasti v aukci, proto byste si měli dát práci navíc a prodejce kontaktovat pomocí zprávy a na chybějící informace se zeptat. Prodejci raději zašlete osobní zprávu a nevyužívejte možnosti položit mu otázku v popisku akce, jinak by prodejce mohl jednoduše otázku včetně odpovědi zvěřejnit u aukce, což by bylo viditelné i pro ostatní uživatele a usnadnili byste jim aukci.

Další, poněkud záludný trik, je prodejci znemožnit úpravu popisu aukce tím, že na produkt přihodíte, protože v průběhu aukce již není možné provádět větší změny v popisu položky, ale za zboží musíte v případě výhry zaplatit.

10 Zaměrte se na aukce končící v noci

V noci máte menší pravděpodobnost, že na přehození v aukci bude někdo reagovat. Můžete využít například služeb nástroje Night Time Bargain od BayCrazy, který se na vyhledávání těchto položek specializuje. Pro maximální efektivitu můžete tuto praktiku kombinovat s tipem #22.

11 Zaměřte se na něchtěné dárky

Zaměření na nechtěné dárky má dvě hlavní výhody, položky jsou většinou úplně nové či pouze rozbalené a prodejci často nemají představu o ceně dárku, takže je v aukci často nabízí hluboko pod reálnou cenou. Pro vyhledávání nechtěných dárků můžete opět využít nástroje Unwanted od BayCrazy.

12 Zpřehledněte si vyhledávání

Zpříjemněte si vyhledávání a redukujte množství zobrazených výsledků filtrováním. Použitím mínuska před klíčovým slovem můžete odfiltrovat nechtěné výsledky vyhledávání. Pokud budete vyhledávat například Little Black Dress, můžete z vyhledávání vyloučit nechtěná slova jako -sequin -lace -long -summer -vintage -sleeved apod. (mínusko je nutné uvést před každým slovem, které chcete vyloučit z vyhledávání).

13 Seřaďte si výsledky vyhledávání

Pokud hledáte výhodné nabídky, seřaďte si výsledky vyhledávání od nejnižší ceny včetně dopravy a jako zemi dodání vyberte Českou republiku.

14 Zkontrolujte si hodnocení prodejce

Vždy je ve Vašem nejlepším zájmu zkontrolovat si hodnocení prodejce. Není důležitá pouze procentuální spokojenost zákazníků, která by měla převyšovat 95%, ale i celkový počet hodnocení. V případě, že prodávající nemá žádné hodnocení nebo jich má málo (méně jak 200 hodnocení), neprovádějte žádné větší ani drahé objednávky, například nákup mobilního telefonu, šperků či luxuního zboží. Je vhodné si negativní komentáře přečíst, pokud najdete stížnosti stejné povahy, pravděpodobně se budou zakládat na pravdě, ale je také možné, že prodejce obdržel neobjektivní a nerozvážné hodnocení ze strany nováčků.

15 Pečlivě si přečtěte popis produktu

Neopatrný a zbrklý nákup bez přečtení popisu může vést k tomu, že obdržíte věc, která je neúplná, poškozená nebo nefunčkní, zatímco jste si mysleli, že kupujete nový produkt v perfektním stavu, v horším případě můžete obdržet pouze obal – ano, na Ebay se prodávají i prázdné krabičky  Obzvlášť si dávejte pozor při nákupu kosmetiky, Ebay zakazuje prodej použitých kosmetických výrobků a neumožňuje jejich stav označit jako použitý, to že se jedná o použitou věc se dočtete až v popisu aukce. Pokud máte nějaké dotazy či nejasnosti, nepřihazujte a prodejce nejprve kontaktujte.

16 Pečlivě prostudujte obrázky

Především u použitých věcí si pečlivě zkontrolujte stav produktu, vždy můžete prodejce požádat o více fotografií a pokud Vám je nezašle, raději se aukce vůbec neúčastněte.

17 Zaměřte se na obsah a hmotnost

Na obrázku bývá často vyobrazená produktová fotografie v plné velikosti, ale v popisu může stát, že obdržíte pouze vzorek nebo miniaturu.

18 Pozor na padělky

Přečtěte si negativní komentáře, které lze snadno vyfiltrovat a pokud se mezi nimi objeví zmínky o prodeji padělků, od prodejce nenakupujte. Mějte na paměti, že většina zákazníků padělek vůbec nepozná a zanechá pozitivní hodnocení, které samo o sobě není zárukou originality prodávaných výrobků. Pamatujte, že mazaný prodejce může vyfotit originální produkt, ale zašle Vám jeho padělek. Není výjimkou, že se padělky luxusních módních značek oblečení či doplňků běžně vyšplhají na cenu vyšší než stojí originál v obchodě! Můžete si podívat na můj článek o porovnání padělku paletky očních stínů a možná Vás podobnost s originálem překvapí.

19 Zkontrolujte si zemi prodeje

Při nakupování na Ebay se řídím obecným pravidlem a nenakupuji kosmetiku, šperky a ve většině případů ani oblečení z Číny, kvůli důvodným obavám z padělků, kvality a zdravotní závadnosti zboží. Doručení z Asie může trvat 6-8 týdnů a v závislosti na ceně balíku a zemi odeslání Vám může být dopočítané DPH, naúčtováno clo a nemalé celní a poštovní poplatky.

Česká pošta se dostává do střetu zájmů, kdy záměrně zadržuje balíčky a požaduje dodání dalších informací k proclení, aby mohla vybírat poplatek ve výši 192,- Kč za služby celního deklaranta. Pokud se na celní poštu dostavíte osobně a celní řízení si vyřídíte, poplatkům se stejně nevyhnete, neboť Vám pošta v každém případě vystaví účet alespoň za uskladnění zásilky a nejedná se o zanedbatelnou částku, ale o drzých 96,- Kč a to i v případě kdy prokážete, že hodnota zásilky nepřesahuje 22 euro! Zásilku ale nemusíte přebírat a poplatky platit, nechť pošta na své náklady odešle takový balíček zpět

20 Poštovné

Platba za dopravu může být často dražší než položka samotná. Většina prodejců nabízí kombinování poštovného, kdy zaplatíte jednotnou částku a každá další věc je buď zdarma nebo za drobný poplatek, takže se vyplatí nakoupit více položek od jednoho prodejce. Někteří prodejci nabízí poštovné zdarma a pozor, někteří prodejci Vám do České republiky balíček nezašlou, protože se nám Česká pošta svou poctivou prací zasloužila o nálepku země, kde se balíky ztrácejí jako na běžícím páse.

21 Doručovací pošta

Dávejte si pozor, jaká pošta bude Vaše balíčky doručovat. Většina balíčků je odesílána jako obyčejná zásilka, pokud si nepřiplatíte za doporučení psaní, což bývá velmi drahé a u levnějších položek se Vám příplatek nevyplatí.

S vyhlášenou Břevnovskou poštou na Praze 6 jsem měla velmi negativní zkušenosti a balíčky se mi začaly záhadně “ztrácet”. Po osobní stížnosti mé zásilky vedoucí pošty osobně sledovala a kupodivu se pod jejím drobnohledem ani jedna ze zásilek neztratila. Jakmile se o mé zásilky starat přestala, balíčky opět začaly zázračně “mizet”. Břevnovská pošta byla svými praktikami ohledně třídění zásilek na základě jejich obsahu proslulá již v dávných dobách boomu zásilkového prodeje. V případě, že se někomu obsah balíčku nezamlouval, balíček Vám byl doručený otevřený a pokud byl obsah balíčku líbivý, tak Vám jednoduše nebyl doručen vůbec.

Nyní si nechávám poštu doručovat k nám na ves a za poslední dva roky mi ze stovek zásilek nebyla doručena pouze jedna.

22 Načasování

Zbytečně neupozorňujte ostatní uživatele na to, že máte o draženou položku zájem a neumísťujte nabídku ihned po shlédnutí aukce. Počkejte a zapojte se pár vteřin před skončením aukce, abyste nedali konkurentům šanci zareagovat. Vsadit můžete buď osobně nebo využít služeb specializovaných webových stránek, které to obstarají za Vás. Stačí se registrovat, vybrat položku a zadat maximální cenu, kterou za ni chcete zaplatit.

23 Nezaokrouhlujte nabídky

Pokud se účastníte aukce, nepřihazujte předvídatelné částky jako 10 nebo 10.5, ale vsaďte částku třeba 10.13 nebo 10.67.

24 Nekupujte hned

Především u asijských prodejců jsem si všimla, že pokud položku s pevně stanovenou cenou nezakoupíte hned, aukci opustíte a později se vrátíte, systém Vám automaticky nabídne příjemnou slevičku.

25 Nakupujte ve velkém

Na Ebay je snadné získat výhodnější cenu při nákupu více položek či nákupu přesahujícím určitou cenu. Pokud si místo jedné masky koupíte celou sadu, můžete výrazně ušetřit, stejně tak Vám může výrobce nabídnout procentuální slevu při nákupu 3 a více výrobků. Pokud chcete vidět, jestli prodejce nabízí slevu, přidejte si zboží do košíku, který Vám případné slevy či požadavky na slevu zobrazí.

26 Smlouvejte o ceně

Některé položky nabízejí možnost Make Offer, kterou byste měli vždy využít. Pokud položka stojí 10 USD, nabídněte za ni třeba 9 USD, prodejce na rozumnou nabídku s největší pravděpodobností přistoupí a vy ušetříte nějaké ty korunky, pokud tak budete postupovat u více položek, tak se Vám slevičky hezky nasčítají a jednu položku ve výsledku získáte zdarma.

Pokud se jedná o dražší položku a prodejce neumožňuje odeslání nabídky přímo, nic Vám nebrání prodejce kontaktovat a o slevu ho slušně požádat, v nejhorším případě Vaši nabídku odmítne.

27 Denní nabídky

Na Ebay existuje kategorie Daily Deals, která zahrnuje přehled výrazně zlevněných položek pro daný den. Zběžně prohlédněte tuto kategorii, třeba tam naleznete položky za super ceny, které by se Vám mohly hodit.

28 Nepřistupujte na transakce mimo Ebay

Vykutálení prodejci Vám mohou nabídnout provést obchod mimo Ebay za nižší cenu, na což ve vlastním zájmu nikdy nepřistupujte i když bude nabídka sebelákavější. S největší pravděpodobností se bude jednat o podvodníčka, který z Vás pouze vytáhne peníze, zboží neodešle a peníze Vám nikdo nevrátí, protože se obchodem mimo Ebay připravíte o ochranu Money Back Gurantee, kterou portál svým zákazníkům poskytuje. Podvodníčci v popisu aukce často uvádějí, abyste je před přihozením kontaktovali a oni tak měli možnost Vám obchod mimo Ebay nabídnout.

29 Plaťte pouze pomocí služby PayPal

Nikdy neposílejte šeky ani hotovost poštou ani neplaťte převodním příkazem. Vždy plaťte pouze přes PayPal, který Vám poskytuje ochranu Purchase Protection a podvodník se nemůže jen tak vypařit s Vašimi penězi. PayPal má tři další výhody, pro Vás je zcela zdarma a za transakce neplatíte žádné poplatky, odeslání plateb je navíc jednoduché a bezpečné, data jsou přenášena v zašifrované podobě a prodejci nemají přístup k údajům, které by bylo možné zneužít – číslo vaší karty, její vypršení a CVV kód zná pouze PayPal, zadáte je pouze jednou a poté se stačí přihlásit na účet a potvrdit odeslání platby.

30 Udržte si dobrou pověst

V případě, že za položku vyhranou v aukci nezaplatíte do dvou dnů, má prodejce možnost situaci nahlásit a pokud i přes urgenci do 4 dnů nezaplatíte, obdržíte trestný bodík. Trestné bodíky mohou znamenat omezení či zákaz nákupování na Ebay. Oba případy se také zaznamenají na Váš účet a prodejci mají možnost těmto uživatelům zakázat účast v aukci a také to často dělají.

31 Zanechávejte hodnocení

Pokračujte v budování důvěryhodnosti, vždy udělte komentář za uskutečněnou transakci a obratem získáte komentář od prodávajícího. Nikdy nevíte, kdy si budete chtít vydělat extra kačky prodejem nevhodného dárku nebo zbytečnosti. Čím vyšší bude Vaše hodnocení, tím vyšší máte pravděpodobnost, že nabízenou položku prodáte a zvyšuje se Vám i její prodejní cena, protože se uživatelé nebudou bát na položku vsadit a kdo ví, možná si jednou na Ebay založíte úspěšný business.

32 Buďte slušní

Pokud se vyskytne nějaký problém, nezanechávejte ihned negativní komentář, ale nejdřív prodejce kontaktujte a slušně a věcně ho o problému informujte. Drtivá většina prodejců na Ebay je slušných a zodpovědných a bude se snažit problém vyřešit k Vaší spokojenosti, tak jim k tomu prosím dejte možnost a zbytečně nepoškozujte jejich reputaci. Pamatujte, že kolem 90% negativních komentářů je zanecháno nováčky. Pokud s prodejcem nenaleznete schůdné řešení, teprve poté využijte možnosti zanechání negativního komentáře, případně na něj podejte stížnost. Každý člen Ebay si může zobrazit Vámi zanechané komentáře a někteří prodejci mohou automaticky blokovat uživatele, kteří zanechávají větší procento negativních hodnocení.

33 Chraňte své účty

Buďte velmi obezřetní a dávejte si pozor na Phishing, což je podvodná technika používaná na Internetu k získávání citlivých údajů (hesla, čísla kreditních karet apod.), která se šíří podvodnými emailovými zprávami nebo přesměrováním na falešné webové stránky. Emaily jsou často psané nesmyslnou češtinou a většinou informují o podezřelých finančních transakcích (snaží se vyvolat strach, že Vás chce někdo připravit o peníze, přitom se o peníze připravíte kliknutím na odkaz v emailu), žádají doplnění nebo ověření Vašich osobních údajů, adresy pro doručení balíčku (i když jste si žádný neobjednali) nebo údajů o platební kartě a vyhrožují zablokováním účtu, omezením služeb či stržením peněz z Vašeho účtu. Nabídka exkluzivních a limitovaných slevových kupónů není výjimkou. Všechny tyto emaily se snaží vyvolat pocit urgentnosti, abyste bez rozmýšlení klikli na odkaz. Pokud tak učiníte, skončíte na falešných stránkách a při pokusu o přihlášení či doplnění údajů útočníkům akorát poskytnete své přihlašovací či platební údaje, které zneužijí, neboť jim jde o Vaše peníze!

Nikdy proto na žádné odkazy v emailu neklikejte ani neotevírejte jeho přílohy (Ebay ani Paypal žádné přílohy nezasílá), ručně zadejte adresu Ebay či Paypal, nalogujte se a pokud Vám systém nějakou zprávu skutečně odeslal, její kopii uvidíte ve Vašem účtu. Často stačí pouze zkontrolovat adresu odesílatele, která bývá nesmyslná nebo neodpovídá doménám ani jedné ze služeb, např. paypall či pavpal nebo jejich názvy pouze obsahuje – adresa neco@int-paypal.com není to samé co neco@paypal.com! Mějte na vědomí, že adresa odesílatele se dá i zfalšovat.

Více informací o phishingu v českém jazyce můžete získat na stránkách Hoax.cz.

Jaký by byl Váš 34. tip? Jaké máte zkušenosti s nakupováním na Ebay Vy? Co nejčastěji nakupujete? Dejte mi vědět do komentářů, pokud teprve začínáte a uvítali byste podrobného průvodce či informativní video.

6 komentářů

  1. Ahoj, nabídku zasílám vždy, když je ta možnost. Člověk za to nic nedá a při nejhorším si zboží koupí za plnou cenu :)

 1. Dobrý den, ráda nakupuji přes ebay, ale mám obavy z ochrany platební karty. Vždy jsem zadávala při nákupu číslo karty a třímístné číslo ze zadní strany karty. Teď ale když jsem nakoupila již třetí věc mi to automaticky zakoupilo věc, aniž bych musela vypisovat čísla z karty. Nechci to tak, chci vždy zadávat. Jen nevím, kde to mám nastavit? Poradíte mi prosím? Děkuji

  1. Dobrý den, během platby jste musela zaškrtnout, že si má systém zapamatovat platební kartu. Bude nutné toto propojení zrušit. Kliknete na záložku My Ebay a poté Account -> Personal Information a dole na stránce se objeví záložka Financial Information a tam naleznete Saved checkout payment methods, kde by měla být uložena Vaše kreditní karta.

   Osobně platím pouze přes PayPal ;)

 2. Děkuji moc za pomoc, ale vůbec jsem si nedokázala poradit ani tak. Pod záložkou My Ebay mám jen Watching, Saved, Purchases, Bids a Offers, Selling, Categories, Deals, Settings a Help a Account tam prostě nemám :-(

  1. Musíte se prokliknout do My Ebay (je jedno přes jaký odkaz – Summary, Recently View, Purchase History, Bid/Offers …). Pod velkým nápisem My Ebay jsou 3 záložky (Activity, Messages a Account). Musíte kliknout na záložku Account, kde najdete potřebné nastavení ;)

   Toto nastavení je vidět na PC – na mobilu to může být jinak.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.