Popis: Fitness náramek Fitness monitor & hlídač spánku, odolný vůči vodě a prachu IP67, spolupracuje s MIUI Android 4.4 a vyšším.

S fitness náramky se v poslední době roztrhl pytel a kdo ho nemá, jako by ani nebyl. Náramky od značky Xiaomi se prodávají za velmi příznivou cenu, která je v porovnání s náramky ostatních značek zhruba třetinová. Řekneme si, jestli jsou náramky Xiaomi spolehlivé a přesné a jestli mohou konkurovat ostatním značkám.

Dozvíte se, jak náramek vlastně funguje a jaké má funkce. Nejprve vám představím náramek první generace Mi Band, který mám něco málo přes rok a podělím se s vámi o své zkušenosti a postřehy. Poté vás seznámím s jeho nástupci Mi Band 1S a Mi Band 2, abyste věděli, jakým vylepšením se jim dostalo a jaký náramek si vybrat, pokud se přemýšlíte o jeho koupi.

Mi Band

Náramek samotný toho kvůli absenci displeje moc nedokáže a je vytvořen pro používání v kombinaci s podporovaným chytrým telefonem. V dosahu mobilu nemusíte být neustále, ale nezískáte bez něj naměřená data. Náramek má vestavěnou pamět do které se ukládají naměřená data. Do paměti by se měla vejít data za posledních 10 dnů a tak se doporučuje data stahovat alespoň jednou týdně.

Tracker je plastový a chrání jej kovová vrstva, pod níž jsou skryté tři bílé LED diody, které při nabíjení slouží jako signalizace stavu nabití a při běžném nošení vás mohou informovat o stavu plnění denního cíle. Tracker se zandavá do silikonového náramku, ze kterého lze snadno vyndat a tak můžete náramky měnit podle oblečení či nálady. Já jsem chtěla růžový náramek,

Po doručení bude zařízení vybité a bude nutné ho nabít. Je to způsobené tím, že zařízení nelze “vypnout” a po nabití spotřebovává energii. Kvůli absenci displeje je pro používání náramku nutná aplikace Mi Fit, jejíž prostřednictvím se budou zobrazovat naměřená data. Oficiální aplikace je dostupná pouze v anglickém jazyce, ale neoficiální počeštěná verze by měla být také k dispozici. Aplikace spolupracuje s Mi účtem, který si můžete vytvořit i v prohlížeci a kam zadáte základní údaje.

Poté zbývá spárování s mobilním telefonem podle návodu a nastavení aplikace. Bluetooth spotřebává energii mobilního telefonu a není nutné mít bluetooth neustále zapnutý. Můžete ho zapnout pouze pro synchronizaci dat z náramku. USB slouží pouze pro nabíjení, s počítačem náramek pomocí USB komunikuje. Nakonec si jednoduše nastavíte denní cíl – počet kroků, který chcete každý den splnit, pohlaví, věk, výšku, současnou váhu a vysněnou váhu.

Náramek je nutné utáhnout natěsno, aby z něj při náročnějších aktivitách nevypadl tracker. Náramek má bezpečné zapínání a nikdy se mi nerozeplo. Tracker má zaručenou voděodolnost po dobu 30 minut do hloubky 1 metru. Není tedy nutné ho sundavat na sprchování a koupání. S náramkem chodím i do bazénu a nezaznamenala jsem žádný problém. Reakci trackeru a pásku na slanou vodu jsem nezkoušela. Náramek je pohodlný a lehký – náramek spolu s trackerem váží pouhých 13 g a sundavám ho pouze na dobíjení. Pásek jsem ani po roce používání neměnila a není to třeba. Je čistý a vypadá skoro jako nový. Při bližším zkoumání si lze všimnout opravdu nepatrného zabarvení na stranách pásku a to je vše. V pásku nejsou žádné oděrky a tracker má pouze jedno maličké škrábnutí.

Plnění denního cíle si můžete zkontrolovat bez aplikace přímo na trackeru. Stačí zvednou ruku stejně jako když se chcete podívat na klasické hodiny, ruka musí být před zvednutím chvilku v klidu podél těla, aby mohl tracker zaznamenat změnu polohy (což může být za chůze problém) a až budete ruku zvednete, zvedněte ji až do výše vašeho obličeje. Rozsvícením vám dají diody vědět, jak na tom jste. Pokud svítí všechny tři diody, máte úspěšně splněno a pokud bliká pouze jedna dioda, máte co dohánět. Pokud si chcete zobrazit údaje z náramku, jednoduše spustíte aplikaci Mi Fit a počkáte pár vteřin na stažení dat.

Funkce

Náramek měří počet ušlých kroků, překonanou vzdálenost a spálené kalorie. Aplikace zaznamenává historii dat pro každý den zvlášť a dá vám vědět, jak jste na tom ve srovnání s ostatními uživateli a také zobrazí průměrné statistiky. Když jsem si před rokem krokoměr pořizovala, dívala jsem se na srovnání přenosti měření s Apple Watch a naměřená data byla srovnatelná, takže nízkou pořizovací cenu neberte jako nevýhodu, na přesnosti měření se v porovnání s jinými náramky negativně neprojeví. Náramky jsou nicméně vhodné spíše pro srovnání aktivit v jednotlivých dnech. Kvůli tomu, že se náramky nosí na ruce, vyhodnocují některé pohyby rukou jako chůzi a tak vám bude jejich měření přilepšovat.

Díky aktualizaci firmwaru i aplikace nabízejí náramky novou funkci aktivity, kde můžete manuálně zaznamenávat, co právě děláte. Stačí zvolit aktivitu, zmáčknout tlačítko start a poté aplikaci upozornit na ukončení aktivity. Během aktivity se od telefonu nevzdalujte na více než 5 metrů. V základu máte na výběr z různých aktivit, například běh, sedy lehy, skákání přes švihadlo, chůze do schodů a mnoho dalších. Navíc si můžete přidávat i vlastní aktivity, nevýhodou je, že jednotlivým aktivitám nelze přiřadit přesný energetický výdej.

Pokud chcete dosáhnout redukce hmotnosti, můžete si v aplikaci zaznamenávat údaje o vaší hmotnosti, jejíž vývoj si můžete zobrazit pomocí přehledného grafu.

Náramek monitoruje délku a kvalitu spánku. Na základě pohybu zaznamená kdy usnete, kdy se vzbudíte, jestli jste se v noci probudili a v jakých intervalech jste byli v hlubokém spánku. Můžete si nastavit upozornění, které Vám po probuzení zobrazí informace o spánku.

Budík nabízí možnost nastavení jednorázového buzení i pokročilé možnosti nastavení. V základu máte přednastavené opakované buzení na stejný čas pro všední dny i pro všechny dny v týdnu. Ve vlastním nastavení si můžete zaškrtnout jednotlivé dny, ve kterých chcete nastavit buzení na stejný čas a můžete mít uložené až 3 různé budíky.

Budík vypnete jednoduchým dotykem trackeru a nelze odložit, takže už znovu nezazvoní! Pro chronické zaspávače to asi nebude nejvhodnější volba a dřímalům doporučuji otestovat, jestli Vás vibrace dokáží z hlubokého spánku probudit. Doba buzení otravným zvukem je tedy nenávratně pryč, což oceníte obzvlášť v případě, kdy sdílíte lože či pokoj s někým, kdo nevstává ve stejný čas jako vy a máte v sobě tolik ohleduplnosti, že ho nechcete budit.

V aplikaci Mi Fit si můžete jednoduše nastavit upozornění na příchozí hovor či SMS pomocí vibrování náramku, což se bude hodit při pobytu v hlučném prostředí, kde by vyzvánění nebylo slyšet. Dosah Bluetooth náramku je zhruba 6-10 metrů, takže pokud budete od telefonu moc daleko, náramek Vám nic nezahlásí.

Výdrž baterie a nabíjení

Aplikace ukazuje, kolik procent baterie ještě zbývá a před kolika dny jste zařízení nabíjeli, takže budete mít přehled, jak dlouho Vám zařízení poslouží na jedno nabití v závislosti na jeho nastavení. Při poklesu baterie Vás appka s předstihem upozorní na nutnost dobití. Výrobce nedoporučuje nabíjet zařízení až po jeho úplném vybití. V dlouhodobém horizontu by to mohlo negativně ovlivnit výkon a životnost baterie.

Výrobce uvádí výdrž baterie 1 měsíc, což je poněkud konzervativní tvrzení. Výdrž baterie závisí na nastavení zařízení, pokud používáte zařízení pouze v základu, baterie vydrží nabitá přes dva měsíce! Pro Vaši představu mi náramek 15 dní od nabití ukazuje 83% baterie. Vibrování náramku spotřebovává nejvíce energie a pokud máte nastavené funkce, které jej využívají, vybije se vám mnohem rychleji. Pro prodloužení výdrže baterie si tedy vypněte upozornění, která vás nezajímají nebo si vibrace vypněte úplně.

Tracker se nabíjí přes speciální USB kablík s kolébkou, do které je nutné zařízení vložit. Bez tohoto kablíku tedy tracker nenabijete a proto je nutné ho střežit jako oko v hlavě, je dost malý a snadno se ztratí. Tracker tedy můžete nabíjet pohodlně z Vašeho počítače či notebooku, což trvá o chlup déle. Nabíjení zabere zhruba 2-3 hodiny. Při nabíjení diody blikají, nabití signalizuje svícení všech 3 diod.

Z powerbanky nemusí jít tracker dobít, protože má narozdíl od mobilu malý odběr a powerbanka se tak může mylně domnívat, že je zařízení nabité a nabíjení ukončí. Já mám powerbanku též od Xioami a Ozobota, který má také maličký odběr, dobila bez problému, takže tracker pravděpodobně nabije také. Powerbanka od jiné značky Ozobota nenabila.

Ze začátku jsem zápasila s vyndaváním a nandaváním trackeru do náramku. Teď už na to mám grif a vyndavání ani zandavání zvládnu mrknutím oka. Na tracker stačí zatlačit ze spodní strany a tím ho jednoduše vyloupnete z náramku.

Podpora aplikace Google Fit

Aplikace Google Fit zajišťuje přesnější monitorování pohybu a pokud ji používáte, určitě vás potěší, že se s ní náramek kamarádí. Obě aplikace stačí propojit a díky tomu se data z náramku budou automaticky sdílet také s aplikací Google Fit. Tím dojde k synchronizaci s vaším účtem Google, což můžete brát jako zálohu, díky které o svá naměřená data nepřijdete ani při změně nebo ztrátě zařízení. Díky aplikaci Google Fit získáte navíc webové rozhraní, které aplikace Mi Fit neposkytuje.

Postup propojení
  1. Otevřete aplikaci Mi Fit a zvolte možnost Add accounts (Sync data with WeChat and Google Fit).
  2. Zvolte možnost Google Fit a poté klikněte na tlačítko Add Google Fit.
  3. Vyberte účet Google, se kterým chcete sdílet údaje.
  4. Potvrďte oprávnění, která požaduje aplikace Mi Fit (sdílet a ukládat údaje o aktivitě a lokalitě s Google Fit, sdílet a ukládat informace ze senzoru).
  5. Po úspěšném propojení s Google Fit se zobrazí Steps and sleep data will be synced with Google Fit.

Poznámka: Synchronizace se netýká historicky naměřených dat.

Kompatibilita

Náramky Mi Band spolupracují se systémy Android 4.4 a vyššími + iOS 7 a vyššími. Náramek byl ze začátku určen pouze pro systém Android, nyní je k dispozici i oficiální aplikace pro iPhony. Komunikaci s telefony se systémem Windows či BlackBerry výrobce nepodporuje a neexistuje tedy žádná oficiální aplikace ani záruka, že bude náramek s těmito zařízeními komunikovat.

Můžete využít některé z aplikací třetích stran, které nemám vyzkoušené, takže nemohu potvrdit, jestli skutečně fungují. Mějte na paměti, že při updatu firmwaru mohou tyto aplikace přestat fungovat. Pro propojení s Windows slouží např. aplikace Bind Mi Band, jejíž funkčnost si můžete rozšířit pomocí Notify Mi Band, která slouží k oznámením pomocí vibrování náramku. Pro BlackBerry Notify & Fitness for Mi Band. Aplikace jsou zdarma.

Náramky

Na Ebay  (* Affiliate odkaz) si můžete pořídit náhradní náramky již od 1 libry včetně poštovného. Na výběr máte jednobarevné i vzorované náramky. Náramky pro Mi Band a Mi Band 1S jsou stejné, zatímco náramky pro Mi Band 2 jsou odlišné a jsou k dostání i v luxusnějším designu. Jestli se provedení a výdrž liší od těch originálních nemohu posoudit. Já jsem chtěla náramek v růžové barvě a až teď jsem podle dostupných informací zjistila, že mi prodejce s trackerem dodal neoriginální náramek a nevšimla jsem si, že by tato informace byla někde uvedena! Náramek je v pohodě, tracker je originál, ale jako ta drzost?!

Mi Band 1S

Mi Band 1S sice vypadá úplně stejně jako předchůdce Mi Band, najdete v něm navíc měřič srdečního tepu, který je běžně vypnutý a tep měří na požádání. Výsledky mají mít přesnost +/- 4 tepy a berte jej jako orientační údaj. Náramek zvládá i nepřetržité měření, kterého využívá pouze v případě náročnější fyzické aktivity. Můžete si nastavit maximální tepovou frekvenci, na jejíž překročení Vás náramek upozorní vibrováním. Nastavení a hlídání ideální tepové frekvence náramek bohužel nenabízí. Měření tepové frekvence využívá náramek také ke zpřesnění údajů o délce a kvalitě spánku.

Mi Band 2

Krokoměr Mi Band 2 převzal ty nejlepší vlastnosti a funkce svých předchůdců, může se pochlubit přesnějším měřením a nově také displejem, který zobrazuje čas a základní informace jako počet kroků, spálené kalorie, ušlá vzdálenost, srdeční tep a upozornění. Náramek díky barometrického výškoměru zaznamená i vyšlápnutá patra a má vestavěné stopky. Ovládání displeje probíhá pomocí vestavěného tlačítka nebo pohybového gesta, kterým je otočení zápěstí.

Využití náramků Mi Band 2 na maximum

Chytrý telefon náramky nenahradí, protože oficiální aplikace nevyužívá jejich potenciál naplno a nezobrazuje podrobné informace, například o upozornění. Pokud chcete zobrazit jména kontaktů a obsah oznámení, můžete využít služeb placené aplikace Tools & Mi band, která má českého tvůrce a stojí příjemných 70 kaček. Aplikace dále nabízí nepřetržité monitorování srdečního tepu a upozornění na nízký či vysoký tep, vylepšení budíku zvukovým alarmem – pokud vás vibrace vás nevzbudí, automaticky se spustí bezpečnostní zvukový alarm.

Nabízí možnost nastavení vlastních upozornění s opakováním, např. upozornění na léky nebo upozornění na změnu cviku každých pár minut. Vzory pro oznámení včetně vícebarevných oznámení a vlastních vzorů pro vibrování či filtr obsahu oznámení, který vás upozorní jen na SMS od určitých kontaktů. Možnost konfigurovat více oznámení pro jednu aplikaci, díky této funkci můžete nastavit různé vzory pro jednu jedinou aplikaci a například oznamovat všechny WhatsApp zprávy od vašeho šéfa červeně a od vašich kamarádů modře. Upozornění na neaktivitu, pokud chcete, náramek vás pozorní, pokud se delší dobu nehýbete a můžete si zvolit vlastní interval, časové rozmezí i hranici, co je považováno za neaktivitu.

Aplikace nabízí mnoho a mnoho dalšího … jelikož náramek Mi Band 2 nemám, tak jsem aplikaci nezkoušela, ale kdybych si náramek v budoucnu pořídila, tak si k němu appku ihned pořídím, protože náramek povyšuje na úroveň chytrých hodinek doslova za babku. Aplikaci můžete použít i pro starší náramky, kde bude plno funkcí kvůli nepřítomnosti displeje chybět.

Závěrečné shrnutí

Náramky Mi Band mají dle mého názoru naprosto skvělý poměr cena/výkon a doporučuji zakoupit ten nejnabušenější. Pro normální smrtelníky mají plně dostačující funkce a investici do dražšího náramku považuji za zbytečnou.

Pokud chcete změnit životní styl a začít se více hýbat, tak k tomu náramek za 4 tisíce opravdu nepotřebujete. Prostě se začněte hýbat – dnes. Neodkládejte to na zítra, na pondělí, na příští měsíc nebo na příští rok. Začněte s chůzí, která je zdarma. Dejte si za cíl, že půjdete každý den na hodinovou procházku, jděte pěšky třeba ze školy nebo z práce. Nebo si najděte videa na Youtube na rozhýbání kostí a cvičte podle nich alespoň půl hodiny denně. Pokud vydržíte alespoň měsíc a po dražším náramku toužíte, tak si ho kupte za odměnu.

Náramek si v žádném případě nekupujte jako motivaci, nezáleží na tom, kolik za náramek utratíte – ruku na srdce, všichni víme, jak takové motivační náčiní končí. Já jsem si takhle nechala přivézt ekliptický trenažér, který jinde sloužil na věšení prádla – no a nevěším na něm ani to prádlo, ale tak aspoň jsem ho neplatila. Pak jsem si koupila bedýnku na step, která hrdě leží pod postelí spolu s posilovacím strojem na nohy Leg Master a také nesmím zapomenout na gymnastický míč. Já jsem tedy ještě z levného kraje, ale pak tu máme fajnšmekry, kteří si koupí kolo za 25 tisíc na tři vyjížďky nebo celou výbavičku na golf ve zhruba stejné hodnotě – ano, znám je osobně … No nebojte se a pochlubte se jakými fitness lapači prachu se pyšníte Vy?

A co se týče těch dražších fitness náramků pro fitness nadšence. Já osobně bych si žádný takový nekoupila, přijde mi to úplně zbytečné. Profíci nic takového nepotřebují ani nemají. U fitness trenérek jsem nic takového neviděla, žádná z nich se mnou o téhle blbině nemluvila ani mi ji nedoporučovala

Náramek Mi Band lze stále pořídit  490,- Kč, náramek Mi Band 1S pořídíte za 490,- Kč a náramek Mi Band 2 pořídíte za 899,- Kč. Náramek Mi Band 2 můžete pořídit i o dvě stovky levněji, ale zmiňovaný obchod nemůžu kvůli výměně originálního pásku za obyčejný pásek z Ebay doporučit, po tomto zjištění jsem k obchodu ztratila důvěru a byl to můj první a zároveň poslední nákup v nějakém no-name e-shopu. Fitness náramky se padělají, proto si dejte pozor na to, kde si je budete kupovat.

Koupit na Euronics

* Affiliate odkaz

Jaký je Váš názor na fitness náramky? Máte nějaký nebo teprve uvažujete o jeho koupi? Jaké funkce považujete za nutné a bez jakých funkcí se klidně obejdete? Zaplatili byste kolem 4.000,- Kč za fitness náramek od jiné značky nebo náramky od značky Xiaomi považujete za plně dostačující?

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.