S čistícími proužky mám bohaté zkušenosti, používám je už od doby, kdy se na trhu objevily první proužky Nivea, to mohlo být před cca 15 lety a za tu dobu jsem vyzkoušela více než 20 druhů. Proužky jsem testovala opakovaně, skoro čtyři měsíce, pouze proužek Sephora jsem testovala jen jednou a k napsání recenze mi to stačilo.

Pokud se chcete zbavit černých teček, čistící proužky budou vaším neodmyslitelným pomocníkem. Mějte na paměti, že kromě pravidelného používání čistících proužků, je stejně důležité správné čištění pleti a používání vhodných kosmetických přípravků, které neucpávají póry. Pokud péči o pleť zanedbáte, černé tečky se okamžitě objeví v hojném množství. Důležitým faktorem jsou stažené póry, kterých lze docílit například ošetřením zvaným frakční resurfacing (mám na mysli ošetření prováděné lékařem, po kterém je nutná minimálně týdenní rekonvalescence pleti, nemám na mysli nějaké nesmysly u kosmetičky, které nemají žádný výsledek). Osobně mám za sebou celkem 4 ošetření a jsem maximálně spokojená. V zimě se chystám na další ošetření, takže vám o něm brzy napíšu něco více.

Ještě bych chtěla podotknout, že žádný proužek neodstraní všechny černé tečky. Proužky působí pouze povrchově a dokážou vytáhnout pouze nečistoty z pórů, které jsou otevřené a které jsou na povrchu pleti. Plno teček je příliš hluboko a s takovými tečkami si žádný proužek neporadí. Příprava pleti na použití proužků je proto velmi důležitá a hodně ovlivní efektivitu proužků.

Použití proužků

Pro maximální efekt je nutné pleť na použití proužku připravit. Nejlepší je provést jemný peeling, který pleť zbaví odumřelých kožních buněk a po peelingu si dát horkou sprchu nebo vanu, aby se póry hezky otevřely a na proužek se mohlo přichytit co nejvíce nečistot. Největšího efektu docílíte, pokud proužek použijete po pobytu v sauně, mě osobně se nejlépe osvědčila pára. Při každé návštěvě Aquapalace si přibalím čistící proužek a k němu 4 různé masky a udělám si tam takové malé lázně Pokud doma saunu nemáte stejně jako já, tak před použitím proužkům doporučuji provést masáž hřejivým balzámem TonyMoly, který otevře póry a tečky vytáhne na povrch pleti, čímž výrazně zvýší účinnost náplastí. Při pravidelném používání balzámu se nebude tvořit tolik černých teček. Zkoušela jsem si i napařit nos nad párou z hrnce a také přiložení vatových tampónků namočených v roztoku jedlé sody, ale bohužel jsem žádný rozdíl v efektivitě nepozorovala.

Aplikace proužků může být poněkud ošidná a vyžaduje trochu cviku. Mějte na paměti, že to jak proužek přilepíte, hodně ovlivní jeho účinek. Mě se nejlépe osvědčila technika, kdy si nos navlhčím teplou vodou, proužek přilepím pouze na hřbet nosu a přes ručník přitisknu proužek na nos z obou stran najednou a hezky ho uhladím. Poté stačí nechat proužek zaschnout a po 15 minutách pomalu sloupnout. Po použití póry ještě zavřu adstrigentním tonikem, aby se póry tolik nezanášely. Proužky nepoužívejte příliš často, maximálně 1 týdně. Pokud je použijete příliš brzy po sobě, tak si podráždíte pokožku a bude vás nepříjemně pálit a štípat.

cistici-prouzek-na-nos-perforace

Tip: Největší problém čistících proužků, kterým chybí perforace je, že špatně přilnou k nosu. Uprostřed nosu se většinou nepřilepí na kůži a vyboulí se. Pokud si koupíte neperforované proužky, tak je před použitím maličko nastřihněte, nejlépe mini nůžtičkami na nehtovou kůžičku, přesně podle ilustračních čar na obrázku.

 

1. Montagne Jeunesse – vítěz testu

Proužek má nepříjemnou, pánskou vůni, která vzdáleně připomíná levanduli, vůně není příliš silná, takže se to dá naštěstí vydržet. Textura proužku je méně obyklá, nerovnoměrná, látková, připomíná mi proužek Sephora. Tvar proužku mi tolik nevyhovuje, je celkem malý a po aplikaci na nos nezvykle krátký. Proužek není perforovaný, takže nejde úplně přesně nalepit a trochu se zkrabatí, přilne ale perfektně a drží dobře. Při aplikaci mi trochu obarvil bílý ručník, takže na to pozor, může se stát že i na pleti zanechá černou skvrnu, ale jde bez problémů smýt.

Proužky mě i přes své mouchy velmi překvapily a jsou zcela bez diskuze nejúčinější ze všech proužků, které jsem kdy použila. Proužek odstraní úctyhodných 80% černých teček a jejich úbytek je opravdu hodně viditelný! Cena proužků je průměrná a přijatelná, dostupnost proužků je horší, ale jejich účinek za to opravdu stojí. Pokud je budete objednávat přes internet, doporučuji si k nim přiobjednat i pár pleťových masek, masky Montagne Jeunesse jsem si totiž zamilovala a můžete se těšit i na obsáhlou recenzi čítající zhruba 30 masek Proužky vřele doporučuji a osobně už jiné nebudu používat.

Proužky jsou dostupné především na internetu za cenu 49,- Kč za 3 ks. Jsou k dostání i v Tescu na Novém Smíchově.

2-3. Essence – účinné a dostupné

Proužky Essence mají světle modrou barvu a je na nich dobře vidět, kolik nečistot vytáhnou. Bohužel mají nepříjemný chemický zápach, nejsou perforované a jejich tvar považuji za trochu nepraktický, takže na nose nedrží tak dobře a zkrabatí se, přesto vytáhnou hodně teček. Po odstranění náplasti mě pokožka nějakou chvíli nepříjemně brněla.

Účinností bych je zařadila na druhé místo, dokážou vytáhnout zhruba 65% teček, ale mají jiné mouchy, které proužky od Bioré zase nemají, takže jsem je o druhé a třetí místo spravedlivě podělila. Pokud nemáte čas čekat na proužky z internetu, nechcete příplácet za poštovné nebo nemáte v okolí obchod, kde se prodávají proužky značky Montagne Jeunesse, tak sáhněte po proužcích Essence, které prokáží dobrou službu.

Proužky jsou dostupné v drogeriích, obchodních řetězcích i na internetu za cenu 49,- Kč za 3 ks. Proužky nejsou ve stojanech Essence, ale najdete je mezi produkty péče o pleť.

2-3. Bioré – cenový trhák

Čistící proužky na nos od Bioré používám již několik let a jsem s nimi spokojená. Jejich velikost je akorát, mají praktický tvar a jsou perforované, takže na nos dobře přilnou a nezkrabatí se. Jsou bílé, takže je vidět, kolik teček proužky vytáhnou, jsou vyrobené z klasického materiálu, zcela bez vůně i bez zápachu. Bioré má v nabídce i barevné a parfemované verze proužků.

Proužky fungují opravdu obstojně, vytáhnou cca 50-60% černých teček a jsou cenově nejvýhodnější ze všech proužků. Pokud je pro vás příznivá cena rozhodující, tak jejich nákup vřele doporučuji, za tu cenu fungují opravdu skvěle a navíc nemají tolik nevýhod jako proužky Essence i když vytáhnou nečistot o chlup méně.

Proužky jsou v ČR bohužel nedostupné a objednávám je na internetu za cenu 219,- Kč včetně poštovného za 20 ks. Proužky dorazí během 2-3 týdnů.

Koupit na Ebay

* Affiliate odkaz

4. Balea s černým uhlím – účinné, ale nešetrné

V nabídce Balea se objevily nové a vylepšené proužky s černým uhlím. Parfemace mi není příjemná, je podobná proužkům od Montagne Jeunesse, ale je méně výrazná a tím pádem není tolik rušivá. Proužek má stejný tvar jako starší pásky Balea, je krátký, není perforovaný a nelze uhladit, takže se na hřebu nosu zkrabatí.

Slupování proužku je celkem bolestivé a proužky zanechají černé skvrny, které je třeba smýt. I když je proužek černý, je hladký a je dobře vidět, kolik černých teček vytáhl. Náplast je velmi účinná a odstraní hodně černých teček. Co se počtu vytažených teček týče, srovnala bych ho s pásky Essence. Proužek mi bohužel zanechal zarudlý a podrážděný nos, který mě několik hodin dost pálil a štípal. Tohle se mi stalo pokud jsem proužky použila brzy po sobě, třeba po třech dnech, jinak jsem se s tím nesetkala. Proužek je tedy efektivní, ale nešetrný k pleti, poškodí vlásečnice kolem nosu, které zarudnou a proto ho řadím až na čtvrté místo.

Balea proužky jsou k dostání v drogeriích DM za cenu 49,- Kč za 3 kusy.

 5. Nivea – horší průměr

Proužky Nivea moc hezky voní, mají příjemnou, svěží citrusovou vůni, která je cítit i po aplikaci. Proužky jsou jako jedny z mála perforované, snadno a přesně se přilepí a na nose se nezkrabatí, takže jsem očekávala, že bez problému odstraní černé tečky i ze hřbetu nosu, což se bohužel nestalo, ze hřbetu nosu proužek vytáhl maximálně 3 tečky. Účinností jsou dost podprůměrné, přirovnala bych je k proužkům Balea a zdá se mi, že zasychají o něco déle než je obvyklé. Vytáhnou zhruba 30% černých teček. Palec nahoru dávám za parfemaci a perforaci.

Na proužkách mi dále dost vadí, že balení obsahuje 4 náplasti na nos a 2 náplasti na bradu a 2 na čelo a nedají se sehnat pouze ve variantě na nos a musím platit i za náplasti na bradu a čelo, které vůbec nevyužiji. Na čelo proužky nepotřebuji a na bradě mám černých teček maximálně deset, ale jsou tak hluboko, že je žádná náplast stejně nedokáže vytáhnout. Proužky mi přijdou hodně předražené, náplasti na bradu a nos nepoužívám, takže mi přijde zbytečné tuhle sadu kupovat – Essence prodává proužky na bradu zvlášť. Proužky Nivea už si kupovat nebudu a nedoporučuji je.

Nivea proužky jsou k dostání v drogeriích a na internetu za cenu 149,- Kč za 4 kusy na nos a 4 kusy na bradu a čelo.

6. Balea – spíš nic než moc

Po odlepení proužku z ochranné fólie je cítit nepříjemný chemický zápach. Proužky mají jiný tvar, než jsem zvyklá, je méně praktický, zdají se mi o kousek menší a nejsou perforované, proužek mi navíc přijde trochu tvrdší, takže ho nelze rovnoměrně nalepit a zkrabatí se. Strhávání mi přijde o trochu bolestivější než u jiných proužků. Proužky jsou účinností srovnatelné s Niveou, vytáhnou zhruba 30% nečistot.

Jelikož jsou proužky k dostání v drogeriích DM, kde se dají sehnat i proužky Essence, tak mi přijde zcela zbytečené je kupovat i jako cnost z nouze, protože si vždy můžete koupit proužky od Essence, které jsou mnohem účinější. Balea náplasti jsou třetí nejhorší, účinky mě nijak neoslnily a nedoporučuji je ani zkoušet.

Balea proužky jsou k dostání v drogeriích DM za cenu 49,- Kč za 3 kusy.

7. Rossmann – zcela neúčinné

Po otevření ochranného pytlíčku je ihned cítit silný, nepříjemný, chemický zápach, za což ihned uděluji černý puntík. Proužky Rossman jsou z klasického materiálu, který není perforovaný, takže se špatně přichytne, na hřbetu nosu se nepřilepí vůbec, je hrbatý a kvůli jeho tvaru jsem proužek nalepila nakřivo a nešlo to napravit. Proužky mi přijdou kratší než je obvyklé, mají bílou barvu, takže je dobře vidět, kolik nečistot proužky vytáhnou. Vzhledem k ucpanosti póru jsem předpokládala mnohem větší účinek, ale žádný zázrak se nekonal. Proužky vytáhnou sotva 20% černých teček.

Proužky nedoporučuji kupovat ani v případě nejvyšší nouze, protože těch pár teček, které dokážou vytáhnout, za to ani nestojí. Balení obsahuje 3 totožné proužky, které jsou tvarované na nos, ale podle obrázku se dají použít i na bradu a čelo, což mi přijde naprosto nevhodné, vzhledem k jejich tvaru nebudou na čele a bradě ani pořádně držet.

Proužky jsou k dostání v drogeriích Rossmann za cenu 49,- Kč za 3 kusy.

8. Sephora – propadák testu

Tak tohle je bezkonkurenčně ten nejhorší čistící proužek na nos, který jsem kdy vyzkoušela. Začala jsem nadávat jako špaček, jen co jsem otevřela pytlíček, vyvalil se z něj velmi nepříjemný zápach, který s černým uhlím nemá nic společného, spíše připomíná staré smradlavé ponožky. Protivný zápach je ze začátku cítit i na nose, takže to není nic příjemného.

sephora-charcoal-nose-stripDalší problém jsem měla s velikostí proužku, je příliš masivní a jeho tvar velmi nepraktický. Struktura proužku se mi nezdála už od pohledu, na omak působí jako tkanina, je moc tuhý a chybí mu perforace. Aplikuje se na navhlčený nos, ale vzhledem k tuhosti, velikosti a chybějící perforaci se nedá rovnoměrně přilepit, extrémně se krabatí a pořádně nepřilne k pokožce, měla jsem pocit, že mi z nosu každou chvíli spadne.

Jak už jsem zmínila na začátku, proužky uhlazuji přes ručník pro maximální přilnutí. Tento proužek mi na ručníku zanechal černé fleky a bohužel je zanechává i na nose po odstranění proužku. Jeden malý černý flíček mi na nose od pružku zůstal a nešel vůbec smýt ani sedřít (černé proužky od jiných značek tohle nedělají), měla jsem ho na nose asi dva dny, než zmizel! Po přilepení se má proužek znovu navlhčit vodou, aby lépe přilnul. S tímhle jsem se setkala poprvé, jelikož proužek skoro nedržel, tak jsem ho opatrně namočila. Kvůli divné textuře se proužek akorát podivně rozblemcal a měla jsem obavy, aby vůbec uschnul, nakonec tedy uschnul, ale trvalo to déle než je obvyklé.

Černá barva a látková, hrubá a nerovnoměrná struktura proužku chytře maskuje, kolik nečistot proužek vlastně vytáhl (na černých proužkách s hladkou texturou je to vidět mnohem lépe). Při podrobném a zdlouhavém zkoumání jsem zjistila, že proužek vytáhl dohromady cca 15 teček z obou stran nosu, ze hřbetu nosu nevytáhl vůbec nic, protože tam vůbec nepřilnul. Tak málo teček mi ještě žádný proužek nevytáhl. Tento proužek i jeho cenu považuji za hodně špatný vtip.

Proužek se prodává v balení po jednom kusu za 40,- Kč, je to tedy ten nejdražší a překvapivě i ten nejhorší proužek na nos.

Závěrečné shrnutí

V nabídce můžete najít velmi efektivní proužky, ale osobně jsem dala přednost tekutému čistícímu proužku Elizavecca – Hell-Pore Clean Up, který klasické čistící proužky zcela nahradí, navíc je mnohem efektivnější a v přepočtu na počet použití cenově výhodnější. Jelikož se jedná o masku, tak perfektně přilne k pleti a můžete ji používat libovolně na nos, líce, bradu i čelo. Můžete vyzkoušet i čistící krém na černé tečky za 45,- Kč, který množství černých teček výrazně redukuje a za který zaplatíte pouze zlomek ceny čistících proužků na nos. Opěvovanou masku Pilaten nedoporučuji, protože s černými tečkami ani nehne.

Jaké jsou vaše zkušenosti s čistícími proužky? Které čistící proužky jste již vyzkoušely a které podle vás fungují nejlépe?

4 komentáře

  1. Děkuji za test. Přidám zkušenost s maskou Pilaten. Vyzkoušeno na jedné dospělé a dvou puberťákách s problematickou pletí. Neúčinné, předražené. Pásky na nos, které v tomto testu propadly jsou účinnější. Čína z toho kouká na 10 metrů a o nějakých dermatologických testech se určitě nedá hovořit. Nevěřím, nezávadnosti složení a raději už kupuji renomované produkty.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.