Pokud sledujete kosmetické dění ve světě, zřejmě vám neunikla loňská aféra týkající se balzámů EOS, jejichž používání některým uživatelkám způsobilo ošklivé vyrážky, puchýře a jiné kožní problémy, kvůli kterým se společnost potýká s hromadou žalob.

Balzámy EOS jsou nejopěvovanějšími a nejpropagovanějšími balzámy všech dob, na jejichž propagaci se podílí blogerky, youtuberky i známé osobnosti. Balzámy se díky mediální masáži staly nepostradatelnými pomocníky nespočtu žen, které na balzámy nedají dopustit. Mě davové šílenství kolem balzámu nechalo naprosto chladnou a balzám EOS jsem vyzkoušela až před pár dny v rámci psaní srovnávacího speciálu na mátové balzámy.

Varování ohledně EOSu jsem zaregistrovala až při hledání informací do speciálu a brala jsem ho tak trochu s rezervou. Bylo mi divné, že by přírodní balzám způsobil tak prudké alergické reakce a pochybovala jsem o tom, co si uživatelky daly na pusu, jen aby vysoudily nějakou tu korunu v nesmyslném soudním procesu tak, jak je v USA zvykem … no a alergická reakce na sebe nenechala dlouho čekat.

Mátový a kokosový balzám jsem dostala od sestřenice k Vánocům, která mi ho přivezla z obchodu v USA a o padělek se nejedná. Nejsem pravidelnou uživatelkou balzámů EOS, před alergickou reakcí jsem balzám použila všehovšudy 6x v průběhu 4 dnů. Asi při třetím použití jsem balzám aplikovala na noc, ráno jsem na rtech zbytky balzámu ještě cítila, ale na rtech se mi objevila podezřelá suchá šupinka, zpozorněla jsem a zaměřila jsem se na to, jestli balzám nevysušuje rty.

Den před alergickou reakcí jsem balzám použila na noc a použila jsem ho ještě dopoledne, kdy jsem nabyla dojmu, že to s balzámem docela “dře” a že mám pocit takových hrubších a vysušených rtů. Asi za tři hodiny po jídle jsem balzám aplikovala znovu a to už jsem z něj měla utrýzněné a bolavé rty. Připadalo mi, jako kdyby mi do rtů bodalo tisíc miniaturních jehliček a když jsem později měla rty v jednom ohni, tak jsem si všimla bílých krupičkovitých puchýřků, které mi na rtech vyrašily.

Podle “odborníků” je na vině nejspíš včelí vosk, který by mohl způsobit problémy osobám s přecitlivělostí na včelí produkty, já jsem s nimi ale problém nikdy neměla a s tímto vysvětlením jsem se nespokojila.

Celá situace mi vrtala hlavou a vzpoměla jsem si na nechvalnou recenzi Olejové a vyživující péče od Clarins, po které jsem měla také pocit utrýzněných, vysušených a bolavých rtů. Reakci jsem v té době přičetla chemickému složení přípravku a dál se jím nezabývala. Pocit vysušených a nešťastných rtů jsem ale měla i po použití mátového balzámu balmi, který jsem testovala do speciálu před EOSem. Vzala jsem tedy spravedlnost do svých rukou, porovnala složení všech tří balzámů a trefa. Balzámy mají společnou jednu jedinou ingredienci – jojobový olej! Při zkoumání složení produktů se nenechte zmást, v seznamu ingrediencí naleznete jojobový olej pod názvem Simmondsia Chinensis Seed Oil.

Pátrala jsem tedy dál a na různých internetových fórech jsem se dočetla o problémech ostatních uživatelek s balzámy na rty s obsahem jojobového oleje. Typické příznaky alergie na jojobový olej jsou svědění, zčervenání, vyrážky a puchýře, problémy se nemusí objevit ihned po prvním použití.

Navíc není jojobový olej jako jojobový olej! Setkáte-li se s alergickou reakcí po použití jojobového oleje, existuje šance, že olej který používáte, není čistý a obsahuje aditivum, které je spouštěčem alergické reakce. V případě jojobového oleje se s nějvětší pravděpodobností jedná o příměs minerálního (ropného) oleje nebo isopropyl alcoholu!

Dále nezáleží pouze na ingrediencích samotných, ale i na tom jakým způsobem jsou získávány a zpracovávány. Je velký rozdíl mezi olejem lisovaným za studena a olejem, který byl rafinován! Proces rafinace oleje, která se provádí za účelem snížení nákladů, snižuje i jeho účinnost. Většina rafinovaných olejů bývá zahřívána, což mění nejen jejich vůni a pach, ale i další vlastnosti. Několikanásobné rafinování tak může vyvolávat alergické reakce. S obsahem jojobového oleje mám i milovaný scrubík na rty a s ním žádné problémy nemám, takže problémem opravdu nebude jojobový olej jako takový, ale jeho zpracování nebo chemické příměsy.

Já jsem měla problém s mátovým balzámem, který neobsahuje “přírodní aromata”, která jsou v jiných EOS balzámech již na 5. místě ve složení, přesto bych chtěla upozornit na skutečnost, že jedna aromatizační přísada může obsahovat stovky jednotlivých komponent, z nichž každá může zapříčinit potenciální alergickou reakci. Zákony nevyžadují zvěřejnění těchto jednotlivých složek, takže nemáte možnost zjistit, jestli produkt obsahuje složku nebo kombinaci složek, na kterou máte alergii. Navíc slovo přírodní ve spojení s ochucovadly či vůněmi nemusí vždy znamenat použití čistě přírodních složek, mnoho aditiv a vůní vydávaných za přírodních aromatické látky obsahuje syntetické složky!

Když už jsme u toho slovíčkaření, termín Organic spojovaný s kosmetickými produkty a další oblíbený termín Hypoallergenic, které mají značnou tržní hodnotu a hrají velkou roli při podpoře prodeje, mohou firmy používat zcela libovolně, protože neexistují žádná pravidla ani normy, které používání těchto termínů upravují. Jako hypoalergenní jsou označované i naprosto obyčejné produkty, které jsou jen bez parfemace.

Společnost EOS je nyní pod drobnohledem a je při nejmenším diskutabilní, jestli skutečně používá pouze čisté přírodní ingredience nejvyšší kvality bez jakýchkoli příměsí, jestli látky získávají a zpracovávají šetrným způsobem nebo jestli “optimalizují” výrobní proces za účelem zvýšování zisků. Na odhalení si musíme počkat a zřejmě se pravdu stejně nedozvíme. Osobně si myslím, že tvrzení společnosti EOS o 100% přírodním složení balzámů je zkreslené a pouze jím klame spotřebitele. Nepoužívám výhradně přírodní produkty, ale když už je přípravek označený jako 100% přírodní, tak vyžaduji obsah čistě přírodních látek bez příměsy jakýchkoli ******. Nenávidím zkreslené a nepravdivé informace a nesnáším, když ze mě někdo dělá blbce!

Jedno je ale nezpochybnitelné, i když mi balzámy balmi a Clarins vysušily a podráždily rty, puchýře mi z nich nenaskákaly! Rty jsem měla po EOSu rozbolavěné po celý zbytek dne. Ráno jsem měla rty zbídačené a vysušené, naštěstí už nebolely, ale puchýřky ani po po více jak roce nezmizely … Na rtech se mi začínaly tvořit stroupky a doufala jsem, že mi vše po odloupnutí stroupků zmizí, ale nestalo se tak  Kamarádka, která se EOSu dlouho zastávala, ho asi po roce používání musela také přestat používat, protože ji začal dráždit a vysušovat rty, takže se nenechte zmást a skutečnost, že vám nyní EOS nevadí neznamená, že si svou daň nevybere pozděj …

Fotodokumentace

Fotografie nejsou příliš ostré, byly pořízené mobilem za umělého osvětlení, ale pro představu snad fotky postačí. Kliknutím fotografii zvětšíte, pro vrácení na stránku použijte v prohlížeči šipku zpět.

Vpravo na dolním rtu a částečně i na horním rtu je vidět shluk bílých puchýřků
Vlevo na dolním rtu jsou částečně viditelná další dvě ložiska puchýřků a uprostřed dolního rtu je jeden osamocený puchýřek
Horní ret to odnesl nejvíce, je posetý úplně celý – veškerá bílá (na obrázku spíše nažloutlá) diskolorace jsou puchýřky! V koutcích je viditelná krupička, kolem středu jsou puchýře mnohem větší.

Orientační seznam balzámů na rty s obsahem jojobového oleje:

Alverde – všechny balzámy této značky

Balmi – všechny balzámy této značky

Blistex – Blissful Butters *, Classic, Complete Moisture, Deep Renewal *, Fruit Smoothies *, MedPlus, Nurture & Nourish *, Orange Mango Blast *, Raspberry Lemonade Blast *, Ultra Rich Hydration *

ClarinsInstant Light Lip Comfort Oil, Instant Light Instant Light Lip Perfecting Base

Crazy Rumors – všechny balzámy této značky

EOS – všechny balzámy této značky

Labello – Classic Care, Milk & Honey

Lavera – Classic, Basis Sensitiv, Ochranný balzám na rty Sun SPF 10

Lilien – všechny balzámy této značky

Lush – všechny scruby na rty, Ultrabalm, Key Lime Pie, Passion Fruit

Manufaktura – všechny balzámy této značky

Nivea – Fruity Shine Strawberry, Hydro Care, Pure & Natural Milk & Honey, Soft Rose

Sportique – všechny balzámy této značky

Topvet – všechny balzámy této značky

Weleda – všechny balzámy této značky

Balzámy označené * obsahují jojobový ester. Nejedná se o kompletní výčet balzámů na rty s obsahem jojobového oleje. Složení balzámů se může měnit a může se lišit podle země, čehož jsem si všimla u značky Nivea.

Setkaly jste se někdy s alergickou reakcí na balzám na rty? Také obsahoval jojobový olej? Jaký byl Váš názor na EOS před přečtením článku? Změnil článek Váš názor? Vyvolal ve Vás pochybnosti týkající se složení balzámu? Budete balzám s radostí používat i nadále?

10 komentářů

 1. Ahojky, EOS balzám jsem vyzkoušela v rámci MC beauty boxu, vzhledem k tomu, že mi nic se rty nedělá, použila jsem ho jen párkrát a po přečtení tvé recenze ho radši hodím do koše. Držím palce, ať se ti rty dají brzy do kupy!

  1. Ahoj, mě před tou alergickou reakcí také nepřišel ničím zvláštní, ale obhajovala jsem ho alespoň kvůli přírodnímu složení, které může být nakonec pouhým marketingovým tahem.

   Zatím mi ty pupínky, puchýřky nebo co to vlastně je vůbec nemizí, takže už začínám být nervózní, alespoň už mě rty nebolí. Děkuji za podporu :)

 2. Ahoj, mě problémy po balzámech od eosu taky neminuly, ale na rozdíl od tebe se u mě nastaly až po roce používání a až u pátého balzámu. Rty jsem měla suché, opuchlé a v koutcích se mi dělala vyrážka. Ale do dvou týdnů byly rty v pohodě a řekla bych, že to byla spíš přecitlivělost způsobená častým používáním. Asi po třech měsících jsem dostala další od tety, ke které se o problémech nedoneslo, nedalo mi to a zase jsem ho zkusila. Teď eos používám pár krát do týdne, střídám s balzámy jiných značek a zatím (po cca dvou měsících) se problémy nevrátily. Ale do pořizování dalšího až tento dojde už se nepohrnu.
  Jinak doufám, že už máš rty v pohodě, přeci jen reaguju pár týdnu po napsání článku :)

  1. Ahoj, mrzí mě, že se ti problémy s tímto balzáme nevyhnuly. Nepátrala si po tom, jakou látkou by to mohlo být? Měla si někdy problém i s jinými balzámy? U mě je na vině jojobový olej, který má být hypoalergenní. Chtěla jsem si ho objednat čistý a za studena lisovaný a vyzkoušet, jestli mám problém s olejem nebo jestli mám problém s nějakou látkou, kterou do něj mohou přidávat, ale stejně nemám jistotu, jestli koupím opravdu 100% olej.

   Od alergické reakce uplynul měsíc, ale žádné extra zlepšení se nekoná. Už to vypadalo, že se mi utvoří stroupky a začně to pomalu mizet, ale bohužel. Ta bílá krupička vypadá trochu jako mílie, které se tvoří pod očima, také mi přijde, že jsou ty bestie schované pod kůží, akorát se nevyskytují samostatně, ale tvoří takové velké shluky. Nezbyde mi nic jiného, než zajít ke kožní lékařce, ale nemám naději, že by pro mě měla nějakou zázračnou mastičku :/

   Jaké balzámy používáš místo EOSu? Já mám v zimě nejraději medové balzámy s obsahem včelího vosku, který chrání rty, Honey Trap od Lush a Reve de Miel od Nuxe. Na léto používám lehčí balzámy, mám ráda chladivý mátový od Softlips a transparentní The One Lip Spa Care od Oriflame, který je velmi příjemný a dodá jemný lesk, bohužel je celkem drahý na to, jak málo balzámu obsahuje, kupuji ho jen na Aukru asi za 60,- Kč a vždycky si jich vezmu rovnou několik.

   1. Ahoj, to mě mrzí, že se ti rty nelepší. Návštěva na kožním nebo na alergologii by asi byla namístě. Původně jsem chtěla zjišťovat, kvůli čemu to bylo, měsíc od obtíží jsem byla objednaná na kontrolu na alergologii, kvůli jiné alergii a chtěla jsem to tam zmínit. Ale jak se mi rty vrátily do normálu, samozřejmě jsem na to pak zapomněla. Tak třeba na další návštěvě. Ale myslím, že to způsobila jen přecitlivělost, v tý době jsem hodně pracovala v klimatizovaným prostředí a do hodiny jsem byla úplně vysušená a mazala jsem si pusu i ruce krémem dost často. Ale taky beru dlouhodobě léky na potlačení jiné alergie, tak je možné, že potlačila i tohle a proto se projevila až po takové době. Takže vlastně nevím, jen jsem ráda, že se to nevrátilo :D

    Jinak používám balzámy z drogerky, většinou labella, teď mám baleu a fajn byl i od neutrogeny. Ty s medem mi většinou přijdou dost mastné, radši mám ty jakoby peprmintové/mátové, mám pocit, že se v teple ani tolik nepovolí. Po supervoňavém a sladkém eosu jsem chtěla něco víc neutrálního a taky jsem se bála, že mě zase zklame.

 3. Před 4 týdny jsem začala používat vínově červený EOS – ten, který v aktuálním Dtestu (říjen 2017) získal 3. nejlepší hodnocení bez přítomnosti nežádoucích chemických látek. Byl to můj druhý EOS poté, co jsem vypotřebovala právě tento mentolově zelený a moc mi vyhovoval. A ouha……. Už téměř 4 týdny trpím velmi nepříjemným pálením rtů, jsou opuchlé a červené, okraje olezlé, tvoří se na nich puchýřky a praskají mi koutky. Je to nesnesitelné a jediné, co mi pomáhá, je kalciová mast, bez které se nemůžu hnout ani na krok. Když jím lžičkou, jakobych jedla ostrým nožem. Musím říct, že mám hodně citlivou kůži i pleť, ale nikdy se mi nestalo, že bych se po vysazení nějakého kosmetického přípravku nemohla tak dlouho zbavit toho, co způsobil. EOS je podle mne hra s ohněm – xkrát můžete koupit kvalitní “vajíčko”, ale nikdy nevíte, kdy to bude “záprtek”!

  1. Tak to mě mrzí :( Doufám, že se to dá co nejdříve do pořádku. Mně ty puchýřky bohužel ani po 9 měsících nezmizely. Na kožním jsem nebyla, protože nepředpokládám, že by se s tím dalo něco dělat …

   Už jsem četla několik zkušeností, kdy EOS způsobil problémy až po měsících používání a je to hra s ohněm. Já se prostě přikláním k názoru, že složení přírodní není.

   Myslela jsem si, že mám problém s jojobovým olejem – napadlo mě to v rámci článku a diskuze na internetu. 2 další balzámy na rty, které ho obsahují, mi také dělaly problémy. Nedávno jsem přišla na to, že ho obsahuje i můj oblíbený peeling (konzistencí balzám) na rty a ten mi problémy nedělá. Buď je to proto, že ho nepoužívám každý den nebo obsahuje pouze čistý jojobový olej a ostatní přípravky obsahují jojobový olej s nějakou chemií, která se nemusí objevit ani na etiketě …

 4. Ahoj holky, a nezkoušel někdo z Vás žalovat firmu EOS? Vím, že to někdy dělal, ale mám pocit, že z Ameriky a nevím, jak to dopadlo. Taky jsem si tyhle puchýřky a totálně zničené rty prodělala, díky EOSu, “zázračné kuličce”.

  1. V USA zažalovalo společnost EOS hodně lidí a dostali finanční odškodnění. U nás není podávání takových žalob zvykem :/

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.