Včera jsem se dívala na nové video Beauty News, kde pravidelně testují obsah kosmetických produktů. Tentokrát slečny otestovaly revoluční make-up ve spreji Dior – AirFlash, který se u nás také prodával, ale z našeho trhu nejspíš zmizel a Vy rozhodně nemusíte smutnit.

 

Na e-shopu Sephora.com se make-up prodává za 62 USD, což je i na make-up luxusních značek hodně peněz. Cena luxusních make-upů se zpravidla pohybuje mezi 40-50 USD za 30 ml produktu. Co by Vás ale ke koupi make-upu ve spreji AirFlash mohlo přesvědčit, je jeho deklarovaný obsah. Na obalu je uveden objem 70 ml, což z ceny make-upu dělá ve výsledku velmi lákavou nabídku.

 

Bohužel již není uvedeno, čeho se obsah přesně týká. Při použití selského rozumu jsem se domnívala, že udané množství odkazuje na obsah prodávaného produktu, tedy make-upu. Objem čehokoli jiného mě jako zákazníka nezajímá. K mému překvapení nebo spíš šoku tomu tak bohužel není a objem 70 ml se zřejmě vztahuje pouze k objemu nádoby, která kromě make-upu obsahuje i stlačený plyn, který v nádobce slouží k vytlačení make-upu na povrch!!! Objem make-upu, který nádoba obsahuje, je pouhých 30 ml!!!

 

Sorry jako, ale tohle považuji za opravdu hodně velký fail a klamání spotřebitele.

 

 

Dior bohužel není jediná značka, která takto klame své zákaznice, které za jejich výrobky utrácí horentní sumy. Další takovou značkou je Viseart, u které mě to hodně překvapilo. Obal paletky 6 očních stínů Theory Palette uvádí hmotnost 12 g a opět se dostáváme k otázce čeho se uvedená hmotnost vlastně týká? Znovu zastávám názor, že by měl štítek uvádět hmotnost kupovaného produktu, tedy stínů.

 

V tomto případě tomu tak opět není a deklarovaná hmotnost je váha paletky očních stínů včetně obalu! Pokud se podíváte na produkt podrobněji, tak je u něj uvedena velikost 0.42 oz/ 12 g a v popisu dále naleznete zmínku 6 x 0.13 oz = 0,78 oz (cca 22 g) pudrových stínů, ale tyto dvě čísla nesouhlasí. Popisek videa Youtuberky TotalMakeupJunkie101 uvádí, že oněch 12 g by měla být celková váha paletky, nikoliv obsaženého make-upu a že každý stín obsahuje čistě 0.026 oz, celkem tedy 0,156 oz (cca 4,4 g), někde uvádí 5.84 g, což stejně není ani polovina uvedené váhy …

 

 

Obsah produktů je opravdu hodně důležitý. U mnoha paletek po přepočtu ceny za gram zjistíte, že koupě levnější paletky zas tak výhodná není, protože obdržíte mnohem méně produktu než u dražší paletky. Jako příklad uvedu dvě podobné paletky – Modern Renaissance od Anastasia Beverly Hills stojí jen 45 USD, zatímco paletka Rose Gold od Huda stojí 65 USD. Huda paletka se tedy může zdát na první pohled zbytečně moc drahá, ale každý stín z paletky obsahuje 1 g produktu, celkem tedy 18 g, zatímco každý stín z ABH paletky obsahuje pouze 0,7 gramu a paletka celkově obsahuje pouze 9,8 g produktu. 1 gram stínů ABH vyjde na 4,6 USD a 1 gram stínů Huda vyjde na 3,6 USD a to je celkem podstatný rozdíl.

 

Když už jsem se takhle rozohnila, tak bych Vás ještě ráda upozornila na problém oblíbených Cushion make-upů. Ty mají sice množství obsaženého make-upu správně označené, ale problém je s obsahem samotným. Cena Cushion make-upů je stejná jako cena za klasický make-up, který obsahuje 30 ml, ale jejich objem je zpravidla pouhých 15 ml! Takže za stejnou cenu obdržíte pouze polovinu produktu, který stejně nebudete moci využít do poslední kapky, protože plno make-upu zůstane uvězněno v houbičce.

 

 

Porovnání obsahu klasického make-upu v tubě vs Cushion make-upu můžete shlédnout na kanálu Beauty News, kde Vám slečny ukáží, že si Cushion make-upu můžete jednoduše vyrobit samy, stačí si objednat prázdné balení cushion make-upu za pár dolarů a napustit ho Vaším oblíbeným make-upem. Pokud už Cushion make-up máte, tak obal nevyhazujte, houbičku pečlivě vyčistěte a do obalu přidejte make-up, který máte doma a takto jednoduše si z něj uděláte cestovní balení do kabelky

 

 

Jaký máte názor na označení obsahu jmenovaných produktů? Hraje pro Vás při nakupování kosmetických výrobků roli obsah produktů? Porovnáváte si různé paletky podle ceny za gram produktu? Kupujete si Cushion make-upy? Věděly jste, že za stejnou cenu dostanete pouze polovinu produktu? 

2 komentáře

  1. Abych se priznala, tak dekorativní kosmetiku a dokonce ani make-upy skoro nikdy nespotrebuji až do konce,, ale zároven si myslím, že by se spotrebiteli nemelo kecat, at už se to týká úcinku produktu nebo jejich množství v balení.

    1. Já kosmetiku také většinou nespotřebuji, ale z principu mi vadí, když ze mě někdo dělá blbce. Ani ve snu by mě nenapadlo, že si někdo dovolí zkreslit údaje o množství produktu. Otázkou tedy zůstává, kdo další klame spotřebitele, uvedené případy budou jen špičkou ledovce …

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.