Po kontroverzních ohledně vánoční paletky The Power of makeup by Nikkie Tutorials od značky Too Faced, která sklidila vlnu kritiky kvůli velmi rozdílné kvalitě prodávaných paletek, hýbe YouTubem další skandál, který se překvapivě týká oblíbené značky Anastasia Beverly Hills.

Žhavá novinka očních stínů Subculture byla na oficiálních webových stránkách téměř ihned vyprodaná, ale nedávno dorazila do americké Sephory a do britského e-shopu CultBeauty, který zasílá i do ČR a to dokonce zdarma při nákupu nad 50 liber. Paletku Subculture provází řada kontroverzí a paletka na základě recenzí aspiruje na nejhorší produkt roku 2017. Celou aféru bedlivě sleduji od samého začátku a chtěla jsem Vás upozornit na problémy, které tuto paletku provází, aby Vám nezbyly jen oči pro pláč, pokud o nákupu paletky uvažujete. 

Představení

Při uvedení byla Subculture představena jako sestra Modern Renaissance paletky, která měla být jejím perfektním doplňkem, kdy MR představuje den a SC noc. Mělo by jít o jediné dvě paletky, které obsahují vše, co budete na cestách potřebovat. Rozdíl byl zmíněný pouze v barvách, kdy v MR paletce převládají teplé odstíny, zatímco SC obsahuje mix teplých i studených odstínů a několik výrazných barviček.

Paletka SB obsahuje 14 nových stínů (odstín Fudge je název mono stínu ze stálé kolekce, ale barvy i složení jsou rozdílné), ze kterých je 11 matných, vysoce pigmentovaných, krémových a lehce blenditelných, 2 duochromatické stíny Cube a Electric a 1 metalický Adorn.

Barevné schéma

Paletka Modern Renaissance, kterou mám od prosince, je krásná a romantická a její předchůdkyně Master Palette by Mario je také hezká a mrzí mne, že ji nemám ve sbírce. Obě paletky jsou velmi elegantní a vkusné a proto jsem s napětím očekávala, jaké barvičky se objeví v nové paletce. V současnosti je trh přesycený teplými paletkami s růžovými a červenými odstíny, tak se značka ABH rozhodla vystoupit z davu a přišla s neobvyklou kombinací barev …

Když jsem paletku viděla, tak jsem byla naprosto v šoku. Subculture je dle mého názoru vhodná pouze pro náctileté slečny, které mají rády extravagantní líčení, chtějí na sebe strhnout pozornost a vystoupit z davu. Já už preferuji střídmé a elegantní líčení a pro tyto módní výstřelky již nemám pochopení. Jako obyčejná žena považuji paletku za nepoužitelnou a nevkusnou. Její retro a grungy styl se hodí buď pro vodníka nebo pro strašáka do pole kukuřicí.

Navíc mi paletka SC nepřijde univerzální, protože stíny nelze intuitivně kombinovat. Viděla jsem asi 20 různých videí a z toho bylo více než 15 looků jako přes kopírák. Bylo líčení originální a extravagantní? Ano bylo. Slušelo líčení slečnám? Ne, neslušelo. Líbilo se mi pouze jedno líčení a to zelenkavé od MakeupShayla. Vkusného líčení lze pomocí paletky docílit, ale v tom případě zůstane mnoho barev nevyužitých. Zatímco když se podíváte na tutoriály k MR paletce, najdete nespočet různých looků – jemné denní líčení, romantické líčení, kouřové, dramatické i vampy líčení a všechny looky jsou krásné.

Kontroverze

Pokud jste spokojené s paletkou MR a kvůli tomu si chcete pořídit i novinku SC a předpokládáte, že mají paletky stejné vlasnosti, tak pozor! Složení stínů paletky SC je zcela odlišné, což ve svém videu podrobně vysvětluje Stephanie Nicole. Stíny SC obsahují méně pojivých látek a více pigmentu než MR. Stíny obsahující méně pojiva nejsou tak kluzké a tvárné a hůře se blendí, za to jsou intenzivnější. Zatímco stíny, které obsahují více pojiva, se sice blendí snáz, ale při blendění blednou, jsou tak méně výrazné a neodpovídají barvě v paletce. Se stíny SC se kvůli složení pracuje velmi těžko a docílení jednotné a souvislé aplikace je téměř nemožné, což jsem viděla na vlastní oči na mnoha videiích na YT.

Stíny SC jsou velmi jemné a málo stlačené, takže jsou prašné, opadávají pod oči a při kontaktu se štětečkem se okamžitě a neuvěřitelně drolí. Pokud někdo krouží štětečkem v paletce jako šílenec, tak je to určitě úsměvné, o čemž natočil video i Wayne Goss. Pokud jsou stíny takto jemné, používání tuhého a hrubého štětečku, který dostanete spolu s paletkou, je naprosto nemyslitelné. Problém s šokujícím drolením paletky nastával i u Youtuberů, kteří se stínů jenom lehce dotkly štětečkem, což vedlo k domněnkám, že se na trhu objevily paletky jiné kvality a vlastností! Někteří recenzující s hrůzou uvádí, že se po několika prvních použitích dostaly až na dno stínů.

Paletka obsahuje tzv. komplementární (kontrastní) barvy, které při smíchání vytvoří podivný zašedlý odstín! S tímto problémem se při líčení setkal třeba Jefree Star. Jediný způsob, jak se tomuto problému vyhnout, je takové barvy nemíchat. Nějaké základy teorie barev jsem při studiu pochytila, ale při líčení opravdu nechci sáhodlouze přemýšlet a vzpomínat na barevný kruh, abych si uvědomila, které barvy spolu nemohu míchat!

Mnoho recenzujících uvádí, že problémy s paletkou jsou tak velké, že se museli odlíčit a začít líčení znovu a celé martyrium opakovat dokonce několikrát! Někteří dále uvádí, že použili kvalitní a jemné štětce a lehkou ruku, pigment nanášeli opatrně a postupně, ale stejně to nemopomohlo …

Hororová podívaná

Stačí se podívat na video tati, která má vždy perfektní líčení i když použije levné paletky z drogérie. Při líčení SC paletkou je jasně vidět, jak se se stíny špatně pracuje, jak je jejich blendění problematické, jak se stíny nekontrolovaně “rozpíjejí” a jak některé barvy při aplikaci blednou a nejdou rozblendit, přeskakují a zanechávají holá místa, která je téměř nemožné zakrýt! Jednotlivé stíny nelze vrstvit a vzájemně se stírají.

Stíny je nutné na víčko spíše vklepat a vtlačit, ale přesto bude výsledek nerovnoměrný a strašně flekatý. Tati s líčením hodně bojovala a nevybavuji si jiné video, kde by při líčení očí měla takové problémy a její výsledný look působí amatérsky, ušmudlaně a ošklivě a navíc stíny během 8 hodin výrazně vyblednou.

Oficiální vyjádření

Oficiální verze se během pár dnů několikrát změnila stejně tak jako výmluvy. První vyjádření bylo, že paletka má super pigmentaci a stínů stačí na aplikaci opravdu maličko a že můžete štětečkem ve stínech kroužit, abyste se dostali na dno paletky, ale proč byste to dělali. Vizážistka Allyssa, která pro ABH připravila tutoriál, se vyjádřila ve smyslu, že s paletkou žádný problém není a že je paletka prostě jiná než jsme zvyklé a někteří se prostě nepřizpůsobili a nenaučili se s paletkou pracovat. A ten kdo s paletkou nemá problém neměl pouze štěstí, že dostal lepší kus, ale má prostě zdravý rozum a talent – tento komentář byl později smazaný … Značka ABH tedy nepřímo naznačila, že problém není v paletce, ale v jejím používání! Po hromadě výmluv přišla Norvina, dcera zakladatelky ABH, s výmluvou, že paletka byla zamýšlená pouze pro profesionální použití a není vhodná pro začátečníky. Pokud by to tedy byla pravda, proč se o tom nikdo nezmínil a kde je alespoň nějaký návod, který by nám řekl, jak máme paletku tedy používat.

Norvina na Twitteru později uvedla, že nastal problém s automatickým stlačováním stínů, které bylo z jejich strany použito poprvé a nesrovnalosti se nachází v různých várkách a tak je nemožné vyřadit “vadné” paletky. Některé paletky jsou tedy v pořádku a jiné jsou prakticky nepoužitelné. V případě, kdy nejsou stíny dostatečně stlačené, jsou neuvěřitelně měkkné a prašné, drolí se a opadávají – chovají se spíše jako klasický sypký pigment.

Norvina dále slíbila, že nové paletky budou stlačené více a pokud nebudete se svou paletkou spokojené, můžete ji vrátit. V americké Sephoře je toto zcela standradní služba a máte vždy možnost vrácení zboží (i použitého) bez udání důvodu. To je určitě dobrá zpráva pro zákazníky ze zemí, kde je paletka dostupná. Pro nás bude vrácení paletky problém, protože ji budete muset zaslat na vlastní náklady zpátky do UK a pokud si ji koupíte při návštěvě USA, budete ji moci vrátit pouze osobně. Když zákaznice kontaktovala zákaznickou podporu ABH a ptala se, jak má postupovat v případě, že chce paletku vrátit, tak se jí dostalo odpovědi, ať zašle fotografii paletky a faktury a poté se jí místo výměny dostalo pouze rad, jak s paletkou zacházet, takže jestli to bude s vrácením paletky, koupené mimo Sephoru, tak snadné opravdu nevím.

Konspirační teorií Youtuberky Here For The Tea je, že brzy dojde k prodeji značky ABH a tak chrlí jeden produkt za druhým a pomalu ale jistě snižují kvalitu produktů … Jestli je to pravda, ukáže pouze čas, ale co se po prodeji stalo se značkou Too Faced už všichni víme …

Závěrečné shrnutí

Nemyslím si, že my smrtelnice, které nemáme po ruce několik make-up artistů, máme při každodenním líčení zapotřebí nervovat se stíny a vstávat o půl hodiny dříve, abychom vytvořily nějaký koukatelný look Mě se barevná kompozice paletky stejně nelíbí a je pro mě nepoužitelná, takže bych si ji nekoupila, ani kdyby se jednalo o kopii Modern Renaissance paletky.

Pokud někdo z Vás o kvalitě paletky stále pochybuje a má podezření, že kontroverze ohledně paletky je uměle vytvořená bublina Youtuberů toužítích po pozornosti a sledovanosti, stačí se podívat na hodnocení paletky na e-shopu Ulta.com, kde má paletka 2,5 hvězdičky a na Sephora.com má paletka něco maličko přes tři hvězdičky, zatímco Modern Renaissance má téměř pět hvězdiček! Nicméně to vypadá, že se hodnocení paletky pomalu zvedá – před pár dny neměla paletka snad ani tři hvězdičky, což by mohlo značit, že značka dodržela slib a kvalita nových paletek se zvedá.

Pokud se Vám extravagantní výběr odstínů v Subculture paletce líbí, tak počkejte, dokud z pultů nezmizí nekvalitní kusy. Nejedná se o limitovanou edici, takže můžete v klidu vyčkávat.

Zdroj: nyxcosmetics.cz

A pokud byste uvítaly paletku v podobném duchu, tak okoukněte například Perfect Filter Shadow Palette od Nyx v odstínu Olive You-Olive za cenu 479,- Kč, jejíž barvičky se mě osobně líbí mnohem více

Jaký je Váš názor na paletku? Co říkáte na odstíny? Myslíte, že byste pro paletku našly využití?

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.