Popis: Brazilský keratin je profesionální prostředek pro trvalé narovnání a regeneraci všech typů vlasů (barvené, melírované, krátké, dlouhé, rovné, vlnité, zničené apod.). Narovnává vlasy bez změny jejich struktury, během aplikace rekonstruuje narušené vlasové vlákno ve vnitřní struktuře, posiluje a zaceluje kutikulu a dodává elasticitu. Výsledkem aplikace jsou zdravé, rovné, hebké a lesklé vlasy po dobu 3 až 4 měsíců. Brazilský keratin obsahuje přírodní keratin, minerály mrtvého moře, výtažky z rostlin a regenerační oleje. Neobsahuje škodlivé látky, kyselinu thioglykolovou, ani formaldehyd.

Suché vlasy před úpravou

Ošetření vlasů brazilským keratinem mne lákalo dlouho, ale odrazovala mě jeho vysoká cena. Jednoho dne jsem však neodolala, podlehla pohádkovým slibům a ošetření podstoupila. Za ošetření jsem platila plnou cenu, která se pohybovala kolem 3.500,- Kč a nejednalo se o žádnou akci přes slevový portál.

Je to již pár let zpátky, kdy jsem byla z vlasů naprosto nešťastná a měla jsem je ve zuboženém stavu, který měl na svědomí především sestřih naprosto nevhodný pro můj typ vlasů. V té době jsem měla moderní střih ala chlup sem, chlup tam. Vlasy byly postupně sestříhané, ale vypadaly jako sesekané žiletkou. Jelikož mám velmi kudrnaté, krepaté a suché vlasy, střih mi vlasy proměnil v chlupatý a nezvladatelný koberec a zbyly mi pouze oči pro pláč! Tehdy jsem ještě používala převážně přípravky značky Kérastase a pár přípravků L’Oréal Professionnel. Měla jsem kolem 30 přípravků, ale pro můj typ vlasů nebyly vhodné, nedokázaly je dostatečně hydratovat a uhladit, pouze je zamastily.

Kadeřník (nový, který neměl na svědomí ono zprznění mých vlasů) mi v té době doporučoval zkrácení vlasů o 10 cm, řekla jsem mu, že se asi zbláznil, že je to rok mého života a že raději vyzkouším ošetření Brazilským keratinem a o svou zkušenost se s Vámi chci podělit, protože se i v dnešní době stále jedná o velmi populární ošetření vlasů.

Pro koho je ošetření vhodné

Ošetření vlasů Brazilským keratinem je vhodné pro kudrnaté, nepoddajné, krepaté, suché, odbarvené, zcitlivělé, zničené a mdlé vlasy bez lesku, které se špatně rozčesávají, cuchají a lámou. Je vhodný pro přírodní i chemicky ošetřené vlasy, které jsou poškozené barvením, melírováním nebo trvalou a mělo by být vhodné i pro prodloužené vlasy. Ošetření se může provádět současně s barvením vlasů nebo minimálně 3 týdny před jejich barvením. Pokud vlasy zvládnou žehlení na vysokou teplotu, zvládnou i ošetření keratinem.

Průběh ošetření

Vlasy se dvakrát umyjí speciálním čistícím šampónem, který se nechává chvíli působit. Šampón je nutné dobře opláchnout a vlasy se poté vyfoukají do rovna pomocí kulatého kartáče. Keratin se aplikuje štětečkem pramen po prameni, neaplikuje se na pokožku, ale nanáší se 1 cm od kořínků.

Vlasy se pročešou jemným hřebenem, aby se zaručilo rovnoměrné nanesení a aby se z vlasů přebytečný keratin vyčesal. Přípravku je nutné nanést tak akorát. Pokud se ho aplikuje příliš mnoho, bude při žehlení docházet k nežádoucímu připalování keratinu na žehlicí plochy. Pokud se neaplikuje dostatečné množství, hrozí poškození vlasů při žehlení, protože keratin působí jako ochrana vlasového vlákno proti vysokým teplotám.

Keratin se ve vlasech nechá působit 20-30 minut. Poté se vlasy znovu vyfoukají přes kulatý kartáč a na závěr se přežehlí po tenoučkých pramíncích. Žehlí se na 220°C (200°C v případě jemných, tenkých nebo slabých vlasů). Jeden pramen se žehluje přibližně 5-10x, až budou vlasy lesklé a rovné. Četnost opakování se volí podle stavu vlasů, aby nedošlo k jejich poškození a zároveň, aby byl keratin dobře zapracován do vlasů. Čím horší je stav vlasů, tím méně opakování.

Celý proces trvá kolem tří hodin a závisí na délce a hustotě vlasů. Po ošetření musí zůstat vlasy volně rozpuštěné. Prvních 72 hodin se vlasy nesmí stáhnout do culíku, nesmíte použít ani sponku nebo si dát vlasy za uši ani je namočit nebo použít nějaké přípravky. Pokud nedejbože zmoknete, vlasy bezodkladně vyfoukejte fénem do hladka. Po 3 dnech si vlasy můžete umýt. Pokud to není bezpodmínečně nutné, tak vlasy nemyjte co nejdéle, ať zbytečně nesnížíte účinek ošetření a neredukujete jeho živnost! Keratin ve vlasech nevydrží napořád, ale bude se z nich postupně vymývat a po vymytí se vlasy vrátí do původního stavu.

Po ošetření si můžete koupit speciální šampón na vlasy, kondicionér nebo masku. Mně to kadeřník nedoporučil s tím, že je to zbytečné, že je to pouze způsob, jak z Vás chce výrobce vytáhnout další peníze Bohatě sačí, pokud budete používat přípravky bez sulfátů a chloridu sodného, které vlasy připraví o jejich přirozenou vlhkost a nejsou pro vlasy vhodné v obecné rovině. Také se vyhýbejte různým texturizačním sprejům, které slibují plážové vlny – bývají plné sulfátů a solí.

Sliby

Brazilský keratin je speciální léčba pro uhlazení a obnovení poškozených vlasů. Základem péče je keratinový a kolagenový komplex, který vlasy zanechává lesklé a hydratované a umožňuje snažší úpravu. Brazilský keratin slibuje regeneraci, zpevnění a uhlazení vlasů. Zkrátí dobu foukání a vůbec ušetří spoustu času s každodenní úpravou vlasů po několik následujících měsíců. Dále by měl vlasy chránit před nepříznivými vlivy jako sluneční záření, slaná mořská a chlorovaná voda, vítr a mráz.

Ošetření by se mělo opakovat ideálně po 3 až 4 měsících. Někde Vám dokonce budou tvrdit, že Vám keratin ve vlasech vydrží 5-8 měsíců. Keratin je možné aplikovat i častěji, např. 1x měsíčně. Pravidelná aplikace zvyšuje kvalitu vlasů a snižuje lámavost.

Realita

Hned po aplikaci keratinu bylo vidět, že mají vlasy lepší kvalitu, byly nádherně lesklé, ale na můj vkus nebyly až tak hebké a hladké. Poprvé jsem si je nechala umýt v kadeřnickém salónu a zvolila obřad Kérastase na uhlazení vlasů. Už když jsem si sáhla na mokré vlasy, tak jsem cítila velký rozdíl. Po vyfoukání jsem měla krásné, zdravé, lesklé vlasy a musela jsem si do nich pořád sahat.

Keratin se z vlasů ale velmi rychle vymývá, efekt ošetření rozhodně nevydrží avizované 3 měsíce, mě vydržel efekt ošetření zhruba 3 týdny a poté začal rapidně ubývat. Vlasy si myji pouze jednou týdně, takže mi ten správný efekt vydržel pouze tři umytí!

Vlasy mám poměrně odolné a nelámou se mi, takže jejich zpevnění nemohu posoudit.

Četla jsem mnoho stížností, že se někomu po aplikaci keratinu začaly mnohem více mastit vlasy. Jelikož mám vlasy velmi suché, tak jsem se s tímto problémem nesetkala.

Varování

Vlasy byly vlnité pořád stejně, keratin vlas nevyrovná, pouze uhladí jeho povrch a dodá jim lesk. Tvrzení, že po umytí necháte vlasy volně uschnout a budou rovné jako po vyžehlení, je nehorázný nesmysl!

Částečný narovnávací efekt má pouze BK s obsahem formaldehydu, který je v EU zakázaný. Formaldehyd je toxická a rakovinnotvorbná látka, charakterická štiplavým zápachem, která dráždí sliznice horních cest dýchacích i oči. Práce s touto látkou byla v kadeřnictvích problematická, muselo se neustále větrat, zákaznice i personál musely mít roušku a kvůli zápachu nebylo možné obsluhovat jiné zákaznice. Kadeřnictví, které s tímto sajrajtem pracují na černo, u nás bohužel najdete a samozřejmě si můžete produkt objednat i domů, ale neexistuje rozumný důvod tohle podstupovat a zbytečně se vystavovat riziku vzniku rakoviny.

Je ještě další závažné nebezpečí, o kterém Vám v kadeřnictví neřeknou a měly byste si ho být vědomé i pokud se chystáte na domácí experiment a je jedno, jestli se jedná o keratin s formaldehydem nebo bez něj. Během ošetření existuje nemalé riziko, že dojde ke spálení vlasů! Vlasy Vám bohužel může spálit i kadeřnice, která s ním má bohaté zkušenosti a u které ošetření podstoupíte opakovaně. Pokud danou značku keratinu neznáte, tak si vlasy můžete spálit také a je jedno, jestli jste vyučená kadeřnice nebo lajk. Vím o dvou případech z mého okolí, kdy ke spálení vlasů keratinem došlo!

Závěrečné hodnocení

Nechci tvrdit, že ošetření brazilským keratinem nepomáhá – vlasům prospěje. Život naruby mi kúra neobrátila a má péče o vlasy se nijak nezměnila. Vlasy jsem musela i nadále žehlit a tak jsem pokračovala ve svém životě vesele dál bez dalšího ošetření.

Hlavní problém je v riziku spálení vlasů a především v ceně ošetření, která je neúměrná výslednému efektu a jeho trvání. Z tohoto důvodu jsem ošetření už nikdy nezopakovala a ani ho nedoporučuji. Nemohu ho doporučit ani na speciální příležitosti jako svatba nebo první rande, dnes už je to zbytečný přežitek a stejného efektu, který vydrží vždy do umytí vlasů, už můžete dnes dosáhnout jinak.

V případě, že chcete redukovat čas, který strávíte foukáním vlasů, stačí použít přípravek, který bude z vlasů odpuzovat vodu – tedy nějaký kvalitní olejíček.

Levnější alternativa bez rizika

Pokud toužíte po perfektně uhlazených, rovných a lesklých vlasech, které se nezkrepatí jen co vystrčíte hlavu z domu, vyzkoušejte parní žehličku Steampod, což je produkt, na který jsem čekala celý život a který mi jako jediný splnil sen o nádherných vlasech.

Ošetření touto žehličkou má stejný efekt jako ošetření BK, originální produkty k žehličce obsahují keratin také a pravidelné používání žehličky vlasy neničí, naopak je postupně ozdravuje! Já si vlasy vyžehlím v cuku letu během 20 minut a vydrží mi rovné až do dalšího umytí. Pokud náhodou zmoknu, tak se mi zvlní, ale nezkrepatí. Vlasy jsou na dotek sametově hebké a oslnivě lesklé. Žehličkou si pravidelně žehlím vlasy skoro po každém umytí více než rok a nedám na ni dopustit

7 komentářů

  1. přet 2 měsici sem si nechala udělat brazilsli keratin na kubě po prve krasne vlasi ale tak jěmne že předu hlavi mi byla skoro vidět pokoška žadni objem vlasu mam neustale masne vlasi už sem viskoušela šanponi dokonce citron take sem si nabarvila vlasi vubec mi barva nechytlai jak sem umivala vlasi ot barvi smila sem celu barvu visledek žadne nabarveni už nevim jak si nabarvit vlasi nic mi nechyta mislim že mi to udělali ten keratin moc mi ani spona nedrži ve vlasu jěn gumička už by asi do toho nešla ratši si vižehlim vlasi a jě klit porady mi někdo co za snačku barvu koupit pořat mam tmave vlasi a přetim sem měla fijalkove krasnu barvu

    1. Vymytí keratinu z vlasů lze uspíšit používáním šampónů s obsahem sulfátů (Sodium Lauryl Sulfate), které způsobují rozklad keratinu.

  2. Dobrý den, mám úplně stejný problém s vlasy jako vy. Kudrnate, krepate a zničené, jen kratší. Denně žehlim, takze ani to jim nepomaha. O Brazilskem keratinu jsem uvažovala, ale po přečtení tohoto článku od toho raději ustoupim. O parní žehličce jiz nějakou dobu uvažuji, ale pořád jsem skeptická, přeci jen cena je poměrně vysoká a bojím se, že investuji do něčeho, co nebude mít takový výsledek, jaký si představuji.Mohu tedy prosím vědět, jaký máte model?

  3. No nevim, ale ja byla na keratinu poprve asi ve 12. To mi vydrzel cca 4 mesice, druhy sem mela asi v 15 a to byla supa. Vlasy mi v te dobe opravdu hodne vyrostly, rovne sem je mela asi pul roku, max. lehce vlnite, asi rok zily z te vyzivy. Pak jsem je zacala barvit a slo to do kytek. Ted uz rok nebarvim, z nadherne kudrnate hrivy mi zbylo hnizdo… no, v kvetnu jdu na nej znovu a uz se tesim po 8 letech je treba :D

    1. Tak to muselo být ještě ošetření s formaldehydem, který je už v EU zakázaný. Samotný keratin vlasy bohužel nevyrovná.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.