Zdroj: lorealprofessionnel.co.uk

Se žlutým podtónem vlasů jsem bojovala několik let. Před cca třemi lety jsem za sebou měla jedno nepovedené barvení od kadeřníka, kdy jsem místo studené blond odešla se zrzavo-měděnou pasekou, které se nešlo jen tak zbavit. Křiklavý zlatavý tón měl tendenci po třech umytích vylézat a to i po následném odbarvení a několikátém přebarvení studenou barvou …

Vyzkoušela jsem tedy Blond a Silver šampóny od L’Oréal Professionnel, jejichž produkty používám ve chvíli, kdy má nejoblíbenější značka požadovaný výrobek v nabídce nemá. Pokus skončil velkým zklamáním, změna na vlasech nebyla ani minimální a tak jsem pátrala na internetových fórech po nějakém zázraku. Nejvíce byl doporučován šampón Silver Reflex od Schauma, který má být tak silný a agresivní, že prý během pěti minut dokáže proměnit žluté vlasy ve fialové. Paráda, jásala jsem, přesně to potřebuji a co víc, šampón se dá pořídit kdekoli a za pár korun, takže jsem si ho běžela nedočkavě koupit. Žádný zázrak se opět nekonal a vlasy jsem měla pořád stejné jako před mytím – i po 20 minutách působení!

Jak je možné, že je na internetu tolik kladných recenzí a mně s vlasy šampóny nic neudělají? Ptala jsem se na to mé kadeřnice a vysvětlení je velmi přímočaré. Jelikož sama kadeřnice nejsem, tak si pro korektnost dovoluji ocitovat odborný článek, který vysvětluje, jak fialové šampóny fungují a jsou v něm ukryté dvě zcela zásadní informace, které pomohou k objasnění situace:

Pokud se vlasy zesvětlí nebo se na nich objeví šediny, dojde k odhalení jejich přírodních teplých tónů, které ve vlasech vytváří nechtěný žlutý podtón. Pokud si přejete zachovat studený tón vlasů mezi barveními a vyhnout se nežádoucím řinčivým měděným tónům, můžete sáhnout po speciálním blond či silver šampónu s fialovým pigmentem, který neutralizuje žlutý nádech.

Co jsou Silver šampóny

Blond, Silver či prostě jen fialové šampóny obsahují tmavě fialový pigment, který se chová jako neutralizátor žlutých odstínů. Pigment neutralizuje silný zlatavý či měděný nádech v barvených či odbarvených blond vlasech, či vlasech v šedivých a stříbrných tónech, což napomáhá zachování krásného studeného odstínu. Stříbrný šampón je také skvělý pro přírodní šedivé vlasy, ve kterých se může objevit žlutavý nádech kvůli působení vnějších vlivů jako vítr, déšť či znečištění. Kromě toho je důležité i používání kondicionéru, který pomáhá vyživit a ochránit vlasová vlákna a jeho pravidelné používání také napomáhá k udržení jasných a živých barev.

Jak šampóny fungují

Všechno se odvíjí od teorie barev: fialová barva se v barevném kruhu nachází naproti žluté a smícháním protichůdných barev vznikne neutrálnější odstín. Co se vlasů týče, malé množství pigmentu je absorbováno a fialové tóny neutralizují žlutavé odstíny a vznikne žádaná studená barva. V závislosti na délce působení ve vlasech Silver šampón pomáhá dosáhnout  libovolného odstínu od medové blond až po studený bělavý odstín.

Který odstín je pro mě ten pravý

Pokud chcete zachovat profesionální, svěží a čistou blond, zvolte některý z Blond šampónů. Pokud chcete zachovat šedivou barvu vlasů, bílou či velmi světlou blond, potřebujete silnější neutralizátor, kterým je Silver šampón. Pravidelné používání těchto šampónů zachová zářivou barvu jako od kadeřníka.

(Zdroj: lorealprofessionnel.co.uk)

Článek uvádí, že šampóny neutralizují nádech pouze na umělých blond vlasech a že vlas musí množství pigmentu absorbovat, aby mohlo dojít k neutralizaci žlutých tónů! Já mám vlasy momentálně dlouhé až na zadek, délky jsou odbarvené a přesto mi šampón vlasy nenatónuje. Jak je to možné?

A teď přichází na řadu ta magie. Vlas se skládá ze tří vrstev: kutikuly, kortexu a meduly. Kutikula je svrchní vrstva vlasu složená z tenkých šupinek, sloužící jako vrstva zpevňující kortex a chránící vlastní vlas proti mechanickým poškozením. (zdroj: cs.wikipedia.org) Zdravý vlas je zacelený a uzavřený, chráněný šupinkami. Poškozené vlasy zacelené nejsou, mají zubatý povrch, některé šupinky jsou nadzvednuté, silně poškozené nebo úplně chybí. To znamená, že kutikula, ochranná vrstva vlasů, není celistvá a kortex je obnažený a nechráněný – viz obrázek.

Zdroj: lorealprofessionnel.co.uk

Při klasickém barvení či tónovaní vlasů je nutné vlas nejprve chemicky otevřít, aby do nich mohl barevný pigment proniknout. Po barvení bez ochrany Smartbond, byl chemický zásah ve vlasech znát, protože jsem měla vlasy na dotek hrubé a drsné, jelikož byly ihned po barvení stále otevřené – to je důvod, proč si hned druhý den po barvení nemáte mýt vlasy, protože by se z nich barva vymyla rychleji. Blond ani Silver šampóny žádné chemické látky na otevření vlasu neobsahují a proto dokáží natónovat pouze velmi poškozené vlasy! Pokud jsou totiž Vaše vlasy zdravé, tak jsou uzavřené a chráněné šupinkami a pigment ze šampónu do nich nemá kudy proniknout a tak na vlasy tak nemá vůbec žádný efekt.

Pokud Vám tedy barevné šampóny nepomáhají stejně jako mně, tak se můžete radovat, protože o své vlasy správně pečujete. Jestli Vám šampóny vlasy hravě natónují, tak je to jasná známka toho, že se o vlasy řádně nestaráte, že je trýzníte a zbytečně si je ničíte a to je velká, velká škoda!

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.