POKUD NECHCETE TAJIT SVŮJ VĚK A JSTE PYŠNÉ NA SVÉ VRÁSKY, PROTOŽE VÁM PŘIPOMÍNAJÍ VŠECHNY RADOSTI, STAROSTI I STRASTI A CHCETE STÁRNOUT S NOBLESOU A GRÁCIÍ, TENTO ČLÁNEK NENÍ PRO VÁS A BUDU SE TĚŠIT PŘÍŠTĚ …

Ale nebojte, nebudu obhajovat nezdravou posedlost vzhledem, která mě v posledních letech upřímně děsí a která skýtá nespočet kosmetických zákroků, výplní, jedů a všemožných a nemožných plastických operací. Pouze se s vámi podělím o zkušenosti s laserovým ošetřením pleti, které jsem před několika lety vyzkoušela poprvé a které se mi natolik osvědčilo, že jsem ho mezi svátky zopakovala už po páté. Účinky laseru osloví i mladší ročníky bojující s akné a rozšířenými póry.

Frakční laserový resurfacing

Frakční laserový resurfacing odstraní pigmentové skvrny, vyhladí jizvičky a rozšířené póry, vyzmizíkuje jemné vrásky, zjemní hlubší vrásky a vypne kůži. K zákroku se využívá tzv. ablační laser, který šetrně odpaří ultratenké vrstvičky buněk z kožního povrchu a tím nastartuje proces obnovení kůže. Regenerace začíná postupným slupováním staré pokožky, která se kompletně obnoví a odhalí pružnější, mladší, pevnější a hladší já. V místě dopadu laserového paprsku dochází k silném termálnímu efektu, který vypíná vazivo v hlubších vrstvách kůže a nastartuje dlouhodobou tvorbu kolagenu. Pleť se díky tomu vypíná a zpevňuje několik dalších měsíců po ošetření. Výhodou ošetření frakčním laserem je skutečnost, že neprovádí plošnou destrukci, ale laserové paprsky jsou shluknuté do miniaturních zahuštěných bodů a dochází k cílenému ošetření určitých ploch kůže a část zůstává zcela nedotčena. Tato část je pak centrem procesu hojení a novotvorby nové, „mladší“ pokožky. Ošetření je díky tomu šetrnější a hojení rychlejší. Laserem můžete omladit obličej, krk, dekolt i hřbety rukou.

Účinky ošetření:

 • Zbavuje jemných vrásek a zjemňuje středně hluboké vrásky
 • Dlouhodobě stimuluje tvorbu kolagenu a elastinu
 • Celkově vypíná a zpevňuje ochablou pleť
 • Výrazně zpomaluje další stárnutí pleti
 • Odstraňuje sluneční nebo senilní pigmentové skvrny
 • Zmírňuje nerovnoměrný barevný odstín kůže
 • Vyhlazuje hrubou texturu pleti a stahuje rozšířené póry
 • Odstraňuje dolíčky a jizvičky po akné nebo neštovicích
 • Rozjasňuje a osvěžuje unavenou pleť bez lesku

Dejte si pozor na pofidérních nabídky u kosmetiček, které se tváří jako všemocné laserové zákroky – toto ošetření smí provádět pouze zkušený lékař.

Má pleť a důvody, proč jsem se pro zákrok rozhodla

Je mi 31 let. Má pleť je mdlá a dehydratovaná, občas se na ní objeví suché šupinky. Na akné ani pupínky jsem nikdy netrpěla, jizvičky ani nerovnosti pleti nemám. Pigmentové skvrnky mám letos nepatrné. Trápí mě rozšířené póry na čele a černé tečky na nose. Vrásky kolem oční nemám, stejně tak nemám nosoretní vrásky ani vrásky nad kořenem nosu. Jelikož nosím brýle, tak neustále mžourám a kvůli tomu mám na čele pár jemných horizontálních mimických vrásek.

Pro laserový zákrok jsem se rozhodla asi před pěti lety. Na čele, nose a tvářích jsem měla ošklivé rozšířené póry, které jsem chtěla minimalizovat. Na lících jsem měla několik nehezkých pigmentových skvrn od sluníčka. Na čele mimické vrásky a kolem rtů nosoretní vrásky, které make-up vždy strašně zvýraznil a přidal mi několik let. Všechny tyto problémy ošetření řeší, takže jsem si řekla, proč to nezkusit. Ošetření je neinvazivní – bez skalpelu a bez injekčních vpichů, bez chemie a jedů, přesto je dostatečně razantní a velmi efektivní.

Vyslechla jsem si několik názorů, že jsem na takové ošetření příliš mladá, že mám krásnou pleť a ošetření nepotřebuji. S těmito názory se vůbec neztotožňuji. Hlavní problém s produkty a ošetřeními proti vráskám je ten, že cílí pouze na starší ženy, které již mají výrazné vrásky a povadlou pleť. V tu chvíli je příliš pozdě, nechaly to zajít moc daleko a 15 let už jim žádný přípravek nebo zákrok bohužel neubere. Anti-aging péče je dle mého názoru především o prevenci. Prevence bohužel něco stojí a účinné anti-aging produkty v DM prostě neseženete. Vím, že za dalších 10 let nebudu vypadat na dvacet, ale to neznamená, že chci vypadat jako udřená a strhaná paní. Kelly Rutherford v seriálu Gossip Girl ukazuje, že čtyřicítka na krku není problém a můžeme vypadat stále skvěle a svěže. A bohyně Elizabeth Hurley je jasným důkazem toho, že žena může vypadat i v 50 naprosto bombasticky a dokonale. Proto jsem se rozhodla do budoucnosti mé pleti zainvestovat také.

Podobné účinky jako laser slibuje i chemický peeling, který jsem v minulosti také podstoupila a který mi nevyhovoval. Aby byl peeling efektivní, musí se opakovat třeba 10x. Někdy jsem po ošetření měla pleť pouze mírně začervenalou, jindy jsem měla ošklivé krvavé boláčky, se kterými jsem nemohla mezi lidi. Efekt ošetření není nijak valný, celou kúru 10 ošetření jsem neabsolvovala a asi po 5 ošetřeních jsem se rozhodla na další nejít, protože mě to prostě a jednoduše nepřesvědčilo. Když si spočítám cenu za 10 chemických peelingů, tak se jedná o hodně drahý špás. Navíc nebydlím v Praze a je pro mě otrava na zákroky pravidelně dojíždět. Podrženo sečteno, raději si dojdu na zákrok jednou za rok či dva, budu se týden kurýrovat doma, výsledek uvidím ihned, zaplatím o půlku méně a ještě se mi jako bonus po několika týdnech nádherně vypne pleť. Navíc jsem v jedné diskuzi četla zkušenost od slečny, která na chemickém peelingu byla a po jedné vrstvě 15% kyseliny glykolové skončila na hospitalizaci v nemocnici s popáleninami 2. stupně. Obvyklá ani častá reakce to není, ale působení chemických látek se může zvrtnout, zatímco laser je pouze “teplo”.

Jsou tu samozřejmě i jiná ošetření, která považuji za kontroverzní. Na botox bych nikdy v životě nešla. Ve svém okolí jsem bohužel viděla několik odstrašujících případů žen, které botox nenávratně zohyzdil a takhle strašidelně prostě vypadat nechci. Ženy, které s botoxem začínají, se dušují, že to nepřeženou a že si nechají píchnout jenom maličko a na doplnění půjdou až za rok. Dodrží to bohužel jen pár výjimek. Většina tomu naprosto propadne, neznají míru, začnou zvyšovat dávky a zkracovat frekvence mezi ošetřeními a jejich krása se zcela vytratí. Každá žena se chlácholí tím, že je to zcela přirozené a není to poznat, ale vyslechla jsem si pár přátel opačného pohlaví, kteří si sklíčeně stěžují, že se ženy v jejich okolí začínají transformovat v Robocopy a to už stojí za hluboké zamyšlení … Muž si většinou ani nevšimne, že mu domů místo blondýnky přijde brunetka nebo že si jejich partnerka nechala o půlku zkrátit vlasy. Pokud od přírody nevšímavý tvor registruje změny výrazu a strnulou tvář, tak už je to na pováženou a přirozeně to zkrátka nepůsobí. Já si v případně potřeby místo botoxu raději nechám fiknout ofinu a budu mít čelo také bez vrásek. Při povadnutí a ochabnutí pleti se nabízí facelifting, ale nejmenované české zpěvačky s mrtvolným strnulým výrazem, mu dobrou reklamu neudělaly a takové ošetření pro mě nepřichází v úvahu ani v daleké budoucnosti. Jen chci podotknout, že proti kosmetickým zákrokům ani plastickým operacím nic nemamítám, jen by měl výsledek působit zcela přirozeně, což u botoxu a faceliftingu nebývá tak úplně běžné.

Před ošetřením

Při objednávání se ujistěte v kolik hodin máte dorazit. Běžně vám nadiktují čas ošetření, ale očekává se, že se dostavíte o hodinu dříve, aby se mohl aplikovat znecitlivující krém a to už vám mnohdy zapomenou říct. Lékařka si vás před ošetřením prohlédne – pokud byste měly třeba opar, tak ošetření nelze provést. Laserový zákrok má i jiné kontradikce, na které se zeptejte přímo na klinice. Může mezi ně patřit probíhající bakteriální nebo virová infekce, onemocnění kůže, těhotenství a kojení. Nežádoucí může být užívání některých bylinek (měsíček lékařský, přeslička, třezalka), antibiotik, retinoidů, Isotretinoinu nebo steroidů. Od aplikace botoxu by měly uběhnout alespoň 2 týdny, od aplikace injekčních výplní alespoň 4 týdny. Od posledního opalování by měl uběhnout alespoň měsíc a neměly byste používat ani samoopalovací přípravky. Dva týdny před ošetřením nepoužívejte exfoliační přípravky – retinol a kyseliny (AHA, glykolová, salycilová), aby nedošlo k podráždění a přecitlivělosti pleti.

Na ošetření se můžete dostavit bez doprovodu, ale doporučuji tam zajet autem, abyste v hromadné dopravě cestou zpátky neděsily s rudou spálenou a mastnou pletí spolucestující, navíc byste se zbytečně vystavovaly riziku infekce. S sebou si vezměte gumičku nebo čelenku na stažení vlasů – po ošetření vám lékařka natře obličej vazelínou, tak ať se vám na něj nelepí vlasy. Pro jistotu si přibalte některý nesteroidní protizánětlivý lék na bolest (Aspirin, Brufen, Nurofen) a preventivně si ho vemte, až budete odcházet z kliniky. Během 20 minut od ošetření začně kůže přicházet k sobě a bude pálit jako ďas, takže prášek zajisté oceníte. Jen upozorním, že léky na alergii na spálenou kůži nezabírají.

Průběh ošetření a rekonvalescence

Před ošetřením se aplikuje znecitlivující mast, na ni se přiloží potravinová fólie a EMLA se nechá působit alespoň 30 minut. Lékařka mast setře a obličej vydesinfikuje. Nasadíte si ochranné brýle a jde se na to. Ošetření jako takové díky znecitlivující masti nebolí ani není nepříjemné, ucítíte pouze teplo. Čekala jsem drasťárnu, ale není se čeho obávat. Jedinou nepříjemností je fakt, že během zákroku ucítíte spálenou kůži. Ošetření celého obličeje je ambulantní a trvá zhruba 20 minut. Časová náročnost zákroku včetně aplikace anestetického krému je zhruba 90 minut.

Ihned po ošetření je na pleti vidět bílá mřížka od laseru. Po chvíli začne pleť červenat, během 15 minut od ošetření odezní efekt masti a pleť začně strašně pálit. Já už jsem měla připravený Nurofen, pálení za chvíli ustalo a byla jsem překvapená, že už se nevrátilo. Pleť si nechte okamžitě namazat vazelínou, která ji zklidní a uleví vám od bolesti. Jednou jsem s namazáním čekala až domů a zažila jsem taková muka, že se mi hrnuly slzy do očí. Vazelína pleť během pár minut zklidnila a pálení bylo snesitelnější. 

Doma jsem po ošetření pozorovala první nesrovnalost. Má pleť nebyla tak začervenalá jako při předchozích ošetřeních. Diskomfort byl po ošetření také mnohem mírnější, než si pamatuji. Nyní jsem pociťovala pouze mírné pálení. Spím na břiše, takže se tváří opírám o polštář, ale už první noc jsem mohla spát zcela bez problému. Kůže byla sice spálená, ale od sluníčka jsem byla kolikrát dorasovaná mnohem víc – znáte takový ten pocit, když na kůži nesnesete ani tričko? Tak ničeho takového se nemusíte obávat. Měla jsem jeden krvavý boláček a druhý den se mi udělaly asi tři maličké stroupky. Třetí a čtvrtý den po ošetření mě pleť strašně šimrala či svědila, ale nebolela. Začervenání začalo ustupovat už druhý den, což byla další nesrovnalost a to už jsem věděla, že pleť není natolik podrážděná, aby se oloupala a bohužel se tak i stalo. 

Jelikož mám srovnání s předchozími ošetřeními, tak vím, jak by měla rekonvalescence probíhat. Při předchozích ošetření jsem byla 3 dny rudá jako vařený rak, s ustupujícím začervenáním jsem se proměnila ve flekatého dalmatina a asi 4-5 den se pleť olupovala. Připadala jsem si jako šupináč a tmavší šupinky kůže vypadaly opravdu strašidelně, ale stálo to za to. Oloupání pleti odhalilo mladistvější, vyhlazenější a zářivější pleť. Po pigmentových skvrnách nebyla ani památka, nosoretní vrásky úplně zmizely a póry byly stažené a méně viditelné. Předchozí ošetření mi zcela minimalizovaly rozšířené póry na tvářích a nose a zanechaly po sobě nádherně hladkou pleť bez chybičky. Po posledním ošetření jsem na čele nepozorovala vůbec žádný rozdíl, proto jsem kontaktovala kliniku a ještě ten den se se mnou domluvili na kontrole u paní doktorky.

Druhé kolo

Na kliniku jsem dorazila s obavou, že na mě budou nepříjemní a budou na mě pohlížet jako na nějakého protivného stěžovníčka. Velmi mne překvapilo, že na mne byly sestřičky i paní doktorka hodné, byly velmi ochotné, milé a usměvavé. Promluvila jsem si s paní doktorkou a řekla jsem jí, že jsem po předchozích ošetřeních viděla velký rozdíl a po posledním ošetření jsem nezaznamenala žádnou změnu a ani jsem se neoloupala. Paní doktorka zkontrolovala nastavení laseru u minulých ošetření a řekla mi, že nastavila stejnou hodnotu. Dále se mě zeptala, jak se o pleť starám a upozornila mne na skutečnost, že jestli používám retinoly nebo kyseliny, tak k oloupání pleti vůbec nemusí dojít. To jsem nevěděla. Přípravek s obsahem 15% kyseliny glykolové jsem používala dříve a nepravidelně. V poslední době používám pouze dýňový enzymatický peeling, ale zhruba jednou za měsíc. Je pravda, že už je má pleť na enzymy zvyklá, když jsem masku zkoušela poprvé, tak mě šíleně štípala a pálila a myslela jsem si, že vyskočím z kůže. S dalším používáním diskomfort úplně odezněl a pleť už mě vůbec neštipká.

Protože jsem ale nebyla spokojená s výsledkem, tak mi paní doktorka nabídla korekční ošetření celého obličeje zdarma. Říkala, že se mohu objednat na jiný termín nebo že oštření může provést ihned, abych tam nemusela jet znova. Prohlédla jsem si kalendář a jelikož jsem mohla v případě potřeby zůstat další týden doma, tak jsem na ošetření kývla. Paní doktorka mne ale upozornila, že nebude zvyšovat nastavení laseru, protože je to vhodné pouze pro velmi hrubou a spíše pánskou pleť. Domluvila jsem se pouze na ošetření čela, protože zbytek obličeje další zákrok nepotřebuje. Během zákroku přejela paní doktorka ošetřovanou oblast vícekrát a zaměřila se i na mimické vrásky. Laser odpaří vrchní část kůže a ihned po zákroku jsem v zrcadle viděla, že byl zákrok intenzivnější a účinný – na čele jsem měla pár krvavých boláčků a objevily se i malé puchýřky. Ale vůbec se neděste, pleť mě pouze mírně štipkala chvilku po ošetření, takže jsem si nebrala ani prášek na bolest. Pokud neuvidíte okamžitý efekt, tak nebyl zákrok provedený s potřebnou intenzitou! Nezáleží pouze na nastavení laseru, ale na samotné intenzitě zákroku, tedy na tom kolikrát lékařka přes danou oblast laserem přejede. Na jednu stranu chápu, že mám hezkou pleť a paní doktorce přijde zbytečné ji trýznit a týrat. Na druhou stranu nepodstupuji tak drahý zákrok, abych po ošetření vypadala úplně stejně. Klinika mi vyšla vstříc, korekční zákrok splnil mé očekávání, takže jim to nemám za zlé.

Následná péče o pleť

Ihned po ošetření je nutné minimalizovat riziko vzniku infekce. Já jsem nikdy žádný problém neměla, ale opatrnosti není nikdy dost. Po ošetření musíte být doma dokud se pleť nezahojí. Před sáhnutím na obličej si vždy pečlivě umyjte ruce. Tři dny po ošetření na obličej nedávejte nic jiného než vazelínu a oplachujte obličej studenou vodou. Já ho tedy vodou neoplachuji, zbytky staré vazelíny z obličeje neopláchnete, používám na to mokrý vatový tampón. Na kůži se může vytvořit podivná krusta, kterou opatrně odstraňte, pleť jemně otírejte a nedrhněte. Obličej čistěte alespoň 3x za den. Čistý obličej namažte vazelínou – do kalíšku nesahejte stejným prstem, ať do něj nezanesete nečistoty nebo infekci. Na obličej si ze stejného důvodu jinak vůbec nesahejte.

Během hojení se může udělat pár stroupků, které nesmíte strhnout, jinak by mohla vzniknout jizva nebo hyperpigmentace. Kvůli stroupkům udržujte pleť promaštěnou, aby nevyschly a neodlouply se příliš brzy. Až se začnete olupovat, tak šupinky staré kůže také nesloupávejte a nechte je volně odloupnout. Pleť v žádném případě nenípejte, nedrhněte a nic nestrhávejte. Pokud by vás pleť štípala, tak ji můžete ochladit gelovou maskou. Nedávejte si ji na obličej rovnou z lednice, ale dejte přes ni látku nebo papírovou utěrku. Pokud máte masku v mrazáku, tak přes ni dejte ručník. Čistě si povlékněte postel a ručník pro jistotu měňte každý den, dokud se pleť nezahojí. Nejvhodnější je saténový povlak na polštář, který bude příjemně chladit a nebude tahat za pleť, případně hedvábí. Pleť hydratujte zevnitř a pijte dostatek tekutin. 

Od čtvrtého dne od ošetření se smí používat make-up, já ho nepoužívám po celou dobu hojení. Na olupující se pleť stejně nelze rovnoměrně aplikovat.

Speciální přípravky a ochrana před sluncem

Existují speciální přípravky pro pleť ošetřenou laserem, jejich výběr konzultujte s ošetřujícím lékařem. Jen tak pro dobrý pocit si některý z přípravků můžete zakoupit, ale není to nutné. Přímo na klinice doporučují vitamínové sérum v tabletách Monoderma E5. Já jsem ho používala kdysi dávno a tenkrát jsem z něj byla nadšená, protože nádherně vyhladí a zjemní pleť. To bylo v době, kdy jsem něvěděla, co jsou silikony a proč škodí pleti. Ampule obsahují Cyclopentasiloxane, Dimethicone Crosspolymer, Tocopherol a slunečnicový olej. Jako ochranná bariéra zcela postačí obyčejná vazelína. Pokud chcete pokožku po zákroku opečovat, tak bych volila čistý vitamín E bez silikonů.

Jednou mi v lékarně vedle vnutili hojivou a obnovující emulzi Cicalfate od Avene, která má urychlovat obnovu, čistit a zklidňovat poškozenou pokožku, aktivní látky mají regenerovat kůži a působit antibakteriálně. Přípravek jsem používala pouze po jednom ošetření a nepozorovala jsem žádný rozdíl, jestli jsem pleť po ošetření mazala pouze obyčejnou vazelínou nebo touto emulzí. Myslím si, že je to stejné jako s rýmou, která se léčí vždy stejně dlouho a je úplně jedno, jestli používáte léky nebo ne.

V případě zájmu o nějakou vychytávku uvádím další přípravky, např. Cicabio krém od Bioderma, který obnovuje péči o poškozenou, podrážděnou, ale nemokvající pokožku. Pomáhá při každé etapě epidermální rekonstrukce a zajišťuje perfektní obnovu pokožky. Textura “dýchající náplasti” Cicabio Krému a její antibakteriální složka ochraňuje ránu. Rychle zklidňuje pocit nepohodlí a snižuje nutkání se poškrábat. V USA doporučují po ošetření přípravek Aquaphor od Eucerin, který prý pomáhá podpořit přirozený proces regenerace pokožky a zároveň jí poskytuje ochranu před vnějšími vlivy, intenzivně hydratuje a zamezuje podráždění. Dále Epidermal Repair od Skin Ceuticals nebo Post Laser Cream od Dermaheal – oba můžete objednat na Strawberrynet.

Minimálně 2-3 měsíce po ošetření musíte obličej chránit před sluncem a používat ochrannou péči proti slunečnímu záření SPF 50. Dejte si pozor, aby vás nepřekvapilo první sluníčko, které může lehce zaskočit už na přelomu února a března! Až se půjdete v létě poprvé slunit, tak nejprve použijte krém SPF 50 a teprve po 3 dnech můžete snížit na SPF 30. Nová kůže bude náchylnější a pokud ochranu před sluncem zanedbáte, tak vám vyskáčou pigmentové skvrny. Mně se to bohužel stalo při prvním letním slunění, kdy jsem se namazala pouze SPF 15. Tak jsem musela v zimě na laser znovu a naštěstí všechny skvrny odstranil. Pokud dáváte přednost celoroční ochraně před sluncem, mohlo by vás zaujmout nemastné gelové sérum Clear Cover Invisible Sunscreen Broad Spectrum SPF 30 od Cover FX, které zároveň hydratuje a vyživuje. Můžete si ho objednat z UK – BeautyBay či CultBeauty. Návštěva solária samozřejmě nepřichází v úvahu a pokud chcete mít krásnou pleť, tak ho úplně zavrhněte. Já jsem v soláriu nikdy nebyla a nikdo by mě tam nedostal ani za zlaté prase. Kamarádka doporučení vyhýbat se soláriu ignorovala a po krátké době od laserového odstranění pih ho navštívila. Na kůži se jí udělaly bílé jizvičky podobné striím, které nejdou odstranit …

Průběh regenerace pleti

Hodinu po 1. ošetření
Druhý den po 2. ošetření
Třetí den po 2. ošetření
Čtvrtý den po 2. ošetření

Pokud porovnáte fotografie ze dvou ošetření, tak uvidíte zásadní rozdíl. První fotografii jsem pořídila hodinu po prvním ošetření. Pleť byla středně zarudlá, ale nebyly na ní žádné krvavé boláčky ani puchýřky. Změnu na pleti a ve vzhledu pórů jsem nezaznamenala žádnou, póry byly výrazné a hluboké, působily jako krátery. Doufala jsem, že se změna dostaví po oloupání pleti, ke kterému ovšem nedošlo a změna tak nebyla patrná.

Druhou fotografii jsem pořídila druhý den po 2. korekčním ošetření – asi po 20 hodinách od zákroku. Na pleti jsem ihned po ošetření viděla, že byl zákrok úspěšný – měla jsem asi 3 krvavé boláčky a pár bílých puchýřků. Na pórech bylo vidět okamžité zlepšení – nebyly zdaleka tak hluboké, byly menší a méně nápadné. Na mimických vráskách bylo okamžité zlepšení také vidět, vrásky nebyly tak hluboké a byly méně zřetelné.

Třetí den po ošetření je zarudnutí pleti minimální, mřížka po laseru je na některých místech stále vidět. Puchýřky mizí a stroupky se neobjevují. Odhaluje se hladší textura, póry jsou méně výrazné, suchá kůže se začíná drolit.

Čtvrtý den je zarudnutí pleti pouze lokální, suchá kůže se na většině míst odrolila a pokožka je neuvěřitelně hladká a hebká.

Délka zarudnutí a hojení je individální, záleží na nastavení přístroje a intenzitě ošetření. Pokud půjdete na první ošetření, tak počítejte s větším diskomfortem a delším hojením. Po prvních ošetřeních jsem pociťovala větší diskomfort – byla jsem rudá jako rak, pleť strašně pálila a celá jsem se oloupala. Po 6. ošetření už není pleť zdaleka tak podrážděná a regeneruje se mnohem rychleji.

Výsledky

Textura pleti před ošetřením
Textura pleti po ošetření 5. den

Předchozí zákroky mě zbavily pigmentových skvrn, vyzmizíkovaly mi nosoretní vrásky a minimalizovaly póry na nose a na tvářích. Poslední ošetření jsem podstoupila především kvůli textuře pleti na čele, kterou jsem chtěla vyhladit. Po korekčním ošetření se to povedlo na jedničku. Pleť má sjednocený tón a je zářivější. Po vodorovných mimických vráskách není téměř ani stopy a tak ošetření považuji za výrazný zpomalovač vzniku hlubových vrásek. Textura pleti je rovnoměrnější a mnohem hladší, póry jsou méně viditelné. Nedokonalosti pleti jsou redukované o 50%. Kdybych je chtěla minimalizovat, musela bych podstoupit ještě jedno ošetření, ale to nechám zase až na prosinec, ať se mám na co těšit.

Zákrok dále stimuluje remodelaci a novotvorbu kolagenu v hlubších vrstvách kůže, pleť se díky tomu vypíná a zpevňuje několik měsíců po ošetření. Výsledný efekt je vidět hned, jak se kůže zahojí, definitivní výsledek ale čekejte až po 3 měsících. Po pár týdnech od ošetření se jednoho dne podívám do zrcadla a najednou vidím změnu. Něco je prostě jinak, pleť vypadá odpočinutě a svěže – tím se projeví vypnutí kůže.

Závěrečné hodnocení

Já jsem s efektem ošetření velmi spokojená a proto se na něj pravidelně vracím. Na ošetření jsem byla poprvé v roce 2012, poté v roce 2014, 2x v roce 2016, na konci roku 2017 a na korekci na začátku roku 2018. Za rok plánuji další ošetření. Mějte prosím na paměti, že výsledný efekt a počet potřebných ošetření závisí na stavu vaší pleti. Frakční laser vám ke krásnější pleti zajisté dopomůže, ale střízlivé a realistické očekávání je vždy na místě. Ošetření berte především jako investici do budoucnosti a počítejte s postupným zlepšováním pleti. Laser není kouzelný proutek a zázraky na počkání od něj nečekejte. Kdybych si měla vybrat mezi mou sbírkou pečující kosmetiky a laserovým zákrokem, tak u mě vyhrává laser na plné čáře a bohatě bych si vystačila jen s noční hydratační maskou. Pokud byste se rozhodovaly mezi investicí do luxusního krému a séra a zákrokem, tak vám jednoznačně doporučuji zákrok, protože má narozdíl od kosmetiky mnohem větší účinky.

Pokud si chcete vyhlazenou pleť zachovat, je nutné provádět pravidelný domácí chemický peeling. Doporučuji peelingové vatové polštářky Neogen Dermalogy – Bio-Peel Gauze Peeling Wine (*), které kombinují manuální a chemický peeling nebo kombinaci chemického a enzymatického peelingu Academie – Daily Exfoliating Cleanser Glycolic Acid 15% (*).

* Affiliate odkazy

V případě problematické či zralé pleti se intenzita ošetření zvyšuje. V tom případě očekávejte opravdu na uhel spálenou pleť posetou krvavými boláčky a puchýřky, která bude bolet jako ďas a mokvat. Po celém obličeji se vytvoří strupy, dojde k výraznému loupání a hojení bude trvat 10-14 dnů. Problematickou pleť zbaví ošetření jizviček a dolíčků po akné. U zralé pleti často nebývají hlavním problém ani tak vrásky, ale spíš hrubá textura pleti s rozšířenými póry. Pleť vypadá mdle, unaveně a strhaně. Ošetření texturu vyhladí, pleť ožije a bude působit svěžejším a mladším dojmem. Na průběh drastičtější verze ošetření se můžete podívat ve videu Kasandry Brooks. Myslím si, že mé první tři zákroky měly podobný charakter jako na videu, má pleť byla mnohem zarudlejší, pálila jako ďas a po zákroku jsem se litovala a nadávala si, že to byl ten nejblbější nápad, který jsem kdy měla. Měla jsem více boláčků a během hojení se vytvořilo více stroupků. Nyní už je má pleť zvyklá, zákroky snáší lépe, není tolik podrážděná a regeneruje se mnohem rychleji. 

Ošetření vyjde oficiálně na 10.000,- Kč. Každý rok naštěstí dostávám nabídky na speciální akce, letos mi zatím žádná nepřišla. Líná huba, holé neštěstí. Takže jsem zvedla telefon a zeptala se, jestli nemají na ošetření akci. Sestřička mi nabídla ošetření za cenu 4.900,- Kč – před dvěma lety jsem platila pouze 3.900,- Kč, tak jsem byla trošku zklamaná, ale co už. K ceně je nutné připočítat poplatek za aplikaci znecitlivující masti – 400,- Kč a za vazelínu bez parfemace – 50,- Kč.

Podstoupila jsem ošetření lékařským laserem Fotona Dynamis SP. Efekt vždy závisí na typu použitého laseru a na radikálnosti zákroku (nastavení laseru a intenzitě zákroku). Jméno konkrétní kliniky záměrně neuvádím, abych nebyla nařčena ze spolupráce a podjatosti

4 komentáře

 1. Ahoj,

  moc díky za pěkný článek. Již jsem v minulosti jednou podstoupila frakční laser, ale nyní bych ráda na celý obličej a někde, kde to udělají dobře a ideálně mě ještě nezruinují. Prosím, dala bys mi typ na nějakou kliniku v Praze a okolí?

  Moc děkuji a budu se těšit na tvou odpověď.

  Měj hezký víkend, Jiřina

  1. Ahoj, já chodím do Esthetic Medical (i na odstranění znamének laserem) a s jinou klinikou zkušenosti nemám ;)

 2. Výborný článek, po zákroku jsem nebyla dostatečnĕ lékařkou poučena i když jsem se snažila získat co nejvíce informací. Po čtrnáctidennim používání Bepanthene Plus jsem vypadala strašnĕ, znovu jsem navštívila lékářku, nebyla nadšená,dostala jsem kortikoidní mast a radu všechno zastřít make upem.
  Pak jsem našla tento článek a jásala jsem. Koupila jsem si krém od Biodermy, přestala jsem používat krycí krém, po kterém se mi dĕlali puchýře. Jsem mĕsíc po zákroku a nic moc. Pořád mám po obličeji fialové skvrny,myslím si , že mne lehce upekla.
  Váš článek chválím a Všem doporučuji přečist si ho před zákrokem.

  i

  1. Tak to mě mrzí a doufám, že se Vám dá pleť co nejrychleji uzdraví a hlavně používejte krém s ochranným faktorem SPF ;)

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.