Ani nevím, kdy to s ní všechno začalo … ale posledních několik měsíců jsem pozorovala změny na vlasové pokožce. Jelikož mám vlasy kudrnaté a suché, tak jsem na mastné vlasy ani vlasovou pokožku nikdy netrpěla a mezi mytími jsem naopak musela vlasy vyživovat pomocí olejíčků a krémů, abych je neměla suché jako slámu. To se najednou změnilo a začaly nastávat nepatrné a plíživé změny, na které jsem z neznalosti nedokázala včas zareagovat, což skončilo panikou a nadměrným vypadáním vlasů. Proto bych vás chtěla informovat o varovných signálech, podle kterých poznáte, že s vaší vlasovou pokožkou není něco v pořádku, abyste mohly včas zakročit a padání vlasů předejít.

Seboroická dermatitida je neinfekční chronické onemocnění, které je provázeno nadměrnou tvorbou mazu s následným zvýšeným mazotokem (seboreou), která se projevuje ve vlasech. Jedná se o onemocnění vlasové pokožky (mazových žláz). Když pokožka není v dobré kondici, tak se to projeví na kvalitě vlasů a může docházet i k nadměrnému padání vlasů. To je způsobeno zánětem na mazové žláze, která utlačuje vlasový kořínek ve folikulu. (Zdroj: kapyderm.cz)

Projevy Seboroické dermatitidy

1Kolem linie vlasů se nejprve začala objevovat suchá, šupinkatá a lupící se pokožka. Když jsem si promnula vlasy, tak začaly šupinky opadávat. Protože mám dehydratovanou pleť, tak jsem tomu přisoudila i šupící se vlasovou pokožku s tím, že budu aplikovat vlasovou masku i na pokožku, aby se vyživila, ale žádná změna k lepšímu se nekonala.

2Po umytí vlasů jsem neměla pocit čisté vlasové pokožky. Pokožka zůstávala mastná a ulpívalo na ní čím dál více nečistot. Maštění pokožky se neustále zvyšovalo a během několika měsíců postupně vedlo k vytvoření velmi silného mazového (máslového) filmu na kůži, který měl žlutou barvu. Žlutá barva je pro onemocnění typická – klasické lupy jsou totiž bílé a žlutou barvu způsobuje hnis, který kvůli probíhajícímu zánětu mazových žláz vytéká z pokožky. Nejdříve jsem si vůbec neuvědomovala, že se jedná o silnou vrstvu kožního mazu a mylně jsem to přisuzovala zbytkům vlasových produktů, které mají shodou okolností také žlutou barvu.

A právě nadměrná tvorba žlutého mazového filmu je alarmujícím signálem, že je vlasová pokožka postižena zánětem, který dříve či později způsobí šílené vypadávání vlasů!

Kromě šupinatění a nadměrné tvorby kožního mazu, jsem na pokožce žádné alarmující signály nepozorovala. Pokožka postižená Seboreou může a nemusí svědit či pálit. Mě vlasová pokožka nesvědila ani nepálila. Pokožku může také postihnout viditelné zarudnutí, se kterým jsem opět neměla problém. Pokožka nebolela, nemokvala, nebyly na ni žádné léze, pupínky, stroupky, krusty, boláčky, puchýřky, vyrážka ani jiné anomálie. Nehty jsem měla stále pevné a v nejlepší kondici. Mimo vlasovou pokožku se onemocnění nerozšířilo, ale může postihnout obličej i trup.

Léčba Seboroické dermatitidy

Seboroická dermatitida není léčitelné onemocnění (není infekční ani nakažlivé), ale příznaky lze zmírnit pomocí kožních roztoků a správné a pravidelné péče o vlasovou pokožku. Pomoc vyhledejte na specializovaném dermatologickém pracovišti, kde se specializují na anomálie vlasů a vlasové pokožky. Pokud by se podezření na onemocnění Seboroickou dermatitidou provázelo vypadávání vlasů, můžete se obrátit přímo na Centrum zdravé vlasy na dermatovenerologickém oddělení Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Na léčbu vlasové pokožky postižené Seboreou mi lékař předepsal kortioidy. Konkrétně se jednalo se o kožní roztok Belosalic s kyselinou salicylovou, který jsem měla večer aplikovat na postižená místa a poté prodlužovat interval aplikace. Lahvička má špičatý aplikátor, který usnadňuje aplikaci na vlasovou pokožku. Přípravek je nutné aplikovat opatrně a dbát zvýšené opatrnosti, aby se vám nedostal do očí. Jedná se totiž o pěkný driják a po každém použití jsem měla oči hodně podrážděné – strašně mě štípaly a skoro slzely.

Od přípravku jsem očekávala, že vlasovou pokožku bezodkladně vyléčí a vlasy mi přestanou padat během 5 dnů. To se bohužel nestalo, ale vypadávání vlasů se začalo mírnit. Druhý den po použití vlasy stále padaly, ale přišlo mi, že už jich padá o chlup méně. Třetí den mi přišlo, že mi padá už o dva chlupy méně vlasů a čtvrtý den už padaly znatelně méně. Padání bylo omezené až do další návštěvy u lékaře, poté mi kortikoidy Belosalic došel a nestihla jsem si ho před svátky vyzvednout, takže jsem ho asi 6 dnů nepoužívala a vlasy zase začaly padat jako o závod. Po opětovné aplikaci kortikoidů se jejich padání snížilo. Přípravek padání vlasů zcela nezastavil, ale množství vypadaných vlasů se díky bohu zmírnilo a zachránilo mě před psychickým zhroucením.

Jelikož mi po několik dalších týdnů vypadávalo zhruba stejné množství vlasů, které neustávalo, tak mi lékař místo Belosalicu předepsal Alpicort F, což je léčivý přípravek k léčbě seboroické dermatitidy, alopecie v terénu seboroické dermatitidy a androgenně podmíněné alopecie u žen. Používá se ke zmírnění vypadávání vlasů v telogenní fázi u méně výrazných zánětlivých onemocnění pokožky hlavy a ke zvýšení hustoty vlasů. Alpicort F není takový driják jako Belosalic, alespoň co se použití týče, tak mě z něj neštípaly oči. Asi tři týdny po používání přípravku Alpicort F se vypadávání vlasů konečně snížilo na minimum a po dalších 10 dnech (kdy už jsem přípravek nepoužívala), vlasy přestaly skoro úplně padat – během dne mi vypadlo do 10 vlasů a při česání po mytí mi jich také pár vypadlo, ale oproti tomu, jaké množství vlasů mi napadalo na začátku, je to velký úspěch.

V obou případech se jedná pouze o krátkodobou léčbu, během které se musíte o vaši pokožku řádně a pečlivě starat a v péči o pokožku musíte pokračovat i po vysazení kortikoidů, aby se projevy seboroické dermatitidy opět nezhoršily. Vlasová pokožka musí být čistá a ze začátku byste z ní měli smývat maz a hnis alespoň 3x týdně. Až se projevy onemocnění zmírní, můžete mytí vlasů zredukovat na 2x týdně – podle typu vlasů. Pokožka by zároveň měla být hydratovaná, proto ji nedrhněte ji agresivními drijáky, které pokožku podráždí a vysuší a donutí ji k ještě větší produkci kožního mazu. Na agresivní vlasovou kosmetiku z drogérie rovnou zapomeňte a v lékarně si kupte kvalitní a šetrnou péči. Já jsem pro péči o nemocnou vlasovou pokožku používala následující 3 přípravky, které jsem si zakoupila na doporučení lékaře. Pokud péči o vlasovou pokožku zanedbáte, příznaky onemocnění se okamžitě zhorší a vlasy začnou opět padat o sto šest!

Péče o vlasovou pokožku

Základním prvkem v boji proti seboroické dermatitidě je udržovat vlasovou pokožku čistou a hydratovanou. V žádném případě nepoužívejte drogérkové sajrajty pro mastné vlasy, které pokožku vysuší, podráždí a ještě více vystresují!

Vichy Dercos Micro Peel – Peelingový šampon proti lupům

Popis: Díky naší kombinaci silných aktivních látek je DERCOS MICRO PEEL exfoliační šampon, který pomáhá redukovat lupy. Pro ženy a muže s mastnými lupy a šupinkami, které zůstávají přilepené k pokožce. Naneste rovnoměrně na vlasovou pokožku, jemně masírujte pro exfoliaci lupů. Nechte působit 3 minuty a poté důkladně vypláchněte. Aplikujte 2x týdně po dobu alespoň 4 týdnů.

Čistící exfoliační šampón na vlasy jsem hledala ještě předtím, než začalo osudné padání vlasů. V e-shopech zaměřených na kadeřnické značky jsem bohužel žádný vyhovující přípravek nenašla. Hledat takový produkt v lékárně mě nenapadlo a když mi lékař tento šampón doporučil, tak jsem věděla, že je to přesně to, co potřebuji.

Jedná se o čistící gelový šampón na vlasovou pokožku s exfoliačními částečkami. Pro jednodušší používání má balení špičatý aplikátor, který usnadňuje nanášení na pokožku hlavy.

Před prvním použitím jsem bohužel nezkontrolovala, jestli bylo balení plné až po okraj. Pokud ano, tak jsem při prvním použití spotřebovala asi 1/5 šampónu, protože jsem se pokožku snažila vyčistit co nejpečlivěji. Při dalších použitích bude šampónu stačit méně, přesto si nemyslím, že by vystačil na dlouhé měsíce.

Pokožku jsem měla opravdu hodně zanesenou od mazu a hnisu a po prvním použití šampón odstranil zhruba 85% nečistot. Trochu mazu na pokožce přeci jen zůstalo, ale se stavem pokožky po mytí obyčejnými šampóny se to nedá vůbec srovnávat – ty z pokožky nedokázaly odstranit vůbec nic a zanechaly na ní souvislou vrstvu kožního mazu a hnisu. Ze začátku můžete mýt vlasy šampónem na dvakrát. Dalších pár mytí doporučuji šampón použít pokaždé a poté můžete prodlužovat interval a používat ho třeba při každém 2-3 mytí.

Vlasům se po vyčištění pokožky viditelně ulevilo a ožily. Po strašně dlouhé době byly osvobozené – čisté, lehoučké a vzdušné. I po vyžehlení Steampodem, který vlasy maximálně uhladí, si zachovaly maximální vzdušnost i objem.

Přestože jsem měla nemocnou a vystresovanou vlasovou pokožku, šampón neštípal ani pokožku nijak nepodráždil.

Jedinou nevýhodou šampónu je fakt, že smrdí jako bolavá noha, jako nějaké bylinky s nemocniční dezinfekcí a asfaltem a pokud budete šampón používat pouze jednou týdně, tak se projevy Seboroické dermatitidy a výskyt lupů zhorší. Slibům o tom, že Vás šampón zbaví lupů až na 6 týdnů, tedy rozhodně nevěřte.

Pro dokonalou očistu vlasové pokožky, která se rychle mastí a pro odstranění kožního mazu, lupů a zbytku vlasových produktů rozhodně doporučuji.

Koupit na Notino

* Affiliate odkaz

Čistící peelingový šampón Vichy Dercos Micro Peel můžete zakoupit v balení 200 ml v lékárnách a na internetu za cenu 328,- Kč.

Ducray – šampón Kelual DS

Popis: Ošetřující šampon proti lupům. Dermatologický šampon je doporučen pro vážné recidivující lupy, které jsou často doprovázeny zarudnutím, svěděním a podráždění vlasové pokožky. Odstraňuje lupy s dlouhodobým účinkem a okamžitě zklidňuje zarudnutí a svědění vlasové pokožky. Obsahuje 2 účinné aktivní látky s protikvasinkovým účinkem, Cyclopiroxolamine a Pyrithione zinku, jejichž účinnost byla prokázána na kvasinkách typu Malassezia, které jsou nejčastější příčinou lupů. Ve složení je zastoupen také Kéluamid, originální exfoliant, který pomáhá odstranit lupy a ozdravuje vlasovou pokožku s dlouhodobým účinkem. Šampon Kélual DS má velmi jemnou texturu s příjemným parfémem.

Zdroj: ducray.com

Po vyzkoušení 3 šampónů Dercos od Vichy – peelingového Micro Peel, zklidňujícího Ultra Soothing a proti lupům na suché vlasy Anti-Dandruff, mi pro péči o vlasovou pokožku postiženou Seboroickou dermatitidou, doporučil ošetřující dermatolog také šampón Kelual DS od Ducray.

Šampón jsem si zamilovala hned na první použití, protože má velmi jemnou krémovou konzistenci a dokonale pění. Na konečky prstů stačí nanést maličké množství šampónu a při dotyku s pokožkou vytvoří neuvěřitelné množství té nejjemnější, krémové, obláčkové pěny. Nezvykle malého balení šampónu se tedy nemusíte vůbec obávat. Přípravku stačí aplikovat opravdu maličko, zhruba 5 ml. Nejdříve jsem totiž dostala vzorek šampónu od dermatologa a na jedno mytí jsem celé 10 ml balení ani nespotřebovala a půlka mi zůstala. Na základě toho odhaduji, že Vám 100 ml balení vydrží zhruba na 16 mytí.

Šampón nesmrdí (což je problém u velkého množství šampónů proti lupům), má téměř nedetekovatelnou neutrální parfemaci a po jeho použití vlasy nesmrdí. Díky pěnivosti si vlasovou pokožku umyji snadno a bez problému (Šampón používám pouze na vlasovou pokožku a ne na vlasy). Po umytí mám pocit dokonalé čistoty a lehkosti, šampón na vlasech ani na pokožce nezanechává žádné reziduum. Vlasová pokožka je perfektně čistá, díky čemuž mám vlasy vzdušné a objemné.

Během používání šampónu nemám podrážděnou, svědivou ani začervenalou pokožku. Před používáním speciálních šampónů jsem měla problém s přesušenou pokožkou hlavně kolem linie vlasů, která se při dotyku šupila o sto šest. Není není vysušená, nešupí se a ani se na ní neobjevují lupy. Pokožka je vyrovnaná a ani se nadměrně nemastí. Šampón celkově působí lékařským dojmem a nemám pocit, že bych si na hlavu patlala nějaké chemikálie – neobsahuje uhelný dehet.

Šampón Kelual DS mi pomohl jak s lupy, tak s projevy Seboroické dermatitidy a pokud máte podobné trápení, tak určitě stojí za vyzkoušení.

Koupit na Notino

* Affiliate odkaz

Šampon na redukci tvorby lupů v balení 100 ml můžete pořídit v internetových e-shopech i lékárnách za cenu 289,- Kč.

Vichy Dercos Ultra Soothing – Ultrazklidňující šampon

Popis: Působí okamžitě, již po první aplikaci. Vlasová pokožka je zklidněná po dobu 48 hodin. Proti svědění. Posiluje zcitlivené vlasové vlákno. Reaktivní vlasová pokožka. Normální až mastné vlasy.

Na doporučení lékaře jsem si pořídila verzi pro normální až mastné vlasy. Zklidňující šampón lze používat mezi mytími peelingovým šampónem, ale i na dodatečné zklidnění vlasové pokožky po čistícím peelingu.

Zklidňující šampón pro citlivou vlasovou pokožku už jsem kdysi dávno měla. Jednalo se o šampón od značky Kérastase a s ním jsem žádné zklidnění vlasové pokožky nepozorovala.

Pokožka mne nikdy nesvědila, takže nemohu potvrdit, jestli šamón dokáže ulevit od svědění. Při vypadávání vlasů jsem ale cítila, že je pokožka napjatá a vystresovaná. Chvílemi jsem měla pocit, že mi pokožka “cuká nebo pulsuje” a jindy jsem zase měla pocit, jak kdyby mě někdo vyloženě tahal za vlasy (lékař mi řekl, že na blázinec to není).

Po prvním použítí šampónu všechny nepříjemné pocity zmizely, ale jelikož jsem ve stejnou dobu začala užívat i kortikoidy, tak nemohu s jistotou říci, jestli v tom hraje roli i šampón nebo jestli se pokožka začala uzdravovat, nicméně ho budu používat i nadále, protože je šetrný a vlasovou pokožku nedráždí ani nezatěžuje. Při šampónování je přípravek příjemný a lehce chladí. Když jsem šampón týden nepoužila, tak se nepříjemné pocity vrátily a opět jsem měla pocit, jako kdyby mě někdo tahal za vlasy …

Šampón má narozdíl od čistícího peelingu jemnou a neutrální parfemaci, která nikoho neurazí.

Zklidňující šampón byste měly používat při jakémkoli problému s vlasovou pokožkou – ať už máte citlivou vlasovou pokožku, která se snadno podráždí nebo pokud vás trápí svědění, vypadávání vlasů, suché šupinky či lupy. Používání obyčejného a nešetrného šampónu vlasovou pokožku ještě více podráždí a vystresuje a problémy s pokožkou se budou nadále zhoršovat.

Speciální pečující šampón pokožku nebude zbytečně stresovat, ale uklidní ji a pokožka se při pravidelném používání nebude tolik mastit. Šampón je jemný a nezanechává reziduum.

Zklidňující a šetrný šampón pro citlivou a podrážděnou vlasovou pokožku doporučuji.

Koupit na Notino

* Affiliate odkaz

Ultra zklidňující vlasový šampón Vichy Dercos Ultra Soothing si můžete zakoupit v balení 200 ml v lékárnách a na internetu za cenu 339,- Kč či ve větším balení 390 ml s pumpičkou za 549,- Kč.

Máte Vy své oblíbené a ověřené přípravky, které používáte na péči o vlasovou pokožku postiženou Seboroickou dermatitidou? Setkali jste se naopak s přípravky, které Vám vůbec nesedly a nepomohly?

4 komentáře

    1. Dobrý den. Náhodou jsem narazila na Váš článek týkající se SD. Děkuji za Váš výklad k problému a především za hodnocení produktů. Protože prožívám strašný strach z každého mytí vlasů, aby mi vůbec na kštici něco zbylo, jsem ráda, že můžu vyzkoušet něco, co snad pomůže od mého problému, neboť mě už k té mé psychóze z problému stačí alespoň malá naděje, že to snad s tím dotčeným produktem konečně zabere. Vyzkouším tedy Alpicort F. Pokud máte ještě něco, čím byste mi mohla spravit náladu a doporučit něco k danému problému, budu moc vděčná. Děkuji. Romana

      1. Dobrý den, to mě moc mrzí. Sama dobře vím, jakou teď prožíváte beznaděj. Na vlasovou pokožku kromě speciálních šampónů asi rok používám tonikum SACHAJUAN Scalp Treatment, které obsahuje dvě látky bojující proti lupům a kvasinkám, jejichž přemnožení způsobuje seboroickou dermatitidu. Tonikum neumastí vlasy a můžete ho aplikovat i mezi mytími vlasů. Držím palce, aby se vám onemocnění podařilo co nejrychleji dostat pod kontrolu. Až se situace uklidní, tak vám vlasy zase dorostou a hustota se obnoví ;)

        1. Děkuji za podporu. No, vím, že to chce čas. Změna stravy, šampónů, toniků. To všechno v pohodě, pro vlasy udělám cokoliv. Nicméně ovlivnit psychickou stránku a vyvarovat se stresu je to nejnáročnější. Asi víte, jaký adrenalin zažívám při každém mytí vlasů. Úmyslně to oddaluji, abych se nezbláznila, což je zase na škodu, protože chápu, že pokožka se musí častěj čistit😒 I když nemáte dobrou zkušenost z mezoterapií, přece jen ji po vyléčení zkusím. Budu doufat, že kmenové buňky aspoň zčásti pomohou. A zkusím si nechat napsat ten Alpicort, o kterém taky píšete. Děkuji za Vaše články, jsou mi velkou inspirací👌👍

Napsat komentář

Při poskytování služeb a analýze návštěvnosti nám pomáhají soubory cookie. Využíváním těchto stránek s jejich používáním souhlasíte. Více o cookies

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zavřít