Na padání vlasů jsem nikdy netrpěla a proto jsem měla vlasy vždy nádherně husté a bez problému mi vyrostly až na zadek. A najednou mi vlasy z ničeho nic začaly padat a to tak, že opravdu ve velkém. Padání vlasů může mít několik příčin a může jít i o kombinaci několika faktorů současně, proto jsem se rozhodla sepsat dnešní článek, abyste věděli, jakým způsobem situaci řešit a kam se obrátit, pokud by Vás nedejbože padání vlasů také postihlo. V dalším článku Vám napíši více o příčině mého padání vlasů – varovné příznaky onemocnění jsem totiž nerozpoznala a proto situace zašla až tak daleko, že mi vlasy začaly po pramíncích vypadávat … 

Pokud na padání vlasů normálně netrpíte, tak nevyčkávejte a jednejte co nejrychleji. Každý den, kdy situaci neřešíte, můžete přijít klidně o více než 100 vlasů a s největší pravděpodobností bude i po identifikaci příčiny trvat nejméně 3 měsíce, než vlasy přestanou vypadávat! Čekací doba k lékařům je dlouhá, proto se nenechte odbít a udělejte co musíte, abyste se k lékaři dostali ihned (a kam se objednat se dozvíte v dnešním článku).

Příčiny vypadávání vlasů

1Lékař by měl v první řadě vyloučit onemocnění štítné žlázy, které vypadávání vlasů často způsobuje. Obvodní lékař Vám může nejrychleji udělat základní vyšetření, které však onemocnění štítné žlázy nemusí odhalit! Pokud máte další příznaky tohoto onemocnění (únava až ospalost, vyčerpání, náhlé přibírání, zvětšení štítné žlázy, zimovřivost, ledové nohy a ruce), nenechte se uchlácholit obyčejným vyšetřením a navštivte imunologa, který může provést podrobnější test na protilátky proti štítné žláze a hormonům a diagnostikovat autoimunitní onemocněné štížné žlázy, které se z obyčejných testů vyčíst nedá! Pokud tušíte problém se štítnou žlázou, můžete navštívit také endokrinologii.

Mým ošetřujícím lékařem je imunolog MUDr. Martin Nouza, který onemocnění štítné žlázy odhalil hned po první návštěvě a stačil mu k tomu 1 krevní test. Zatímco předchozích 12 lékařů různých specializací mě vehementně ujišťovalo o tom, že mám se štítnou žlázou vše v pořádku …

2Další příčinou vypadávání mohou být hormony. Na vině může být nízká hladina estrogenu či hormonální změny v těhotenství. Před pár lety mi začaly z ničeho nic padat vlasy a bylo to asi rok po vysazení HAK. Jelikož se problém projevil až po tak dlouhé době (hormony z mého druhu antikoncepce v těle zůstávají mnoho dalších měsíců po vysazení), tak jsem si souvilost nejprve vůbec uvědomila. Jakmile mě to napadlo, tak jsem HAK opět nasadila a vlasy přestaly v řádu několika dnů vypadávat. Problémy Vás mohou potkat i při změně antikoncepce nebo po jejím nasazení po delší pauze. Objednejte se proto na gynekologické vyšetření a lékaře požádejte o krevní testy a kontrolu hormonů.

3Problémy můžete mít i z nedostatku vitamínů či minerálů, což může být aktuální, pokud jste právě na dietě nebo pokud jste změnili stravovací návyky. To by měl zvládnout zkontrolovat obvodní lékař. Pro jistotu okamžitě zaveďte preventivní opatření a začněte zobat minimálně B-komplex a zinek. Pokud to berete vážně, tak doplňte i vitamín C, selen a hořčík. Může se jednat i o nedostatek železa, ale nejprve je nutné udělat testy a až poté můžete v případě nutnosti železo doplnit. Zároveň si dávejte pozor na předávkování vitamínem A či selenem.

Pokud nevíte, který z těchto tří problémů hraje roli, tak si můžete ušetřit čas a vyšetření štítné žlázy, hormonů i nedostatku vitamínů vám mohou udělat na endokrinologii.

4Dále zbývá vyšetření u dermatologa. Nespoléhejte na obyčejného dermatologa a raději se svěřte do rukou odborníkovi, který se na vypadávání vlasů specializuje. Můj obvodní lékař mě odkázal do specializovaného centra Zdravé vlasy na Dermatovenerologické klinice ve Vinohradské nemocnici. Vypadávání vlasů může být způsobeno onemocněním vlasové pokožky, například Seboroickou dermatitidou, kdy zánět na mazové žláze utlačuje vlas, který později vypadne.

Čekací doba do centra je zhruba měsíc a to už by vám na hlavě mohly zbýt 3 opelichané chlupy, proto radím čekací dobu obejít a kliniku navštívit bez objednání ve všední den v 7:30 ráno (nebo raději o chlup dříve, ať se dostanete na řadu) a probojovat se k MUDr. Forjazovi, který se na padání vlasů specializuje. Lékař není na klinice každý den a před návštěvou si raději telefonicky ověřte, jestli daný den ordinuje.

Centrum Zdravé vlasy je první a zatím jedinou specializovanou poradenskou ambulancí v České republice, zabývající se komplexně problematikou nemocí vlasů a vlasové pokožky. Při stanovování diagnózy onemocnění vlasů a vlasové pokožky využívají i  mikroskopické vyšetřování vlasů (trichogram) a mají možnost odběru kožní biopsie na operačním sálku kliniky. Při diagnostice seboroické dermatitidy a jiných zánětlivých onemocnění ovlasené kůže mají možnost provést mykologické vyšetření v laboratoři jejich kliniky.

5Za vypadáváním vlasů může být i stres, se kterým se ale těžko bojuje. Pokud procházíte těžkým obdobím, zvažte předepsání antidepresiv, nějakých léků na nervy či na uklidnění, ať se z toho všeho nezblázníte. Pokud užíváte léky, zjistěte si, jestli mezi vedlejší účinky nepatří vypadávání vlasů a případně prokonzultujte změnu léků s Vaším ošetřujícím lékařem. Asi ani není nutné uvádět, že kouření škodí nejen Vašemu zdraví, ale i vašim vlasům. Neopomeňte ani možnost, že vypadávání vlasů může způsobovat i chudokrevnost (dalšími příznaky jsou vyčerpání a extrémní únava, malátnost, nevýkonost, slabost, závratě, nedostatek dechu a bolesti na hrudi při fyzické námaze, bušení srdce, pískání či hučení v uších, poruchy soustředění, poruchy chutě k jídlu, úbytek na váze, bledá pokožka), kterou musí odhalit lékař.

6Příčinou ztráty vlasů může být i hubnutí či jednostranná strava. Pokud máte redukční jídelníček nebo jste nedávno změnili styl stravování, tak vše konzultujte s odborníkem a ujistěte se, že vaše tělo nestrádá a nic mu nechybí. S vypadáváním vlasů se potýkají například ženy, které začínají s nízkosacharidovým stravováním. Pokud si dopřáváte, tak se nad svým jídelníčkem zamyslete a vyřaďte nebo alespoň omezte nezdravá jídla a cukr, jezte dostatek kvalitních bílkovin a zdravých tuků.

7Padání vlasů může být i přirozené. Růst vlasu má totiž 3 různé fáze. Během anagenní fáze vlasy aktivně rostou a u žen trvá zpravidla 4 až 7 let. Druhou fází je tzv. ketagenní neboli předchodná fáze, která trvá 2-3 týdny a během této doby končí produkce vlasového vlákna. Poslední fází je telogenní fáze, tedy klidové období, kdy už vlasy nerostou ani nevypadávají. Poslední fáze trvá zhruba 3 měsíce a poté začnou vlasy vypadávat. Během telogenní fáze ztratíte zhruba 10% vlasů, zejména při mytí a česání. Pokud staré vlasy nestačily vypadnout, nové vlasy je vytlačí a nový růstový cyklus může začít – v ideálním světě Vám vypadané vlasy nahradí nové. Pokud u Vás dochází k přirozenému vypadávání vlasů, tak s tím bohužel nic nenaděláte a můžete se akorát modlit, ať je fáze vypadávání vlasů co nejrychleji za Vámi.

Setkali jste se s nadměrným vypadáváním vlasů? Zjistili jste příčinu? Jak se Vám podařilo vypadávání vlasů zmírnit či zastavit? Podařilo se Vám podpořit růst nových vlasů?

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.