Recenze

Parfemace10
Konzistence3
Výživa4
Hydratace4
Rozčesávání3
Bezoplachová péče2

Shrnutí

4.3Obyčejný vodový kondicionér, který pro vlasy nic moc neudělá.

Popis: Hloubková výživa pro suché vlasy. Vyživující banánová maska navrátí suchým vlasům poddajnost a oslní vás podmanivou vůní banánů, citrusů a chutného ananasu i svůdné vanilky.

Maska zaujala moji pozornost během návštěvy Tesca, protože jsem velkou milovnicí banánové vůně a banánových mléčných koktejlů či kávy s banánem. K masce jsem tedy ze zvědavosti přičichla a její slaďoučká vůně mě naprosto uchvátila (většina banánových vůní je přeslazených a strašně chemických, což nenávidím, ale maska od Garnier má vůní příjemnou a věrohodnou).

Přestože si přípravky na vlasy v drogérii nekupuji, tak jsem v tomto případě udělala výjimku a masku jsem si koupila v drogérii DM, kde byla maska levnější. Nadšeně jsem ji donesla domů a nedočkavě ji otevřela, abych si k ní mohla znovu přivonět, ale k mému překvapení maska skoro vůbec nevoněla. Fakt nevím, jak je to možné a byla jsem z toho dost rozladěná. Zašla jsem tedy do jiného DM a poprosila o výměnu masky, protože jsem nechtěla jít na prodejnu, kde jsem masku koupila a riskovat, že bych dostala “vadný” produkt ze stejné série.

DM je sice normální drogérie, ale produkty jsem měnila celkem dvakrát a nikdy s tím nebyl žádný problém, narozdíl od Sephory, kde na mě byla prodavačka nepříjemná jak půlnoc, když jsem chtěla vyměnit jeté stíny … V DM jsem dokonce byla svědkyní, kdy pán přinesl otevřený make-up s tím, že manželce nesedí a že ho chce vrátit a k mému překvapení to nebyl problém a pánovi vrátili peníze, ale zpátky k nové banánové masce, která už voněla, jak má.

Ingredience přírodního původu

Nebo spíš k marketingu. Maska uvádí, že obsahuje 98% ingrediencí přírodního původu, což je taková slovní hříčka, která je poněkud zavádějící a proto uvedu poznámku od značky samotné, jejíž vysvětlení na českých stránkách nenajdete: Ingredienci považujeme za ingredience přírodního původu, pokud se nezmění jejich přirozený stav nebo prošly zpracováním, které zachovává více než 50% molekulární struktury původního přírodního či minerálního zdroje. Naše složení obsahuje 980 přírodně derivovanýoch ingrediencí. Zbývající ingredience tvořící 2% složení slouží ke konzervování. Ingredience mohou být přírodního původu, ale nic to nemění na skutečnosti, že mohou být získané chemickou (a nešetrnou) cestou. Nezáleží pouze na obsažených ingredieních, ale i na šetrnosti a procesu jejich zpracování, které může zásadně ovlivnit jejich výsledné vlastnosti, množství obsažených živin a prospěšných látek a tím může výrazně snížit jejich kvalitu a účinek.

Bez silikonů

Skutečnost, že maska neobsahuje silikony, může být pro mnoho z Vás lákavé tvrzení. Pokud máte skutečně suché vlasy, pro které je maska primárně určená, je dle mého názoru vlasová maska s obsahem silikonů pro vlasy prospěšná a zcela nezbytná. Já mám vlasy kudrnaté a opravdu hodně suché a krepaté. Kvalitní silikony mému typu vlasů prokáží velkou službu, protože je zabalí do jemného ochranného filmu, který má za úkol redukovat tření mezi vlasy , umožňuje snadnější rozčesávání a snižuje poškození vlasů. Navíc se vlasy díky silikonům méně cuchají. Vlasy obalené silikony jsou odolnější a chráněné před nepříznivými vlivy.

Bez silikonů jsou mé vlasy příliš křehké, lámou se, cuchají se, strašně špatně se rozčesávají a trhají se. Vlasy mám do pasu, takže povídačkám o tom, jak jsou vlasy kvůli silikonům zatížené, protože se na nich vrství a vrství až se vlas ulomí, považuji za pitomost (možná je to jiné, pokud máte opravdu jemné vlasy, ale pro silné vlasy to rozhodně neplatí). Masky s obsahem sililkonů není vhodné aplikovat na vlasovou pokožku, aby mohla volně dýchat – ano, na silikony v pleťové kosmetice mám zcela opačný názor a mám z nich panickou hrůzu. Zásadní rozdíl vidím v tom, že vlas je mrtvý, nedýchá a pokud ho obalíte ochrannou vrstvou, tak mu tím pomáháte, zatímco pokožka je živá a potřebuje volně dýchat, ale silikony na ni vytvoří neprodyšnou voskovou vrstvu, dusí ji a v pokožce nemohou probíhat přirozené procesy.

3v1

Nevím, jak může jeden produkt působit zároveň jako kondicionér a maska. Domnívala jsem se, že mezi maskou a kondicionérem je zásadní rozdíl v tom, jak oba produkty fungují. Kondicionér by měl fungovat pouze na povrchu vlasu, zatímco maska by měla pronikat hluboko dovnitř vlasu. Další rozdíl je v konzistenci a složení obou produktů. Kondicionér funguje téměř okamžitě a dočasně zlepší vlastnosti vlasů, má odlehčené složení, které je tekuté a viskózní, takže se lehce roztírá. Zatímco maska je těžší a hutnější, protože obsahuje vysoký podíl másel a olejů, které proniknou hluboko do vlasu, vyživí, regenerují a uzamknou hydrataci uvnitř, zlepší flexibilitu a zjemní vlasy. 

Konzistence

Přípravek v žádném případě nemá konzistenci masky, ale obyčejného kondicionéru. Konzistence je příliš tekutá a řídká, není hutná ani výživná a složení je očividně ošizené (naředěné) – obsah olejů je příliš nízký a na omak nejsou oleje vůbec detekovatelné. Má maska je hutná a těžká a oleje jsou viditelné i hmatatelné! Kvůli vodovému složení se snažím masky aplikovat co nejvíce, ale žádný efekt to stejně nemá.

Kondicionér a maska

Kondicionéry nepoužívám a přípravek jsem nechala působit 20-30 minut stejně jako mou obvyklou masku. Při aplikaci samotné masky jsou po umytí vlasy hrubé a nejdou rozčesat. Do vlasů stačilo aplikovat trochu univerzálního krému Mythic Oil a hned jsem je rozčesala bez problému. Po aplikaci mé obvyklé masky vlasy snadno rozčesu bez nutnosti aplikace dalších přípravků.

Po banánové masce nemám ani z poloviny tak vyživené, hydratované, měkké, jemné  a uhlazené vlasy, jako po použití mé klasické masky a jejich úprava není snažší. Přípravek se do vlasů nevstřebá a mám dojem, že ho po opláchnutí z vlasů smyjete.

Nevím, jak je to možné, ale tahle maska mi nějakým záhadným způsobem narovnává vlasy a ne zrovna v pozitivním slova smyslu. Obyčejně mám po umytí a rozčesání vlasů precizní prstýnky, ale po použití této masky jsou prstýnky pryč. Vlasy nejsou rovné jako hřebíky, ale jsou podivně pokroucené, působí unaveným dojmem a jsou takové bez života.

Bezoplachová péče

Jako bezoplachovou péči na suché vlasy jsem přípravek zkoušela použít několikrát, bohužel bez pozitivního výsledku. Pokud aplikuji menší množství, které mi k aplikaci jiných přípravků bohatě stačí, tak není efekt téměř žádný a vlasy jsou stále suché, ale přípravek je ve vlasech na dotek cítit. Vlasy ho nepřijmou, nevstřebá se do nich, ale pouze sedí na jejich povrchu a i při malém množství jsou vlasy osliznuté a opatlané. Pokud aplikuji stejné množství univerzálního krému Mythic Oil, vlasy jsou okamžitě proměněné – vyživené, měkké, jemné a sametově hebké.

Pokud aplikuji o chlup větší množství do mokrých vlasů, tak jsou vlasy akorát ulepené, upatlané a ztvrdlé a pokud si do nich sáhnu, tak mám akorát oblemcané ruce, ale vlasy jsou stále hrubé na dotek, křehké a náchylné k poškození. Jelikož přípravek nezjemní, nevyživí ani nehydratuje, tak vlasy nejsou “kluzké” a chvilku po aplikaci se zacuchají, což vede k jejich poškození a lámání. Jiné přípravky se do vlasů vpijí, nezatíží je a vlasy jsou po nich heboučké jako obláček.

Závěrečné hodnocení

Když se podívám na složení, tak vidím, že maska obsahuje olivový, slunečnicový a kokosový olej, což jsou ty nejobyčejnější oleje, které do vlasů osobně neaplikuji – preferuji makadamiový a arganový olej. Pokud jste zvyklé na levnou vlasovou kosmetiku z drogérie, tak Vám bude zřejmě vyhovovat, protože se jedná o obyčejný a naprosto průměrný kondicionér a budete rády, že si za 139,- Kč koupíte celý (zředěný) kýbl. Podle mého názoru je přípravek vhodný pouze pro přírodní vlasy v perfektní kondici nebo pro mastné vlasy, které nezatíží.

Přípravek bych neoznačila za masku, ale za vodový kondicionér. Suché vlasy požádují specifickou péči, kterou jim tento produkt rozhodně neposkytne a s mou obvyklou péčí na vlasy se nemůže ani ze srandy měřit. Jednou jsem si pouze umyla vlasy a zapomněla si dát výživu a ano, pokud si žádnou  masku ani kondicionér neaplikuji, tak je poznat rozdíl a maska pro vlasy něco málo udělá, ale o žádný zázrak se rozhodně nejedná a pro mě je maska dobrá akorát k občasnému přivonění. Co se makadamiové verze týče, tak ta nevoní vůbec, papájová a goji maska mají silnou, svěží a příjemnou parfemaci.

Masce jsem dala férovou šanci a používala ji měsíc v kuse, abych mohla posoudit přípradné účinky, které se projeví až po delší době používání. Žádná změna se ale nekonala. Pokud jsou Vaše vlasy odbarvené, poškozené, opravdu suché, kudrnaté, krepaté a nepoddajné, tak si zaslouží mohem lepší a invezivnější výživu a péči, než jim dokáže poskytnout tato ošizená banánová maska. Profesionální masky jsou vysoce koncentrované a díky tomu stačí aplikovat malé množství, čímž se eliminuje zdánlivý rozdíl v ceně.

2 komentáře

 1. Podle popisu mám stejný vlasy jako ty a hodnotim masku jako velice průměrnou, už si ji asi nekoupim. Mám radši produkty, po kterých mi vlasy hezky ztěžknou, “sednou” si po ní (jinak mam afro), což tahle neumí. Kamarádka s rovnými jemnými vlasy je ale nadšená.

  1. Jemným vlasům bude vyhovovat, protože není mastná a tak vlasy nezatíží ani nezamastí.

   Já používám značku Macadamia Natural Hair. Doporučila jsem ji několika čtenářkám a všechny byly nadšené a psali mi, že mají nádherně lesklé a neuvěřitelně hebké vlasy. Produkty od této značky jsou hodně hutné a výživné, protože obsahují velké množství olejů a tak nedělají dobře jemným vlasům, které mohou zatížit a způsobit rychlejší maštění, ale pro tento typ vlasů je řada Weightless Moisture, kterou jsem samozřejmě nezkoušela.

   Pro poškozené, suché, krepaté a kudrnaté vlasy je základní, Nourishing Moisture a Ultra Rich řada. Naposledy jsem si koupila masku a olej Ultra Rich pro kudrnaté vlasy. Nejdřív jsem si říkala, že mi ta Nourishing Moisture řada vyhovuje víc, protože je taková hutnější a najednou jsem si všimla, že už nemám krepaté vlasy – jako vůbec. Jinak masku používám při každém mytí, aplikuji ji až k hlavě a nechávám ji působit 20-30 minut a mé vlasy vůbec nezatěžuje. Produkty téhle značky se do vlasů vstřebají, působí zevnitř a na povrchu nejsou vlasy upatlané ani mastné.

   Máma má taky úplné afro vlasy, myslím, že se jí takhle zkroutily po nějaké nemoci. Dávala jsem jí snad tu Nourishing Moisture masku a říkala, že ji ani nevymývá a maska působí jako tužidlo, díky kterému má krásně definované kudrny.

   Rozhodně doporučuji vyzkoušet alespoň masku (Nourishing Moisture nebo Ultra Rich) a olejíček ve spreji, který si stříkám do vlasů mezi mytími, když jsou suché jako sláma a potřebuji je hydratovat, vyživit a dodat jim lesk a případně i olejíček s pumpičkou, který se přidává do masky nebo se aplikuje do mokrých vlasů. Značka nabízí vzorečky i mini balení, takže ji můžeš nejprve vyzkoušet.

   Někdy bych ráda vyzkoušela i značku MoroccanOil, ale to už je celkem drahý špás.

Napsat komentář