Recenze

Barevné schéma10
Pigmentace5
Matné stíny5
Třpytivé stíny2

Shrnutí

5.5Paletka očních stínů s nádherným barevným schématem, ale třyptivými stíny, které se moc netřpytí a málo pigmentovanými matnými stíny.

Popis: Přísaháme, že nová paletka Swear by It Shadow Palette je přesně tak úžasná, jak vypadá. Do této podzimem inspirované paletky jsme vložili 40 studených a teplých odstínů – od čokoládově hnědé a petrolejové až po oranžovou a hořčičně žlutou – v matném, metalickém a saténovém finiši. Popusťte uzdu fantazii a začněte kombinovat.

Tuhle nádhernou paletku jsem viděla ve videu KathleenLights, která měla úžasné žluto-zelené líčení, které jsem hned chtěla také. Ihned jsem kontakavala zákaznickou linku NYX a ptala se, jestli bude paletka v prodeji i v ČR a jelikož se mi nedostalo pozitivní odpovědi, tak jsem obrátila internet vzhůru nohama a týdny a týdny hledala e-shop, kde bych si paletku mohla objednat. Na konci srpna se paletka konečně objevila na britském e-shopu LookFantastic, odkud jsem si ji nakonec předobjednala a čekala jsem na naskladnění a odeslání přes dva týdny. V září mi konečně přišla a asi za 10 dnů poté se objevila na oficiálních stránkách NYX ČR.

Do paletky jsem se zamilovala na první pohled, její barevné schéma mi naprosto učarovalo, je veselé a podzimní a přístí léto by se paletka také uplatnila. Psaní recenze pro mě nebylo vůbec jednoduché. Kvalita paletky je nekonzistentní a přestože jsem si zamilovala její barevné tóny, svými vlasnotnostmi mě paletka v některých ohledech bohužel zklamala, což je strašná, ale strašná škoda.

Stíny jsem používala vždy v kombinaci s primerem Shadow Insurance od Too Faced, jejich výdrž je s primerem v pohodě – ani po dlouhé době stíny nezalezou do záhybu oka a po pár hodinách vyblednou, ale blednou poměrně rovnoměrně. Při aplikaci stíny nepráší a neměla jsem žádné problémy s jejich opadáváním pod oči, takže si můžete nejprve udělat make-up a až poté líčit oči.

Matné stíny

Matné stíny nemají hebkou ani máslovou konzistenci a jsou poměrně suché. Pokud štětečkem do stínů ťupnete, tak se v paletce trochu drolí.

Světlejší odstíny (první řada viz swatche) jsou strašně málo pigmentované, mdlé a bledé a nelze je zintenzivnit ani vrstvením. Kvůli nízké pigmentaci vzniká další problém, protože se rozdíl mezi některými odstíny na víčku zcela vytrácí. S některými tmavšími stíny (např. 24) mám zase opačný problém, strašně špatně se blendí, jsou flekaté, vynechávají a přeskakují a výsledný efekt je ledabylý a vypadá hodně odfláknutě.

Další nešvar, kterého jsem si všimla, je problém se stínovanými přechody. Dám si tu práci, postupně použiji několik barev a než se dolíčím, tak se odstíny kolem záhybu oka buď setřou nebo se jakoby slijí dohromady a místo barevného postupně vystínovaného přechodu mi na očích zůstanou 2 barvy.

Matné stíny: 1, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 11, 13, 18, 19, 20, 24, 25, 27, 29, 30, 34, 36, 37, 38, 39 a 40

Třpytkaté stíny

Třpytivé stíny se aplikují hladce, ale jejich krytí je nerovnoměrné a řídké ve stylu třpytka sem, třpytka tam. Některé stíny se aplikují nerovnoměrně a vytváří cucky, například modrý stín č. 31. Všechny třpytivé stíny jsou strašně málo pigmentované, bledé a nevýrazné a na očích není rozdíl mezi matnými a třpytivými stíny téměr poznat a to i v případě aplikace prstem.

Třpytkaté stíny: 2, 7, 12, 14, 15, 16, 21, 22, 23, 28, 31

Metalické stíny

Metalické stíny se aplikují zcela rovnoměrně, necuckatí ani neflekatí. V porovnání se třpytkatými odstíny mají rovnoměrněrné krytí, ale pigmentace je slabá a barvy nevýrazné.

Metalické stíny: 9, 17, 26, 33 a 35

Duo Chrome

Duo chrome odstín je opravdu nádherný a ihned po swatchnutí jsem si byla jistá, že takový odstín už ve sbírce mám. Po chvilce přemýšlení mi došlo, že se jedná o odtín Trendy z Tarteist™ PRO Amazonian Clay paletky od Tarte. Stín Tarte je pigmentovanější, hebčí a maslovitější, stačí pouze jedna vrstva a při letmém dotyku se pigment okamžitě přenese. Duochrome efekt je u Tarte mnohem výraznější a stín je třpytivější. Odstín č. 32 od Nyx bylo nutné přejet několikrát prstem, aby se navsrtvil a poté bylo možné dosáhnout podobného efektu, ale pouze při swatchnutí a ne na očích. 

Stín: 32

Rady pro používání

První věcí, která by pastelovým odstínům měla umožnit co nejvíce vyniknout, je co nejsvětlejší podklad. Zkoušela jsem různé korektory i bílou Jumbo Eye Pencil tužku v odstínu Milk od NYX. Rozdíl v intenzitě nebyl vůbec žádný a stíny vypadaly i při použití báze pod oční stíny strašně sušše a hrozivě zvýraznily texturu očního víčka. Kvůli tomu na kůži nevypadaly hezky a mé víčko vypadalo, jak kdybych byla o 40 let starší a to i po náležité hydrataci očního okolí a s primerem.

Při aplikaci pastelových odstínů na celé víčko je nejlepší použít velmi hustý, úzký a zkosený štěteček s pevnými štětinami (např. Make Up For Ever – 228 Straight), který udrží pigment pouze na povrchu. Štětečkem nebudete po víčku šmrdlat sem a tam, ale budete ho pouze přikládat na víčko a stín s ním lehkým vklepáváním postupně navrstvíte. Na aplikaci nepoužívejte tlusté, huňaté, nadýchané ani roztřepené štětce (např. Zoeva – 227 Soft Definer), které stín příliš rozptýlí a kvůli tomu by byl odstín vybledlý a nevýrazný a špatně by se vrstvil.

Pokud třpytivé stíny aplikujete na sucho, tak nebudou skoro vůbec vidět a to i v případě, že je na víčko aplikujete prstem! Aby měly třpytivé stíny nějaký efekt, je nezbytně nutné je aplikovat velmi hustým štětečkem s pevnými vlákny, které jsou co nejblíž u sebe (např. Bobbi Brown – Eye Smudge, Make Up For Ever – 228 Straight, Zoeva – 238 Luxe Precise Shader, Zoeva – 230 Luxe Pencil). Stín naberete jemným ťupkáním a poté štěteček navlhčíte fixačním sprejem. Není potřeba žádný speciální sprej, já jsem použila kokosovou mlhu Coconut Milky Mist od Too Cool For School, kterou jsem měla zrovna po ruce a fungovala perfektně. Při aplikaci na mokro se stíny jako mávnutím kouzelného proutku promění, budou plně krycí, syté, výrazné a maximálně intenzivní. Pokud budete potřebovat třpytivý stín nabrat znovu, štěteček otřete například do papírové kuchyňské utěrky. Do stínů sahejte pouze suchým štětečkem, aby nedošlo k jejich poškození a štěteček navlhčete až poté.

Bohužel nechápu, jak je to možné, ale tento osvědčený postup funguje u některých stínů pouze při aplikaci na holou ruku. Pokud se ho snažím zduplikovat při aplikaci na víčko, tak se mi intenzivního efektu bohužel nedaří vůbec dosáhnout a třpytky jsou téměr nedetekovatelné a stín působí flekatě. Aplikací na mokro lze zintenzivnit pouze stíny: 14 zelený, 21 zlatý a 28 měděný a 32 zeleno-hnědý.

Tvrdá realita

Slečna popisuje realitu přesně tak, jak ji vidím já. Ve videu uvidíte reálný výsledek, kterého se stíny docílíte. Nejedná se o žádné klamavé video, které je přesvětlené a přesaturované! Ve skutečnost jsou stíny opravdu takhle vybledlé a vodové. Také je jasně vidět, jak postupně aplikujete barvičky a ve výsledku to stejně není vidět, protože se podivně slejí dohromady.

Pokud někdo používá pouze laciné drogérkové stíny, tak mu toto chování přijde normální a paletka skvělá. Já jsem, stejně jako slečna, zvyklá na kvalitnější značky a tak vím, že tohle normální není a u kvalitních stínů se s tím nesetkáte. A tak úplně to neznamená, že za stíny musíte utratit majlant, ale stačí porovnat pigmentaci stínů od značky ColourPop, která je obecně považována za cenově příznivou značku. Pokud srovnám efekt tpřytivých stínů od NYX se stíny od ColourPopu, tak jsou to nebe a dudy a ColourPop má stíny několikrát sytější, pigmentovanější a mají mnohem vyšší krytí a hustotu, nejsou suché, ale příjemné a krémové. Matné stíny ColourPop jsou také mnohem více pigmentované, nejsou tak suché a mají lepší vlastnosti.

No a dostáváme se k tomu, že některé komentující říkají, že se jim výsledný look líbí … No musím se opět postavit na stranu Youtuberky a říci, že se mi výsledný look také nelíbí. Chápu, že tohle není look, který chtěla vytvořit a že si stejně jako já představovala pigmentovanější, intenzivnější a sytější look. Pro mě osobně by byl výsledek obstojný tak po 12 hodinách nošení, ale ihned po nalíčení je výsledek nevýrazný, mdlý, unavený a barvy vodové. Nepřipadám si jako diva, která by okouzlila všechny kolem, ale jako společensky unavená šmudla, která se vrací domů ranní tramvají po náročném nočním tahu. Aplikace vypadá zblízka otřesně a připadám si jako to největší kopyto, které nikdy předtím nedrželo v ruce štěteček na oční stíny. Zblízka je efekt odstrašující a vypadá to, jako kdyby mě nalíčilo malé dítě …

A přesně jak říká slečna ve videu, třpytivé odstíny stojí za starou belu a na víčku není téměř poznat, že jste třpytivý stín vůbec aplikovaly. Opravdu je to k nevíře, protože vytvořit slušné třpytivé stíny není žádná věda a i levné značky mívají kvalitní třpytivé stíny.

Swatche

Swatche jsem fotila na přímé slunci, jsou malované štětcem a použila jsem 6 vrstev. Samy můžete vidět, že první řada stínů není vůbec, ale vůbec pigmentovaná a třpytivé stíny vypadají poněkud unaveně. Na to, že jsem fotila na přímém slunci, nejsou swatche vůbec, ale vůbec výrazné ani syté.

Stíny č. 1-12
Stíny č. 13-24
Stíny č. 25-40

Závěrečné hodnocení

Barevné schéma paletky jsem si zamilovala na první pohled a proto jsem se všemi možnými i nemožnými triky snažila, aby paletka fungovala k mé spokojenosti. Paletku jsem si koupila především kvůli pastelovým odstínům žluté, zelené a modré a tyto stíny bohužel nejsou tak pigmentované, jak bych si představovala a na oku působí ihned po aplikaci unaveně a vybledle, jako kdybych je na očích měla celý den a stíny už se začaly vytrácet. Hezký a výrazný look lze vytvořit s hnědnými, rezatými a oranžovými odstíny, které lze ale najít v mnoha jiných paletkách, protože teplé líčení je v poslední době IN.

Paletka obsahuje hezkých 40 stínů, jejichž kvalita a pigmentace se velmi liší. Třpytivé stíny, kterých je v paletce celkem 15, jsou naprostá, ale naprostá tragédie a vzhledem ke skutečnosti, že třpytivé stíny není tak obtížné naformulovat, to paletce v žádném případě neprominu.

Pokud by paleka stála pouhých 35 USD, tak bych řekla, že poměr kvality, počtu odstínů i celkového množství stínů za to stojí i přes problémy, se kterými jsem se potýkala a skutečností, že ucházející kvalitu má necelá polovina stínů. U nás je ale cena paletky strašně nadsazená a za plnou cenu paletka podle mého názoru nestojí.

Pokud si běžně kupujete stíny v drogérii, tak Vám bude paletka (až na třpytivé stíny) zřejmě vyhovovat, ale místo jedné paletky od NYX by pro Vás dle mého náoru byla mnohem lepší investice do 3 paletek od ColourPopu. V případě, že jste zvyklé na stíny z parfumérie, tak budete hodně rozčarované a paletku bych Vám rozhodně nedoporučila. Osobně bych měla raději paletku, která bude mít míň pastelových stínů, ale které budou perfektně syté a pigmentované. Proto u paletky NYX nezůstanu a už pokukuji po barevné paletce od Juvia’s Place, jejíž paletky si oblíbila Stephanie Nicole či Thirsty paletce od Jefreeho a mono stínech Sugarpill Cosmetics. U obou značek doufám, že budou mnohem sytější, výraznější a pigmentovanější.

Pokud by Vás zajímalo srovnání s barevnou Jaclyn Hill paletkou, tak mi napište do komentářů (někdo mi ji zatím nechce půjčit, ale třeba dotyčnou komentáři přesvědčíte).

Hladovci z L’Oréal opět nezklamali a paletku si v kamenném obchodě či e-shopu Nyx můžete koupit za úctyhodných 1.199,- Kč, zatímco v USA si paletku můžete pořídit za pouhých 35 USD (cca 761,- Kč)!!! Proto české zastoupení a jejich cenovou politiku nepodporujte a paletku si raději objednejte z UK za 35 liber a doručení kurýrem máte zdarma. Kurz libry bohužel stoupá a paletka o je o něco dražší, než když jsem ji před měsícem objednávala já, ale ušetříte alespoň něco málo a nebudete podporovat firmu, jejíž cílem je oholit Vás až na kost.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.