Kvůli strašlivému vypadávání vlasů, které je zřejmě způsobeno seboroickou dermatitidou, jsem na doporučení lékaře podstoupila vlasovou mezoterapii. Ošetření jsem absolvovala na Dermatovenerologické klinice v nemocnici Královské Vinohrady

Slibované účinky mezoterapie

 • Zlepší se prokrvení, hydratace a celkový stav vlasové pokožky, což napomáhá k výživě a okysličení buněk.
 • Dodáte svým vlasům a pokožce hlavy chybějící živiny.
 • Omezení lupivosti pokožky a projevů Seboroické dermatitidy.
 • Vlasy budou pevné, lesklé a pružné. Budou držet „jak přilepené“ díky zpevněnému a vyživenému vlasovému kořínku.
 • Vlasy se nebudou lámat, třepit ani vypadávat, navíc proti všem těmto jevům působí mezoterapie jako prevence.
 • Léčit androgenní i neandrogenní formy alopecie nebo  obnovit poškozené vlasy agresivními vlivy vnějšího prostředí (slunce, znečištění, atd.), stresem, nerovnováhou ve výživě a hormonálními změnami.
 • Hodí se pro ošetření mimořádné ztráty vlasů v důsledku stresu, nevyvážené stravy, hormonálních změn.

Slibovaná  rychlost účinků

 • Zastavení nadměrného vypadávání vlasů do 1 měsíce.
 • Zlepšení vlasové pokožky do 1 měsíce.
 • Zlepšení kvality vlasů po 3 měsících.
 • Stimulace růstu nových vlasů po 3 měsících.

Průběh ošetření

Na ošetření přijdete s umytou hlavou a čistou vlasovou pokožkou. Pokud máte projevy kožního onemocnění pokožky hlavy, např. seboroické dermatitidy, ošetření nebude možné provést, dokud se pokožka neuzdraví a nesmí ho absolvovat těhotné ženy. Má pokožka postižena projevy Seboroické dermatitidy se díky lokální léčbě kortikosteroidy a speciálními šampóny uzdravila během dvou týdnů a viditelné příznaky onemocnění (extrémně vysoká tvorba kožního mazu, hnisavé projevy a lupy) zcela zmizely. Před ošetřením přetrvávalo pouze vypadávání vlasů, které už se během té doby snížilo o 3/4.

Lékař nepracuje s rollerem, ale s tenkou injekční jehlou, s jejíž pomocí aplikuje účinné látky do pokožky hlavy. Vpichy se neprovádí po celé hlavě, ale pouze zeshora s tím, že účinné látky budou krví transportovány po zbytku pokožky hlavy. Mně velká část vlasů vypadala zespodu u temene hlavy, takže jsem se ptala, proč mi lékař nepíchne účinné látky právě tam.

Myslela jsem si, že samotné ošetření bude bolestivější, ale je spíše nepříjemné a vpich trochu štípne. Pokožka může po vpichu maličko krvácet, já jsem s krvácivostí problém neměla. Po ošetření jsem měla dalších 10 minut trochu rozbolavěnou pokožku hlavy od vpichů a byla bolestivější na dotek, ale během pár minut diskomfort odezněl, už jsem o ošetření vůbec nevěděla a hlava mě nerozbolela.

3 dny před a po ošetření si nebarvěte vlasy. 24 hodin po ošetření si nemyjte hlavu a nepoužívejte žádné vlasové produkty. 3 dny po ošetření nesportujte ani se nesaunujte. Ošetření nemá žádné vedlejší účinky, ale samozřejmě není zaručené, že vlasová mezoterapie pomůže všem bez rozdílu. Lékař mi sdělil, že 80% pacientů je s výsledky ošetření spokojeno.

Výsledky a závěrečné hodnocení

Na internetu najdete mnoho pochvalných článků a slibů od dermatologů a vlasových klinik. Co na internetu skoro nenajedete jsou důvěryhodné zkušenosti spokojených pacientů ani případové studie dokládající, že mezoterapie skutečně funguje. Žádné směrnice (jasné pokyny týkající se efektivity a dávkování) ani standardní kombinace účinných látek neexistují – složení se liší výrobce od výroce a obsahuje směs údajných látek, které mají stimulovat růst vlasů (peptidy, vitamíny, minerály, aminokyseliny, koenzymy, stopové prvky, kyselina hyaluronová, extrakty z rostlin a mořských řas, mastné kyseliny, flanovoidy, výtažky z kmenových buněk). Dále stojí za zmínku, že ačkoli je mezoterapie (pro jakýkoli účel) používána od roku 1976, není schválena americkým federálním úřadem pro kontrolu potravin a léčiv. Takže zatímco Vás dermatologové a kliniky krásy budou přesvědčovat o podstoupení této terapie pro zmírnění či zastavení vypadávání vlasů a podporu růstu nových vlasů, žádné věrohodné důkazy na podporu jejich tvrzení se mi nepodařilo najít.

Nejnovější studie z prosince roku 2017, která byla provedena univerzitou v Egyptě, naopak demonstruje vedlejší účinky, které se projevují až s odstupem času a patří mezi ně zánětlivé zjizvení pokožky a ironicky vypadavání vlasů. Abstrakt studie také upozorňuje na skutečnost, že vědecké údaje o efektivitě mezoterapie chybí …

Někde se uvádí, že běžný počet ošetření je 5 a že se ošetření provádí v rozestupu 4-6 týdnů. Mně bylo doporučeno absolvovat kúru 7-10. ošetření při ceně 2.100,- Kč za jedno ošetření. První ošetření jsem absolvovala 29. června, další ošetření následovala 13. a 20. července a poslední ošetření jsem podstoupila 31. srpna. Další ošetření jsem již nepodstoupila, protože jsem nepozorovala vůbec, ale vůbec žádné účinky. Vlasy mi padaly pořád stejně, jejich kvalita ani suchost se nijak nezlepšila – byly v dost zbídačeném stavu, unavené, strašně suché a neuvěřitelně se cuchaly (jednou jsem si myslela, že už je nedokážu rozčesat a budu je muset ostříhat …). Po třech měsících od poslední kúry Vás mohu ubezpečit o tom, že mi žádné nové vlasy nerostou.

Odborníci budou jistě nemítat, že jsem nedodržela doporučený počet ošetření a proto se výsledky nemohly projevit. Když se na mezoterapii podívám logicky a s odstupem času (kdy už mě opustila počáteční hysterie a tak nějak jsem se smířila s faktem, že budu vypadat jako oškubaný páv), tak si nemyslím, že by aplikace jakýchkoli látek v rozmezí několika týdnů tělo vytrhla (neslyšela jsem o tom, že by tělo dokázalo dlouhé týdny skladovat a průběžně využívat dodané látky) a domnívám se, že aby látky byly pro tělo přínosné, musely by být aplikované (téměř) denně, ale toť můj laický názor.

V čekárně jsem mluvila s jednou paní, která čekala na osmé ošetření. Ptala jsem se jí, jestli pozorovala nějaké výsledky a řekla mi, že si žádné změny zatím nevšimla, ale že doufá, že se účinky ještě dostaví …

Na základě své osobní zkušenosti toto kontroverzní ošetření nemohu doporučit.

5 komentářů

 1. Dobry den taktiez som absolvovala PRP plazma vlasovu terapiu 3krat a vlasy mi neprestali padat, diagnoza u pana Dr Forjaza bola seborea a androgenna alopecia co bol pre mna neprijemny sok, predpisal mi presne tie iste sampony a vlasove potravinove doplnky ako vam od firmy ducray..jemne zmiernenie nastalo ale vlasy nadalej padaju..podarilo sa Vam padanie inym sposobom zastavit?

  1. Dobrý den, to je mi moc líto. Padání vlasů mi zastavil až Alpicort, tak ať Vám ho pan doktor napíše s tím, že žádné zlepšení dosud nevidíte. Pokud máte Seboreu, je důležité udržet vlasovou pokožku čistou, umývat alespoň každé 3 dny (je to těžké, protože při mytí strašně moc vlasů vypadá, ale pokožka musí mít šanci se uzdravit, aby vlasy přestaly padat). Doporučuji ji šampónem proti lupům umýt minimálně 2x a klidně používat dva různé druhy šampónů. Já už mám vlasovou pokožku udrazevenou a při prvním mytí používám peelingový šampón od Vichy, ale vlasy ani pokožka nejsou po mytí dokonale čisté, což jsem si uvědomila až ve chvíli, kdy jsem použila dva šampóny za sebou. Na druhé mytí používám Scalp Scaler Seasalt Scrub od korejské značky TOSOWOONG. Scrub je opravdu velmi jemný a neškrábe a mou citlivou pokožku nepodráždí (zkoušela jsem šetrný a uklidňující levandulový šampón od Botanicals a po pár použitích se projevy Seborei začaly vracet). Až po druhém mytí je poznat, že je vlasová pokožka dokonale čistá, vlasy jsou lehké a vzdušné. Asi po roce mi pár nových vlásků vyrašilo, ale v porovnání s množstvím vypadaných vlasů to nestojí ani za řeč. Teď testuji přípravek na posílení a aktivaci růstu vlasů, tak za pár měsíců napíši recenzi, jestli jsem pozorovala nějaké zlepšení. Neztrácejte naději a držím palce, ať se Vám vlasová pokožka co nejdříve uzdraví a vlasy přestanou konečně padat ;)

 2. Zkrátka nic nepomůže na vlasy jen reklami na peníze to by mi dávno vlasy lékaři herci a politici nemyslíte!!!!!????

  1. Ano, pokud za problémy s vypadáváním vlasům nestojí nedostatek vitamínů či minerálů, který je způsobený nějakým onemocněním, tak bohužel asi nic nepomůže, ale prý už jsou v testování tabletky, které zabrání šedinám :)

 3. Žádné léky s kortikoidy. Rašelinu, rašelinu a zase rašelinu. měl lupy a použil obyčejné rašelinové koupele místo do vany, do vlasů ,jemně kroužil a nechal asi 5 minut působit. pak vlasy opláchl vodou. Asi po 5. umytí měl úplně čistou hlavu bez lupů. Ale měl ji jen nepatrně červenou s lupy, takže u vás bude potřeba asi jinou konzistenci rašeliny, nejen rašelinové koupele, které jsou součásti ” Rosen Kolagen KOMPLEX 120 tablet + rašelinové koupele “.

Napsat komentář