Pečující kosmetiku jsem v parfumeriích začala nakupovat velmi brzy. Už když mi bylo sladkých náct, tak jsem v koupelně měla sbírku pečujících produktů od Clinique, Estée Lauder či Lancome. V té době jsem měla naivní představu, že čím víc peněz za kosmetiku utratím, tím větší kvality se mi dostane. Žila jsem v domnění, že luxusní značky investují peníze do výzkumu, inovací a kvalitních ingrediencí a proto jsou jejich produkty zkrátka dražší (10x a vícekrát dražší než v drogériích). Podle mého názoru není pleť něco, na čem by se mělo šetřit, protože nám to čas spočítá a tak jsem v parfumeriích nenakupovala pouze oční a pleťové krémy či séra, ale i odličovače očí, pleťová mléka, tonery, micerální vody, zkrátka úplně všechno. Díky internetu se můj názor během více než 10 let změnil a doufám, že se ze mě stává informovaný spotřebitel, který se nenechá opít rohlíkem.

K napsání článku a zamyšlení mě donutila jedna konkrétní situace. Pokud někdo přijde do Sephory a bez mrknutí oka si koupí krém za 8 tisíc, protože je od Lancome, má krásné balení a hezky voní, budiž mu to přáno. Co mě ale strašně mrzí je, když vím, jak někdo na svůj vysněný krém za 8 tisíc šetří půl roku i déle s tím, že jim tato zázračná lahvička splní sen o nádherné a mladistvě vypadající pleti, ale místo inovativního produktu s nejluxusnějšími ingrediencemi si koupí chemický šmuk plný obyčejných (nejlevnějších) silikonů, látek ropného původu a jiných chemických chuťovek. A vy se můžete snažit jak chcete, ale dotyčnou osobu logickými argumenty nepřesvědčíte o tom, že ten produkt za takové peníze vůbec nestojí a že za těch 8 tisíc by se dala pořídit luxusní 10 kroková korejská péče bez obsahu levných silikonů, ropných produktů, chemických náhražek a nejlevnějších fillerů …

Nejsem odborník a nemám vzdělání v oblasti chemie ani dermatologie, ale po výzkumu, který může provést každý z nás na vlastní pěst, jsem k mému zděšení zjistila, že produkty nejznámějších luxusních značek (Estée Lauder, Lancome, Sisley, La Prairie …) jsou plné chemie – silikonů, kontroverzních a karcinogenních látek, dráždivých látek a známých alergenů, parabenů a jiných konzervačních látek, ingrediencí vyráběných z ropy, parfemací ve vysokých koncentracích i aditiv. Nestala se ze mě zatvrzelá biožena, jen chci své peníze investovat do produktů, které nepoužívají nejlevnější a kontroverzní látky, přičemž své produkty prodávají s nehoráznou a do nebe volající přirážkou. Nemyslím si, že když si chcete pořídit nějaké anti-aging produkty, že 100% přírodní produkty jsou tou správnou volbou, ale sakra, když už platím 1.250,- Kč za obyčejné pleťové tonikum, chci toho tak moc, aby na 8. místě ve složení nebyla nejkontroverznější a nejznámější dráždivá (a potencionálně karcinogenní) látka? Když už platím 1.720,- Kč za oční krém, chci toho tak moc, aby na prvním místě nebyl obyčejný silikon jako nejlevnější filler? Když platím 1.250,- Kč za odličovací mléko, chci toho tak moc, aby neobsahoval minerální olej, který se vyrábí z ropy? Nemyslete si, že to s Vámi tyto značky myslí dobře a s tím nejlepším úmyslem přidávají do jejich přípravků chemikálie vyrobené z ropy. Chemická látka vyrobená na stejném místě, kde se zpracovává ropa pro průmyslové účely, určitě není lepší volbou než přírodní oleje či výtažky z rostlin pěstovaných na Novém Zélandu. Beauty giganti je používají proto, že se jedná o ty nejlevnější ingredience a čím levnější ingredience použijí, tím vyšší bude jejich zisk z jednoho produktu!

Každý měsíc chrlí kosmetické značky desítky nových přípravků a problém je, že produktům není věnován dostatečný výzkum. Kvůli množství nových a nových produktů kosmetickým gigantům stačí, že si produkt koupíte pouze jednou a nikdy více, protože za měsíc už Vám budou cpát pod nos dalších 5 blbostí a Vy určitě neodoláte a alespoň jednu zbytečnost si opět koupíte. Proč by značky měly přeformulovat složení produktů, které jsou na trhu více jak 10 let, když je kupujete stále a stále dokola a ani nevíte, jak velkou část z nich tvoří kontroverzní, dráždivé a zdraví nebezpečné látky. Absorupce toxinů se kvůli těmto produktům časem zvyšuje, stejně tak jejich schopnost poškozovat naše tělo. Vystavování i těm nejmenším dávkám se za týden, měsíc, rok i další léta nastřádá, představuje časovanou bombu a alergie a další zdravotní komplikace přibývají geometrickou řadou.

Zamyšlení nad běžně používanými ingrediencemi mě vede ke snaze eliminovat působení těchto kontroverních látek a raději podporovat značky, které mají sortiment třeba pouhých 5 produktů, ale KVALITNÍCH a do posledního detailu promyšlených produktů s vytříbeným složením. Dnes už máme možnosti, které jsme před 15 lety neměly a v české Sephoře už se několik fenomenálních značek objevilo a v té americké už jsou produkty označovány logem Clean at Sephora, což znamená, že produkty s tímto označením neobsahují sulfáty (SLS ani SLES), parabeny, formaldehydy, činidla uvolňující formaldehyd, ftaláty, minerální oleje, retinylpalmitát, oxybenzon, uhelný dehet, hydrochinon, triclosan a triclocarban s obsahem parfemovaných složek pod 1%. Snad se začíná blýskat na lepší časy …

1 Parabeny (ethyl, butyl, methyl, propyl)

Parabeny jsou nejpoužívanějšími konzervanty v kosmetice a jsou získávány z ropných produktů. Odhadem parabeny obsahuje minimálně 75-90% kosmetických výrobků a ženy jsou jejich prostřednictvím vystavovány dávce cca 50 mg denně. Topicky aplikované parabeny se vstřebávají prostřednictvím kůže a pronikají do krevního oběhu a k orgánům, zůstávájí ve tkáních a narušují hormonální funkce především látkami, které napodobují vlastnosti estrogenu, které jsou spojovány se zvýšeným rizikem rakoviny prsu a reprodukčních problémů. Parabeny mají genotoxický efekt prokázaný studiemi, ničí mitochondrie, produkují volné radikály a ničí DNA. Kvůli tomuto efektu mohou vést ke vzniku rakovinných buněk nejen ve tkáních bohatých na estrogenní receptory. U citlivějších jedinců mohou parabeny způsobovat podráždění kůže, kontaktní dermatitidu i růžovku.

 • LA PRAIRIE – Jemný dvoufázový odličovač očního okolí 1.530,- Kč
 • LANCÔME – Mousse Éclat Jemná čistící pěna 890,- Kč
 • LANCÔME – Galatée Confort Čistící a odličovací mléko na suchou pleť 890,- Kč
 • LANCÔME – Čisticí krémová pěna pro suchou pleť 890,- Kč
 • SISLEY – Crème Phyto-Aromatique Intenzivní denní krém s rostlinnými výtažky 6.120,- Kč
 • LA PRAIRIE – Emulze proti stárnutí pleti SPF 30 5.880,- Kč
 • LANCÔME – Absolue Precious Cells IP 15 Regenerační a obnovující krém SPF 15 5.070,- Kč
 • LANCÔME – Rénergie Denní krém proti vráskám 2.820,- Kč
 • SHISEIDO – Bio-Performance Revitalizační krém Absolue 24H 2.690,- Kč
 • SHISEIDO – Benefiance Intenzivní koncentrát pro péči o krk 2.400,- Kč
 • LANCÔME – Vyživující krém aktivující mládí Génifique 2.340,- Kč
 • LANCÔME – Génifique Nutrics Vyživující omlazující krém 2.340,- Kč
 • LANCÔME – Nutrix Royale Intenzivní relipidační krém 1.920,- Kč

2 Sodium Lauryl Sulphate (SLS)/Sodium Laureth Sulphate (SLES)

Sulfáty jsem původně ani uvádět nechtěla, protože tohle je článek týkající se pleťové a ne vlasové kosmetiky a podivovala jsem se nad tím, kdo by do luxusních přípravků přidával tuto látku, která se používání převážně kvůli pěnivým vlastnostem. K mému překvapení se “luxusní” značky neštítí vůbec ničeho a touhle chuťovkou  obohacují nejen pleťové odličovače. Nejvtipnější na tom celém je skutečnost, že mám čistící pěnu za polovinu ceny, jejíž pěnovou konzistenci vykouzlí obyčejná pumpička. Sulfáty jsou nešetrné, pleť zbaví veškerého kožního mazu a tím způsobují její vysušení. Dráždí pleť v takové míře, že se během testování používají jako dráždila pleti a jsou spouštěčem různých alergických reakcí. Způsobují nebo přispívají k vředům, narušují přirozenou rovnováhu produkce kožního mazu a mohou způsobit poškození zraku. Má se za to, že jsou hlavním viníkem vzniku akné (hlavně cystického) kolem úst a brady. SLS se může vyrábět z ropného či z kokosového nebo palmového oleje.

 • LANCÔME – Miele-en-Mousse Odličovač 2v1 890,- Kč
 • LANCÔME – Galatée Confort Čistící a odličovací mléko na suchou pleť 890,- Kč
 • MAKE UP FOR EVER- Sens’Eyes Jemný odličovač pro voděodolné líčení 720,- Kč
 • CLARINS – Super Restorative Day DS Liftingový denní krém pro suchou pleť 2.790,- Kč
 • BOSCIA – Luminizing Black Mask Čistící pleťová maska 850,- Kč
 • CLARINS – Instant Smooth Self Tanning Samoopalovací vyhlazující báze 850,- Kč

3 Ropné ingredience (Petrolatum, Petroleum Jelly, Mineral Oil, Paraffin Wax)

Minerální olej a vazelína jsou chemické látky vyrobené z ropy, které jsou vyráběny v ropných rafineriích, kde jsou zároveň zpracovávaná i paliva, topné oleje a jiné ropné chemikálie. Tyto kosmetické ingredience mohou být kontaminovány nečistotami, např. polyaromatickými uhlovodíky (PAHs). Studie naznačují, že dlouhodobé topické vystavení PAH, je spojováno s rakovinou. Stejně jako u SLS jsem si říkala, že nebude nutné tyto látky přidávat na seznam, že luxusní značky nemají zapotřebí používat laciné minerální oleje či obyčejnou vazelínu, ale namísto toho budou používat přírodní oleje. A hle, výrobci luxusní kosmetiky opět nezklamaly a do svých produktů ropné ingredience přidávají ve velkém. Největším hitem je ekologická emulze od Sisley (ano, přesně tak se výrobek jmenuje – ekologická emulze), která hned na druhém místě ve složení (po vodě) obsahuje minerální olej.

 • LANCÔME – Galatée Confort Čistící a odličovací mléko na suchou pleť 890,- Kč
 • LANCÔME – Absolue Premium ßx Denní zpevňující krém proti vráskám SPF15 4.590,-
 • SISLEY – Crème Phyto-Aromatique Intenzivní denní krém s rostlinnými výtažky 6.120,- Kč
 • LANCÔME – Absolue Precious Cells IP 15 Regenerační a obnovující krém SPF 15 5.070,- Kč
 • SISLEY – Emulze Ecologique Ekologická emulze 3.350,- Kč
 • ESTÉE LAUDER – Resilience Lift Denní hydratační krém SPF 15 2.850,- Kč
 • LANCÔME – Rénergie Denní krém proti vráskám 2.820,- Kč
 • ESTÉE LAUDER – Resilience Lift Denní hydratační krém SPF 15 2.850,- Kč
 • LANCÔME – Génifique Nutrics Vyživující omlazující krém 2.340,- Kč
 • LANCÔME – Nutrix Royale Intenzivní relipidační krém 1.920,- Kč

4 Triethanolamine (TEA, trolamine), Diethanolamine (DEA), Monoethanolamine (MEA)

Triethanolamine je prokázaná karcinogenní látka a malé množství Triethanolaminu je povolené za předpokladu, že je použito v přípravcích, které se z pleti smývají vodou krátce po aplikaci! Problém nastává na straně spotřebitele, který může být nevědomky vystavený působení těchto nebezpečných látek z několika běžných výrobků, které se poté vstřebávají do kůže. Akumulace nízkých látek z několika různých zdrojů se poté stává vysokou dávkou a dlouhodobé vystavení těmto toxickým látkám je velmi nezdravé a nebezpečné. Triethanolamine může obsahovat až 40% kosmetických produktů na trhu, což značně zvyšuje riziko nadměrného působení této látky! Triethanolamine je též silným alergenem a látka je používána i v kosmetických produktech, které jsou označovány za hypoalergenní (což je marketingová hantýrka využívaná ke klamání spotřebitelů – nejedná se o právem definovaný termín a značky ho mohou používat dle libosti) a může způsobit krátkodobé a dlouhodobé podráždění kůže, vlasů, očí a záněty. Mezi bezprostřední účinky patří svědivé a uslzené oči, suché a křehké vlasy, svědivá a zarudlá kůže. Časem může použití Triethanolaminu způsobit chemické poškození kůže jako puchýře, loupání, pálení kůže a kopřivku. V klinických studiích prováděných na zvířatech způsobily vysoké dávky triethanolaminu rakovinu jater, močového měchýře a varlat. Podobné testy ukázaly, že Triethanolamine může mít negativní účinky na orgány, dokonce i v nízkých dávkách, zejména při aplikaci kolem očí a rtů. Je považován za toxický pro imunitní i dýchací systém a může způsobovat genetické (in vitro) mutace. Podobné znepokojení vyvolávají i příbuzné látky Diethanolamine (DEA) a Monoethanolamine (MEA). V EU je Diethanolamine zakázaný.

 • LANCÔME – Mousse Éclat Jemná čistící pěna 890,- Kč
 • SISLEY – Crème Phyto-Aromatique Intenzivní denní krém s rostlinnými výtažky 6.120,- Kč
 • LANCÔME – Absolue Precious Cells IP 15 Regenerační a obnovující krém SPF 15 5.070,- Kč
 • SISLEY – Emulze Ecologique Ekologická emulze 3.350,- Kč
 • LA PRAIRIE – Swiss Cellular Softening and Balancing Lotion- pleťové tonikum 4.540,- Kč
 • SHISEIDO – Benefiance NutriPerfect denní vyživující krém SPF15 2.920,- Kč
 • LANCÔME – Tonique Confort Pleťová voda 1.250,- Kč

5 Propylene Glycol (1,2-propanediol, 1,2-dihydroxypropane, Methyl ethyl glycol, Trimethyl glycol)

Americká asociace pro kontaktní dermatitidu vyhlásila Propylene Glycol jako alergen roku 2018. Odhaduje se, že 0,8 až 3,5% lidí má na tuto chemickou látku alergii a způsobuje problémy už od 2% koncentrace, zatímco kosmetické produkty mohou obsahovat až 50% koncentraci. Látka byla otestována na 38 citlivých jedincích, kterým byla podána orálně a během 3-16 hodin se u 15 z nich objevila vyrážka. Osoby s citlivou pokožkou a alergici by se měli této látce vyhýbat, jinak se vystavují nemalému riziku alergické reakce, která se může projevit jako kopřivka či dermatitida. Také existuje spojení s rakovinou, vývojovými/reprodukčními problémy, imunotoxicitou, neurotoxicitou, narušením endokrinního systému a toxicitou. Ke kontroverznosti látky také přispívá fakt, že se opět jedná o látku vyrobenou z ropy, která se přidává do nemrznoucích směsí, barev, plastů a elektronických cigaret.

 • SISLEY – Crème Phyto-Aromatique Intenzivní denní krém s rostlinnými výtažky 6.120,- Kč
 • LA PRAIRIE – Emulze proti stárnutí pleti SPF 30 5.880,- Kč
 • LA PRAIRIE – Swiss Cellular Softening and Balancing Lotion- pleťové tonikum 4.540,- Kč
 • CLARINS – Super Restorative Day SPF 20 Liftingový denní krém SPF 20 2.790,- Kč
 • LANCÔME – Génifique Nutrics Vyživující omlazující krém 2.340,- Kč
 • ESTÉE LAUDER – Wake Up Balm Pleťový krém proti stárnutí pleti 1.920,- Kč
 • LANCÔME – Nutrix Royale Intenzivní relipidační krém 1.920,- Kč
 • REXALINE – Hydra-Dose Nutri+ Hyperhydratační vyživující krém proti stárnutí suché pleti 1.890,- Kč
 • REXALINE – Hydra-Dose Rich Hyperhydratační krém proti stárnutí proti suché pleti 1.890,- Kč
 • LANCÔME – Eau Micellaire Confort Hydratační a zklidňující micelární voda 890,- Kč

6 Polyethylene

Víte, co je Polyethylene za látku? Syntetický polymer – plast, velmi levná látka, zpravidla vyrobená z ropy. Nevyskutuje se pouze ve formě abrazivních částeček u exfoliačních produktů, ale používají se i jako zhušťovadla, díky kterým je konzistence produktů bohatší, hladší a krémovější. Polyethylen je označován jako dráždivá látka a nikdy by se neměl nepoužívat na poškozenou pokožku. Polyethylenové  částečky v abrazivních kosmetických přípravcích jsou tak maličké, že je čističky odpadních vod nedokáží vyfiltrovat, čímž dochází ke kontaminaci vody, ze které je konzumují ryby a mořští živočichové. Tato syntetická chemikálie je často kontaminována látkou 1,4-dioxan, kterou vláda Spojených států považuje za pravděpodobný karcinogen, který snadno proniká kůží. K mému překvapení se látka v kosmetických přípravcích objevuje ve vysokém složení – např. v očním krému Advanced Night Zone od Estée Lauder je na úctyhodném 3. místě. Kdo z Vás by si na oči vědomě mazal plast? Neuvítali byste raději nějaký kvalitní olejíček?

 • CLINIQUE – Take the Day Off Cleansing Balm
 • ESTÉE LAUDER – Advanced Time Zone
 • CLINIQUE – Take the Day Off Cleansing Balm Odličovací balzám 880,- Kč
 • ESTÉE LAUDER – Resilience Lift Denní hydratační krém SPF 15 2.850,- Kč
 • ESTÉE LAUDER – Multifunkční hydratační krém Revitalizing Supreme Global Anti-Aging Cell Power 1.980,- Kč
 • CLINIQUE – Clinique Anti-Wrinkle Face Cream SPF 30 Krém proti vráskám 790,- Kč
 • PIXI – Double Cleanse Duo pro čištění pleti 830,- Kč

7 Retinyl palmitate

Retinol a Retinyl palmitate jsou formy vitamínu A, který je hojně používaný zejména v anti-aging kosmetice. Retinol je čistá forma vitamínu A, která se přirozeně vyskytuje v zelené a žluté zelenině, žloutcích, plnotučném mléku, hovězím a kuřecím mase a oleji z rybích jater. Je zásadní pro zrak a zdravé vidění a vývoj kostní hmoty. Je velmi oblíbený v péči o pleť, protože ho kůže přirozeně přeměňuje na kyselinu retinovou, což napomáhá stimulovat produkci kolagenu, zvyšuje omlazení buněk, snižuje velikost pórů a vytváří měkčí a hladší pokožku. Retinyl palmitát je považovaný za mírnější formu vitamínu A. Retinyl palmitát musí kůže převést nejprve na Retinol a poté na kyselinu retinovou, takže pro stejné anti-aging účinky se musí používat vyšší koncentrace než samotného vitamínu A.

Retinyl palmitát se často používá v opalovacích přípravcích kvůli jeho antioxidačním vlastnostem. Je dostatečně šetrný na to, aby mohl být aplikován na citlivou pokožku a teoreticky posiluje ochranu proti volným radikálům, která pomáhá pokožce chránit před poškozením způsobeným UV zářením. Problém s touto látkou je, že jsou známy studie, které poukazují na skutečnost, že v přítomnosti slunečního záření zvýšil Retinyl palmitát léze rakoviny kůže o 21%, zvýšil fotokarcinogenní aktivitu UVB paprsků a zvýšil přítomnost buněk, které signalizují počátek rakoviny kůže. Dále se ukazuje, že látka poškozuje DNA a je spojována s reprodukční toxicitou.

 • LANCÔME – Visionnaire Creme Denní krém 2.510,- Kč

8 Parfemace a umělá barviva

Parfemace kosmetických produtků vypadá na první pohled nevinně, ale pojí se s ní následující problémy. Prvním z nich je skutečnost, že vůně je považovaná za obchodní tajemství a výrobce nemusí uvádět seznam ingrediencí, které byly použity k její výrobě. 95% chemikálií používaných k výrobě vonných složek je z ropy a obsahují látky jako třeba ftaláty. Složení vůní často obsahuje velké množství chemie, která může způsobit alergie, dermatitidu, narušit hormonální rovnováhu a vést k závažnějším problémům jako problémům s otěhotněním a neplodností. Druhým problémem je skutečnost, že parfemovaná pečující kosmetika představuje potenciální časovanou bombu. Dnes, zítra i příští měsíc může Vaše pleť parfemované produkty snášet zcela bez problému, ale alergie na parfemovanou složku se může kdykoli objevit a čím více parfemovaných produktů budete používat, tím vyšší je pravděpodobnost, že se tak stane. Jelikož jsou vůně všudypřítomné, alergie na tyto látky je velmi nepříjemná a je téměř nemožné s vůněmi nepřicházet do styku. Používáním neparfemovaných produktů budete maximálně obezřetné, nebudete zbytečně drážidit pleť, přispívat k jejímu začervenání a koledovat si o další problémy. Jen upozorním, že přírodní parfemované složky jsou stejně problematické – alespoň co se podráždění pleti a vyvolání potencionálních alergických reakcí týče. Určitě není nutné zmiňovat, že parfemace nemá v kosmetice jinou roli než potěšit spotřebitele a zpříjemnit používání produktu. Přestože jsem si vědoma rizik, tak se neparfemovaných produktů nedokážu tak úplně vzdát, hlavně co se masek týče.

Stejně jako u parfemace nemají výrobci povinnost uvádět jednotlivé chemikálie, které byly použity pro výrobu umělých barviv a často jsou vyráběny z ropy či uhelného dehtu. Podobně jako u parfemací mohou syntetická barviva vyvolat alergickou reakci nebo způsobit podráždění pokožky. Syntetická barviva jsou považovány za karcinogenní a dráždivé látky a existuje pojítko mezi nimi a ADHD u dětí. V EU jsou tyto látky naštěstí zakázány.

9 PEG sloučeniny 

PEG sloučeniny jsou látky na bázi ropy. PEGy jsou často kontaminovány nezanedbatelným množstvím 1,4-dioxanu, které může způsobit rakovinu. Je také podezřelá jako kardiovaskulární a toxikant a z toxicity pro gastrointestinální trakt, je podezřelá jako toxická látka pro imunitní systém a dýchací ústrojí, ledviny, kůži a je označována také jako neurotoxin. Uvádí se, že jsou PEGy samy o sobě s velkou pravděpodobností karcinogenní a důkazy naznačují i genotoxicitu.

 • PEG sloučeniny jsou na seznamu ingrediencí snad všech přípravků u kterých jsem na webu Sephory složení kontrolovala.

10 Silikony

Silikony považuji za tak kontroverzní látky, že jsem jim věnovala samostatný článek, abych Vám podrobně vysvětlila, proč se jim v pečujících přípravcích vyhýbám a proč si bez nich nemohu představit vlasovou péči.

Baby Steps

Seznam kontroverzních látek není samozřejmě úplný, ale pro začátek by měl stačit. Nejde o to zbavit se všech produktů obsahujících tyto látky ze dne na den. Stačí si přečíst složení přípravků, které běžně používáte a zhodnotit, jestli jejich složení stojí za další nákup nebo jestli by nebylo vhodnější se poohlédnout po jiné variantě. Složení přípravků si můžete zkontrolovat třeba pomocí nástroje na webu COSNA, kam zkopírujete složení přípravku a web Vám zobrazí bezpečnost použitých látek.

Tu nejlepší zprávu jsem si nechala na konec a můžu Vás ujistit, že produkty, které jsem si ve velkém nakoupila a začínám testovat, ať už se jedná o objevy z Koreje nebo Clean kosmetiku ze Sephory, pořídíte za zlomek ceny v porovnání s přípravky vyjmenovaných značek a co více, jedná se o inovativní a naprosto revoluční produkty, které opravdu fungují a výsledky jsou dechberoucí!

Kdy jste se naposledy procházely parfumerií s tím, že Vám padl do oka nějaký neotřelý a inovativní produkt od provařených značek. Kdy Vám naposledy poskočilo srdíčko a řekly jste si, to je super nápad, to vypadá jako super produkt, který musím mít. Mně už se to léta nestalo. Za tu dobu, co objevuji korejskou kosmetiku, jsem neměla nutnání si cokoli od těchto značek pořizovat. Jejich přípravky jsou nudné a bez nápadu a jejich účinky překoná kdejaký cenově dostupný produkt z Koreje. O objevování revolučních a inovativních pečujících produktů bude rok 2019 :)

A co vy? Čtete si složení kosmetických produktů? Jakým látkám se vyhýbáte?

10 komentářů

 1. Čuměla jsem jako blázen, když jsem v Sephoře dostala k nákupu vzoreček krému od Lancome a ve složení byly snad jenom silikony! Normálně bych to určitě zkusila, ale ty ucpaný póry mi za to nestály a vyhodila jsem to.

  1. Nejvtipnější na tom je, jak výrobci silikon brání s tím, že póry neucpává. Sám o sobě možná ne, ale v kombinaci s dalšími látkami (nikdo přesně neví jakými a navíc jich mohou být stovky i tisíce) rozhodně ano. Po pouhých pár použitích krému se silikony mi vyraší ošklivé, hluboké a bolavé pupínky, kterých se zbavuji několik týdnů, takže je opravdu rozumné takový sajrajt vyhodit rovnou do koše :)

 2. Naprostý souhlas, cena je v těchto případech jen za značku. Bohužel návrat k tradiční výrobě a novinky jednou za 10 let (ale kvalitní trvale projdené proudkty) se už asi nevrátí. Tohle mě štve třeba u parfémů, ty tradiční, roky se vyrábějící byly výborné, z kvalitních složek, nekazící se jako dnes po půl roce atd. Teď je to do roka tisíc a jedna novinek, ale všechno je hrozivě odbyté, Ale změnit se to těžko změní, kola kapitalismu musí neustále jet. Nejvíc mě štve, že když už se něco dobrého objeví, na trhu to nikdy dlouho nevydrží. Těžko budeme vzpomínat jako naše babičky, jak půlstoletí používaly ten a onen výrobek a jak byl skvělý.

  1. Co se vůní týče, tak se zamiluji zcela výjimečně a navíc chci vybočovat z davu a těm nejprodávanějším vůním se zcela záměrně vyhýbám. Jednou jsem se slečnou v parfumérii probírala, že výrobců, kteří ještě parfémy vyrábí tradičním způsobem, je strašně málo. Patří mezi ně značka Guerlain, kterou mám moc ráda. Miluji jejich fialkovou parfémovanou vodu Insolence, což je pro mě nostalgická vůně, která mi připomíná dětství a mé oblíbené fialky z pouti, ale jak říkáte, jedna se mi během pár let zkazila a druhou už jsem zkaženou rovnou koupila :/

   Vůně, která mi naprosto učarovala, je Chatoyant od neznámé značky Rouge Bunny Rouge, která je k dostání v Douglas. Jedná se o originální květinovo-citrusovou vůní, která se na mé kůži zcela promění a vyniknou především slaďoučké a hřejivé krémové tóny kokosu a orientální orchideje, která dodává sexy jiskru. Další vůně, kterou jsem si zamilovala, je parfemovaná voda J’osé od Eisenberga, která je také netradiční a zcela jedinečná. Je to těžká luxusní a gurmánská vůně, která mě uhranula svými bohatými kávovými tóny. A v neposlední řadě mohu doporučit osobitou a bohatou kořeněnou parfemovanou vodu Noir Pour Femme od Toma Forda, která voní jako lahodný dezert. Všechny vyjmenované vůně jsou intenzivní aromatické držáky, které nejsou pro slabé povahy, ale pouze pro odvážné … :) Pokud budete mít možnost, tak vůně určitě vyzkoušejte a třeba se zamilujete stejně jako já.

 3. Hodně dobře zpracovaný článek! Mám v plánu si to taky začít hlídat, takže mi to dost pomohlo a navíc mám ještě radost, že si mi pomohla ušetřit peníze, které jsem chtěla vrazit do podobných značek :D

  1. Určitě je lepší začít si složení kosmetiky hlídat a pleť zbytečně nedráždit a nestresovat a podporovat značky, které investují do kvalitních ingrediencí :)

 4. Boze, dekuji za tento clanek!!! Neni to tak davno co jsem na mazani obliceje i tela napouzivala nic jineho nez cisty aloe vera gel z Kanaru. Bohuzel jsem se nechala zlomit a zas jsem sla pro svuj oblibeny Lancome Visionnaire.
  Spousta info k zamysleni. Zacnu se zajimat o korejce:) A ta vidina usetrenych penez:)))

  1. Korejská kosmetika je dle mého názoru zlatá střední cesta. Dá se tam najít neuvěřitelné množství inovativních produktů se skvělým složením a vysokým obsahem účinných látek za velmi příznivou cenu – za žádný z produktů jsem nezaplatila více než 800,- Kč včetně pošty. Je to TOP kvalita a ropné produkty za tisíce ze Sephory se s korejskými zázraky nemohou vůbec měřit :)

Napsat komentář

Při poskytování služeb a analýze návštěvnosti nám pomáhají soubory cookie. Využíváním těchto stránek s jejich používáním souhlasíte. Více o cookies

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zavřít