Ze zdravotního hlediska se nejedná o kontroverzní, dráždivé, toxické ani karcinogenní látky, tak jaký je s nimi vlastně problém?

Co jsou silikony a proč se používají?

Silikony jsou bezbarvé látky bez zápachu s velkými molekulami, které jsou příliš velké na to, aby pronikly do pleti a tak sedí na jejím povrchu. Odborníci uvádí, že molekuly vytváří porézní strukturu, která nevytvoří neprodyšnou vrstvu a vzduch, voda i další látky mají možnost proniknout do pleti. V porovnání s minerálními oleji a vazelínou mají lehčí texturu, která nepůsobí tak hutně, těžce a mastně. Produkty se silikony jsou označovány jako přípravky bez obsahu olejů a používají se primárně ze tří důvodů. Jsou to zvláčňující látky, které jsou na dotek sametově hebké (působí luxusním dojmem) a vyhlazují povrch pleti i vlasů. Používají se také jako okluzanty, které vytvoří ochrannou bariéru, která pleť chrání před ztrátou vlhkosti. Dále se používají proto, že díky své kluzké textuře usnadňují roztírání produktů. Využívají se i z dalších důvodů – jsou stabilní a nemají žádné aktivní látky (narozdíl od antioxidantů či kyseliny glykolové), takže jejich využívání nevyžaduje další aditiva, nereagují s dalšími látkami a nerozpadají se při vystavení světlu. Prodlužují životnost přípravků, opticky zmenšují póry, retušují nedokonalosti a pomáhají make-upu, aby na pleti déle vydržel.

Pečující přípravky s obsahem silikonů jsou vhodnější především pro mastnou a aknózní pleť, která už je sama o sobě mastná a lesklá a lidé s tímto typem pleti oceňují lehčí konzistenci silikonů, která na jejich typu pleti není tak těžká, hutná a mastná jako produkty s oleji. Silikony tedy bývají součástí medikamentů na léčbu akné a uvádí se, že nejsou komedogenní. Vzhledem ke svým vlastnostem nejsou silikony zas tak vhodné pro suchou pleť, kterou mám já.

Jak je poznáte?

Ve složení silikony poznáte zpravidla tak, že název ingredience končí na one nebo ane, ale není to jediný a 100% ukazatel. Nejpoužívanějším silikonem je Dimethicone, dalším známým silikonem je Cyclopentasiloxane.

Silikony a pleť

Nejzásadnější problém se silikony je ten, že se ve velké míře vyskytují ve většině produktů pečující a dekorativní kosmetiky a u některých přípravků se dokonce nacházejí na prvním, druhém či třetím místě ve složení a jejich koncentrace je velmi vysoká.

1 Falešný pocit dokonalosti a začarovaný kruh

Jak jsem již napsala v úvodu, silikony sedí na povrchu pleti a nepronikají dovnitř. Hladkost, jemnost a sametově hebký pocit, který na dotek cítíte, není důsledek zdravé, vyživené ani hydratované pleti, jsou to vlasnosti silikonu, který oslizne pleť a trůní na jejím povrchu. Silikony vyplňují nerovnosti pleti a díky tomu pleť je pleť jemnější, hladší a opticky vyhlazená. Silikony se používají ke klamání spotřebitelů, kteří již po prvním použití ucítí okamžité hmatatelné změny na pleti a myslí si, jak skvěle produkt funguje, ale opak je pravdou. Přípravky se silikony nedělají nic speciálního, neposkytují pleti potřebnou výživu ani hydrataci, je to pouze klamavý (povrchový) a dočasný efekt, který maskuje její skutečné potřeby, zatímco pleť neskutečně trpí. Silikony se přidávají do podkladových bází i make-upů, takže po nalíčení vypadá pleť mnohem lépe. A co se stane, když se odlíčíte a odhalíte skutečný stav Vaší utrýzněné pleti? Aplikujete další silikony ve formě sér či krémů a tím vzniká začarovaný kruh. Pleť není dostatečně opečovaná a Vy tak potřebujete aplikovat stále více a více silikonu, abyste měly ten falešný pocit dokonalosti …  

2 Nejsou komedogenní

Ano, nebylo prokázáno, že by silikony samy o sobě byly komedogenní. Problém je v jejich kombinaci s jinými látkami, za které můžeme považovat například minerální olej nebo vazelínu a mnoho dalších látek, které nejsou nikde uvedeny, takže dopředu nevíte, jaká kombinace nadělá paseku. Sama mám suchou pleť, která i přes svou extrémní suchost a šupinkatost nesnese většinu krémů. Má pleť na krémy negativně reaguje už po pouhých 4-5 použitích. Počet černých teček začne přibývat geometrickou řadou a začnou se mi ve velkém množství objevovat i na tvářích, kde je normálně vůbec nemám a dále mi vyskáčou ošklivé pupínky. Naposledy se tak stalo po testování opěvovaného krému Ceramidin od Dr. Jart+, který má intenzivně hydratovat a je určený pro suchou pleť. Kvůli suchosti pleti na pupínky netrpím a pokud ji nepodráždím nevhodným produktem, tak je můj roční průměr pupínků rovný nule. Po použití toho krému jsem byla během jednoho týdne samý pupínek. Některé pupínky byly uvězněné hluboko pod kůží a byly hodně bolestivé. Pleti trvalo skoro 3 týdny, než se uklidnila a vyčistila. Za hlavního viníka jsem považovala právě silikony a světe div se, nyní zkouším krém bez silikonů a žádnou negativní reakci na něj nemám.

3 Levný chemický filler

Na začátku jsem uvedla několik důvodů, proč se silikony používají a to nejdůležitější jsem zamlčela. Skutečnost, proč jsou silikony u výrobců tak oblíbené a proč jsou používané v tak vysokých koncentracích je velmi přímočará a prostá. Silikony nejsou žádné zázračné látky, ale snadno dostupné LEVNÉ FILLERY. Proč by se výrobce oběžoval používat cenné (a velmi drahé) oleje či blahodárné výtažky, když místo nich může použít tu nejlevnější chemickou náhražku, se kterou se průměrný spotřebitel spokojí právě kvůli falešnému pocitu krásné a vyživené pleti, a vydělat tak několikanásobně více peněz? Nemyslete si, že silikony používají pouze drogérkové značky. Ve velkém je používají i “luxusní” značky a není výjimkou, že jsou na prvním místě ve složení, což vzhledem k ceně produktů považuji za obzvlášť pobuřující.

Proč se jako spotřebitelé necháváte obelhávat? Proč se jako spotřebitelé, kteří platí nehorázné a do nebe volající částky za kosmetické přípravky, spokojíte jen s falešným pocitem hezké pleti, místo toho, abyste ji řádně opečovali, hydratovali a vyživili?

Tohle jsou mé logické důvody, proč se snažím silikony eliminovat. Pokud bude maska, kterou používám jednou za 2 týdny, obsahovat někde uprostřed složení silikon, tak se z toho nezhroutím, stejně tak na speciální příležitost použiji make-up se silikonem, ale ve své každodenní péči o pleť silikony nechci.

A už teď Vám můžu říci, že jsem objevila produkty (některé z nich čistě přírodní) bez obsahu silikonů, které také svedou zázraky na počkání a to vše díky kvalitním ingrediencím a vysokému obsahu blahodárných přírodních výtažků. A co víc, některé z těchto produktů koupíte za zlomek ceny, než za co se běžně prodávají produkty plné silikonů a chemie.

Rok 2018 byl o tom, že jsem si chtěla udělat radost a pořídit si vytoužené produkty dekorativní kosmetiky a jelikož jsem se kvůli množství produktů nedostala k napsání recenzí, budu je psát i v průběhu roku. Rok 2019 pro mě bude primárně o kvalitní péči o pleť a máte se na co těšit … 

Silikony a vlasy

Co se týče péče o vlasy, tak tady je situace jiná. No Poo metoda je sice krásný nápad, ale je vhodná pro nebarvené a zdravé vlasy v nejlepší kondici. Pokud máte to štěstí na krásné vlasy od přírody, tak se bez silikonů asi objedete a bůh Vám to dopřej. Mé vlasy jsou kudrnaté, takže jsou od přírody extrémně suché. Suché a kudrnaté vlasy jsou hrubé, drsné a velmi křehké, kvůli tomu jsou náchylné k poškození, cuchání a lámání a bez silikonů je prostě nezkrotíte.

Obecně platí, že silikony mají v péči o vlasy mnoho pozitivních funkcí: výrazně snižují ztrátu vlhkosti vlasů, chrání vlasy před vlhkem (i tepelným poškozením) a tím zabraňují jejich krepatění, zacelují a chrání vlasová vlákna, napomáhají rozčesávání vlasů a zvyšují jejich lesk. Vlasové vlákno obalené silikonem je kluzké, což snižuje zacuchávání vlasů, usnadňuje jejich rozčesávání a tím podstatně snižuje jejich lámání.

Mé přírodní vlasy jsou samy o sobě velmi náchylné k poškození, pokud o ně nepečuji přesně dle jejich potřeb a místo mých obvyklých produktů použiji jako masku naředěnou vodu z drogérie, která s pyšní 98% ingrediencí přírodního původu, tak mám na hlavě nezvladatenou koudel křehkých, poškozených a zranitelných vlasů, které na dotek působí jako suchá sláma. V takovém stavu bych vlasy nemohla ani rozčesat, protože by se kvůli suchosti a křehkosti ulámaly nebo přetrhaly. Dalším plusem silikonů je skutečnost, že mě při kombinaci s kvalitními hydratačními a výživnými oleji, zcela zbavily krepatosti vlasů, se kterou jsem bojovala přes 10 let. Stačilo vystrčit hlavu z kadeřnictví nebo z domu a hned jsem měla na hlavě krepatou lví hřívu. Dnes už mi díky skvělé vlasové kosmetice vlasy nekrepatí ani když proběhnu deštěm, pouze se mírně zvlní.

Pokud vlasy obalím KVALITNÍM přípravkem s obsahem silikonů, tak se jako mávnutím kouzelného proutku promění. Jsou na dotek jemné, hladké, hebké, zvladatelné a pružné. Kluzkost silikonu umožní snadné rozčesávání vlasů a eleminuje lámavost. Přestože mám strašně suché a kudrnaté vlasy, tak mi díky silikonové ochraně dorostly v úctyhodné hustotě až na zadek. 

Některé silikony jsou těžké a hutné, jiné jsou naopak lehké, částečně rozpustitelné ve vodě a rychle z vlasů vyprachají. Při péči o vlasy tedy záleží na tom, jaký druh silikonů je obsažený ve Vaší péči. U silikonů, které nejsou rozpustné ve vodě (lze je odstranit pouze pomocí přípravků s sulfáty, které jsou samy o sobě velmi nešetrné) dochází k jejich vrstvení ve vlasech. Vlas je stále více a více zatěžován, až jednou nános silikonů nevydrží a ulomí se. Toto se týká nekvalitních silikonů, se kterými se převážně setkáte u levných produktů z drogérie. Vlasové přípravky značky Macadamia a L’Oréal Professionnel, které používám, obsahují pouze 5 druhů silikonů: Amodimethicone, který je rozpustný ve vodě a tím pádem bezproblémový a Dimethicone, který ve vodě rozpustný není, ale dá se snadno vymýt i pomocí šetrných a bezsulfátových šampónů. Silikony ze skupiny Dimethicone Copolyol, které bývají označovány jako PEG číslo/číslo Dimethicone, jsou rozpustné ve vodě, velmi snadno se vymývají a vlasy zbytečně zatěžují. Dále obsahují také Cyclomethicone, což je těkavý silikon, který se z vlasů beze zbytku odpaří v řádu několika hodin a ve vlasech se nehromadí. To samé platí pro Cyclohexasiloxane, který patří do stejné skupiny.

Závěrečné shrnutí

Mezi působením silikonů na pleť a vlasy je dle mého názoru jeden zásadní rozdíl. Vlasy jsou v podstatě mrtvá vlákna, kterým kvalitním silikon nemůže uškodit a naopak je chrání před mechanickým poškozením. Pokud máte suché, krepaté a chemicky namáhané vlasy jako já, tak KVALITNÍ silikony prostě potřebujete. A pokud máte přesto obavy kvůli hromadění a zatěžování vlasů, tak si je šampónem umyjte dvakrát. Po sepsání tohoto článku jsem na potvrzení mé teorie přestala silikony používat asi na 5 týdnů a mých dojmech si můžete přečíst v recenzi na masku na vlasy bez silikonů Damaged od Lush.

Pleť je živý orgán, který má své specifické potřeby a vyžaduje náležitou péči, výživu a hydrataci a nenechá se ošálit slizkou povrchovou vrstvou silikonu. Každodenní používání silikonů narušuje buněčnou obnovu. Silikony v pleti uzamknou vlhkost, ale spolu s tím v pleti uzamknout i staré kožní buňky, které se nemohou přirozeně odloupnout a zůstanou uvězněné pod silikonovou vrstvou spolu s dalšími látkami jakými jsou pot, nečistoty, kožní maz a bakterie. Dlouhodobé uvěznění těchto látek pod okluzivní vrstvou silikonů může vést ke zvýšenému výsevu pupínků a zhoršení akné. Stejně tak se mohou silikony podílet na ucpávání pórů a zvýšené tvorbě černých teček.

Pokud používáte několik produktů s obsahem silikonů, což pravděpodobně používáte, dochází k jejich vrstvení na pleti, což snižuje vstřebávání dalších látek a tím se výrazně snižuje účinnost produktů. Pokud se odlíčíte micelární vodou s obsahem silikonů, na odlíčenou pleť aplikujete sérum s vysokým obsahem silikonů, na které aplikujete hydratační krém, je velká šance, že účinné látky z krému budou mít velmi omezenou možnost, aby přes vrstvu silikonů pronikly do pleti.

Z dlouhodobého hlediska vedou silikony ke zhoršení stavu pleti a to především u osob s citlivou pokožkou, kožními problémy (ekzémy, růžovka, akné) a náchylností k tvorbě mílií, protože dochází k narušení a zpomalování přirozených procesů pleti. Kvůli zhoršené regeneraci buněk se zpomaluje přirozená obnova pleti a nezlepšují se projevy pigmentových skvrn, zarudnutí pleti, jemných vrásek a jizviček!

A jak to máte se silikony Vy?

2 komentáře

  1. Ahojky,zakoupila jsem so na tve rady pripravky na vlasy od lorealu a masku ted si nevzpomenu ale mela jsi to v clanku o vlasech,mam doma i zehlicku od rowenty tu s parou ;)Takze ty jsou ok?Dekuji za rekaci

    1. Ahoj, L’Oréal Professionnel považuji za kvalitní značku a s jejich přípravky by neměl být žádný problém, alespoň ne s těmi, které používám. Značka Macadamia také obsahuje pouze kvalitní silikony a třeba čistící kondicionér z řady Ultra Rich Moisture je neobsahuje vůbec.

Napsat komentář

Při poskytování služeb a analýze návštěvnosti nám pomáhají soubory cookie. Využíváním těchto stránek s jejich používáním souhlasíte. Více o cookies

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zavřít