S 32. narozeninami na mě dopadl splín a panika a na tomto základě jsem se rozhodla místo do zkrášlovátek zainvestovat do péče o pleť. Začala jsem se zajímat o složení kosmetických produktů a vyselektovala látky, které v pečujících produktech nechci (můžete si o nich přečíst tady a tady) ať už proto, že se jedná o dráždivé a potenciálně nebezpečné látky, ropné produkty či nejlevnější výplně. Nyní se s Vámi chci podělit o prospěšné látky, které by neměli uniknout Vaší pozornosti a měli by být součástí péče o pleť, pokud si to pleť žádá – většinu těchto látek je vhodné zařadit do rutiny bez ohledu na věk či typ pleti. Na konci článku jsem jako bonus zmínila látku, která byla dříve velmi populární složkou kosmetických přípravků, ale její efekt při topické aplikaci na pleť byl již vyvrácený a nabízí se forma doplňků stravy …

V tomto článku se nachází affiliate odkazy.

Vitamín A (Retinol)

Retinoly jsou deriváty vitamínu A, které jsou nejznámější pro své anti-aging vlastnosti. Bylo prokázáno, že snižují výskyt vrásek, výrazně zlepšují viditelnost jemných linek,  minimalizují vzhled nedokonalostí např. tmavých skvrn a přispívají ke kontrole procesů, které jsou zodpovědné za vznik akné. Neexistuje žádná jiná látka, která by mohla soupeřit s prokázanými vědeckými výsledky, kterými se pyšní právě retinoly a proto se to přípravky s různými formami vitamínu A na trhu jenom hemží. Retinol je schopen zvýšit produkci kolagenu a zároveň zabraňovat jeho rozpadu, což vede k pružnější a pevnější pleti s méně viditelnými linkami a vráskami. Retinol také urychluje regenerační proces kožních buněk, což přispívá k hladší pleti a rovnoměrnější textuře. V neposlední řadě může snížit proces tvorby pigmentu v kůži, čímž se sníží hyperpigmentace, pleť bude projasněná a barevně sjednocená. 

Pozor. Není retinol jako retinol. Produkty s retinolem jsou zpravidla velmi drahé, ale jejich koncentrace ve volně prodejných kosmetických produktech je omezená a forma, ve které se látka nachází v obyčejných výrobcích, je odlišná od retinolu, který můžete získat na lékařský předpis. Retinol, který se nachází ve většině kosmetických produktů, musí být pletí několikrát přeměněn, než se změní na látku, kterou může pleť využít. Některé tradičně dostupné formy retinolu na lékařský předpis mají mnohem vyšší koncentraci účinné látky a kůže potřebuje provést podstatně méně přeměn, aby mohla retinol využít a proto je tato forma nejúčinější. Pokud Vás Retinol zaujal, doporučuji zajít na kožní pro předpis a používat prokazatelně účinnou koncentraci a formu (kosmetické přípravky si kupte pouze v případě, že chcete začít zlehka a uvědomujete si, že s nimi není možné dosáhnout tak převratných výsledků, jako s přípravky na předpis).

V případě, že s retinoly začínáte, můžete se potýkat s vedlejšími účinky jako olupování kůže, suchostí, podrážděním a začervenáním pleti. Tyto nežádoucí účinky zpravidla zmizí během několika týdnů. Jelikož je retinol velmi silná látka, začněte s aplikací jednou týdně a postupně si budujte toleranci. Pokud budete používat retinol, je bezpodmínečně nutná ochrana před sluncem. Používejte skutečnou sluneční ochranu SPF 50 a v žádném případě se nespoléhejte na ochranu v denních krémech či make-upu, protože neaplikujete dostatečné množství, které by Vám uvedenou ochranu poskytlo! Mějte na paměti, že přínos retinolů nezpozorujete ze dne na den, ale objeví se až po dlouhodobém pravidelném používání (prvních změn byste si měli všimnout zhruba po měsíci, výraznější změny se projeví cca po 3 měsících). Rychlé výsledky Vám přinesou například AHA kyseliny, o kterých bude řeč dále.

Já osobně retinol nepoužívám, protože si myslím, že ho má pleť ještě nepotřebuje a mám na to dost času. Retinol můžete začít používat po třicítce, kdy se začnou objevovat jemné linky. Můžou ho používat i mladší ročníky, u kterých se ale nedostaví tak dramatické výsledky, jako u zralé pleti, nicméně prevence je nejlepším lékem na vrásky – retinol podporuje produkci kolagenu, což do určité míry předchází vzniku budoucích vrásek.

Typy pleti: Všechny typy pleti, zejména aknózní a zralá.

Řešení pro: Vrásky, akné, pigmentové skvrny

Kontradikce: Názory na kombinaci kyselin a retinolu se liší, nicméně převládá názor, že by se kyseliny neměly používat ve stejný den jako retinol, aby nedošlo k vysušení a podráždění pleti.

Přípravky s Retinolem:

Vitamín B3 (Niacinamide)

Niacinamid je jedna ze dvou forem vitaminu B3 – druhou formou je Niacin (kyselina nikotinová). Niacinamid hraje důležitou roli pro zdraví Vaší pleti a z tohoto důvodu se z něj stala populární ingredience v kosmetickém průmyslu. Pokud se Niacinamid aplikuje topicky nebo orálně jako doplněk stravy, má protizánětlivé účinky na kůži. Používá se pro zlepšení kožních problémů jako akné, ekzém či růžovka, které charakterizuje zarudnutí pleti. Niacinamid  se také používá ke snížení výskytu pupínků a ucpaných pórů. Přestože se může Niacinamid podílet na snížení výskytu pupínků a napomáhá redukovat nadměrnou produkci kožního mazu, nejedná se ingredienci, která by dokázala akné vyléčit.

Nezávislé studie také ukazují, že Niacinamid je účinnou složkou pro rozjasnění pleti. Dále se uvádí, že poskytuje ochranu proti volným radikálům a UV záření, napomáhá redukovat tmavé skvrny a jemné vrásky zejména kolem očí a posiluje ochrannou bariéru pleti.  Jedná se o vitamín rozpustný ve vodě (nerozpustný v oleji), takže ho obvykle najdete v sérech na vodní bázi, která jsou ideální pro mastnou pleť. Je to jedna z nejstabilnějších účinných látek v péči o pleť s neutrálním pH a narozdíl od alfa- a beta-hydroxykyselin, kyseliny L-askorbové (vitamínu C) a retinoidů není kyselá, díky tomu nedráždí pleť a je vhodná i pro majitelky citlivé pleti.

Typy pleti: Vhodný pro všechny typy pleti včetně citlivé.

Řešení pro: Mastnou pleť, rozšířené póry

Kontradikce: Pokud používáte topickou formu vitamínu C (kyseliny L-askorbové a/nebo kyseliny ethyl-L-askorbové), Niacinamid a Vitamín C aplikujte střídavě (ideálně Niacinamid ráno a Vitamín C večer), Niacinamid totiž může negativně ovlivnit integritu vitamínu C.

Přípravky s Niacinamidem:

Vitamín C (Lascorbic Acid)

Vitamin C je účinný antioxidant, který rozjasňuje pleť, minimalizuje pigmentové skvrny a sjednocuje barevný tón, díky čemuž získáte svěží a mladistvě vypadající pleť. Spolu s retinolem je jednou z mála osvědčených složek péče o pleť, která bojuje proti příznakům stárnutí pleti (podporuje produkci kolagenu), může zlepšovat viditelné známky poškození pleti od slunce i zjizvení od akné a napomáhá ochráně pleti před volnými radikály. Vitamin C podporuje tvorbu kolagenu, díky kterému bude pleť pevnější a vitálnější. Abyste z antioxidačních vlastnostní Vitaminu C vytěžily maximum, je vhodné ho aplikovat ráno, aby mohl pleť chránit před nepříznivými externími vlivy a znečištěným ovzduším.

Výběr kvalitního vitaminu C je komplikovaný, protože výroba ve formě, kterou bude příjemné aplikovat na pleť, není jednoduchá. Navíc se jedná o látku, která není stabilní a působení vzduchu a světla způsobuje její pomalý rozklad, proto dávejte přednost neprůhlednému balení s pumpičkou, které zabrání nežádoucímu vystavení vzduchu. Pokud budete s vitamínem C začínat, můžete se potýkat s jemným podráždením pleti. V tomto případě přípravek používejte pouze 3x týdně a pleť postupně zvykejte, až snese každodenní používání. Vitamin C skvěle funguje ruku v ruce s vitaminem E.

Typy pleti: Všechny typy pleti.

Řešení pro: Pigmentové skvrny, mdlost, jemné vrásky

Kontradikce: Pokud používáte Niacinamid, tak Vitamín C aplikujte střídavě (ideálně Niacinamid ráno a Vitamín C večer), Niacinamid totiž může negativně ovlivnit integritu vitamínu C.

Přípravky s vitamínem C:

Vitamín E (Tocopherol)

Vitamin E je ověřenou stálicí v péči o pleť, proto je v poslední době opomíjen a zastinován nóbl novinkami. Proč by se tedy neměl Vitamin E přehlížet? Protože je přirozenou součástí zdravé pokožky. Poksytuje významné antioxidační vlastnosti, které pleť pomáhají chránit před znečištěným ovzduším a jinými environmentálními stresory, které by jinak kůži oslabily a způsobily nežádoucí změny. Některé formy vitamínu E navíc pomáhají zklidňovat pokožku a urychlovat hojení. S přibývajícím věkem a poškozením kůže UV zářením, podíl vitaminu E v naší kůži klesá, s tím se snižuje přirozená obranyschopnost pokožky a začínají se objevovat známky stárnutí.

Výzkumy ukázaly, že přírodní formy vitamínu E jsou účinnější než jejich syntetické protějšky, ale obě formy poskytují antioxidační ochranu. Kombinace vitaminu E a vitaminu C je skvělou volbou, která zlepší nerovnoměrný odstín pleti, rozjasní mdlou pleť a posílí obranyschopnost pokožky před nepříznivými vnějšími vlivy. Tyto antioxidanty se skvěle doplňují, protože vitamín C funguje optimálně na povrchu, zatímco vitamin E je rozpustný v oleji, takže proniká hlouběji do pórů (vitamin C jeho pronikání do pokožky usnadňuje) = dostanete to nejlepší z obou světů. Efekt vitaminu E můžete podpořit i pomocí doplňků stravy.

Typy pleti: Všechny typy pleti.

Řešení pro: Prevence proti předčasnému stránutí pleti, zklidnění

Doplňky stravy s vitaminem E:

Lékarna.cz Dr. Max

Přípravky s vitaminem E:

AHA (Alpha Hydroxy Acid)

Jak stárneme, přirozená regenerace a obnova naší pleti se zpomaluje, což vede k mdlé, suché a šupinaté pleti nebo naopak k ucpaným a rozšířeným pórům, vráskám, ztrátě pružnosti a nerovnoměrnému tónu pleti. Časem bude naše pleť potřebovat pomoc s odstraňováním odumřelých kožních buněk, které pod sebou schovávají krásnou, jemnou a hydratovanou pokožku. AHA jsou získané buď chemicky nebo z přírodních látek jako cukrová třtina, mléko nebo hrozny a pracují tak, že rozpustí mezibuněčné lepidlo, které drží naše kožní buňky pohromadě a tím napomohou přirozenému procesu uvolňování odumřelých kožních buněk. Odloupnutím nejsvrchnější pokožky dochází k projasnění a barevnému sjednocení pleti a pokožka získá rovnoměrnější a hladší texturu. AHA kyseliny se používají zejména pro sluncem poškozenou pleť a suchou pokožku, protože kromě odlupování povrchu kůže zlepšují i obsah vlhkosti v pleti.

Nejznámější a nejpoužívanější AHA kyselinou je kyselina glykolová (Glycolic Acid), dalšími známými kyselinami jsou mléčná (Lactic acid) a mandlová (Mandelic Acid). Přípravky s obsahem AHA kyselin mají mnoho podob od produktů na čištění pleti, tonerů, scrubů, peelingů, masek i krémů. AHA kyseliny mohou zmírnit první známky stárnutí a viditelnost jemných linek, proto z nich budou nejvíce těžit dvacátnice a třicátnice. S hlubokými vráskami si kyseliny neporadí a v pozdějším věku je vhodné přejít na Retinoly vázané na lékařský předpis. Používání kyselin může zvýšit senzitivitu pleti, proto je nutné omezit pobyt na slunci a celoročně používat sluneční ochranu, jinak se vystavujete riziku poškození pleti a vzniku pigmentových skvrn. Já mám nejraději kyselinu glykolovou, kterou se snažím používat denně ve formě toneru a jednou za čas ve formě chemického peelingu. Přestože mám hodně citlivou pleť, tak si na používání kyselin zvykla a považuji je za šetrnější volbu než mechanické obrušování pleti ostrými částečkami, které jsem již zavrhla. Ze všech vyjmenovaných látek v tomto článku Vám AHA kyseliny poskytnou nejrychlejší a nejviditelnější výsledky.

Typy pleti: Všechny typy pleti.

Řešení pro: Mdlou pleť, nerovnoměrnou texturu, rozšířené póry, pigmentové skvrny

Kontradikce: AHA kyseliny se nesmí používat na olupující se nebo narušenou pokožku. Některé přípravky obsahují vysokou koncentraci kyselin, které nejsou vhodné pro začátečníky. Pokud máte citlivou pleť nebo s kyselinami nemáte zkušenosti, začněte s nízkou koncentrací a kyselinu nechte působit pouze chvíli. Postupně čas prodlužujte a teprve až si Vaše pleť na kyseliny zvykne, přejděte na koncentrovanější produkty (pamatujte, že u kyselin nezáleží pouze na koncentraci, ale i na pH). Názory na kombinaci s Retinoly se liší, nicméně převládá názor, že by se kyseliny neměly používat ve stejný den jako retinol, aby nedošlo k vysušení a podráždění pleti.

Přípavek s AHA

BHA (Beta Hydroxy Acid)

Hlavní rozdíl mezi AHA a BHA kyselinami je ten, že AHA kyseliny fungují pouze na povrchu pleti, zatímco BHA kyseliny pracují nejen na povrchu pleti, ale dokáží proniknout pod kůži. Dalším rozdílem je skutečnost, že AHA kyseliny jsou rozpustné ve vodě, zatímco BHA kyseliny jsou rozpustné v tucích a právě to jim umožňuje proniknout hluboko do pórů a ulevit jim od přebytečného kožního mazu a omezit jeho nadměrnou produkci. Nejznámější a nejpoužívanější BHA je kyselina salicylová, kterou naleznete zejména v přípravcích na čištění pleti, tonerech a krémech. BHA kyseliny jsou vhodné pro smíšenou a mastnou pleť náchylnou na ucpávání pórů, které se projevuje pupínky a rozšířenými póry.

V případě, že máte kombinovanou pleť s mastnou T-zónou a suchými tvářemi, zkuste na T-zónu aplikovat BHA kyseliny a na suchá místa používat AHA kyseliny. BHA je vhodná i pro lokální ošetření pleti s výskytem černých teček a mílií. Na trhu jsou k dostání produkty, které obsahují kombinaci AHA i BHA kyselin. Pokud je tato kombinace pro Vaši pleť příliš silná, tak zvažte střídání přípravků – jeden produkt používejte ráno a druhý večer nebo střídejte dny, ale pamatujte, že ne každý přípravek s obsahem kyselin je určený na denní používání a zejména peelingy se používají pouze 1-2x týdně. Stejně jako při používání AHA kyselin je nutné chránit pleť před sluncem.

Typy pleti: Mastná a smíšená

Řešení pro: Ucpané a rozšířené póry, černé tečky, mílie

Kontradikce: Názory na kombinaci s Retinoly se liší, nicméně převládá názor, že by se kyseliny neměly používat ve stejný den jako retinol, aby nedošlo k vysušení a podráždění pleti.

Přípravek s BHA

Kyselina hyaluronová (Hyaluronic Acid)

Kyselina hyaluronová je přirozeně se vyskytující látka v kůži, která navazuje vlhkost a je známa pro svou ohromující schopnost přilákat a udržet až 1000x vlhkosti své vlastní hmotnosti. Kyselina hyaluronová není kyselinou v pravém slova smyslu a narozdíl od glykolové či salycilové kyseliny nezpůsobuje exfoliaci pleti ani odlupování odumřelých kožních buněk. V lidském těle působí jako tlumící a mazací prostředek pro vaše klouby, nervy, vlasy, kůži a oči. Pro vzhled pleti je obzvlášť důležitá, protože asi 50% jejích zásob v těle je umístěno právě v kožních tkáních, kde viskózní substance podobná želé pomáhá udržet vlhkost, naducanost a vláčnost pleti. Stejně jako u jiných látek naše schopnost produktovat kyselinu hyaluronovou s věkem klesá, což může vést k suché pleti, ztrátě pružnosti, jejímu ochabování, jemným linkám a vráskám.

Nejedná se však o pravou anti-aging ingredienci. Přípravky s obsahem kyseliny hyaluronové pomáhají k dočasnému snížení deficitu a hydratují jemné linky, které budou hladší a stanou se méně viditelnými. Kyselina hyaluronová nedokáže stimulovat produkci kolagenu a při jejím používání nebude docházet k vypínání pleti. Jedná se spíše o prevenci, která uchová pleť hydratovanou a pružnou (na povrchu pleti vytvoří ochrannou bariéru, která poskytuje lehký zvlhčující efekt) a tím zpomalí proces tvorby vrásek, které by se na suché a zanedbané pleti objevovaly rychlejším tempem. Při nákupu kyseliny hyaluronové se mějte na pozoru. Spousta přípravků se tváří jako čistá kyselina hyaluronová, ale ve skutečnosti tomu tak není. Nevyhazujte zbytečně peníze za přípravky s kyselinou hyaluronovou, které jsou nařaděné vodou, dalšími levnými výplněmi či dráždivými konzervanty a raději investujte do čisté kyseliny hyaluronové. Pamatujte, že pokud máte suchou pleť, tak Vás sama o sobě kyselina hyaluronová nespasí a pro maximální efekt je nutné ji používat minimálně v kombinaci s hydratačním tonerem, olejíčkem a krémem/sérem.

Typy pleti: Pro všechny typy pleti, zvláště pro pleť zralou, suchou, dehydrovanou, ochablou a trpící známkami stárnutí.

Řešení pro: Prevence předčasného stárnutí, suchost a dehydratace

Přípravek s čistou (100%) kyselinou hyaluronovou:

Peptidy (Peptides)

Pokud jste ještě neslyšely o peptidech v souvislosti s péči o pleť, tak se právě teď dozvíte, o co přicházíte, neboť výzkumy poukazují na pozoruhodnou prospěšnost peptidů. Peptidy jsou fragmenty proteinů a samy o sobě jsou tvořeny aminokyselinami. Když jsou aminokyseliny nakombinovány v určitých formacích, vytvářejí specifické peptidy (a existují stovky peptidů), a když jsou peptidy tvořeny určitým způsobem, vytvářejí specifické proteiny. Proteiny jsou základními stavebními kameny kůže a bez peptidů dojde k porušení kůže, což má za následek ztrátu pevnosti, vznik vrásek, změny textury a snížení pružnosti. Co je na peptidech tak fascinující, je to, že početné výzkumy jasně ukázaly, že každý z nich pracuje velmi specifickým způsobem, aby se zaměřil na přesnou potřebu péče o pleť. Peptidy také učí kůži dělat to, co je potřeba, aby pomohly oživit tyto stavební bloky, které mohou pomoci omladit stárnoucí pleť. Peptidy mohou pro kůži udělat úžasné věci, ale chirurgické zákroky samozřejmě nenahradí. (Zdroj: paulaschoice.com)

Nejznámějšími proteiny v kůži jsou kolagen, elastin a keratin, které zodpovídají za strukturu a tón pleti. Existují stovky dalších peptidů, které jsou vyrobeny z různých kombinací aminokyselin. Pokud jde o péči o pleť, ne všechny peptidy jsou si rovny. Mezi stovkami peptidů existují specifické peptidy, které jsou pro kůži prospěšnější než jiné. Například nosné peptidy zásobují kůži stopovýnu minerály, aby posílily kolagen, zatímco peptidy inhibitorů enzymů zpomalují přirozený rozklad kolagenu. Signální peptidy posílají zprávy do různých částí kůže za účelem podpory kolagenu, elastinu a dalších proteinů; a peptidy neurotransmiterů, nabízené jako „Botox-like“, blokují uvolňování chemických látek, které způsobují svalovou kontrakci expresních linií, čímž vyhlazují vrásky.

Mezi nejznámější peptidy patří SYN-AKE, což je neuropeptid, který najdete v přípravcích “s hadím jedem” – peptid totiž napodobuje účinky jedu zmije, který paralizuje svaly. Působí na podobném principu jako botox – po aplikaci způsobí uvolnění svalů kůže používaných pro mimiku obličeje, jejichž pohyb časem způsobujevrásky. Matrixyl je kompozice peptidů u které bylo prokázáno, že redukuje vzhled statických i dynamických vrásek. Dalším známou látkou je Copper peptid nacházející se v plazmě, který zahrnuje podporu širokého spektra funkcí kůže, mezi které patří udržování imunitních funkcí, syntéza kolagenu, produkce fibroblastů a protizánětlivé reakce. Tripeptide-1 pomáhá udržet vypnutou pleť. Palmitoyl Tripeptide-1, Palmitoyl Tetrapeptide-7, Palmitoyl Hexapeptide-12 pomáhají vyhladit vrásky a zvyšují hydrataci pleti posilováním její ochranné bariéry. Myristoyl Hexapeptide-16 a Myristoyl Pentapeptide-17 pomáhají redukovat začervenání pleti. Hexanoyl Dipeptide-3 Norleucine Acetate podporuje funkci kožních buněk. Azelaoyl Bis-Dipeptide-10 snižuje viditelnost pigmentových skvrn. Peptidy mají mnoho funkcí, ze kterých budou těžit náctileté slečny i zralé ženy. Mladším ročníkům peptidy oddálí stárnutí pleti a starším ročníkům zlepší vzhled i texturu pleti.

Typy pleti: Všechny typy pleti.

Řešení pro: Všechny problémy v závislosti na druhu peptidu.

Přípravky s peptidy:

Koenzym Q10 (Coenzyme Q10)

Naše tělo si přirozeně vytváří antioxidant koenzym Q10, který bojuje proti volným radikálům. S přibývajícím věkem se jeho přirozená produkce snižuje, což vede ke zranitelnosti kožních buněk a to je také důvod, proč se přidává do kosmetických přípravků jakými jsou tonery, gely nebo krémy, ale je k dostání i samostatně jako doplněk stravy. Antioxidační účinky Q10 mohou chránit pokožku před nepříznivými vnitřními a vnějšími vlivy a zpomalit stárnutí. Vnitřní stárnutí je způsobeno především genetikou, zatímco vnější stárnutí je do značné míry výsledek životního stylu (kouření, stravy) a vnějších faktorů (vystavení slunečnímu záření a znečištěnému životnímu prostředí).

Aplikace koenzymu Q10 před vystavením slunci může napomoci ochraně pokožky před UV poškozením. Universita Maryland Medical Center uvádí, že narozdíl od opalovacích krémů se může antioxidant Q10 postupně nahromadit v kůži a díky tomu může poskytovat delší ochranu (to neznamená, že máte Q10 používat místo krému s SPF faktorem, ale jako extra ochranu). Studie Mayo Clinic ukázala, že Q10 pomáhá redukovat vzhled vějířkovitých vrásek kolem očí, což je předzvěst anti-aging účinků! Jak kůže stárne, vlákna jako kolagen a elastin, která kůži udržují pevnou, postupně ochabují, což může souviset s přirozeným poklesem produkce Q10. Dostatečný přísun koenzymu Q10 může redukovat rozpad kolagenu. Koenzym Q10 je tedy vhodné používat jak topicky, tak v podobně doplňku stravy a to zejména v letních měsících, ideálně celoročně.

Typy pleti: Všechny typy pleti.

Řešení pro: Zpomalení stárnutí pleti, zmírnění projevů stárnutí

Doplňky stravy s koenzymem Q10

Lékarna.cz Dr. Max

Přípravky s Koenzymem Q10:

Ceramidy

Pokud chcete, aby byla Vaše pleť naducaná a zdravá, tak potřebujete starý dobrý tuk, konkrétně ceramidy. Stejně jako tuk dodává jídlu lepší chuť, tak ceramiky zlepšují vaši pleť, udržují ji vláčnou, vlhkou a svěže vypadající. Představte si ceramidy jako maltu mezi cihlami a cihly jako Vaše kožní buňky. Ceramidy pomáhají zazáplatovat díry v ochranné bariéře pleti způsobené vnějšími vlivy a udržují pokožku pohromadě vytvořením ochranné vrstvy, která omezuje ztrátu vlhkosti a chrání před viditelným poškozením od znečištění a jiných environmentálních stresorů. Tam, kde ceramidy nechybí, posilují přirozenou obranyschopnost pleti a brání jejímu poškození. Kromě toho jsou ceramidy důležitým anti-aging faktorem (důležitějším než zmíněný retinol, niacinamid a peptidy!), protože jsou přímo odpovědné za podporu stavu kůže.

Ceramidy jsou mastné kyseliny, které podporují kožní bariéru a udržují vlhkost a hydrataci v pleti. Zjednodušeně řečeno jsou to lipidy (tuky), které se přirozeně nacházejí ve vysokých koncentracích v nejvyšších vrstvách kůže. Jelikož tvoří více než 50% složení kůže, tak není divu, že hrají zásadní roli při určování toho, v jakém stavu je a jak vypadá vypadá vaše kůže, jak se vypořádá s environmentálními hrozbami a ovlivňují i její citlivost. Co se složek péče o pleť týče, ceramidy patří mezi nejvýznamnější protivníky v boji se suchou pokožkou. Nepříznivé okolní vlivy ohrožují Vaši pleť zejména v zimě, kdy z ní studený vítr a mráz vysávají veškerou vlhkost, způsobují suché šupinky, podráždění a zarudnutí. Stejně tak horká voda, suché teplo a extrémně vysoké teploty mohou snížit zásoby ceramidu uložených v kůži. Ceramidy je vhodné používat celoročně, ale během zimního období (tropických teplot či pouštního sucha) se ujistěte, že pleti dopřáváte dvojitou dávku.

Typy pleti: Všechny typy pleti.

Řešení pro: Zpomalení stárnutí pleti, zmírnění projevů stárnutí

Přípravky s ceramidy:

Kolagen (Collagen) – není všechno zlato co se třpytí

Kolagen je protein, který je přirozenou součástí kůže, vlasů, nehtů, kostí, chrupavek, cév i orgánů a v podstatě vytváří matici, která udržuje strukturu těla. Kolagen je přítomný v celém těle a do dnešního dne bylo identifikováno 29 typů kolagenu. Je dobře známo, že kolagen je zodpovědný za sílu, pevnost a pružnost pokožky a jeho nedostatek vede ke stárnutí, které provází vrásky. Schopnost našeho těla produkovat kolagen se s věkem snižuje (jeho produkce se začíná snižovat někdy kolem 18 let), což má za následek tvorbu a prohlubování vrásek, snížení hladkosti a pružnosti pokožky. Dobrou zprávou je, že příznaky stárnutí mohou být zpomaleny, pokud se celkový tělesný obsah kolagenu zvýší. Anti-aging produkty by měly nejen oživit, ale také obnovit Vaši pleť. Přípravky s obsahem kolagenu by měly být součástí vyvážené péče o pleť, protože poskytují esenciální proteiny, které jsou potřebné k zachování naducané a vláčné pleti, která se bude pyšnit zvýšenou elasticitou. Jenže jaké přípravky?

Velká anti-aging naděje ve formě topického používání kolagenu se rozplinula před několika lety. Problém s topickým užíváním kolagenu je ten, že jeho molekuly jsou zasvěcenými osobami považány za příliš velké, takže podle nich nemůžou proniknout do škáry, kde je kolagen potřeba. To neznamená, že by jakýkoliv prospěch, kterého si můžete všimnout při užívání přípravků s kolagenem, byl psychosomatický nebo neexistující. Některé přípravky s uváděným obsahem kolagenu mohou obsahovat další látky, které pleť zvláční a hydratují. A pokud je pleť dobře zvlhčená, bude vypadat skvěle – bude působit zdravě a vypadat mladší – ale není to proto, že byste absorbovali kolagen. V korejském kosmetickém průmyslu, který udává trendy, je však kolagen stále velmi populární. Spotřebitelé pravděpodobně chápou, že kůže nevyuživá kolagen jako takový, ale že slouží jako vynikající zvlhčovadlo, které pomáhá pokožce uchovat si zdraví. Vývoj v oblasti kolagenu pokračuje a mikronizovaný mořský kolagen je dostatečně malý na to, aby se mohl vstřebat do kůže, ale zatím nejsou žádné studie, které by prokazovaly, že „nasekané“ kolageny mohou být využívány buňkami kůže pro tvorbu kolagenu, přesto zůstává populárním pro jeho hydratační účinky. Kolagen používaný topicky je primárně určený pro kosmetické účely jako zlepšení struktury kůže a dočasného vyplnění jemných linek a vrásek.

Vzhledem k tomu, že kolagen nemůže být vstřebán lokálně přes kůži, se lidé se obrátili formu doplňků stravy. Problém s doplňky je ten, že se jedná o neregulované a nekontrolované odvětví, kde neexistují žádné standardy, normy ani kontrola kvality. Doplňky stravy nesmí škodit Vašemu zdraví, ale nikde nemáte záruku, že skutečně fungují a že neutrácíte peníze za placebo. Některé výzkumy sice podporují efektivitu kolagenových doplňků, ale nízká koncentrace nemá prokazatelně vůbec žádný efekt a problém je v tom, že není zcela jasné a definované, jaká koncentrace a dávkování je natolik účinné, aby přineslo kýžené výsledky. Kvalita potravinových doplňků se také diametrálně liší, nemůžete ji posuzovat ani podle ceny a bez patřičného vzdělání a studií těžko říct, které přípravky jsou ty kvalitní. Potravinové doplňky s kolagenem tedy můžete vyzkoušet pro Vás dobrý pocit, ale zcela bez záruky …

Typy pleti: Všechny typy pleti.

Doplňky stravy s kolagenem:

Lékárna.cz Dr. Max

Přípravek s kolagenem:

Napsat komentář