Péče o pleť, která obsahuje několik různých kroků, je víc než jen kažodenní rutina. Jedná se o zkrášlující, pečující a relaxační rituál, který můžete proměnit v příjemně strávený čas, kdy se budete chvilku věnovat jen sama sobě. Nejde o to, že budete mít více produktů, než kolik budete moci spočítat, ale o to že budete mít ty správné produkty, které jsou šité na míru potřebám Vaší pleti a budete je používat ve správném pořadí. Němejte obavy, že Vám mnohakroková pečující rutina zabere celý večer, pro profíky je to otázka 10 minut, ale těch deset minut se Vám mnohonásobně vrátí a ubere i úctyhodných 10 let …

Když jsem minulý rok propadla tajům korejské kosmetiky a pečujícím rituálům, začala jsem s klasickou 10 krokovou korejskou rutinou, ale brzy jsem zjistila, že 10 kroků je pro mou pleť málo a proto jsem se rozhodla sepsat tento článek, abych Vám představila jednotlivé kroky korejské péče o pleť a u každého kroku Vám shrnu jeho funkci, účinky a benefity, abyste věděli, proč je daný krok důležitý a jak může zlepšit zdraví a vzhled Vaší pleti. Mějte na paměti, že celý koncept korejské péče o pleť je velmi flexibilní a bude se měnit nejen v závislosti na typu Vaší pleť, ale i během ročních období, kdy se budou potřeby Vaší pleti lišit, čemuž budete muset péči přizpůsobit.

1 Čistění #1 – odstranění očního make-upu a rtěnky

Korejky mají v oblibě dvoufázové čistění pleti, ale já pleť čistím ve 3 krocích – pokud odličuji make-up. Prvním krokem je pro mě odstranění make-upu na očích a rtech pomocí speciálního odličovače. Make-up můžete samozřejmě odlíčit rovnou pomocí druhého kroku, ale mně osobně to nevyhovuje a přijde mi to značně nepohodlné, protože se mi olej vždycky dostane do očí a štípe, navíc rozpuštění řasenky trvá pomocí klasického olejového odličovače déle, řasy je nutné drhnout, není možné se vyhnout pandím očím, rozšmrdlání řasenky a rtěnky po celém obličeji. Citlivou oblast očního okolí nechci zbytečně namáhat, aby mi to pleť časem nespočítala a neodvděčila se mi vznikem linek a vrásek.

Proto na odličování používám vatový tampónek, který napustím dvoufázovým olejovým odličovačem určeným speciálně na odlíčení odolného očního make-upu a tvrdohlavých tekutých rtěnek. Tampónek jemně přiložím na oko, nechám chvilku působit, aby rozpustil make-up a pak řasenku jednoduše a šetrně setřu. Rtěnku odstraní odličovač jedním tahem a nejsem od ní zapatlaná až za ušima. Dvoufázový odličovač, stejně jako kterékoli jiné pleťové čistítko, po sobě zanechá mastné reziduum a čistící látky, které je nutné opláchnout.

Na výběru vatových tampónků si dejte záležet a ty drsné, které Vaše citlivé oční okolí podráždí a poškrábou, nepoužívejte. Za sebe doporučuji investovat do korejských tampónků, které se od těch našich hodně liší a navíc máte na výběr z nepřeberného množstí a druhů.

2 Čistění #2 – čistítko na bázi oleje

Odličovač na olejovém základu spolehlivě odstraní make-up a SPF ochranu, navíc pleť důkladně očistí od přebytečného kožního mazu, který se na pleti nahromadil v průběhu dne. Nadbytečný kožní maz uvězněný v pórech může vést k jejich ucpání, což může mít za následek vznik černých teček a pupínků. Olejové odličovače jsou vhodné pro všechny typy pleti včetně mastné – “olej přitahuje olej” a nic jiného mastnou pleť nezbaví přebytečné mastnoty lépe. Olejové čistítko je šetrné, z pokožky odstraňuje pouze špatné oleje, aniž by z pleti vysál veškerý život a zbavil ji lipidů a ceramidů, které jsou nepostradatelné pro zdravou pokožku. Pleť tedy nevysuší a nebude ji burcovat k ještě větší produkci kožního mazu, což ve výsledku zapříčiní ještě více problémů s pletí.

Pro suchou pleť jsou vhodné vyživné a hydratační odličovače, které pleť jemně vyčistí, ale nenaruší její přirozenou obranu a nezbaví ji ochranné vrstvy. Pro mastnou pleť je vhodné lehčí čistítko, které vyčistí pleť do hloubky a pleť udrží v rovnováze. Pokud máte pleť kombinovanou, hydratujte ji těžším olejovým odličovačem o osvěžte pomocí lehké pěny. Na citlivou pleť používejte přípravky, které neobsahují dráždivé látky a přispějí ke zklidnění pleti.  

Olejové čistítko má zpravidla konzistenci klasického olejíčku nebo tuhého sorbetu či balzámu, který začne po kontaktu s pletí tát a rozpouštět se. Olejový čistič se aplikuje na suchou pleť, krouživými pohyby se jím promasíruje pleť, poté se přidá maličko vody, aby se olej proměnil v emulzi, kterou obličej znovu promasírujete. Na závěr pleť oplácnete vodou.

Odličovací ubrousky nepoužíváme. Mnoho z nich obsahuje alkohol, silné konzervanty a nešetrné látky, které většina uživatele ubrousků z pleti ani neopláchne! nechají je působit dál, což způsobí vysušování a dráždění pleti. Samotná textílie není nejjemnější a síla, kterou vyvinete na čištění pleti, není zanedbalná, což pleť podráždí a  může vést k mikroskoskopickému poškození pleti, které se časem nastřádá a vybere si svou daň. Na odličování používáme pouze oleje k tomu určené, nepoužíváme přírodní oleje, které najdeme doma (olivový, kokosový …), protože tyto oleje mohou ucpávat póry, způsobovat výsev pupínků a zhoršovat akné. To ale neznamená, že je čistící přípravek nemůže obsahovat. Klidně je obsahovat může, ale rozdíl je v tom, že přípravek k čištění pleti je speciálně formulován pro tento účel a Vaší pleti prokáže větší službu.

3 Čistění #3 – čistítko na bázi vody

Jeden čistící přípravek sám o sobě pleť a póry pořádně nevyčistí. Věřte nevěřte, ale po jednom čištění Vám na pleti zbyde spousta nežádoucích látek, které je nutné z pleti odstranit dalším čištěním. Jedná se zejména o poslední zbytky make-upu, bakterie, pot a odumřelé kožní buňky. Znečištění ovzduší obsahuje škodliviny a volné radikály, které se usazují na Vaší pleti a podílí se na jejím stárnutí, protože mohou narušit buněčné struktury včetně elastinu a kolagenu (což jsou látky, které pleť udržují vláčnou a pružnou). To má za následek tvorbu vrásek, ochablou a mdlou pleť.

Proto je dvojité čištění tak důležité – zkrátka zajišťuje, že je z pleti odstraněno naprosto vše, co je pro ní škodlivé a také se stará o to, aby byla pleť perfektně čistá a nic nebránilo vstřebávání prospěšných látek. Používání čistících produktů, které jsou vhodné pro Váš typ pleti, zajistí, že pleť vystavíte pouze těm správným látkám a tím se vyhnete nežádoucímu vysušení pleti, které se projevuje napjatou a podrážděnou pokožkou. Pokud máte mastnou či aknózní pleť, výběr čistítek nepodceňujte, protože správné čištění pleti může zmírnit nadměrnou proudkci kožního mazu, minimalizovat podráždění a zabránit zhoršení akné. 

Čistítko na vodní bázi může být ve formě pěny či gelu a záleží jen na Vašich preferencích – skutečnost, jestli přípravek pění či nepění, neovlivňuje jeho čistící schopnosti, pěna ani bublinky u přípravků nezvyšují účinnost a slouží čistě pro efekt. Při výběru čistítka se nenechte unést, prohlédněte si složení a vyhněte se dráždivým látkám (stačí pár sekund a přípravek s obsahem dráždivých látek či alergenů Vaši pleť podráždí), ale za čistítko neutrácejte horentní sumy, protože se jedná o produkt, který z pleti okamžitě po aplikaci smyjete a různé pečující vychytávky pleti dodáte v dalších krocích.

Je důležité zmínit, že čistítko na vodní bázi může ve velké míře ovlivnit pH Vaší pokožky a pH zdravé pokožky je mírně kyselé s hodnotami mezi 4-5,6. PH Vaší pleti je důležité, protože nižší pH zabraňuje množení a růstu bakterií, protože bakteriím nejvíce prospívá pH 6 a vyšší. Při výběru vhodných přípravků si kontrolujte hodnotu pH a bez ohledu na typ Vaší pleti se zaměřte na produkty, které mají pH 5,5 nebo o něco nižší. Přípravky s pH nad 5,5 Vaší pleť vysuší a stáhnou, což povede k dehydratované pleti, která je náchylnější ke vzniku akné a tvorbě vrásek. PH čistícího přípravku je důležité hlavně u aknózní pleti a když už jsem zmínila pěnivá čistítka, tak ty mají pH zpravidla vyšší.

Druhé čistítko se aplikuje na vlhkou pokožku, pleť s ním jemně promasírujete a opláchnete. Voila, Vaše pleť by měla být jemná, heboučká a čistá na dotek, ale neměla by být napjatá ani suchá. Co se čištění pleti týče, tak probíhá diskuze, jestli pleť čistit ráno i večer nebo pouze večer. To záleží na typu pleti a na tom, jak moc je vaše pokožka dehydratovaná. Vzhledem k tomu, že čištění pleti má tendenci vysávat z pokožky vlhkost (a měnit její pH), je vhodné pleť čistit pouze večer nemáte-li extrémně mastnou pleť, . V případě, že chcete pleť čistit i ráno, stačí použít samotný přípravek na vodní bázi, který je šetrnější nebo se můžete poohlédnout po speciálním produktu určeném na ranní čištění pleti. Metodou pokus omyl možná zjistíte, že pleti nejvíce prospívá, pokud ji ráno pouze opláchnete vodou nebo osvěžíte tonerem.

4 Oční krém

Kůže kolem očí je 10x tenší než kůže na zbytku těla, je tedy delikátní a velmi náchylná k poškození, takže si zaslouží extra lásku a péči. Někdo na oční krém nevěří, ale já sama ho používám. Ano, některé přípravky jsou dostatečně šetrné na to, aby je bylo možné aplikovat i na citlivé oční okolí, ale pamatujte, že na to nejsou speciálně vytvořeny a neobsahují účinné látky, které bojují proti otokům či tmavým kruhům.

Nejúčinějším bojovníkem proti opuchlým očím a tmavým kruhům je kofein, který dehydratuje buňky a tím zmenšuje otoky, rozproudí krevní oběh a stáhne žilky, čímž oční okolí okolí projasní a redukuje vzhled stínů a tmavých kruhů. Navíc funguje jako vzpruha pro unavené oči. V péči o oční okolí pomůže i známý antioxidant zelený čaj. Pokud Vás trápí jemné linky a vrásky kolem očí, Vaším nejlepším společníkem bude přípravek s Retinolem, který aktivuje syntézu vlastního kolagenu, redukuje již stávající linky a vrásky, minimalizuje pigmentové skvrny, zpomalí vznik nových linek a dalších projevů stárnutí pleti. A proč nemůžete na oční okolí použít klasický přípravek s Retinolem? Protože přípravek na pleť má mnohem vyšší koncentraci Retinolu, která by citlivé oční okolí podráždila a vysušila.

Já žádné známky stárnutí kolem očí nepozoruji, přesto jsem si na výběru očního krému dala záležet. Požadovala jsem složení bez parfemace, silikonů, dráždivých látek a konzervantů, které jsou známé jako časté alergeny. Vzhledem k tomu, že na pleť aplikuji exfoliační přípravky, kyseliny či vitamín C, což jsou látky, které by citlivou pleť kolem očí podráždily, aplikuji oční krém jako první krok péče, protože mám čisté prsty a nejsou na nich stopy po dráždivých složkách. Oční krém jemně vklepám do pleti (nikdy pleť nedrhnu, netahám za ni ani nešmrdlám prsty sem a tam) a na jemné zapracování krému se doporučuje používat prsteníček, který je prý nejslabším prstem a aplikace krému bude co nejjemnější. Oční krém můžete použít i na nosoretní vrásky, které krém hezky hydratuje a “vyplní” a díky tomu budou méně viditelné.

Říká se, že vystavení slunečním paprskům je největším faktorem, který způsobuje stárnutí pleti – povadlost, vznik linek, vrásek a pigmentových skvrn. Kromě krému s opalovacím faktorem vsaďte na sluneční brýle, které ochrání co největší část očního okolí a obličeje před škodlivými ultrafialovými paprsky.

5 Péče o rty

Korejská péče nabízí hromadu přípravků pečujících o blaho Vašich rtů. Ať už dáváte přednost jakékoli péči, prvním krokem by měla být exfoliace rtů, která rty zbaví odumřelých kožních buněk. Díky tomu se pečující přípravek dokonale vstřebá a bude mnohem účinnější. S exfoliací to nepřehánějte, rty nedrhněte každý den a buďte šetrné – vyhněte se přípravkům s obsahem ostrých exfoliačních částeček, např. skořápek a dejte přednost scrubům s cukrem, který není příliš abrazivní a rty nepodráždí ani nepoškrábe. A co víc, mnoho scrubů s cukrem má zcela přírodní složení bez zbytečného obsahu chemických látek a syntetických konzervantů, jsou tedy zcela bezpečné, jedlé a lahodně voní.

Domníváte-li se, že dalším krokem v péči o rty, je aplikace klasické tyčinky, tak nedržíte krok s dobou a posledními kosmetickými trendy. Nespokojujte se s nečím obyčejným a nudným a vyzkoušejte jednu z inovativních spacích masek, která Vašim rtům poskytne tu nejlepší možnou péči. Masky na rty jsou vhodné, pokud jsou Vaše rty příliš suché a klasický balzám jim neposkytne potřebnou dávku výživy a hydratace. Většina masek na rty má hutnou a mastnou konzistenci a obsahují hloubkově hydratační složky jako vzácné oleje a bambucké máslo. Vaše rty zabalí do ochranného závoje, který zabrání ztrátě vlhkosti a dalšímu vysušování rtů. Masky skvěle fungují jako prevence proti popraskaným a šupinatým rtům. Dejte jim šanci a Vaše rty budou vláčné a hedvábně jemné, což zaručí bezchybnou aplikaci a dokonalý vzhled matných rtěnek.

Protože jsou rty stejně jako oči mnohem citlivější než zbytek našeho těla (kůže na rtech se stává z pouze 5 buněčných vrstev, zatímco zbytek kůže na našem těle může mít až 16 vrstev), tak péči aplikuji hned po péči o oční okolí, abych na prstech neměla stopy látek či kyselin, které by rty mohly podráždit.

6-8 Exfoliace/aktivní látky/cílená péče

Pravidelná exfoliace pleti je klíčem ke zdravé a krásné pleti. Exfoliace stimuluje buněčnou obnovu a odstraňuje starou, hrubou a mdlou vrstvu kožních buněk, která brání vstřebávání produktů a ucpává póry. Díky exfoliaci odhalíte krásnější a zářivější pokožku a své mladší já. Během čištění pleti dojde k odloupnutí části odumřelých kožních buněk, ale je důležité nezapomínat na klasickou exfoliaci, která je mnohem intenzivnější a efektivnější. Pokud používáte mechanický peeling či scruby, exfoliaci provedete v koupelně po vyčištění pleti nebo ve sprše. Já jsem na mechanickou exfoliaci hned z několika důvodů zanevřela a nějakou dobu na exfoliaci používám pouze AHA a BHA kyseliny, které nejčastěji seženete v podobě bezoplachového toneru či séra a někdy se s nimi můžete setkat i u čistících přípravků a smývatelných masek.

AHA kyseliny jsou vhodné pro zmírnění projevů akné, minimalizaci jemných linek, rozjasnění a vyhlazení pleti, vyblednutí pigmentových skvrn způsobených akné nebo slunečním zářením a lehké hydrataci pleti. BHA kyseliny jsou protizánětlivé a používají se při prevenci a zmírňování projevů akné a výskytu černých teček, narozdíl od AHA kyselin jsou rozpustné v tucích, což jim umožňuje proniknout hluboko do pórů a vyčistit je. S exfoliací pleti to nepřehánějte, dodržujte pokyny výrobce a četnost používání přizpůsobte typu pleti a citlivosti. Některé přípravky jsou šetrné a mají nižší koncentraci kyselin, takže jsou vhodně pro každoděnní použití. Jiné přípravky mají koncentraci kyselin mnohem silnější a jsou vhodné pro použití pouze 1-2x týdně. Pokud kyseliny nepoužíváte, začněte s nízkou koncentrací a Vaši pleť na kyseliny zvykejte postupně.

Přípravky je vhodné aplikovat v pořadí od toho s nejlehčí konzistencí až po ten s nejhutší konzistencí, aby se dosáhlo co nejlepšího vstřebávání produktu – pokud na pleť aplikujete olejíček a na něj budete chtít aplikovat lehké vodové sérum, tak se šance séra na proniknutí do pokožky značně sniží a spolu s tím se sníží i jeho účinnost. Tohle však neplatí pro přípravky s Retinolem a potentní přípravky s obsahem aktivních látek, např. Vitamínem C. Chcete-li jim dát maximální prostor, tak je nemíchejte a neřeďte jinými přípravky, protože to razantně sníží jejich účinnost. Tyto přípravky aplikujte na vyčištěnou a suchou pleť – při aplikaci na mokrou pleť by látky pronikly hlouběji do pleti a způsobily její podráždění (na vlhkou pleť chceme aplikovat séra a krémy, nikdy retinol ani kyseliny). Názory na to, kdy aplikovat retinol, se však rozcházejí a dermatoložka Dr. Dray uvádí, že by se měl naopak aplikovat na suchou a hydratovanou pleť jako poslední krok. Pokud máte citlivou pleť, aplikujte Retinol jako poslední krok péče a pokud s ním budete teprve začínat, aplikujte ho jako poslední, dokud si Vaše pleť nevybuduje toleranci a až poté ho zkuste přesunout a aplikujte ho na čistou pleť. Kromě léta používám kyseliny, na které je má citlivá pleť zvyklá, takže je aplikuji na vyčištěnou pleť, abych ji zbavila odumřelých kožních buněk a další přípavky se lépe vstřebávaly. 

Pokud používáte různé aktivní látky, tak je mezi s sebou nemíchejte. Nikdy nepoužívejte Retinol + AHA/BHA kyseliny (pokud chcete používat oboje, používejte přípravky v jiné dny), Retinol + Vitamín C, Benzoylperoxid + Retinol, Benzoylperoxid + vitamín C, AHA/BHA + vitamín C. Pokud používáte Retinol a vitamín C, vitamín C používejte ráno, protože je to antioxidant, který funguje skvěle v kombinaci s SPF faktorem a Retinol používejte večer – vitamín C a Retinol fungují optimálně při různých pH hodnotách, vitamín C při hodnotách 3,5 a nižších, zatímco retinol při hodnotách 5.5-6.

Jestliže Vás trápí pupínky nebo černé tečky a používáte na ně speciální přípravek, teď je ta nejvhodnější doba na jeho aplikovaci. Díky tomu bude co nejblíže pleti, což umožní jeho kompletní vstřebání a nedojde k jeho naředění a snížení účinků. K dostání jsou i speciální náplasti na pupínky, které z pupínků vytáhnou všechny nečistoty i hnis, vysuší je a tím pomáhají k jejich rychlejšímu zahojení. Náplasti se navíc dají nalepit i pod make-up a tak mohou účinkovat 24 hodin denně.

9 Booster

Korejský booster je přípravek podobný toneru, který aplikujete před použitím séra/esence ke zvýšení jejich efektivity. Textura boosteru je zpravidla velmi lehoučká a vodová a po jeho použití byste si měli všimnout, že se další aplikované látky vstřebají mnohem rychleji než bez něj, což celkově zvýší účinky Vašich přípravků. Klasické tonery jsou navrženy tak, aby vyrovnaly pH Vaší pleti a obnovily hydrataci, která byla snížena během čištění pleti. Booster zvládne to samé a navíc odstraní odumřelé kožní buňky a tím pleť připraví na absorbci dalších látek a zvyšuje vstřebávání přípravků. Booster tedy není určený na samostatné použití, ale jako součást několikrakrokové péče o pleť. Můžete ho použít místo toneru a esence, ale můžete ho použít i v kombinaci s nimi. Některé typy boosterů můžete použít jako slabší alternativu exfoliačních přípravků, kterou můžete používat každý den a je na Vás, jestli si vyberete silnější kyselinu nebo slabší formu boosteru.

V západních zemích známe booster spíše jako koncentrovanou extra péči, která se nepoužívá samostatně, ale pár kapek se přidává do denního nebo nočního krému, pleťové masky či make-upu. Tyto přípravky nemám v oblibě a nepoužívám, protože není moc velká šance na jejich perfektní rozmíchání a rovnoměrnou aplikaci na pleť, takže na nějakou plochu aplikujete příliš mnoho látky, což by mohlo vést k podráždění daného místa a na jinou část zase neaplikujete nic nebo skoro nic a z těchto důvodů dávám přednost vrstvení produktů.

10 Toner

Tonery prý byly vynalezeny, protože dříve používané mýdlo bylo tak drsné, že zvýšilo pH pleti na nezdravou úroveň, která umožňovala růst a množení bakterií. Proto se objevil toner, který dokázal vrátit pH pleti po čištění do normálu. Dnes už máme na výběr mnoho šetrných přípravků na čištění pleti. Tonery jsou bohaté na antioxidanty a jiné látky, které slouží jako příprava pleti na vstřebávání dalších látek. Představte si svou kůži jako houbu, kterou je mnohem, mnohem těžší namočit, když je ztvrdlá a vysušená nebo jako květináč s vyschlou a tvrdou hlínou, který když zalijete, tak voda jen steče po stranách a nevsákne se, ale když je půda vlhká, dokáže absorbovat vodu a živiny mnohem lépe. Za tímto účelem v Koreji používají tonery (změkčovadla), které se od těch našich liší. Korejský toner nemá za úkol dočistit pleť, ale dodat ji vláhu a hydrataci, kterou ztratila během čištění a vyrovnat její pH. Optimální hodnota pH pleti se pohybuje v rozmezí 4,5-6,2 a může být rozhozena během čištění pleti a to i v případě, že používáte šetrné přípravky s nízkým pH. I voda, kterou použijete na smytí čistících přípravků a nečistot, může rozhodit pH pleti a zanechat ho v zásaditých hodnotách. Toner dokáže neutralizovat nežádoucí efekt po mytí pleti a nahodit pleť do rovnováhy, aby nebyla po mytí ani příliš suchá ani příliš mastná.

Toner můžete buď nakapat do dlaní a dlaně přikládat na obličej, aby se toner vstřebal. Pokud chcete mít větší kontrolu a rovnoměrnou aplikaci, tak toner aplikujte na tampónek. Nepoužívejte české vatové tampóny, které jsou hrubé, dráždí pleť a nasají do sebe většinu produktu, který v tampónu zůstane a vy budete zbytečně plýtvat drahými přípravky, které skončí v koši a ne na Vaší pleti. Raději používejte speciální korejské houbičkové (sponge) tampóny, které jsou určené pro aplikaci pečujících produktů a liší se v tom, že tekutinu nasají a zase pustí, aby ji bylo možné aplikovat na pleť. Toner může být i ve spreji, ale těmto tonerům se vyhýbám. Aplikace přes vatový tampón je zdlouhavá a při aplikaci ze spreje rovnou na obličej postříkáte vše okolo a hydratujete vzduch kolem sebe.

Pokud máte suchou či normální pleť, budete používat hydratační toner a pokud máte smíšenou, mastnou nebo aknózní pleť, je pro Vás vhodnější toner, který vyrovnává pH pleti. Hydratační toner má konzistenci zahuštěné vody a dokáže pleť hydratovat mnohem lépe než kterýkoli jiný produkt! Tonery obsahují vodu, rostlinné výtažky, esenciální oleje a jiné aktivní látky, které mají za úkol hydratovat a zklidnit pleť. Existují i odlečené verze hydratačních tonerů, které jsou určené pro citlivou pleť a neobsahují esenciální oleje, jsou nemastné a vhodné i pro dodání hydratace mastné a smíšené pleti.

Po dvojitém čištění pleti je použití toneru zcela zásadním a nepostradatelným krokem. Pokud používáte hydratační toner (bez obsahu kyselin a dráždivých látek), můžete vyzkoušet populární 7 krokovou aplikaci toneru, jejíž kouzlo spočívá v aplikaci až 7 vrstev toneru, což maximalizuje jeho hydratační účinky. Díky lehké konzistenci se každá aplikovaná vrstva téměř okamžitě vstřebá do pleti a aplikace více vrstev Vám zabere jen chviličku. Já aplikuji nejvíce vrstev na čelo, které mám suché a objevují se na něm jemné mimické vrásky.

11 Ampule

Ampule jsou vysoce koncentrované verze séra, které fungují jako boostery k vyburcování pleti. Vzhledem k vysoké koncentraci aktivních látek nejsou určené pro pravidelnou péči o pleť, ale narozdíl od séra se používají pouze po stanovenou dobu zpravidla 2-4 týdny. Jsou vhodné spíše jako příprava na důležité události nebo na rychlé řešení nenadálé pleťové krize. Ampule obsahují aktivní látky, peptidy, rostlinné extrakty, vitamíny a esenciální kyseliny. Díky jejich vysoké koncentraci jsou velmi účinné a poskytují viditelné výsledky v co nejkratší době. Představte si je jako pokročilou reparační péči o pleť nebo zachránce vystresované a podrážděné pleti. Jsou vytvořené pro řešení určitého problému (hyperpigmentace, akné, mdlost, známky stárnutí) a pleti mohou dodat vzpruhu, oživit ji a podpořit její regeneraci.

Kvůli vysoké koncentraci bývají ampule dražší než séra a jsou k dostání v maličkatých baleních. Mnoho ampulí je k dostání ve formě miniaturních lahviček, aby se zabránilo znehodnocení obsažených složek. Ampule mívají hustší konzistenci než sérum a zpravidla se s nimi setkáte ve formě hutného gelu, ale mohou mít i lehkou vodovou konzistenci, vždy záleží na konkrétním přípravku a výrobci. Ampule se nepoužívají až po séru, ale před aplikací séra i esence.

12 Esence

Essence je nepostradatelným krokem korejské péče o pleť a jedná hybrid mezi tonerem a sérem, který je určený pro dodání hydratace, udržuje pleť ve skvělé kondici a urychluje její buněčnou obnovu. Klasická essence, jinými slovy léčivá vodička, má lehoučkou tekutou vodovou konzistenci, zatímco hydratační toner má narozdíl od essence konzistenci mnohem hutnější a hustší.

Základem esence je voda a mix koncentrovaných výtažku a aktivních látek pro konkrétní účel (hydratace, projasnění, vyrovnání pH, kontrola produkce kožního mazu, stažení pórů), ale koncentrace účinných složek je v porovnání se séry a ampulemi menší, proto se esence prodávají ve větším balení a jsou levnější než séra či ampule. Mezi oblíbené látky obsažené v esencích patří šnečí sliz, včelí jed, fermentované ingredience, antioxidanty, vitamíny či propolis. Esenci nakapete do dlaní a dlaně budete jemně přikládat na obličej, aby se esence vstřebala. Vstřebání esence je díky její propustné vodové konzistenci téměř okamžité a pleť je hned připravena na aplikaci séra či ampule.

A aby to nebylo tak jednoduché, v poslední době jsou séra čím dál lehčí, co se konzistence týče a esence jsou naopak čím dál hutnější a najdete mezi nimi krémové i gelové textury.

13 Sérum

Sérum obsahuje vyšší koncentraci účinných látek než esence (ale méně než ampule) a kvůli vyšší koncentraci účinných látek jsou séra zpravidla dražší než esence a obsahují menší množství produktu. Obvykle se jedná o kombinaci prospěšných látek, kterými jsou peptidy, které stimulují růst a obnovu buněk, antioxidanty, potentní extrakty z rostlin, medu nebo šnečího slizu, fermentované ingredience, vitamíny A, C, B nebo E nebo kyseliny AHA/BHA, které byste měli považovat za exfoliační přípravky, protože mají nízké pH, a jiné inovativní látky.

Na trhu je k dostání nepřeberné množství sér, které řeší konkrétní problém pleti – anti-aging, zmírnění linek a vrásek, projasnění mdlé a unavené pleti, vyblednutí pigmentových skvrn a sjednocení barevnho tónu pleti, stažení pórů, zmatnění pleti, redukce začervenání a zklidnění pleti, dodání hydratace … Séra jsou obvykle k vidění v lahvičkách s kapátkem nebo s pumpičkou. Stačí pár kapek nebo jedno stlačení pumpičky, sérum nanesete rovnoměrně na obličej a díky lehké a vodové konzistenci se téměř okamžitě vstřebá. Jelikož mají séra mnoho různých podob, kromě séra na bázi vody se můžete setkat i se séry na olejové bázi, které jsou v této formě kvůli stabilizačním vlastnostem. Některá séra mohou mít konzistenci gelu nebo mohou být k dostání v kapslích, které chrání účinné látky a zabraňují plýtvání produktu, protože obsahují přesně odměřené množstí.

Sérum je jeden ze základních produktů každé korejské péče o pleť. Na výběr jsou séra pro všechny typy pleti a proto by sérum nemělo chybět ani ve Vaší kosmetické sbírce a mělo by být součástí denní rutiny. Sérum bohaté na antioxidanty aplikujte ráno, aby během dne chránilo pleť proti nepříznivým vnějším vlivům a anti-aging séra aplikujte před spaním, aby Vaše pleť “mládla”, zatímco Vy spíte.

14 Plátýnková maska

Pleťové masky jsou velmi oblíbeným krokem korejské péče o pleť a můžete se na ně dívat jako na příjemnou a relaxační součást pečujícího rituálu. Nejoblíbenějším druhem jsou plátýnkové masky, které aplikujete během pár sekund a maska bude pečovat o Vaši pleť, zatímco Vy budete odpočívat. Masky se nechávají obvykle působit 15-20 minut, takže je nemusíte používat denně, ale pouze 2x týdně. Plátýnkové masky mají mnoho podob a liší se provedením, ale jejich hlavním úkolem je hloubková hydratace a výživa pleti.

Jednorázové plátýnkové masky obsahují stejné účinné látky jako séra, ale jsou variabilnější a můžete je obměňovat podle aktuálních potřeb Vaší pleti. Séra je zpravidla nutné velmi rychle spotřebovat a pokud budete mít otevřeno několik druhů naráz, pravděpodobně je nestihnete spotřebovat včas, zbytečně se Vám zkazí a budete vyhazovat peníze. Arzenál pečlivě vybraných textilních masek Vám umožní se zásobit a kdykoli přizpůsobit péči o pleť v závislosti na tom, v jakém stavu Vaše pokožka momentálně je a co jí zrovna chybí.

Nemusíte se bát, že by Vás investice do pečujících masek zruinovala. V ČR jsou korejské plátýnkové masky nehorázně předražené. Když si masky objednáte přímo z Koreje a využijete množstevní slevy na set masek, tak Vás jedna maska vyjde na hezký 1 USD i méně a to včetně poštovného. Pokud se chcete rozšoupnout a své pleti dopřát něco extra, pak doporučuji investici do jednorázových gelových masek nebo do dokonalých kokosových masek od značky Too Cool For School.

15 Pleťový olejíček

Pleťový olejíček je často neprávem opomíjený přípravek, který v péči o pleť chybí, protože se olejíčků mnoho z Vás zcela zbytečně bojí. Buď si myslíte, že je Vaše pleť dostatečně vyživená a hýčkaná nebo si naopak myslíte, že olejíček není vhodný pro Váš typ pleti, protože je příliš hutný a mastný a Vaši pleť by zatížil. Pleťový olejíček ale není produkt, který by byl vyhrazený pouze pro suchou pleť a při správném výběru budou mít z této extra péče prospěch všechny typy pleti.

Používání olejíčku není pouze o hydrataci. Různé druhy olejíčků poskytují různé benefity, např. poskytují ochranu před volnými radikály nebo plísněmi a mohou pomoci s ochranou a regenerací kožní bariéry. Pro suchou a normální pleť by měl být pleťový olejíček základním stavebním kamenem péče o pleť a je tajemstvím glass či glossy skin, což je v Koreji velký trend. Ale i smíšená a mastná pleť může z používání olejíčků těžit, jen si musíte zvolit druh vhodný pro tento typ pleti – vybrat si lehčí konzistenci se zklidňujícími, adstrigenními, antibakteriálními a protizánětlivými účinky. Olejíček může zabránit nadměrnému maštění pleti, které je způsobeno nešetrnými přípravky, které pleť vysušují, což si pleť kompenzuje nadměrnou tvorbou kožního mazu. Pokud jste stále na vážkách, aplikujte menší množství než které je uvedeno na obalu, olejíček otestujte a pokud ho Vaše pleť uvítá, použijte doporučenou dávku. Jako péči používejte pouze olejíček, který je formulovaný speciálně na použití na pleť – obyčejné oleje jsou příliš mastné a těžko se vstřebávají.

Olejíček si vybírejte pečlivě, protože právě u olejíčků jsou ohromné rozdíly v jejich kvalitě, která nezáleží pouze na typu olejíčku a jeho složení. Kvalita olejíčků závisí na procesu a šetrnosti zpracování i na způsobu jeho uchovávání. Olejíček je dle mého názoru přípravek, na kterém by se nemělo šetřit, protože u olejíčku je (ne)kvalita strašně poznat – nekvalitní oleje jsou moc mastné, mazlavé a těžké, zatímco kvalitní olejíčky mají luxusní lehoučkou a velmi příjemnou konzistenci.

Na zařazení olejíčku do pečující rutiny se opět objevují rozdílné názory. Někde se dočtete, že se má používat před aplikací krému, aby dodal extra vlhkost a krém ji mohl uzamknout uvnitř pleti a jinde se naopak dočtete, že pokud olejíček aplikujete pod krém, krém samotný se kvůli hustotě olejíčku nebude moci vstřebat a proniknout do pleti a že je vhodné ho aplikovat až jako závěrečný krok v péči o pleť, aby okluzivní vrstva olejíčku uzamkla všechny předtím aplikované látky uvnitř pleti. Použití olejíčku by mělo záležet na jeho hustotě a typu pleti. Obecně se doporučuje, že mastnému typu pleti svědčí aplikace pod krém a suchému typu pleti více prospívá aplikace na krém. Raději si vyzkoušejte, kdy bude Vaše pleť těžit z aplikace olejíčku nejvíce, případně můžete udělat kompromis a olejíček smíchat s Vaším krémem.

Pokud máte suchou pleť, olejíček aplikujete i ráno – zlepšíte tím stav pleti, která bude působit svěžejším a zářivejším dojmem. Aplikace make-upu bude snažší, protože olejíček pleť vyhladí a hydratuje a tím připraví hladký podklad, díky kterému nebude působit make-up suchým a cakey dojmem, jeho aplikace bude rovnoměrná a bez fleků (pokud máte pleť suchou a péči o ní zanedbáváte, tak Vás ale aplikace samotného olejíčku nespasí).

16-17 Lotion/Emulze

Emulze je v podstatě typ zvlhčovače pleti (krému) s konzistencí kondenzovaného (zahuštěného) mléka a právě lehká textura je to, co tento produkt odlišuje. Poskytuje stejnou dávku hydratace jako krém, pouze v tekuté formě. Složení je lehké na bázi vody, nezanechává nežadoucí lepkavý ani mastný pocit. Vzhledem k vodní bázi bývají emulze nekomedogenní a proto jsou skvělé pro mastnou a aknózní pleť a majitelky mastné či smíšené pleti ji budou prefererovat před klasickým krémem. Normální a suché pleti poslouží jako extra dávka hydratace, která se aplikuje pod klasický krém a emulze navíc pomůže k přípravě pleti na vstřebávání dalších látek.

Narozdíl od klasických krémů není úkolem emulze pleť zvláčnit a pomoci s udržením přirozeného stupně hydratace pleti, ale emulze obsahují účinné látky, které se zaměřují na řešení konkrétních problémů pleti, poskytují hloubkovou výživu a zvyšují zářivost pleti – to vše bez ucpávání pórů. Díky lehké konzistenci a rychlosti vstřebávání se jedná o dokonalý hybrid mezi sérem a hydratačním přípravkem, ale obsah aktivních látek je ale nižší než u séra či esence. Emulze je často mnohem viskóznější než předchozí vrstvy, má bohatší texturu a pleti dodává lesk, který je v Koreji tak žádoucí, protože je symbolem mladistvé a zdravé pleti.

Rozdíl mezi emulzí a lotionem (mlékem) je jednoduchý, lotion má hustší a hutnější konzistenci než emulze, ale efekt je stejný. Při výběru tohoto druhu přípravku záleží jen na tom, jakou konzistenci preferujete. V porovnání s krémem je největším rozdílem skutečnost, že má lotion vyšší obsah vody. Typicky se jedná o směs vody a kapiček oleje, jeho konzistence je lehčí než u krému a na dotek nemastná. Krém je také směsí olejů a vody, ale podíl olejů je mnohem vyšší a zhruba odpovídá poměru 50:50. Kvůli vyššímu podílu oleje jsou krémy na dotek mastnější, ale zase jsou ochuzené o aktivní a prospěšné látky. 

Emulze či lotion se aplikuje po nanesení esence a séra, před aplikací klasického krému. Tím dojde k vytvoření účinné bariéry, která v pleti uzamkne vlhkost, která byla pleti dodaná předchozími přípravky. Díky lehoučké konzistenci jsou emulze i lotiony vhodné na léto, kdy by pro pleť mohl být krém příliš.

18 Pleťový krém

Pleťový krém je bez diskuze základním krokem každé péče o pleť, nejen té korejské, ale zároveň by neměl být tím jediným krokem. Krém by měl pleti poskytnout poslední vrstvu hydratace, která je důležitá k tomu, aby pleť správně fungovala – představte si krém jako vodu, kterou Vaše tělo potřebuje k životu. Krém působí nejen jako pečeť pro uzamčení všech hydratačních produktů, které jste do tohoto okamžiku na pleť aplikovali, ale také pomáhá s obnovou zdraví pokožky, pleť bude po použití naducaná a jemné linky budou vyplněné.

Krémy mají mnoho podob, můžete se setkat s hutnými mastnými krémy i lehoučkou gelovou konzistencí, je tedy důležité vybrat si druh, který je vhodný pro konrkétní typ pleti. Krémy obsahují zpravidla zvlhčující látky jako kyselina hyaluronová, glycerin, aloe vera, výtažky z mořských řas nebo medu, které pleti dodávají vodu (zatímco oleje pleti dodávají jak název napovídá olej), navíc přitahují molekuly vody z okolí a vtahují je dovnitř pokožky. To je důvod, proč se má krém aplikovat na vlhkou pleť – proto před krémem aplikujeme jiné přípravky, které pleť zvlhčí, jen tak dokáže krém uzamknout vláhu a předcházet transepidermální ztrátě vlhkosti.

Pokud máte suchou pleť, zkuste bohatší krémovou konzistenci. Pokud máte mastnou pleť nebo je vaše pokožka náchylná k tvorbě pupínků, vyhledejte lehkou a osvěžující gelovou konzistenci. Pokud jste něco mezi, bude Vám místo krému vyhovovat již zmíněný lotion nebo emulze, což je korejský kříženec mezi krémem a gelem. Gel má lehčí a svěžejší texturu než krém či emulze a místo olejů obsahuje jako zvlhčovadla silikony nebo glycerin, proto je vhodný zejména pro mastnou nebo smíšenou pleť. Pokud dáváte přednost klasické krémové konzistenci, ale hledáte lehčí texturu, sáhněte po některém šnečím krému, které mají obvykle lehčí gelovo/krémovou konzistenci. Klasické korejské spací masky jsou zpravidla nemastné a mají vysoký obsah silikonů, díky kterým mají lehkou gelovo/krémovou konzistenci a proto jsou vhodné spíše pro mastnou a smíšenou pleť. 

19 Finisher/Mlha

Finisher je poměrně nový a moderní koncept, který si za krátkou dobu získal velkou popularitu. Je to poslední krok péče o pleť, se kterým se zpravidla setkáte ve formě spreje nebo v lahvičce. Používá se ráno i večer, ale můžete ho použít i během dne. Jeho úkolem je maximalizovat účinek ostatních produktů, pleti dodává hydrataci a zároveň vytváří ochrannou bariéru, posiluje metabolismus buněčné přeměny a pomáhá s regenerací pleti. Finishery také cílí na vzhled Vaší pleti, které dodají jas a život, nádherně ji rozzáří a osvěží. Zároveň usnadňuje aplikaci make-upu, ale kromě obyčejné báze pod make-upu má blahodárné účinky na pleť a poskytuje ji extra péči. Finisher je tedy lehoučký okluzant, který uzamyká hydrataci a prospěšné látky uvnitř pleti a zároveň poskytuje heboučký podklad pro make-up.

S pleťovou mlhou jste se zřejmě setkaly, protože jsou na českém trhu k dostání. Mlhy na našem trhu se liší tím, že se zpravidla jedná pouze o lehkou vodu, která je určena na osvěžení pleti během dne. Korejské pleťové mlhy mají všestranné využití, jejich složení obsahuje mnohem více prospěšných a pečujících látek, jsou bohaté na živiny a vitamíny a jejich složení soupeří se složením sér a krémů. Ty nejlepší korejské mlhy udělají pro pleť mnohem více než je pouhé osvěžení pleti. Některé jsou určené pro dočasné dodání hydratace a rozjasnění pleti, zatímco jiné mají matující účinky a zabraňují pleti v nadměrné produkci kožního mazu během dne, udržují pleť svěží a také mohou vyrovnávat pH pleti. Mlhy mohou být nabité antioxidanty, které pleť chrání před nepříznivými okolními vlivy a znečištěným ovzduším.

Pečující mlhu pleti dopřejte jako vzpruhu po náročném cvičení nebo při pobytu v klimatizovaných místnostech. Existují i speciální mlhy určené na zklidnění pleti, které ocení majitelky citlivé nebo problematické pleti a přijdou vhod, pokud dojde k začervenání a podráždění pleti vlivem nepříznivých okolních vlivů. Výhodou pleťové mlhy je skutečnost, že jsou k dostání i v mini baleních vhodných do kabelky a můžete je aplikovat i na make-up aniž by došlo k jeho poškození. Některé mlhy mají navíc nádhernou parfemaci, která vám během použití vykouzlí úsměv na tváři – jen si při jejich použití musíme zopakovat mantru, že parfemace kosmetických produktů je špatná.

20 SPF

Používání SPF krému by nemělo být vyhrazeno pouze pro letní dovolenou, ale sluneční ochrana by měla být na denním pořádku v každém ročním období, 365 dní v roce. Každodenní ochrana pleti před UV zářením zabrání výskytu tmavých skvrn a zpomalí vznik vrásek a linek. Při ochraně před slunečním zářením nespoléhejte na BB, CC, DD krémy ani make-up a používejte skutečnou ochranu. Problém s SPF faktorem u dekorativních produktů je takový, že nikdy neaplikujete množství potřebné k poskytnutí deklarované ochrany – na to by bylo potřeba aplikovat 1 ml produktu!, což u dekorativní kosmetiky není reálné množství.

Sluneční ochrana je základem každé korejské péče o pleť a nevykroutíte se z ní, ani pokud máte mastnou pleť a bojíte se, že Vám z SPF ochrany vyskáčou pupínky. Dnes je v nabídce ohromné množství šetrných přípravků bez obsahu silikonů a komedogenních látek, které ucpávají póry, takže není problém s výběrem ochrany pro každý typ pleti. Pokud SPF ochranu nebudete používat, tak značně snížíte efekt všech předchozích kroků, protože nebudete pleť chránit před dalším poškozováním a tím se dostanete do začarovaného kruhu.

Závěrem

Nyní jste na konci článku a můžete si vybrat, které přípravky jsou pro Vaši pleť nejvhodnější, ať už to bude pár základních kroků nebo všech dvacet :) Obecně platí, že smíšená či mastná pleť nevyžaduje přemíru péče a těmto typům pleti prospívá používání méně přípravků, protože jsou náchylné na přehlcení, které by mohlo vést k ucpávání pórů a vzniku pupínků. Pokud Vás trápí suchá či dehydratovaná pleť, tak nevěřte tomu, že existuje jeden či dva zázračné přípravky, které Vaší pleti dodají stupeň hydratace, který potřebuje. Tyto typy pleti potřebují více kroků, aby se do pokožky dodala chybějící vláha a potřebná hydratace a došlo k jejich uzamknutí uvnitř pleti. Pokud Vaší pleti dodáte vše potřebné, zůstane hydratovaná, vyživená a chráněná po 24-48 hodin. To jsem si na vlastní kůži otestovala v nepříznivých podmínkách a 24 hodinovém pobytu venku za mrazu, silného větru a deště, kdy pleť zůstala po celou dobu v perfektní kondici a dokázala si i v nepřízni počasí uchovat hydrataci, jemnost a vláčnost.

Ráno to ale s péčí a počtem aplikovaných produktů nedoporučuji přehánět. Pokud aplikujete 8 přípravků stejně jako večer a v průběhu dne se zapotíte nebo zmoknete, tak Vám přípravky začnou z pleti stékat, zatímco během noci mají možnost se postupně a kompletně vstřebat …

A mějte na paměti, že zdravá a krásná pokožka není pouze o tom, jakou pleťovou a dekorativní kosmetiku budete používat, ale na celkovém zdraví pleti se podepíše i strava a Váš životní styl. Pro hezkou, hydratovanou a vláčnou pokožku musíte pít dostatečné množství tekutin, nejlépe vody či zeleného čaje a nepřehánět to s kofeinem. Vaše strava by měla být bohatá na vitamíny, proteiny a zdravé tuky a naopak byste se měly zcela vyhnout rafinovanému cukru. Meditace a cvičení prospěje nejen pleti, ale i mysli a naopak kouření, alkohol, stres a nedostatek kvalitního spánku se neblaze projeví na vzhledu a stavu pleti. Velký vliv mají i naše geny a stavba obličeje, což bohužel nijak ovlivníme.

Přehled mé aktuální 16-krokové anti-aging péče o suchou a mdlou pleť s konkrétními přípravky a pořadím jejich aplikace, naleznete v samostatném článku.

3 komentáře

  1. Super článek! Sice vím, že nemáš mastný typ pleti, ale stejně by mě zajímalo, jestli nemáš typ na nějaké kvalitní SPF na oily skin. Normálně ho nepoužívám, protože se bojím, že mi ucpe póry, ale už by to nějaký chtělo pořídit

    1. Děkuji :) Na obličej používám SPF od Klairs, který má mít hydratační složení, já jsem zvyklá na hutné a výživné krémy, takže mi nijak zvlášť hydratační nepřijde,, ale u mastné pleti by měl nahradit denní krém. Teď mám na cestě opalovák innisfree – The Minimum Sun Cream SPF25 PA++, který by měl mít lehčí složení a je to jeden z mála opalováků bez silikonů, takže by póry ucpávat neměl a navíc jsem na něj slyšela dobrou referenci.

Napsat komentář

Při poskytování služeb a analýze návštěvnosti nám pomáhají soubory cookie. Využíváním těchto stránek s jejich používáním souhlasíte. Více o cookies

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zavřít