Dnes mám pro Vás nepříliš veselý, ale velmi důležitý článek ohledně zdravotní pojišťovny. Při dvou posledních cestách autem se mi obracela kudla v kapse, protože mi cestu “zpříjemnila” hodobóžová reklama na VZP, od které jsem minulý rok odešla. Při změně pojišťovny jsem apelovala i na rodinné příslušníky, kteří pojištění u VZP stále měli. Ke změně pojišťovny se bohužel neodhodlali a VZP to jednomu z nich oplatila zamítnutím úhrady ozařování v Protonovém centru …

Trestání poctivých lékařů

Já sama jsem pojišťovnu musela změnit před rokem. Samozřejmě, že jsem si byla i předtím vědoma toho, že VZP je nespolehlivým partnerem, kterého provází jeden mediální skandál za druhým, který se týká zamítavých stanovisek na úhradu zdravotní péče. Nevím jak vy, ale já jsem skandály ohledně neproplácení zdravotní péče, zaregistrovala vždy a pouze v souvislosti s VZP a skandály jiných pojišťoven mi nejsou známy. Byla jsem však pohodlná a líná a ke změně pojišťovny jsem se nedokopala, přestože k tomu stačí pár kliknutí na internetu …

Impuls ke změně přišel až ve chvíli, kdy místní pobočka VZP bez jakéhokoli předchozího upozornění a zcela bez uvedení důvodu, vypověděla odbornost alergologie a klinické imunologie mému ošetřujícímu lékaři. Lékař se více než rok snažil smlouvu znovu navázat, aby mohl svým pacientům poskytovat potřebnou péči a opakovaně se přihlásil do výběrového řízení na Magistrátu hl. města Prahy, kde i na podruhé získal plný počet hlasů a pro uzavření smlouvy hlasovala i VZP. Přes to všechno přišlo lékaři vyjádření, že žádost byla opět zamítnuta a tak mu nezbývalo nic jiného, než o tom informovat své pacienty a doporučit jim změnu pojišťovny.

Považuji za důležité zmínit i souvislosti a skutečnost, že pan doktor Nouza byl jediný lékař, který mi pomohl. Už na druhé návštěvě ihned po vyhodnocení krevních testů, mi diagnostikoval onemocnění štítné žlázy. Na tom by nebylo nic nezvyklého, kdybych předtím několik let zoufale neobíhala asi 15 jiných lékařů různých odborností se zhoršujícími se zdravotními problémy. Kromě vypadávání vlasů jsem měla snad všechny příznaky onemocnění, při prvních návštěvách lékařů jsem jim sama říkala, že mám problém se štítnou žlázou, protože jsem začala bezdůvodně a z čista jasna přibírat a ať dělám co dělám, nedaří se mi udržet váhu pod kontrolou a přibírám pořád dál. Znechucená skvadra lékařů udělala vždy jen to nejlevnější a nejzákladnější vyšetření, které žádný problém neukázalo a už mě posílali na psychiatrii s diagnózou deprese, jen aby mě měli z krku.

Můj zdravotní stav se během těch let, kdy jsem neměla diagnostikované onemocnění štítné žlázy, velmi rychle zhoršoval. Dostalo se to tak daleko, že mi přestala fungovat imunita a v období od 1. října až do přelomu února a března, jsem byla neustále nemocná a přecházela jsem z jedné nemoci do druhé. Nemohla už jsem ani normálně fungovat, protože jsem byla neuvěřitelně unavená a věčně ospalá. Ráno jsem se probouzela s pocitem, jak kdybych probděla několik nocí v řadě a během dne jsem byla tak unavená, že jsem musela odpoledne spát, jinak bych prostě nevydržela.

Cítila jsem se jako oživlá mrtvola a byla jsem úplně bez energie, přesto se mnou každý jednal jako s hypochondrem. Pan doktor byl první, který mne vyslechl a objednal komplexní testy, díky kterým bylo možné onemocnění štítné žlázy diagnostikovat. Po druhé návštěvě jsem odcházela s receptem na Euthyrox, který mě vrátil zpátky do života, mohla jsem znvou normálně fungovat, přestala jsem být unavená a za 2 roky si na mě žádná nemoc nepřišla.

Pojišťovny by si měly vážit lékařů, kteří skutečně pomáhají a díky tomu šetří peníze za další a další návštěvy lékařů, nesmyslná a nicotná vyšetření a léčbu hromady nemocí, které jsou způsobené špatným zdravotním stavem a nediagnostikovanými nemocemi. Místo toho se pojišťovna rozhodla takové lékaře potrestat a pokud má lékař tu nehoráznou drzost napsat pacientům žádanku na drahé, ale nezbytné vyšetření, tak s ním raději ukončí smlouvu, samozřejmě bez udání důvodu a místo toho protěžují líná a neschopná nemakačenka, která pro pacienty nehnou ani prstem …

Trestání bezbranných pacientů

Když jsem měnila pojišťovnu, tak jsem se ke změně snažila přesvědčit i pár blízkých, kteří u VZP ještě jsou. Bohužel jsem nepochodila. Jeden člen rodiny u VZPa letos mu diagnostikovali rakovinu. Ošetřující lékař doporučil buď operaci nebo léčbu v Protonovém centru. Onemocnění bylo odhalené včas, ale bohužel se jedná o velmi agresivní druh rakoviny. Nádorové buňky už prorůstají do okolní tkáně a z toho důvodu není operace možná.

Léčba by tedy měla probíhat v Protonovém centru a tamními lékaři byla doporučena. Jaké bylo překvapení, když přišlo vyjádření od VZP, která ozařování odmítá zaplatit a uhradí pouze část lečby – hormonální (což je šetrnější varianta chemoterapie, pokud to dobře chápu), která samotnému ozařování předchází. Lékaři z Protonového centra doporučili změnu pojišťovny a přechod k OZP, kam jsem před rokem přešla i já.

Problém je ten, že pojišťovnu lze změnit pouze 2x do roka a pokud Vám nebude osud přát, Vaše onemocnění bude velmi závažnější a bude vyžadovat okamžitou a neodkladnou léčbu, tak si zahráváte s ohněm a vystavujete se nezanedbatelnému riziku, že Vás VZP nechá umřít, protože vám na změnu pojišťovny ani soudy nebude zbývat čas a že se tak děje, si můžete přečíst třeba zde!

Jak změnit pojišťovnu

Já jsem se rozhodla tuhle proradnou pakáž nepodporovat a nepřispívat jim paláce, zlaté kliky ani pohádkové odměny pro manažery. Pokud chcete využívat fajnových benefitů od VZP, např. úhrady návštěvy sauny (která stojí pár kaček) za darování krve, tak směle do toho, ale nezapomeňte si k těm ušetřeným drobným naspořit pár milionů, kdybyste někdy nedejbože potřebovali zaplatit léčbu rakoviny nebo jiných závažných onemocnění …

Pokud chcete pojišťovnu změnit od začátku roku, tedy od 1. ledna, tak musíte přihlášku podat do 30. září. Pokud to nestihnete, tak pojišťovnu můžete změnit až k 1. červenci a přihlášku je nutné podat do 31. března. Pokud budete přecházet k OZP – Oborové zdravotní pojišťovně, která je obecně doporučována lékaři, včetně těch z Protonového centra, stačí obětovat minutku svého času a vyplnit krátkou online přihlášku. Na zadanou kontaktní adresu Vám pojišťovna během pár dnů zašle doporučený dopis a jeho přijetím změnu pojišťovny potvrdíte. Od staré pojišťovny není nutné se odhlašovat, jen musíte na změnu pojišťovny upozornit svého zaměstnavatele.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.