Suchá, svědivá a šupící se pokožka hlavy bývá často a mylně považována za lupy, protože mají podobné příznaky, kterými je tvorba šupinek, kterou často doprovází i nepříjemné svědění, ale jedná se o dva odlišné problémy, které mají rozdílnou příčinu a proto vyžadují zcela jinou péči.

Výskyt lupů je zpravidla způsobený plísňovou nebo jinou infekcí pokožky hlavy. Nejčastější příčinou vzniku lupů je přemnožení kvasinek malassezia, což způsobuje zrychlené obnovování kožních buněk, které se shlukují a vytvářejí velké odlupující se lupy. Příčinou suché pokožky hlavy je skutečnost, že pokožka neprodukujte dostatek kožního mazu potřebného na lubrikaci vlasové pokožky, případně si přirozenou vlhkost nedokáže udržet.

Suchá vlasová pokožka

 • Suchá vlasová pokožka a suché vlasy
 • Nepříjemné pnutí a napětí vlasové pokožky
 • Suchá kůže na obličeji a jiných částech těla
 • Miniaturní šupící se částečky kůže
 • Bílý pudrovitý poprašek ve vlasech

Lupy

 • Mastná vlasová pokožka a  rychle se mastící vlasy
 • Normální pokožka na jiných částech těla
 • Viditelné odlupující se lupy na pokožce i vlasech

Zdroj: alpecin.com

V některých případech je možné potýkat se zároveň s lupy i se suchou vlasovou pokožkou.

Jiné příčiny suché vlasové pokožky

Máte-li hodně mastnou a začervenalou vlasovou pokožku hlavy (nebo dokonce i jinde na těle) se žlutými lupy a případně boláky, může se jednat seboroickou dermatitidu. Pokud Vás trápí velmi šupinatá, extrémně suchá a zarudlá pokožka hlavy, může se jednat o psoriázu neboli lupénku, což je neinfekční zánětlivé autoimunitní onemocnění kůže. Mírná forma onemocnění lupénkoou na hlavě se projevuje šupinatými, stříbřitými nebo práškovými skvrnami, které se vyskytují v malých ložiscích. Zatímco vážnější projevy provází začervená a bolestivá ložiska. Máte-li podezření na seboroickou dermatitidu či lupénku, je nutné se obrátit na dermatologa.

Také se může jednat o podráždění nebo alergickou reakci vyvolanou určitou složkou obsaženou v některém z používaných vlasových produktů.

Péče o suchou vlasovou pokožku

Odkazy označené (*) jsou afiliate odkazy.

1 Vyčesání suchých šupinek

Exfoliaci vlasové pokožky můžete provést úzkým tupírovacím hřebenem s hustými štětinami. Ve vlasech vytvoříte pěšinku, hřebenem jemně pročešete vlasy z obou stran a celý proces budete opakovat, dokud neošetříte celou pokožku hlavy. Na hřeben netlačte a buďte k pokožce šetrní, abyste předešli jejímu podráždění. Masáž tupírovacím hřebenem uvolní suché šupinky a odumřelé kožní buňky a umožní prospěšným látkám, aplikovaným později, lépe proniknout do pokožky, čímž se zvýší jejich efektivita.

2 Předšampónová olejová péče

Vetření malého množství oleje přímo na pokožku hlavy stimuluje krevní oběh, pomůže udržet vlasovou pokožku vyživenou, hydratovanou a také podpoří mazové žlázky v produkci přírodního kožního mazu. 

Masáž vlasové pokožky můžete provést bříšky prstů (nehty pokožku nikdy netrapte). Vlasy rozdělte hřebenem se špičkou a udělejte pěšinku, na kterou aplikujete olejíček a pomocí prstů olej zapracujte do pokožky a postup opakujte, dokud neošetříte celou pokožku hlavy. Poté pomocí jemných a krouživých pohybů proveďte masáž vlasové pokožky. Můžete si ulehčit práci pomocí speciálního silikonového masážítka, která jsou k dostání i ve vibrační formě – já používám speciální vibrační masážížko Vanity Planet – Groove Scalp Massager.

Po olejové masáži vlasové pokožky si můžete udělat zábal, aby se olej vstřebal do vlasové pokožky a hloubkově ji vyživil. Nasaďte si sprchovou čepici a nechte olej působit alespoň 30 minut. Pokud máte zvláště suchou pokožku, nechte olej působit přes noc a ráno vlasy umyjte šetrným šampónem.

Při výběru vhodného olejíčku zkontrolujte seznam složek, který by měl obsahovat pouze jednu jedinou složku a to daný olej. Neměl by obsahovat žádné příměsy – vodu, parfemaci ani konzervanty. Vyvarujte se čirých nebo plastových lahviček – oleje by měly být baleny pouze do lahviček z tmavého skla (obvykle tmavě jantarové barvy), protože vystavení světlu přispívá ke snížení hladiny prospěšných antioxidantů, urychluje oxidaci oleje a jeho žluknutí.

Vybírejte si pouze z kosmetických olejů, které jsou k dostání v menších baleních (olejům neprospívá neustálé otvírání a zavírání a kontakt se vzduchem) a které nebyly vystaveny vysokým teplotám, což jim umožňuje zachovat si základní živiny, které prospějí vaší vlasové pokožce. Nepoužívejte oleje na vaření ani oleje na vlasy s obsahem silikonů, kokosový olej ani čisté esenciální oleje, které jsou dráždivé a nevhodné pro citlivou a suchou pokožku.

Arganový olej získaný z jader arganového stromu je bohatý na antioxidanty, tokoferoly a polyfenoly, které bojují proti oxidačnímu poškození, vitamin A a C, kyselinu linolovou a omega-6 mastné kyseliny. Snižuje zánětlivé projevy a napomáhá v rychlejší obnově pokožky, což vede ke zdravější pokožce a vlasům.

Olej z makadamových ořechů je výživný, hydratační a rekonstrukční. Skvalen je přirozeně se vyskytující antioxidant v makadamovém oleji, který pomáhá snižovat oxidační stres na kůži a pokožce hlavy tím, že brání ztrátě vlhkosti. Navíc má vysoký obsah mastných kyselin, které posilují a vyživují vlasové folikuly, což omezuje vypadávání vlasů.

Organický jojobový olej je skvělou volbou pro ošetření extra suché, zanícené nebo podrážděné vlasové pokožky, protože je považovaný za hypoalergenní. Jojobový olej je bohatý na živiny a má protizánětlivé vlastnosti, které zklidňují podráždění a navíc je vysoce hydratační, stimuluje vlasovou pokožku a pomáhá uvolnit a odstranit nahromaděné produkty a nečistoty.

Sladký mandlový olej je bohatým zdrojem vitamínů A, B a E, antioxidantů, mastných kyselin a důležitých minerálů, které vyživí pokožku. Tento lehký olejíček se rychle vstřebává a vlasy nezanechá ulepené ani mastné. Dokáže uzamknout vlhkost uvnitř a tím zlepšit celkový stav pokožky.

Hroznový olej obsahuje změkčovadla, antioxidanty a živiny, které jsou nezbytné pro růst zdravých vlasů a kožních buněk. Přestože má stejné hydratační vlastnosti jako mnoho jiných přírodních olejů, hroznový olej má vynikající schopnosti, co se ošetření křehkých a slabých vlasů týče. Bojuje proti jejich vypadávání, proti lupům a dermatitidám a podporuje růst nových vlasů.

Sezamový olej, který se používá v mnoha ájurvédských přípravcích jako základní olej, podporuje růst vlasů, podporuje léčbu infekcí vlasové pokožky, vyživuje ji a bojuje proti lupům. 

3 Mytí vlasů

V první řadě si dejte záležet na výběru šampónu na vlasy a před koupí si pečlivě prostudujte jeho složení. Šampóny s obsahem sulfátů (Sodium Laureth Sulfate či Sodium Lauryl Sulfate, ve zkratce SLS) vysušují vlasovou pokožku, mohou způsobit její podráždění a svědění, proto se jim raději vyhýbejte. Stejně tak se vyhýbejte šampónům s obsahem silikonů, které poznáte podle koncovky -cone a -xane.

Nepoužívejte dráždivé šampóny plné chemických složek, na které nejčastěji narazíte v drogériích a raději investujte do profesionální péče. Máte-li problém s podrážděnou a svědivou vlasovou pokožkou, zaměřte se na zklidňující šampóny pro citlivou pokožku, jinak si můžete vybírat mezi hydratačními či olejovými šampóny, které jsou určené pro suchou a olupující se vlasovou pokožku. Nejste-li si stále jistí, jestli náhodou nemáte suchou vlasovou pokožku i lupy, vybírejte si z šampónů na suché lupy.

Abyste zabránili nechtěnému hromadění vlasových přípravků na vlasové pokožce, nepoužívejte šampón jen jednou, ale hned dvakrát. Obzvláště profesionální šampóny při prvním mytí moc nepění a až dvojité mytí zajistí odstranění veškerých nečistot a zbytků produktů, což v dlouhodobém horizontu povede ke zdravější pokožce hlavy.

Vlasy myjte vlažnou vodou, která nevysušuje a pomáhá zachovat optimální množství přirozeného kožního mazu. Projevy suché vlasové pokožky se mohou zmírnit méně častým mytím. Pokud vlasy myjete příliš často, můžete si vysušit pokožku hlavy, ale pokud vlasy budete mýt málo, může naopak dojít k nahromadění kožního mazu, který zabrání přirozenému odlupování odumřelých kožních buněk a může způsobit i svědění pokožky. Zamyslete se nad tím, jak často si vlasy umýváte a kdy se dostaví nepříjemné svědění pokožky. Svědí Vás pokožka ihned nebo se svědění dostaví x dnů po posledním mytí? Není svědění spojené s použitím suchého šampónu?

Při kontrole složení mých šampónů proti lupům jsem objevila sulfáty, které vlasovou pokožku mohou vysušovat, takže jsem přesedlala na bezsulfátový šampon proti lupům Vichy – Dercos Anti-Dandruff Sensitive Treatment, který mou suchou vlasovou pokožku narozdíl od šamponů s obsahem sulfátu, nevysušuje a výměna šamponu za bezsulfátovou verzi udělala mé vlasové pokožce nejlepší službu, vlasy si pouze umyji šamponem a nemusím podnikat žádné další kroky. Přestože mě lupy netrápí, šampón proti lupům použivám jako prevenci proti přemnožení kvasinek malassezia, které způsobují zhoršení vlasové pokožky, seboroickou dermatitidu a vypadávání vlasů.

Účinných látek běžně používaných v boji proti lupům je hned několik a jedna a ta samá látka samozřejmě nepomůže všem. Pokud by Vám nějaký šampon nepomohl, při zkoušení nového šamponu si vždy přečtěte složení a nezkoušejte pořád dokola šampony se stejnou účinou látkou, která vám nepomohla a dejte šanci jiným složkám. Mezi nejznámější látky patří Pirocton Olamin, Zinc Pyrithione, Ketoconazole, Climbazole, Ciclopirox Olamine, Coal Tar (dehet) a Selenium Sulfide, které jsou často kombinovány s kyselinou salicylovou.

 • VichyDercos Ultra Soothing Ultra zklidňující šampon pro suché vlasy a citlivou pokožku hlavy ( 390 ml) 391,- Kč | K dostání na Elnino.cz (*)
 • Vichy Dercos Anti-Dandruff Sensitive Treatment zklidňující šampon pro citlivou vlasovou pokožku proti lupům bez detergentů a SLS (200 ml) 362,- Kč | K dostnání na Notino.cz (*)
 • Briogeo – Scalp Revival Charcoal + Coconut Oil Micro-Exfoliating Shampoo ( 236 ml ) 1.170,- Kč | K dostání na Sephora.cz (*)

4 Exfoliace vlasové pokožky

Pravidelná exfoliace suché vlasové pokožky je naprostou nezbytností. Můžete použít mechanický peeling či scrub, speciální masku na vlasovou pokožku s obsahem ovocných enzymů nebo kyseliny salicylové nebo korejský Scalp Scaler. Kůže na pokožce hlavy je jiná než na zbytku našeho těla a proto potřebuje speciální péči. Určitě nepoužívejte drsný a hrubý tělový peeling, stejně tak nepoužívejte scruby na obličej.

Vlasové exfoliační přípravky či scruby jsou vytvořeny speciálně pro zbavení vlasové pokožky přebytečného mazu a odumřelých kožních buněk. Obsahují čistící látky, jako je jablečný ocet nebo mořská sůl, které detoxifikují vlasovou pokožku a zbaví ji posledních zbytků vlasových produktů, odumřelých kožních buněk, šupinek či lupů a bakterií, které jsou uvězněné pod nánosem těžkých mastných přípravků a potu. Zatímco ingredience jako aloe vera či avokádový olej pokožku hydratují a zklidňují.

Nezapomeňte, že se jedná o peeling, proto je důležité vlasy důkladně opláchnout, aby v nich nezůstaly zbytky produktu.

Já používám korejský Scalp Scaler s mořskou solí od značky Tosowoong, jsem s ním moc spokojená a péči o vlasovou pokožku si bez něj neodkážu představit.

 • Aromatica – Rosemary Scalp Scrub (165 g ) 275,- Kč | K dostání na Ebay (*)
 • Tosowoong – Scalp Scaler SeaSalt Scrub ( 200 ml ) 305,- Kč | K dostání na Ebay (*)
 • CP-1 Head Spa Scalp Scaler ( 250 ml ) 255,- Kč | K dostání na Ebay (*)
 • Ryo Ryoe Jayang Yoon Mo Scalp Deep Cleansing Scaler EX ( 145 ml ) 355,- Kč | K dostání na Ebay (*)
 • goop – G.Tox Himalayan Salt Scalp Scrub Shampoo ( 200 ml ) £38.00 | K dostání na CultBeauty.co.uk
 • Davines – Solu Sea Salt Scrub Cleanser ( 250 ml ) £23.70 | K dostání na CultBeauty.co.uk
 • OUAI Haircare – Scalp & Body Scrub ( 250 ml ) £32.00 | K dostání na CultBeauty.co.uk
 • Sachajuan – Hair Control Treatment ( 125 ml ) £35 | K dostání na CultBeauty.co.uk
 • Christophe Robin – Cleansing Purifying Scrub with Sea Salt (250 ml) £40.00 | K dostání na LookFantastic.cz

5 Masky

Masky na vlasovou pokožku jsou oblíbené zejména v Koreji. Zpravidla obsahují kyselinu salicylovou, ovocné enzymy nebo AHA kyseliny, které mají za úkol pokožku šetrně zbavit zbytků produktů a nečistot, suchých šupinek, odumřelých kožních buněk i lupů. Dále se pyšní obsahem Tea Tree oleje, kerý zklidňuje podrážděnou pokožku a máty peprné pro chladivý a osvěžující efekt. Samozřejmě obsahují hydratační látky jako aloe či pantenol a blahodárné a výživné oleje pro hloubkovou výživu a hydrataci vlasové pokožky.

 • Derma E – Scalp Relief Conditioner ( 236 ml ) 450,- Kč | K dostání na Ebay (*)
 • Beyond – Damage Repair Scalp & Hair Pack ( 200 ml ) 410,- Kč | K dostání na Ebay (*)
 • Sidmool – Silk Hair Pack ( 220 g ) 430,- Kč | K dostání na Ebay (*)
 • The Saem – Silk Hair Refresh Scalp Pack ( 150 ml ) 215,- Kč | K dostání na Ebay (*)
 • Lador – Tea Tree Scalp Clinic Hair Pack ( 200 ml ) 255,- Kč | K dostání na Ebay (*)
 • Missha – Fresh Scalp Therapy Cooling Pack ( 200 ml ) 310,- Kč | K dostání na Ebay (*)
 • Omorovicza – Revitalising Scalp Mask ( 200ml ) £55 | K dostání na CultBeauty.co.uk
 • Philip Kingsley – Flaky Itchy Scalp Mask ( 2 x 20ml ) £19 | K dostání na CultBeauty.co.uk
 • Briogeo – Scalp Revival Charcoal + Peppermint Oil Cooling Jelly Conditioner ( 236ml ) £30 | K dostání na CultBeauty.co.uk
 • Sachajuan – Scalp Conditioner ( 250ml ) £22 | K dostání na CultBeauty.co.uk

6 Vyrovnání pH pokožky

Stejně jako u pleti je i u vlasové pokožky důležitá správná hodnota pH. Normální hodnoty pH vlasové pokožky jsou mírně kyselé mezi 4,5 a 5,5. Tento přírodní „kyselý plášť“ pomáhá předcházet množení bakterií a udržovat přírodní vlhkost pokožky. Suchá vlasová pokožka má často příliš vysoké (zásadité) pH, což může způsobovat její suchost, svědění a přispívat ke vzniku lupů či ekzému.

Na vyrovnání pH vlasové pokožky nepožívejte kuchyňský ocet, který smrdí, je příliš kyselý a nešetrný. Raději použijte kosmetický ocet určený na péči o vlasovou pokožku, který nemá nepříjemný zápach a je naředěný v koncentraci, která citlivou vlasovou pokožku nepodráždí, ale pH pokožky přesto vyrovná.

Já používám malinový ocet Raspberry Hair Vinegar od korejské značky A’pieu, který udržuje pokožku hlavy zdravou a v rovnováze. Malinový ocet pečuje nejen o pokožku hlavy, ale zanechává vlasy zdravé a lesklé. Po umytí vlasů šampónem (a případném použití scrubu či scalp scaleru) aplikujte přiměřené množství na pokožku hlavy, lehce vmasírujte do a opláchněte vlažnou vodou.

 • A’pieu – Raspberry Hair Vinegar ( 200 ml ) 205,- Kč | K dostání na Ebay (*)

7 Nesmývatelná péče

Nesmývatelná péče o vlasovou pokožku je k dostání zejména ve formě vlasového tonika nebo výživného olejíčku. Tonika se zaměřují na intenzivní hydrataci vlasové pokožky, brání jejímu vysušování, případně zklidňují a zmírňují svědění a podráždění. Olejové péče obsahují přírodní složky a esenciální oleje, které jsou bohaté na vícenenasycené mastné kyseliny a vitamín E, pomáhají pokožku chránit, revitalizovat a hydratovat.

 • Eucerin – DermoCapillaire Zklidňující tonikum s ureou ( 100 ml) 351,- Kč | K dostání na Notino.cz (*)
 • Moroccanoil – Dry Scalp Treatment vlasová kúra ( 45 ml) 656,- Kč| K dostání na Parfemy-Elnino.cz (*)
 • Sachajuan – Scalp Treatment ( 125ml ) £30| K dostání na CultBeauty.co.uk
 • Living Proof – Restore Dry Scalp Treatment ( 100ml ) £25 | K dostání na CultBeauty.co.uk
 • Philip Kingsley – Flaky Itchy Scalp Toner ( 250 ml ) £21 | K dostání na CultBeauty.co.uk
 • Briogeo – Scalp Revival Charcoal + Tea Tree Scalp Treatment ( 30ml ) £27 | K dostání na CultBeauty.co.uk

8 Kartáč s kančími stětinami

Kartáče s hustými kančími štětinami pomáhají s prokrvením a stimulací vlasové pokožky, pomáhají s rozprostíráním přírodního kožního mazu do délek vlasů, čímž je zvlhčují, hydratují a snižují jejich suchost. Štětiny nadzvednou odlupující se odumřelé kožní buňky a tím zvýší vstřebávání potřebných živin do vlasových folikulů a mazových žláz. Kartáč používejte pouze na suché vlasy, netlačte na něj a promasítujte s ním celou vlasovou pokožku.

Já už léta používám kartáč Natural Oil Boar Paddle Brush od značky Macadamia, který i po letech poživání vypadá stále jako nový a nevypadla z něj jediná štětinka.

Nechcete-li používat kartáč s kančími štětinami, vyberte si kartáč s hladkými zaoblenými konci, které budou lehce klouzat po pokožce hlavy, aniž by ji poškrábaly.

9 Strava

Ke zdravé, vláčné a hydratované pokožce hlavy se můžete i projíst. Zaměřte se na stravu plnou vitamínů a minerálů, které vyživí Vaše tělo. Důležité jsou také esenciální mastné kyseliny, včetně potravin bohatých na omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, které obecně pomáhají podporovat zdravé vlasy i pokožku. Hrají hlavní roli pro zdravou funkci a vzhled kůže a mají protizánětlivé vlastnosti. Proto si pravidelně dopřejte lososa, tuňáka, arašídové máslo, lněná semena, extra panenský olivový olej, avokádo, vlašské ořechy či vejce. Můžete pravidelně konzumovat pár lžiček zdravého oleje nebo si pořídit doplněk stravy z rybího oleje, který je bohatý na omega-3 mastné kyseliny nebo doplněk s obsahem omega 3, 6 a 9. Kromě vitamínů A, B a C je pro zdravou pleť důležitý zejména zinek.

Dále je známo, že strava s vysokým obsahem cukru či sacharidů může zhoršovat suchou pokožku hlavy i lupy, které jsou připisovány kvasinkám candida a nadměrná konzumace cukru růst těchto kvasinek podporuje a přilévá olej do ohně.

Všichni určitě víme, jak důležitá je hydratace pro zdravou a zářívou pleť, ale věděli jste, že dehydratace může být příčinou suché pokožky hlavy? Nezapomínejte pít dostatek vody. Obecná rada zní vypít šest až osm sklenic vody denně pro optimální hydrataci, ale toto doporučení se může lišit podle klimatu a úrovně denní aktivity.

10 Extra opatření

Vlasová kosmetika, suché šampóny a fénování vlasů může také přispívat k suchosti a svědění pokožky hlavy. Čím více produktů budete používat, tím větší bude pravděpodobnost, že se ve složení některého z produktů objeví složky, které mohou způsobit citlivost, podráždění, alergickou reakci nebo kontaktní dermatitidu. Pokud pojmete podezření, že by podráždění pleti mohl způsobovat některý z používaných přípravků, vysaďte ho na 2-4 týdny a uvidíte, jestli na tom bude Vaše pokožka lépe. Dávejte si pozor zejména na dráždivé a kontroverzní konzervanty (Phenoxyethanol, Triethanolamine, Metylparaben, Propylparaben atd.), které mohou při smývají podráždit nejem vlasovou pokožku, ale i kůži na obličeji a na těle.

Dále může k suchosti pokožky přispívat změna ročního období či extrémní teploty a suchá pokožka je spojena především s chladným a mrazivým počasím. Na zimu si můžete pořídit zvlhčovač vzduchu, který pomůže bojovat vysušování pokožky vlivem suchého a nepříznivého prostředí. V létě se zase vyhýbejte klimatizovaným místnostem a autům.

V neposlední řadě je nutné podotknout, že nezdravý životní styl – zejména kouření, může přispívat k suchosti pokožky. 

Napsat komentář

Při poskytování služeb a analýze návštěvnosti nám pomáhají soubory cookie. Využíváním těchto stránek s jejich používáním souhlasíte. Více o cookies

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zavřít