Marketingové tvrzení, že můžete dělat méně a vypadat lépe, vždycky táhlo a těží z něj především No Poo metoda, která spočívá v nepoužívání klasických šampónů na čištění vlasů a vlasové pokožky a místo šampónů zahrnuje různé alternativní metody, mezi které patří používání ingrediencí běžně dostupných v domácnosti, např. jedlé sody nebo jablečného octa, používání kondicionérů na mytí vlasů, péče o vlasovou pokožku pomocí tea tree oleje nebo prostého mytí vlasů a pokožky čistou vodou.

Zastánci této metody se domnívají, že nepoužívání šampónů vede ke zdravějším a odolnějším vlasům, definovanějším kudrlinám a nevystavování se údajně nebezpečným chemikáliím obsaženým v šampónech, za které jsou považovány např. parabeny nebo sulfáty. Přestože výzkum neprokázal žádné dlouhodobé nebezpečí při používání šamponu, určité složky používané v šampónech mohou pokožku hlavy podráždit i vysušit, ale dnes se takovým látkám můžete jednoduše vyhnout.

A žádné studie, které by proklamované prospěšné účinky No Poo metody potvrdily, nebyly provedeny. Naopak v posledních dnech hýbe kosmetickým světem aféra dlouhodobých vyznávaček No Poo metody, která jim zničila vlasy a v mnoha případech způsobila tak extrémní vypadávání vlasů, které mnohdy vedlo až k tvorbě lysin!

Proč bych osobně No Poo metodu nikdy nezkoušela

Vzhledem k předloňskému onemocnění vlasové pokožky, jehož projevy se začínají vracet krátce po vysazení šamponu proti lupům, který zabraňuje přemnožení kvasinek malassezia, bych si s touto metodem v žádném případě nezahrávala, protože přemnožení kvasinek je považováno nejen za původce výskytu lupů, ale i seboroické dermatitidy, která může vést k extrémnímu vypadávání vlasů a jiných závažných problémů s vlasovou pokožkou. A přestože mám pokožku suchou a téměř se mi nemastí, pokud jsem třeba nemocná a umytí vlasů odkládám, tak mám pokožku nepříjemně napjatou a začně mě šíleně svědit, takže si fungování bez šampónu nedokážu vůbec představit. V poslední době se mi naopak nejvíce osvědčilo dvojité mytí. Profesionální šampóny při prvním mytí totiž skoro vůbec nepění a pro dokonalé vyčištění vlasové pokožky považuji za nutné mytí opakovat, aby se dokonale odstranil přebytečný kožní maz a nečistoty. Odměnou za mou extra péči jsou perfektně čisté, vzdušné a objemné vlasy sametově hebké na dotek. 

Metodu No Poo považuji za naprostý nesmysl a neumím si představit chodit několik týdnů s urousanými a umaštěnými vlasy. Na internetu se většinou setkáte s pozitivními ohlasy na tuhle krávovinu, ale o rizicích která se mohou dostavit při dlouhodobém praktikování této nebezpečené metody, se toho moc nedočtete a pár ušetřených korun za šampón opravdu nestojí za to, abyste si za několik měsíců či let přivodili padání vlasů nebo vlasy proměnily v beztvarou suchou slámu bez života …

A co se démoniziace šampónů týče, problém není v šampónech samotných, ale ve výběru konkrétního šampónu a způsobu používání.

Šampón totiž neslouží k drhnutí a cuchání délek vlasů, ale pouze k mytí vlasové pokožky a budete-li toto jednoduché pravidlo dodržovat, vysušených vlasů ani poškození struktury kudrlin se obávat nemusíte!

Dnes si můžete vybírat ze stovek dostupných šampónů, dráždivým i kontroverzním látkám a parfemaci se můžete bez problému vyhnout. Šampon je navíc přípravek, který na vlasové pokožce nezůstává dlouhou dobu a který během pár minut smyjete, takže nevidím jediný racionální důvod, proč ho nepoužívat.

Testování No Poo metody v délce 9 týdnů si můžete prohlédnout na Youtube kanále A Small Wardrobe a světe div se, paní testování předčasně ukončila a s radostí se vrátila k šamponu.

Alternativní No Poo metody

Mezi alternativní metody No Poo patří mytí vlasů jedlou sodou, jablečným octem nebo tea tree olejem.

Podporovatelé uvádí, že je jedlá soda rozpustná ve vodě a může odstranit přebytečný kožní maz a nahromaděné produkty, změkčit vlasy a obnovit jejich lesk, ale nexistuje žádný důkaz, že by jedlá soda pomohla zjemnit vlasy či obnovit jejich lesk. Naopak byly provedeny výzkumy, které ukazují, že při používání jedlé sody na vlasy existuje nemalé riziko poškození vlasů a podráždění kůže, což potvrzují i některé zastánkyně této metody, které po dlouhodém mytí vlasů jedlou sodou hlásí značné poškození vlasů. Problém se sodou je její vysoké a zásadité pH, zatímco pokožka má nízké a mírně kyselé pH, což je nehostinné prostředí pro množení mikrobů a samotné vlasy mají ještě nižší pH než pokožka.

Používání jedlé sody přirozené pH pokožky a vlasů zvýší, což má za následek prokazatelné poškození kutikuly, zvýšení lámavosti vlasů a krepatosti a podráždění pokožky a odborníci používání jedlé sody na vlasy ani na pleť nedoporučují. Jedlá soda je abrazivní, což kvalitě vlasů samozřejmě neprospívá, vlasy i vlasovou pokožku vysuší ještě více než klasické šampony, její používání na mytí vlasů otevře vlasové kutily a kvůli tomu bude vlas zranitelnější a náchylnější k poškození a lámání. Zásadité pH jedlé sody zvyšuje negativní elektrický náboj na povrchu vlasu a tím zvyšuje tření mezi vlasovými vlákny, což může vést k poškožení kutikuly a lámání vlasů, zatímco šampóny s nízkým pH redukují krepatost vlasů, protože vytváří méně negativní statické elektřiny na povrchu vlasů.

Výsledky vědecké studie zkoumající vliv pH na kvalitu vlasů a vlasové pokožky si můžete přečíst zde.

Co se jablečného octa týče, ten má jako kyselina nízké pH a mohl by se zdát jako ideální náhrada klasického šampónu, která do jisté míry zvládne odmastit vlasy a odstranit nahromaděné produkty a nečistoty, ale protože se jedná o kyselinu, dermatologové jeho používání opět nedoporučují, protože obsahuje “žíravé látky”, které mohou vyvolávat podráždění, způsobit vyrážky a v ojedinělých případech může vyvolat reakci, která provází chemické popáleniny. A další věc, kterou byste měli mít na mysli, pokud si chcet mýt vlasy jablečným octem je skutečnost, že pravidelné používání octa z vlasů vytáhne nežádoucí žluté a zrzavé tóny, kvůli čemuž proměníte krásný a studený odstín vlasů v křiklavou oranžádu.

Tea tree olej zase zvyšuje citlivost vlasové pokožky a způsobí nežádoucí podráždění, což může vést až k alergické kontaktní dermatitidě, která není při používání tea tree oleje neobvyklá. Navíc používání přípravků s tea tree olejem nebo oleje samotného může kvůli zmiňovanému podráždění způsobit i vyvolání alergické reakce na další látky, které budete používat spolu s tea tree olejem ať už ve stejný čas nebo někdy jindy. 

Také je nutné si uvědomit, že jedlá soda, jablečný ocet ani tea tree neobsahují žádné prospěšné ingredience ani oleje, které kvalitní šampony naopak obsahují a díky správnému pH vlasy hezky uhladí.

DevaCurl kontroverze

DevaCurl je značka, která se specializuje na péči o kudrnaté vlasy a jejich produkty jsou založené na filosofii No Poo metody, konkrétně na mytí vlasů kondicionérem (tzv. co-washing), který by měl být k vlasům šetrnější než obyčejný šampon. K napsání tohoto článku mě vede právě kontroverze týkající se značky DevaCurl, kdy bývalé milovnice populární značky začaly hromadně prohlašovat, že dlouhodobé používání jejich produktů vedlo k závažnému zhoršení kvality vlasů a problémům s vlasovou pokožkou.

Mezi nejčastěji uváděné příznaky patří vypadávání vlasů, které bylo u některých uživatelek tak značné, že se jim začaly objevovat lysiny!, poškození a lámání vlasů a celkové zhoršení jejich kvality, destrukce definovaných kudrlin a vlasy bez tvaru a bez života, vyrážky, svědění a pálení pokožky hlavy a tvorba lupů. Na Facebooku vznikla skupina s názvem Hair Damage & Hair Loss from DevaCurl – You’re not CRAZY or ALONE!, která má v době napsání článku už 42.541, takže se rozhodně nejedná o výjimečné či velmi ojedinělé problémy!

A přestože značku DevaCurl asi nepoužíváte, protože není na českém trhu k dostání, čtěte dále, abyste se seznámili s dlouhodobým efektem No Poo metody a názorem dermatoložky, která vysvětluje příčinu těchto problémů tím, že samotné složení výrobků je zřejmě zcela v pořádku, ale problém spočívá právě v absenci používání šampónu na čištění vlasů.

Jak dermatoložka Dray upozorňuje, problém je v odlišné formulaci kondicionéru a šampónu, kvůli čemuž kondicionér nedokáže odstranit kožní maz, nečistoty, odumřelé kožní buňky ani nahromaděné produkty z vlasové pokožky. Kondicionéry navíc obsahují látky, které se dočasně usadí ve vlasových vláknech, ale pokud poté nejsou smyty čistícím šampónem, budou se ve vlasech dále hromadit, vlasy zatěžovat a kvůli tomu budou vlasy stále křehčí a časem se zvýší jejich lámavost.

Dalším problémem je podle doktorky skutečnost, že se na vlasové pokožce přirozeně vyskytují kvasinky malassezia, které si hoví na mastné (nedostatečně umyté) vlasové pokožce a pokud ji pravidelně nemyjete šampónem, koledujete si o jejich přemnožení, což může způsobit zánětlivé projevy pokožky, výskyt lupů i seboroickou dermatitidu, která může vést až rapidnímu vypadávání vlasů! Proto dermatologové při problémech s vypadáváním vlasů doporučují používat šampóny proti lupům i v případě, že na lupy netrpíte, protože kvasinky malassezia mohou způsobovat mnoho dalších problémů a snížení počtu kvasinek pomáhá zmírnit záněty na vlasové pokožce, což může omezit vypadávání vlasů a napomoci při růstu a obnově hustoty vlasů. Náchylnost na přemnožení kvasinek se samozřejmě může lišit, ale neshledávám jediný racionální důvod, proč se takovému riziku dobrovolně a dle mého názoru zcela zbytečně vystavovat.

Dále může být na vině hromadění produktů na vlasové pokožce (samotný kondicionér používaný k mytí vlasů, tužidlo, lak na vlasy, suchý šampon …), které nejsou při (ne)mytí beze zbytku odstraněny a obsahují látky, které budou při jejich hromadění dráždit vlasovou pokožku a mohou vést ke vzniku alergické kontaktní dermatitidy a nemusí se jednat o kontroverzní chemické látky jako sulfáty nebo uhelný dehet, které produkty DevaCurl pravděpodobně ani neobsahují, ale o parfemační složky či konzervanty! Dr Dray dále uvádí, že ve složení produktů nevidí žádné podezřelé ingredience, které by samy o sobě mohly stát za problémy, se kterými se dlouhodobé uživatelky těchto produktů potýkají, což ji vede k domněnce, že za problémy skutečně stojí absence používání šampónu a nedostatečné čištění vlasové pokožky. Více informací se dozvíte přímo ve videu Dr Dray níže.

Samozřejmě nejde s jistotou říci, že za skandálem DevaCurl skutečně stojí absence mytí vlasů šampónem, ale je to ze všech možností nejpravděpodobnější. Podle názoru biochemičky je nepravděpodobné, že by za problémy stálo prosakování chemických látek z plastových obalů, ale že by původcem problémů mohla být změna dodavatele látek pro výrobu produktů a pančování dodaných ingrediencí, kdy se původní ingredience naředí zcela neznámými a nikde neuvedenými látkami, aby mohl dodavatel nabídnout nižší cenu než konkurence a přesto hodně vydělal. Pančování drahých ingrediencí mezi které patří hlavně oleje, se v několika posledních letech hodně rozmohlo, stalo se z toho umění a odhlalení pančovaných ingrediencí je velmi složitý a nákladný proces i pro kosmetické společnosti. Osobně se mi tato ani jiná příčina nejeví jako pravděpodobná, ale více informací o pančování kosmetických látek se dozvíte ve videu od Kenny.

O aféře natočil video i známý kadeřník Brad Mondo, který zmínil značku Wen, která má v nabídce čistící kondicionér s podobným složením jako DevaCurl a upozornil na skutečnost, že ani tato značka se nevyhla kontroverzím a žalobám od nespokojených klientů, kterým po použití údajně začaly vypadávat vlasy. Po porovnání složení obou přípravků dospěl k názoru, že obsažený mentol je látka, která by mohla být zodpovědná za podráždění a může přispívat k problémům s vlasovou pokožkou. Stejně jako dermatoložka Dr Dray ale uvedl, že hlavní příčinou problémů není složení jednotlivých produktů, ale idea čistících kondicionérů jako taková. Čistící kondicionér je naformulovaný tak, aby obsahoval hodně výživných a prospěšných látek a minimum surfektantů, které mají za úkol očistit vlasy a vlasovou pokožku. Čistící kondicionér je vhodný pro velmi poškozené a kudrnaté vlasy, ale pokud ho budete používat při každém mytí, časem dojde k nahromadění aplikovaných produktů a kožního mazu, které vytvoří film pokrývající pokožku hlavy a vlasové folikuly a když bude chtít vlas vyrůst, tak přes vrstvu nahromaděných nečistot neproroste a na tom místě už nový vlas nikdy nevyroste, což může časem způsobit právě vznik lysin a řídnutí vlasů. Podle jeho názoru by měly být čistící kondicionéry používány pouze střídmě a měl by se používat čistící šampón, který vlasovou pokožku zbaví nečistot, zbytků produktů a přebytečného kožního mazu. Ve videu probírá i jiné důvody, které by za problémy mohly stát.

Doufám, že si po přečtení článku vyhradíte pár desítek minut pro výběr vhodného a šetrného šampónu na vlasy s hezkým složením a nebudete experimentovat s nebezpečnýma kravinama, za které byste během pár měsíčů či let mohly zaplatit vysokou daň v podobě vypadaných a zbídačených vlasů stejně jako desítky tisíc žen po celém světě … Někdo může namítat, že příčin vypadávání vlasů spojených s používáním přípravků Deva Curl může být mnohem více, ale já se domnívám, že k vymýšlení bláznivých teorií není důvod a je na místě se přiklonit k tomu nejjednoduššímu a nejpravděpodobnějšímu vysvětlení, že když si nebudete dostatečně mýt vlasovou pokožku, tak se u náchylnějších jedinců přemnoží bakterie, které vypadávání vlasů prokazatelně způsobují, ne dnes nebo zítra, ale v řádu měsíců či let a kvůli dlouhé časové prodlevě si problémy s vypadáváním vlasů ženy s následky metody No Poo včas nespojí.

Názor dermatologa na kauzu DevaCurl a No Poo metodu

 

Názor biochemika na kauzu DevaCurl

Názor kadeřníka

2 komentáře

  1. Díky a doufám, že si to přečte co nejvíc lidí. Dnes blogy moc nefrčí, ale ono se to zase vrátí.

Napsat komentář


Warning: Cannot assign an empty string to a string offset in /data/web/virtuals/242648/virtual/www/wp-includes/class.wp-scripts.php on line 492

Při poskytování služeb a analýze návštěvnosti nám pomáhají soubory cookie. Využíváním těchto stránek s jejich používáním souhlasíte. Více o cookies

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zavřít