Marketingové tvrzení, že můžete dělat méně a vypadat lépe, vždycky táhlo a těží z něj především No Poo metoda, která spočívá v nepoužívání klasických šampónů na čištění vlasů a vlasové pokožky a místo šampónů zahrnuje různé alternativní metody, mezi které patří používání ingrediencí běžně dostupných v domácnosti, např. jedlé sody nebo jablečného octa, používání kondicionérů na mytí vlasů, péče o vlasovou pokožku pomocí tea tree oleje nebo prostého mytí vlasů a pokožky čistou vodou.

Zastánci této metody se domnívají, že nepoužívání šampónů vede ke zdravějším a odolnějším vlasům, definovanějším kudrlinám a nevystavování se údajně nebezpečným chemikáliím obsaženým v šampónech, za které jsou považovány např. parabeny nebo sulfáty. Přestože výzkum neprokázal žádné dlouhodobé nebezpečí při používání šamponu, určité složky používané v šampónech mohou pokožku hlavy podráždit i vysušit, ale dnes se takovým látkám můžete jednoduše vyhnout.

A žádné studie, které by proklamované prospěšné účinky No Poo metody potvrdily, nebyly provedeny. Naopak v posledních dnech hýbe kosmetickým světem aféra dlouhodobých vyznávaček No Poo metody, která jim zničila vlasy a v mnoha případech způsobila tak extrémní vypadávání vlasů, které mnohdy vedlo až k tvorbě lysin!

Proč bych osobně No Poo metodu nikdy nezkoušela

Vzhledem k předloňskému onemocnění vlasové pokožky, jehož projevy se začínají vracet krátce po vysazení šamponu proti lupům, který zabraňuje přemnožení kvasinek malassezia, bych si s touto metodem v žádném případě nezahrávala, protože přemnožení kvasinek je považováno nejen za původce výskytu lupů, ale i seboroické dermatitidy, která může vést k extrémnímu vypadávání vlasů a jiných závažných problémů s vlasovou pokožkou. A přestože mám pokožku suchou a téměř se mi nemastí, pokud jsem třeba nemocná a umytí vlasů odkládám, tak mám pokožku nepříjemně napjatou a začně mě šíleně svědit, takže si fungování bez šampónu nedokážu vůbec představit. V poslední době se mi naopak nejvíce osvědčilo dvojité mytí. Profesionální šampóny při prvním mytí totiž skoro vůbec nepění a pro dokonalé vyčištění vlasové pokožky považuji za nutné mytí opakovat, aby se dokonale odstranil přebytečný kožní maz a nečistoty. Odměnou za mou extra péči jsou perfektně čisté, vzdušné a objemné vlasy sametově hebké na dotek. 

Metodu No Poo považuji za naprostý nesmysl a neumím si představit chodit několik týdnů s urousanými a umaštěnými vlasy. Na internetu se většinou setkáte s pozitivními ohlasy na tuhle krávovinu, ale o rizicích která se mohou dostavit při dlouhodobém praktikování této nebezpečené metody, se toho moc nedočtete a pár ušetřených korun za šampón opravdu nestojí za to, abyste si za několik měsíců či let přivodili padání vlasů nebo vlasy proměnily v beztvarou suchou slámu bez života …

A co se démoniziace šampónů týče, problém není v šampónech samotných, ale ve výběru konkrétního šampónu a způsobu používání.

Šampón totiž neslouží k drhnutí a cuchání délek vlasů, ale pouze k mytí vlasové pokožky a budete-li toto jednoduché pravidlo dodržovat, vysušených vlasů ani poškození struktury kudrlin se obávat nemusíte!

Dnes si můžete vybírat ze stovek dostupných šampónů, dráždivým i kontroverzním látkám a parfemaci se můžete bez problému vyhnout. Šampon je navíc přípravek, který na vlasové pokožce nezůstává dlouhou dobu a který během pár minut smyjete, takže nevidím jediný racionální důvod, proč ho nepoužívat.

Testování No Poo metody v délce 9 týdnů si můžete prohlédnout na Youtube kanále A Small Wardrobe a světe div se, paní testování předčasně ukončila a s radostí se vrátila k šamponu.

Alternativní No Poo metody

Mezi alternativní metody No Poo patří např. mytí vlasů jedlou sodou, jablečným octem nebo tea tree olejem.

Podporovatelé uvádí, že je jedlá soda rozpustná ve vodě a může odstranit přebytečný kožní maz a nahromaděné produkty, změkčit vlasy a obnovit jejich lesk, ale nexistuje žádný důkaz, že by jedlá soda pomohla zjemnit vlasy či obnovit jejich lesk. Naopak byly provedeny výzkumy, které ukazují, že při používání jedlé sody na vlasy existuje nemalé riziko poškození vlasů a podráždění kůže, což potvrzují i některé zastánkyně této metody, které po dlouhodém mytí vlasů jedlou sodou hlásí značné poškození vlasů. Problém se sodou je její vysoké a zásadité pH, zatímco pokožka má nízké a mírně kyselé pH, což je nehostinné prostředí pro množení mikrobů a samotné vlasy mají ještě nižší pH než pokožka.

Používání jedlé sody přirozené pH pokožky a vlasů zvýší, což má za následek prokazatelné poškození kutikuly, zvýšení lámavosti vlasů a krepatosti a podráždění pokožky a odborníci používání jedlé sody na vlasy ani na pleť nedoporučují. Jedlá soda je abrazivní, což kvalitě vlasů samozřejmě neprospívá, vlasy i vlasovou pokožku vysuší ještě více než klasické šampony, její používání na mytí vlasů otevře vlasové kutily a kvůli tomu bude vlas zranitelnější a náchylnější k poškození a lámání. Zásadité pH jedlé sody zvyšuje negativní elektrický náboj na povrchu vlasu a tím zvyšuje tření mezi vlasovými vlákny, což může vést k poškožení kutikuly a lámání vlasů, zatímco šampóny s nízkým pH redukují krepatost vlasů, protože vytváří méně negativní statické elektřiny na povrchu vlasů.

Výsledky vědecké studie zkoumající vliv pH na kvalitu vlasů a vlasové pokožky si můžete přečíst zde.

Co se jablečného octa týče, ten má jako kyselina nízké pH a mohl by se zdát jako ideální náhrada klasického šampónu, která do jisté míry zvládne odmastit vlasy a odstranit nahromaděné produkty a nečistoty, ale protože se jedná o kyselinu, dermatologové jeho používání opět nedoporučují, protože obsahuje “žíravé látky”, které mohou vyvolávat podráždění, způsobit vyrážky a v ojedinělých případech může vyvolat reakci, která provází chemické popáleniny. A další věc, kterou byste měli mít na mysli, pokud si chcete vlasy odmašťovat či oplachovat jablečným octem je skutečnost, že pravidelné používání octa z vlasů vytáhne nežádoucí žluté a zrzavé tóny, kvůli čemuž proměníte krásný a studený odstín vlasů v křiklavou oranžádu.

Tea tree olej zase zvyšuje citlivost vlasové pokožky a způsobí nežádoucí podráždění, což může vést až k alergické kontaktní dermatitidě, která není při používání tea tree oleje neobvyklá. Navíc používání přípravků s tea tree olejem nebo oleje samotného může kvůli zmiňovanému podráždění způsobit i vyvolání alergické reakce na další látky, které budete používat spolu s tea tree olejem ať už ve stejný čas nebo někdy jindy. 

Také je nutné si uvědomit, že jedlá soda, jablečný ocet ani tea tree neobsahují žádné prospěšné ingredience ani oleje, které kvalitní šampony naopak obsahují a díky správnému pH vlasy hezky uhladí.

DevaCurl kontroverze

DevaCurl je značka, která se specializuje na péči o kudrnaté vlasy a jejich produkty jsou založené na filosofii No Poo metody, konkrétně na mytí vlasů kondicionérem (tzv. co-washing), který by měl být k vlasům šetrnější než obyčejný šampon. K napsání tohoto článku mě vede právě kontroverze týkající se značky DevaCurl, kdy bývalé milovnice populární značky začaly hromadně prohlašovat, že dlouhodobé používání jejich produktů vedlo k závažnému zhoršení kvality vlasů a problémům s vlasovou pokožkou.

Mezi nejčastěji uváděné příznaky patří vypadávání vlasů, které bylo u některých uživatelek tak značné, že se jim začaly objevovat lysiny!, poškození a lámání vlasů a celkové zhoršení jejich kvality, destrukce definovaných kudrlin a vlasy bez tvaru a bez života, vyrážky, svědění a pálení pokožky hlavy a tvorba lupů. Na Facebooku vznikla skupina s názvem Hair Damage & Hair Loss from DevaCurl – You’re not CRAZY or ALONE!, která má v době napsání článku už 42.541, takže se rozhodně nejedná o výjimečné či velmi ojedinělé problémy!

A přestože značku DevaCurl asi nepoužíváte, protože není na českém trhu k dostání, čtěte dále, abyste se seznámili s dlouhodobým efektem No Poo metody a názorem dermatoložky, která vysvětluje příčinu těchto problémů tím, že samotné složení výrobků je zřejmě zcela v pořádku, ale problém spočívá právě v absenci používání šampónu na čištění vlasů.

Jak dermatoložka Dray upozorňuje, problém je v odlišné formulaci kondicionéru a šampónu, kvůli čemuž kondicionér nedokáže odstranit kožní maz, nečistoty, odumřelé kožní buňky ani nahromaděné produkty z vlasové pokožky. Kondicionéry navíc obsahují látky, které se dočasně usadí ve vlasových vláknech, ale pokud poté nejsou smyty čistícím šampónem, budou se ve vlasech dále hromadit, vlasy zatěžovat a kvůli tomu budou vlasy stále křehčí a časem se zvýší jejich lámavost.

Dalším problémem je podle doktorky skutečnost, že se na vlasové pokožce přirozeně vyskytují kvasinky malassezia, které si hoví na mastné (nedostatečně umyté) vlasové pokožce a pokud ji pravidelně nemyjete šampónem, koledujete si o jejich přemnožení, což může způsobit zánětlivé projevy pokožky, výskyt lupů i seboroickou dermatitidu, která může vést až rapidnímu vypadávání vlasů! Proto dermatologové při problémech s vypadáváním vlasů doporučují používat šampóny proti lupům i v případě, že na lupy netrpíte, protože kvasinky malassezia mohou způsobovat mnoho dalších problémů a snížení počtu kvasinek pomáhá zmírnit záněty na vlasové pokožce, což může omezit vypadávání vlasů a napomoci při růstu a obnově hustoty vlasů. Náchylnost na přemnožení kvasinek se samozřejmě může lišit, ale neshledávám jediný racionální důvod, proč se takovému riziku dobrovolně a dle mého názoru zcela zbytečně vystavovat.

Dále může být na vině hromadění produktů na vlasové pokožce (samotný kondicionér používaný k mytí vlasů, tužidlo, lak na vlasy, suchý šampon …), které nejsou při (ne)mytí beze zbytku odstraněny a obsahují látky, které budou při jejich hromadění dráždit vlasovou pokožku a mohou vést ke vzniku alergické kontaktní dermatitidy a nemusí se jednat o kontroverzní chemické látky jako sulfáty nebo uhelný dehet, které produkty DevaCurl pravděpodobně ani neobsahují, ale o parfemační složky či konzervanty! Dr Dray dále uvádí, že ve složení produktů nevidí žádné podezřelé ingredience, které by samy o sobě mohly stát za problémy, se kterými se dlouhodobé uživatelky těchto produktů potýkají, což ji vede k domněnce, že za problémy skutečně stojí absence používání šampónu a nedostatečné čištění vlasové pokožky. Více informací se dozvíte přímo ve videu Dr Dray níže.

Samozřejmě nejde s jistotou říci, že za skandálem DevaCurl skutečně stojí absence mytí vlasů šampónem, ale je to ze všech možností nejpravděpodobnější. Podle názoru biochemičky je nepravděpodobné, že by za problémy stálo prosakování chemických látek z plastových obalů, ale že by původcem problémů mohla být změna dodavatele látek pro výrobu produktů a pančování dodaných ingrediencí, kdy se původní ingredience naředí zcela neznámými a nikde neuvedenými látkami, aby mohl dodavatel nabídnout nižší cenu než konkurence a přesto hodně vydělal. Pančování drahých ingrediencí mezi které patří hlavně oleje, se v několika posledních letech hodně rozmohlo, stalo se z toho umění a odhlalení pančovaných ingrediencí je velmi složitý a nákladný proces i pro kosmetické společnosti. Osobně se mi tato ani jiná příčina nejeví jako pravděpodobná, ale více informací o pančování kosmetických látek se dozvíte ve videu od Kenny.

O aféře natočil video i známý kadeřník Brad Mondo, který zmínil značku Wen, která má v nabídce čistící kondicionér s podobným složením jako DevaCurl a upozornil na skutečnost, že ani tato značka se nevyhla kontroverzím a žalobám od nespokojených klientů, kterým po použití údajně začaly vypadávat vlasy. Po porovnání složení obou přípravků dospěl k názoru, že obsažený mentol je látka, která by mohla být zodpovědná za podráždění a může přispívat k problémům s vlasovou pokožkou. Stejně jako dermatoložka Dr Dray ale uvedl, že hlavní příčinou problémů není složení jednotlivých produktů, ale idea čistících kondicionérů jako taková. Čistící kondicionér je naformulovaný tak, aby obsahoval hodně výživných a prospěšných látek a minimum surfektantů, které mají za úkol očistit vlasy a vlasovou pokožku. Čistící kondicionér je vhodný pro velmi poškozené a kudrnaté vlasy, ale pokud ho budete používat při každém mytí, časem dojde k nahromadění aplikovaných produktů a kožního mazu, které vytvoří film pokrývající pokožku hlavy a vlasové folikuly a když bude chtít vlas vyrůst, tak přes vrstvu nahromaděných nečistot neproroste a na tom místě už nový vlas nikdy nevyroste, což může časem způsobit právě vznik lysin a řídnutí vlasů. Podle jeho názoru by měly být čistící kondicionéry používány pouze střídmě a měl by se používat čistící šampón, který vlasovou pokožku zbaví nečistot, zbytků produktů a přebytečného kožního mazu. Ve videu probírá i jiné důvody, které by za problémy mohly stát.

Doufám, že si po přečtení článku vyhradíte pár desítek minut pro výběr vhodného a šetrného šampónu na vlasy s hezkým složením a nebudete experimentovat s nebezpečnýma kravinama, za které byste během pár měsíčů či let mohly zaplatit vysokou daň v podobě vypadaných a zbídačených vlasů stejně jako desítky tisíc žen po celém světě … Někdo může namítat, že příčin vypadávání vlasů spojených s používáním přípravků Deva Curl může být mnohem více, ale já se domnívám, že k vymýšlení bláznivých teorií není důvod a je na místě se přiklonit k tomu nejjednoduššímu a nejpravděpodobnějšímu vysvětlení, že když si nebudete dostatečně mýt vlasovou pokožku, tak se u náchylnějších jedinců přemnoží bakterie, které vypadávání vlasů prokazatelně způsobují, ne dnes nebo zítra, ale v řádu měsíců či let a kvůli dlouhé časové prodlevě si problémy s vypadáváním vlasů ženy s následky metody No Poo včas nespojí.

Názor dermatologa na kauzu DevaCurl a No Poo metodu

 

Názor biochemika na kauzu DevaCurl

Názor kadeřníka

Vysvětlení termínu No poo pro komentující:

No poo[1] (or no ‘poo, meaning no shampoo) is a collective term for methods of washing hair without commercial shampoo.[2] Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/No_poo :)

36 komentářů

 1. Díky a doufám, že si to přečte co nejvíc lidí. Dnes blogy moc nefrčí, ale ono se to zase vrátí.

 2. Dobrý den, máte velmi špatné informace a váš článek obsahuje spoustu nesmyslů a je silně zavádějící. Zkráceně, No poo a Curly girl method jsou dvě rozličné metody, které spolu mouhou, ale taky absolutně nemusí souviset. V No poo mytí kondicionérem neexistuje. Také na mytí se používají mnohem častěji jiné látky, než soda a ocet, ten slouží spíše k oplachům. No poo není ani mytí vodou a neznamená chození s mastnou hlavou. Všechny tyto nesmysly vyvracím na našich stránkách, nedávno jsme na toto téma natočili video i s uznávaným českým trichologem Lukášem Rossbachem. Bohužel je váš článek jen dalším ze “senzačních” článků, které jsou neprofesionální a mylné. S veškerou úctou k vám.

  1. Já narozdíl od Vás nemám finanční zájem na propagaci takových nesmyslů a pokud chcete propagovat Váš e-shop a nabízené produkty, tak si laskavě zaplaťte reklamu – někde jinde ;)

   1. Já nemám žádný e-shop ani finanční zájem a i tak Vás musím upozornit, že jste úplně mimo. Pletete 2 věci do jedné a minimálně o nopoo nevíte nic. Tak, prosím, nepište nesmysly.

    1. Kritizovat něco, co jste nezkusila a nic o tom nevíte, to vypovídá o úrovni vašeho blogu. Že bych napsala blog o tom, jak je škodlivé/nesmyslné létat do vesmíru? 🤔

   2. Tak článek jsem přečetla
    Blbina vedle blbosti
    No poo jsem 4 roky a žádný takový věci se nekonají
    Mytí vodou není no poo ale Wo – mytí pouze vodou
    Soda se používá jednou za rok na hloubkové čištění a lze nahradit šetrnějším jílem
    Jablečný octem se vlasy nemyji , ale oplachuji až po umytí a opět to není jediný oplach
    Umíme to kávou , sliznatou bylinkou či rýží
    Co se Devy týče dá se asi rok? sehnat v Čechách a používá se na kudrnky které jedou komerční kudrnatou kosmetika, ten blábol co jste tam psala byl už mockrát zdůvodněn
    Pokud máte kvasinky řešit se to musí hlavně stravou , máme tu spoustu holek co to tomu rozumím , jím napište oni vám s tím pomohou
    Každopádně každý kdo řeší kvasinky , alergie , exem, vyrážky apod VÍ !!! že základ je ve stravě ve zdravém střevě a žádný šampon to nespasi , nicméně po urovnání stravy a zbavení se chemie přijde na řadu i netoxická kosmetika – ono se to snoubí
    Jinak tyto věci řeší také tricholog , pokud máte problém ve vlasové pokožce
    To co jste napsala vám možná neznalý sežere , ale jak začne pátrat … zjistí že jste total mimo
    A co se Americké popukace týče – zmínila jste , že v diskuzích myjou jen vodou a octem , no no buď jsou všechny neznalé deti , nebo blond nebo tady někdo pěkně kecá
    Pozvete je k nám , ať se naučí správně pečovat v režimu no poo pač Český holky to umí

    1. Paní Lydie, to je přesně ten problém, na který jsem v článku chtěla upozornit a proč jsem článek napsala. Na kauze Deva Curl je jasně vidět, že slečny byly s alternativním mytím bez používání šamponu spokojené dlouhé roky než se poškození vlasové pokožky a s tím spojené vypadávání vlasů a plešatění projevilo. Když se podíváte na videa nešťastných slečen, změny se odehrály velmi pomalu. Alternativní metoda mytí vlasů jim dlouhá léta vyhovovala, proto si negativní změny do souvislosti s používanou kosmetikou (nemytí vlasové pokožky klasickým šamponem) vůbec nedaly, používaly ji nadále a stav vlasové pokožky a vlasů se dále zhoršoval a zhoršoval.

     Můžete být léta spokojené s tou či onou metodou mytí vlasové pokožky bez klasických šamponů dlouhá léta, ale to neznamená, že Vás za pár let nemůže potkat to samé, co zmiňované slečny. Článek se dostal přesně ke skupině, ke které se dostat měl a pokud by se některá z Vás za pár let nedejbože dostala do stejné situace, tak si na tento článek vzpomenete a tím splní svůj účel a svým čtenářkám z důvodů uvedených v článku zbytečné experimentování doporučovat nebudu.

     Můžete se dohadovat o terminologii, ale vysvětlení termínu No Poo, jsem do článku doplnila. Můžete argumentovat tím, že vy si vlasy myjete jen pomocí přírodních složek, zatímco Deva Curl produkty jsou vyrobené v továrně, ale pořád to nic nemění na faktu, že všechny metody mají společné nepoužívání klasického šamponu, který je formulovaný speciálně na čištění vlasové pokožky, odstranění nečistot a odumřelých kožních buněk, což může v důsledku vést k vypadávání vlasů a tvorbě lysin.

     Na českých diskuzních fórech se právě neustále setkávám s tím, že slečny vlasovou pokožku a vlasy drhnou sodou a poté oplachují rozředěným octem. Váš hysterický spolek nikomu doporučovat nebudu – reklamu jste si udělaly samy …

 3. Přečetla jsem váš mylně napsaný článek. Co v něm uvádíte není vůbec pravda. Vlasy se zpočátku detoxikuji sodou. Prakticky lze použít cokoliv mouka lněná, pohanková, a žitná, žitný kvásek, droždí, indické bylinky, mydlice, reetha, mýdlové ořechy. Oplachy jablečný ocet, bylinkové, oplach z kávy apod. Příště než zmastíte článek nejdříve si zjistěte detailni informace o této metodě.
  No poo je nejlepší způsob péče o vlasy. Časem vám pokožka i vlasy poděkuji a odmění vás krásnou a zdravou hřívou.

 4. Nez zacnete priste na neco hazet spinu, neco si o tom zjistete. No poo rozhodne neni o chozeni s mastnymi vlasy. Krome tech proflaknutych prostredku, jako je vami zminovana soda, obycejna voda apod., se daji k myti vyuzit treba bylinky (indicke- reetha, shikakai, z nasich regionalnich pak mydlice nebo treba kastany), ktere maji dostatecnou myci schopnost na ocisteni vlasove pokozky diky obsahu saponinu. Je pravda, ze pod pojmem no poo clovek na internetu narazi i na takovehle bludy doporucujici pravidelne myti sodou nebo myti jen vodou do te doby, nez “si vlasy zvyknou a prestanou produkovat tolik mazu”, ale skutecne no poo opravdu takhle s vlasy nehazarduje. Priste prosim zjistit vic informaci, nez zacnete psat clanek o tematu, ve kterem se zjevne neorientujete. Zacit muzete na zminovanem blogu pani Hanky Moneam, nikdo vas nenuti z jejiho eshopu hned neco kupovat ;)

 5. Nemám mastné vlasy a jsem na no poo, škoda že jste nenarazila na lepší zdroje informací, než článek vznikl. Jedním z nich je pravě web NatuBea, kde najdete spoustu informací a článků. Asi jste také minula silnou komunitu No poo na fb. Škoda. Ale je čas to napravit, každý se může mýlit a změnit svůj názor. Nebojte se zkusit ajurvédské bylinky, jsou uživatelsky příjemné a to až natolik, že na no poo je i moje mamka, která k této metodě byla dlouho skeptická.

 6. Značka Devacurl je na českém e-shopu k mání již nějakou dobu :-) Informace k no poo no comment :-))

 7. Ocet jako šampon? A to jste četla kde, prosím vás? :) Dál jsem nečetla, stačilo. Věnujte se něčemu, o čem víte víc než hovno.

 8. Moje vlasy téměř 4 roky nepotkaly šampon, myji se jen přírodními surovinami. Vlasů mám víc než dřív (délka střídavě od ramen témeř po pas), rychleji rostou, tolik se nelámou, no prostě už bych šampon nebrala. Ale člověk o tom musí něco vědět, aby si neškodil. Je to stejné, jako se vším ostatním. Jestli to někdo praktikuje tak, jak píšete, tak si škodí. A přidávám se k řadě žen i mužů, které čerpají online rady od Hana Moneam a Natubea. S jejími radami je no poo bezpečné a úžasně prospěšné.

 9. Bože ty jsi pí*a🤦🏼‍♀️Opravdu nemáš ani tušení o čem píšeš..doufám že tupkám který na to skočí ty vlasy z těch tvých šampónků vypadají..btw seborei a kvasinky se lehce zbavíš změnou jídelníčku(kvasinka žije ve střevě a miluje mléčnou bílkovinu a jednoduché cukry) myslím, že typka co si hraje na blogerku by měla mít toto v malíku..tak nešiř fámy akorát znehodnocuješ svou “práci”.

  1. Jste totálně ubohá a sprostá k tomu. A jinak přát vypadání vlasů někomu je totálně hnusné. Nechápu ty lesní či pralesní ženy, které si myjí vlasy kávou, sodou a podobnýma kravinama, to si jako myslí, že ty vlasy umyje? Fakt stupidní.

 10. Naozaj krásne napísaný článok, pretože obsahuje zdroje a citácie, nielen nejasné dohady. Takže niektorí komentujúci by sa mohli zamyslieť a tiež sa trochu posnažiť s argumentami, namiesto trápnych napádaní typu “holka si mimo” a “mne to zabralo”. Asi najdesivejší argument z tých vyššie je “silná komunita”. Aj anorektičky a sektári majú silnú komunitu. Vegánské fóra sú plné zázračných ozdravení a uzdravení, zatiaľ čo nízkosacharidové fóra zdieľajú príspevky o tom, ako vegáni upadajú do chorôb. Kritické myslenie je fakt nadovšetko a kvalitná argumentácia prispieva ku kvalite diskusie.

  1. Jestli někdo dává dohromady no poo a Devacurl, tak těžko argumentovat :-)) Ať si používá šampon kdo chce – i já ho používám, ale z článku vyplývá jediné – autorka neví o co kráčí a zdroje a citace na tom nic nemění.

  2. Jedině napsat celý článek o no poo znovu, to by bylo asi jednodušší než argumentovat ke každé blbosti zvlášť :-)

  3. Nevím, co na to říct, komunita nemusí být hanlivé slovo. Pro vás asi ano. Ona píše o no poo, že je to mytí jedlou sodou, octem a tea tree. Ano, takové mytí by odrovnalo vlasy i pokožku. Ale takhle nikdo nemyje. Proto píšu o facebookové skupině. Mnoho návodů najdete na Natubea, můžete si udělat svůj názor. Můžete se juknout na fb. Samozřejmě to nemusí vyhovovat všem, někteří to kombinují s šetrnými šampony, někoho to přestane bavit, protože mu to nejde. Většinou to je ale tak, že to nejde lidem, kteří nechtějí číst. Šampon byl vynalezen, aby nám usnadnil práci. Je to ale něco, co je uměle vyrobeno. Pak tu je metoda, která funguje tisíce let. Ta metoda je stejně účinná. Nejsme žádná sekta, biomatky ani lesany. Jsou mezi námi úplně obyčejní lidé.

   1. Paní Marcelo, neustále se v diskuzích setkávám s tím, že si slečny myjí vlasy skutečně pouze vodou či jedlou sodou a pak oplachují octem. V anglických článcích o No Poo se zpravidla zmiňuje pouze oplach vodou nebo jedlá soda, ocet a případně tea tree …

    Antibiotika jsou taky uměle vyrobena, ale nyní zachraňují životy, protože léčí nemoci, na které se dříve umíralo. Stejně tak se díky “umělému” očkování podařilo vymýtit nebezpečné nemoci. Skutečnost, že bylo něco uměle vytvořeno, neznamená, že je to automaticky špatné, stejně tak látka přírodního původu automaticky neznamená, že je zdravotně nezávadná. Čtenářky se snažím nabádat k tomu, ať se zajímají o složení přípravků, ale hysterie a odsuzování všeho, co není přírodní, není dle mého názoru na místě a u mě vede zlatá střední cesta ;)

    A úroveň komentářů některých členů Vaší FB skupiny, kteří si článek ani nepřečetli, Vám dělá opravdu hezkou vizitku …

  4. Názor na komunitu si každý pozorný čtenář udělá sám …

   Jinak si také myslím, že je škoda, že se paní odbornice nevyjádřila k hlavnímu poselství článku a nevyužila příležitost k tomu, aby napsala, jak by měl podle jejího názoru o pokožku hlavy pečovat člověk náchylný na přemnožení kvasinek Malassezia. Hlavně, že si nezapomněla nasdílet odkaz na e-shop (ten jsem si tedy dovolila smazat) :D

 11. To je hrozný článek. Autorka vůbec neví o čem píše. Samé lži a blbosti. Míchání dvou odlišných metod..

  1. Že no poo je o mastných vlasech a sodě? Jde vidět, že jste no poo nikdy nezkusila. Navíc mícháte úplně odlišné metody..

   1. Šílený článek, co k tomu dodat… Navíc ocet jako šampon? Tak to mě opravdu pobavilo. Autorka absolutně neví o čem píše, a dovolím si tvrdit, že informace jsou pouze lživé. Nejdřív bych si o tom něco zjistila pro příště;)

    1. Tak tohle je dost vtipný článek…je vidět,že o no poo nevíte vůbec nic a jen píšete nesmysly na základě nějakých dohadu a smyšlenek. Ocet se jako mycí složka nepoužívá a sodou se taky dlouhodobě nedopoučuje, jedná se o nárazové umytí kvůli očištění od chemie. Takže tu vlastně hanite něco,o čem vůbec no poo není. Jak si asi myli hlavu lidé v minulosti,když šampony neexistovaly? Kosmetika taková,jak ji známe, je na trhu pár desítek let a naopak je prokázané, že parabeny a silikony spoustě lidem vadí. V současné době se řeší tolik alergii, nesnášenlivosti, exemu a seborei, že to až hezké není. V minulosti tyhle problémy byly spíše výjimečné. Proč asi? Mně osobně no poo metoda pomohla vyřešit akutní problém se seboreou a šíleným svěděním pokožky hlavy. A to jsem ještě pár týdnů předtím byla typický uživatel všemožné kosmetiky,kterému mytí vajíčkem nebo moukou přislo vyloženě padle na hlavu. Když má člověk problémy, tak prostě zkouší vše možné a přijme i to,co by před pár měsíci neprijal. Dceři zase vynechání veškeré kosmetiky vyřešilo atopický ekzém,který jsem řešila neuspesne dva roky různými drahými značkami z lékárny i mastmi a kortikoidy. On možná někdy návrat k přírodě není spatny, dneska je všude kolem nás chemie a považujeme to za normální, přitom to normální vůbec není a je to vymoženost posledních desetileti. Stačí si přečíst článek O mně a je jasné,odkud vítr vane…testerka a blogerka o kosmetických přípravcích nemůže veřejné propagovat jejich nepoužívání,že? :D

     1. Pokud máte alergii na některou složku šampónu, samozřejmě vám vysazení šampónu a tím pádem zamezení kontaktu konkrétní složky s pokožkou pomůže a nepříjemné svědění a jiné projevy alergie či podráždění pokožky zmizí :) Stejně tak ale můžete mít alergii na přírodní látky, viz má zkušenost s balzámem EOS. Dnes máte na trhu stovky šampónů a není problém vybrat si šampón se šetrným složením a proč je potřeba pokožku správně umýt, vysvětluje ve videu dermatoložka i kadeřník a s jejich názorem souhlasím.

      Z lékárny používám šampóny na vlasy kvůli kvasinkám, ale jejich zázračnou “dermokosmetiku” nepoužívám a nedoporučuji. Složení produktů které jsem studovala, je dle mého neodborného názoru hnusné, plné alergenů a jiných dráždivých látek a pro citlivou pokožku naprosto nevhodné. Dále se mi nelíbí vysoký obsah silikonů. Všude jsem se samozřejmě dočetla, že silikony pleti neškodí, ale nic o nezmění na skutečnosti, že mi po krému s vysokým obsahem silikonů vyraší desítky miniaturních pupínků a hromada podkožních boláků a při používání přípravků bez silikonů pupínky nemám. Takže souhlasím s vámi, že za nárůstem alergií stojí hnusy, které obsahují kosmetické přípravky, ale nesouhlasím s názorem, že všechny uměle vytvořené látky jsou škodlivé a kloním se k filozofii Clean Beauty, kterou považuji za rozumný kompromis mezi oběma tábory.

      A paní, která rozpoutala tento hon, nic neprodává? Ona není spojená s e-shopem, který na začátku inzerovala (odkaz jsem smazala)? Ona nemá finanční prospěch z vyznavatelek této metody a milovnic všeho přírodního? :)

      Já jsem článek psala se záměrem informovat o prokázané spojistosti nepoužívání klasického šampónu a vypadávání vlasů. Jako jedna z mála jste si článek doufám přečetla a pokud by se někdy nedejbože stalo, že by vám nebo dceři začaly vypadávat vlasy, tak si na tento nepopulární post snad vzpomenete, problém vyřešíte a tím článek splní účel.

 12. Vy jste fakt na hlavu. Hana Monean je profesionálni kadeřníce, která má svůj e-shop a zároveň nám radí. Ona je na rozdíl od vás profesionálka. Vydala pár článku a dělá i semináře. Už z toho důvodu má spoustu spokojených zákazníc i zákazníků. Laskavě ji neberte do huby, když nevíte o koho jde.
  Rozhodně už pletete páté přes deváté jak se snažíte sebe obhajovat.

 13. Vy jste fakt na hlavu. Hana Monean je profesionálni kadeřníce, která má svůj e-shop a zároveň nám radí. Ona je na rozdíl od vás profesionálka. Vydala pár článku a dělá i semináře. Už z toho důvodu má spoustu spokojených zákazníc i zákazníků. Laskavě ji neberte do huby, když nevíte o koho jde.
  Rozhodně už pletete páté přes deváté jak se snažíte sebe obhajovat.

  1. Můj blog není určený e-shopům ani poskytovatelům placených služeb ke sdílení propagačních odkazů a nezáleží na tom o koho se jedná – k tomuto účelu slouží internetové katalogy a placená reklama. Hezký den ;)

 14. Vsadim se, že kdyby vám někdo neřekl že jede nopoo tak to ani nepoznáte (to k té mastnotě) .. Myla sem dva roky vlasy reethou, vlasy mi začaly růst mnohem rychleji, prodloužil se mi interval mezi mytím ze 2 na 7-10dni. Pokud někdo myje jen sodou tak je jasný že to neni nic dobrého.. Jak už se tu psalo, víte o tom kulový, jste úplně mimo, nadávat nebudu/nemam slov 🤣

 15. Několik let jsem používala přírodní kosmetiku, která mi nikdy na 100% nevyhovovala. Poté jsem se dočetla o no poo a rozhodla se to vyzkoušet, když to měl být takový zázrak. Ze začátku jsem z toho měla smíšené pocity, ale rozhodla jsem se tomu dát čas. Nejdříve jsem žádné závažnější problémy neměla, ale po půl roce jsem měla vlasy v tak katastrofálním stavu, ze jsem byla nucena se vratit k samponu. Měla jsem celkem suché kudrante vlasy a po půl roce na no poo jsem měla podrážděnou vlasovou pokožku plnou lupů. Ty zdravé a definované vlny se taky nekonaly. Místo toho jsem měla vysušené, krepaté, řídké a olámané vlasy. Když nad tím zpětně přemýšlím, tak tato metoda už jen logicky nemůže být funkční jelikož do vlasů nedodává absolutně žádnou výživu a hydrataci. No po mé no poo éře jsem se ještě na nějakou dobu vrátila k přírodní kosmetice, ale kvůli dalším problémům, které mi to dělalo na hlavě jsem byla tak zoufala, ze jsem se s tím rozhodla seknout a koupit si nějakou kvalitní kadernickou kosmetiku. Teď po téměř roce mě konečně nesvědí hlava, nemám lupy ani suché vypelichane vlasy. Ano světě div se začala jsem opět požívat sampon a plešatá nejsem, prave naopak.

  1. Přírodní kosmetika je velmi často plná hromady esenciálních olejů a parfemačních složek, což jsou sice přírodní, ale vysoce dráždivé látky a alergeny. Často se ve složení produktů vyskytuje zbytečně moc složek a s každou složkou se riziko podráždění pleti zbytečně zvyšuje., proto čistě přírodní produkty mnoha lidem nesedí.

   Mám také kudrnaté a suché vlasy a nemám dobrou zkušenost s přírodními maskami na vlasy ani přípravky bez obsahu silikonů, které suché a drsné vlasy na povrchu uhladí a díky tomu se vlasy lépe rozčesávají, necuchají a nelámou.

   Pokud je někdo náchylný na problémy s vlasovou pokožkou a tvorbu lupů, které se mohou objevit kdykoli v průběhu života např. důsledkem stresu, oslabeného imunitního systému, problémům s autoimunitními onemocněními, tak je správná péče a pečlivé mytí vlasové pokožky klíčové, aby se nepříznivé projevy dále neprouhlubovaly a udržely na uzdě.

 16. Článek je plný lží a zavádějících informací. Sama jsem na lupy trpěla, mela slabé vlasy a hodne mi vypadavaly. Diky no poo metodě mi vlasy zhoustly, jsou zdravější, silnejsi a tak hebke, jake jsem nikdy nemela. Myji je střídavě ryzovou moukou, zitnou moukou, mixem ajurvedskych bylinek a bhringrajem. Oplachuji velice naredenym jablecnym octem s vodou. Moje vlasy nikdy nebyly spokojenější :)
  Spis mi nejde do hlavy, proc jsem to neudělala mnohem dříve…Clovek dela neco dobrého jak pro sebe, tak pro přírodu. Prvni mesic je otravny, ale stoji to za to!

 17. Tento článek je velmi zavádějící až agresivní a spojuje podle mě dvě nesouvisející záležitosti. Přípravky Deva Curl jsem nikdy nepoužívala, nebudu se k nim tedy vyjadřovat.
  Pokud jde ale o no poo metodu, ta není jen o octu a sodě. Je to trošku komplexnější záležitost. Myslím, že autorka vůbec neví, o čem mluví. Doporučuji si nejprve něco nastudovat, nechat si poradit od lidí, kteří o tom něco ví, pak nejlépe i vyzkoušet a potom teprve se vyjadřovat.
  Já používám no poo metodu už skoro rok a musím říci, že naopak moje problémy s pokožkou i vlasy zmizely. Vlasy mám lesklé, pevné, pokožka se už tak nemastí, není ani vysušená. Nikdy jsem nechodila s mastnými vlasy a neupravená. V počátečních týdnech jsem se sice necítila zcela komfortně, vlasy nebyly tak lesklé, ale nikdo z mého okolí nepoznal, že jsem změnila přístup k vlasům. Už v této prvotní fázi byla vlasová pokožka mnohem lepší a klidnější, než když jsem používala šampony.
  Podotýkám ještě, že nemám na této metodě žádné finanční zájmy, Jen mi vyhovuje, tak ji používám.

Napsat komentář

Při poskytování služeb a analýze návštěvnosti nám pomáhají soubory cookie. Využíváním těchto stránek s jejich používáním souhlasíte. Více o cookies

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zavřít