Stále častěji mi chodí dotazy týkající se péče o pleť se sklonem akné a prosba o doporučení vhodných přípravků. Problematickou pleť nemám a pupínky mě nikdy netrápily. Kdybych ale problematickou pleť měla, uvědomila bych si, že je pleť nemocná a zranitelná a pečovala bych o ni jako o extrémně citlivou pleť. V každém případě bych se vyhýbala dráždivým látkám a vysušujícím drijákům, aby nedocházelo k dalšímu a zbytečnému stresování pleti a zhoršování zánětlivých projevů a zaměřila bych se na obnovu a posílení kožní bariéry.

Nejsem dermatoložka, chemička ani kosmetička. Tipy a doporučení píši na základě stovek hodin, které jsem věnovala sledování skincare videí a čtením odborných a zajímavých článků. Mnoho z Vás se se mnou podělilo o konkrétní přípravky, které jste si nakoupili na základě doporučení dermatologa a sdíleli jste i rady, které jste si z ordinace odnesli. Z těch hrůz a nesmyslů jsem byla v šoku a vůbec se nedivím, že si s pletí nevíte rady, já jsem byla osypaná a opupínkovaná jen jsem to četla.

Dermatologové poznají rozdíl mezi vyrážkami a mohou Vám předepsat prospěšné léky a přípravky např. s Retinoidy, ale co se péče o pleť týče, jsem k jejich radám a doporučením velmi skeptická, protože lékařský titul z nikoho experta na péči o pleť neudělá, protože se většina dermatologů o složení přípravků vůbec nezajímá. Nenechte se mýlit, dermatologové, stejně jako úspěšní influenceři, získávají od distributorů jednotlivých značek všimné v podobě produktů zdarma, výletů či dovolených u moře maskovaných za školení nebo konference a často mají finanční zájem na doporučování produktů spřátelených značek a farmaceutických společností. Doporučují předražené přípravky z lékárny, které nepoužívám a obecně nedoporučuji, protože je nepovažuji za kvalitní ani šetrnou kosmetiku!

Také jsem se setkala s názory, že chemici a formulátoři kosmetických produktů ví, co dělají a nemáme jim kecat do práce, protože problematice pořádně nerozumíme. Samozřejmě suhlasím s tím, že formulátor ví, co dělá a chce vyvinout skvělý produkt, ze kterého budou spotřebitelé nadšení, ale také moc dobře vím, jak funguje business. Je důležité si uvědomit, že formulátor nemá poslední slovo a drtivá většina kosmetického průmyslu má na prvním místě pouze a jenom zisk nikoli blaho spotřebitele, proto většina firem zmrší i tu nejlepší kosmetickou formulaci, protože dá přednost nejlevnějším a nekvalitním látkám a dráždivým humusům, protože čím více ušetří na ingrediencích, tím větší bude zisk a odměny vedení a v dnešní době značce bohatě stačí, když si přípravek koupíte jen jednou, protože Vám za týden budou podstouvat zase něco jiného a po marketingové masáži podlehnete tlaku a novinku vyzkoušíte.

Dle mého neodborného názoru je mnoho negativních projevů souvisejících s aknózní pletí přímo způsobeno používanými kosmetickými produkty, četností nebo způsobem jejich použití a nevhodná péče pleť dráždí a stresuje a projevy akné ještě více zhoršuje!!!

Disclaimer

Asi nejčastější příčinou akné jsou rozhozené hormony. Pokud trpíte hormonálním akné, bylo by bláhové doufat, že si stačí pořídit jeden zázračný produkt a akné jako zázrakem zmizí. V tomto případě akné bohužel nezmizí dokud nedojde ke srovnání hormonální nerovnováhy. Informace v tomto článku pro Vás budou i přesto užitečné, protože se dozvíte, jak se o pleť starat tak, abyste ji nedráždili a netrýznili a projevy akné tím ještě více nezhoršovali, minimalizovali zjizvení pokožky a výskyt pigmentových skvrn.

Nikdo také nedokáže předem říci, které přípravky nebo ingredience způsobí výsev pupínků nebo zhoršení akné, stejně tak neexistují “hypoalergenní” látky, které nezpůsobí alergickou reakci, protože alergii může vyvolat cokoli včetně kohoutkové vody (chlóru) a denního světla a může se vyskytnout kdykoli v průběhu života i na látky, se kterými jste dříve neměli problém.

Kožní bariéra

Abyste pochopili, jak se ukázkově starat o pleť, je důležité porozumět funkci kožní bariéry a kyselého pláště. Kožní bariéra je součástí vrchní vrstvy naší kůže a je tvořena kožními buňkami a lipidovým rozhraním, které je spojuje. Můžete si ji zjednodušeně představit jako cihly a maltu. Neporušená kožní bariéra zabraňuje odpařování vody a prospěšných látek z pleti a naopak brání pronikání nežádoucích a škodlivých látek dovnitř do pleti, chrání před nečistotami, alergeny a dráždivými látkami. Existují dva typy lipidů. Epidermální (epidermal) lipidy se skládají z volných mastných kyselin, cholesterolu a ceramidů a mazové (sebatious), které zahrnují triglyceridy, voskové estery a skvalen, což je důležité při výběru vhodných produktů.

Kožní bariéra může být narušena z mnoha různých důvodů, na které si zaměříme dále v článku. Při poškození dojde ke ztrátě těsného uspořádání mezi kožními buňkami a narušením lipidů. To umožňuje vnějším dráždivým látkám proniknout do pokožky mnohem snadněji a hlouběji, což vede k tomu, že pokožka ztrácí přirozenou vlhkost a je mnohem náchylnější k dalšímu poškození. Poškozená kožní bariéra se vyznačuje reaktivní, podrážděnou, dehydratovanou a šupinatou pokožkou. Reaktivita a záněty kůže napomáhají enzymům v rozkladu kolagenu a elastinu a tím urychlují proces stárnutí.

Pokud vaše kožní bariéra funguje optimálně, pleť je odolná a pružná, obsahuje správné množství lipipů, produkuje přiměřené množství kožního mazu a zadržuje dostatečné množství vody a v důsledku toho je pleť vitální a zářivá. Pokud tomu tak není, bude kůže suchá, matná, mdlá a mnohdy šupinkatá. Často je pokožka červená, svědivá, napjatá a velmi mastná a po aplikaci kosmetických přípravků štípe a svědí.

Denní aplikací přípravků, které obsahují dráždivé a zcitlivující látky, prokazujete pleti medvědí službu, která se Vám dříve nebo později vrátí jako bumerang. Aplikace těchto látek spouští řetězovou reakci, která v konečném důsledku rapidně zvýší produkci kožního mazu a zánětlivé projevy a tím výrazně zhorší projevy akné a výsev pupínků.

Jak (ne)pečovat o problematickou pleť

Obecně se na aknózní pleť nedoporučuje aplikovat make-up, který na povrchu pleti zanechává film, který narušuje přirozené kožní procesy jako pocení či odlupování odumřelých kožních buněk, může obsahovat látky, které budou přispívat k ucpávání pórů, pleti do určité míry brání v regeneraci a uzdravování, což může ve výsledku projevy akné zhoršovat.

Pokud make-up chcete používat, vyberte si make-up bez olejů a látek, které ucpávají póry a omezte jeho používání na minimum. Vyhněte se hutným a těžkým maskoidním make-upům, které rozšířené póry a texturu pleti zvýrazní a místo toho si pořiďte kvalitní korektor v barvě pleti (světlejším korektorem pupínky zvýrazníte a přitáhnete na ně pozornost!), který použijete lokálně na začervenalá místa a pupínky a na zbytek pleti aplikujte lehoučký a prodyšný make-up v co nejslabší vrstvě. Pozor si dávejte i na pudr, který zbytečně zvýrazňuje texturu pleti, jizvičky a rozšířené póry a může na pupínky ještě více upozornit. Jakmile dorazíte domů, make-up okamžitě odličte, doma se vůbec nemalujte,nechte pleť odpočívat a regenerovat.

Dermatologové upozorňují, že některý druh akné může vyvolávat právě používání make-upu. Pokud je to Váš případ a make-upem se snažíte akné zamaskovat, tak se dostáváte do začarovaného kruhu a čím více budete pupínky maskovat, tím větší problémy budete mít. Na pupínky pohlížejte jako na nemocnou, citlivou a velmi zranitelnou pleť a to nejhorší, co pro ni můžete udělat, je aplikace dráždivých látek.

K mému naprostému zděšení jsem slyšela i doporučení, které se týká pravidelných návštěv solária. Boj s akné prostřednictvím solária je velmi krátkozraký a riziko vzniku rakoviny kůže naopak velmi vysoké. V Austrálii už jsou solária zakázaná! Statistiky jsou nemilosrdné a za posledních dvacet let, kdy jsou solária hojně navštěvovaná, vzrostl výskyt rakoviny kůže o desítky procent! Opálení je nepřirozené a oranžové, zcela zbytečně si budete poškozovat pleť, kůže bude rychleji stránout a za pár let budete vypadat jako vrásčité vysušené tresky. Za mě je návštěva solária ta nejhorší věc, kterou své kůži můžete udělat.

Změna stravovacích návyků a životního stylu hrála u mnohých zásadní roli v boji proti akné.

Projevy akné jsou do velké míry závislé na životním stylu. Nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím celkové zdraví a vzhled pleti je strava. Je prokázáno, že strava bohatá na rafinovaný cukr, smažená a nezdravá jídla, projevy akné rapidně zhoršuje. Pro zdraví a krásu pleti je vhodné vysadit rafinovaný cukr i sladidla, vyhýbat se procesovanému jídlu, které je plné éček a jiných chuťovek a samozřejmě i fastfoodům. Velmi častou příčinou problémů s pletí je konzumace lepku či laktózy, proto byste tyto potraviny měli naráz nebo jednotlivě na několik týdnů či měsíců vysadit a otestovat, jestli se Vaše pleť nezlepší. Strava by měla být bohatá na zdravé tuky a proteiny, které jsou základním stavebním kamenem zářivé a zdravé pleti. Také nezapomínejte na důležitost pitného režimu a negativní efekt nadměrné konzumace kofeinu a alkoholu.

Měňte povlečení alespoň jednou týdně a na obličej si pořiďte mini ručníčky, které po použití hodíte do prádla. Perte v šetrném pracím prášku pro citlivou pleť nebo alergiky, zvažte nutnost používání aviváže a případně používejte šetrnou. Akné se může zhoršovat v závislosti na stresu a nedostatku spánku. Pokud jste pod vysokým tlakem, najděte si čas na relaxaci a uvolnění mysli. Škodlivost kouření a negativní dopady na pleť snad není nutné podrobně rozebírat. Z vlastní zkušenosti vím, že se na stavu pleti negativně podepisuje fyzická aktivita spojena s vysokým pocením, protože pot pleť velmi dráždí a pleti nemusí být po chuti ani užívání proteinových nápojů. Kvalitu pleti může ovlivnit i tvrdá voda a vysoký obsah chlóru nebo znečištěné ovzduší, nepříznivé počasí, genetika a věk. Dočasně může dojít k narušení kožní bariéry po invazivních kosmetických zákrocích např. laserovém ošetření nebo mikrojehličkování.

Sluneční ochrana

První přípravek, který si musíte bezpodmínečně pořídit, je sluneční ochrana s SPF 25-50. Expozice UV záření je jednou z hlavních příčin poškození kožní bariéry, může razantně přispívat ke zhoršení projevů akné a způsobuje zvýšenou produkci melaninu, což má za následek výsev pigmentových skvrn a nerovnoměrný barevný tón pleti. Aknózní pleť je extra citlivá a zranitelná, proto je ochrana před sluncem velmi důležitá. Sluneční ochranu používejte každý den, 365 dní v roce a bez ohledu na to, jestli je zataženo nebo svítí sluníčko. A mnoho látek, které se používájí v péči o aknózní pleť, výrazně zvyšuje citlivost pleti na UV záření! Vaše sluneční ochrana by měla obsahovat antioxidanty, aby kromě ochrany před škodlivým UV zářením zároveň poskytovala ochranu před environmentálními stresory.

Podrobné informace o sluneční ochraně se dozvíte v samostatném článku.

Čištění pleti

Čištění pleti je proces, který může kožní bariéru narušit ze všeho nejvíce, proto je nutné tomuto kroku věnovat extra pozornost. Nikdy na odličování a čištění pleti nepoužívejte micelární vodu (s výjimkou odlíčení očního make-upu a rtěnky), odličovací ubrousky, vatové tampónky ani drsné přípravky plné alkoholu, které pleť vysuší a vystresují. Nepoužívejte kuchyňské oleje ani přípravky, které na čištění pleti nejsou vyloženě určené a na kokosák rovnou zapomeňte!

Pleť čistěte ve dvou krocích tzv. dvoufázovým čištěním (Double Cleansing). První krok čištění pleti spočívá v odlíčení zpravidla na bázi oleje ať už se jedná o olej jako takový nebo o čistící balzám či sorbet. Přípravku na bázi oleje se neděste ani když máte velmi mastnou pleť. Olej přitahuje olej a přípravek na bázi oleje mastnou pleť dokonale odlíčí a zbaví ji přebytečné mastnosty lépe než přípravek na jiné bázi a navíc ji nepodráždí ani nepřesuší, což je jeden z nejčastějších důvodů narušení kožní bariéry. Jako druhý krok se používá přípravek na bázi vody, který dokonale odstraní residuum olejového odličovače, poslední zbytky nečistot jako pot a prach a aplikovaných přípravků např. sluneční ochrany, které čistítko na bázi oleje dokonale neodstraní.

Pleť byste neměli čistit horkou vodou, vlažná nebo studená voda je pro péči o pleť mnohem vhodnější. Dále byste měli zvážit, jestli je opravdu nutné čistit pleť ráno i večer. Přílišné čištění pleti a excesivní odstraňování kožního mazu často vede k narušení kožní bariéry. Zkuste pleti trochu ulevit, pár týdnů ji čistit pouze večer a pozorovat, jestli to pleti nebude vyhovovat více. Většina spotřebitelů hlásí při přeskočení ranního čištění pleti výrazné zlepšení. Pokud dospějete k názoru, že si pleť musíte čistit i ráno, použijte speciální přípravek na ranní čištění pleti nebo druhý krok dvoufázového čištění a nepoužívejte žádné drijáky.

Pamatujte, že perfektně vyčištěná pleť je základem každé kosmetické rutiny, protože umožní dále aplikovaným přípravkům proniknout hlouběji do pleti a zvýší tím jejich účinnost a efektivitu. Ale na pokožce také existuje určité množství prospěšných bakterií a kožního mazu, které pokožka potřebuje, aby zůstala zdravá a odolná, takže to s čištěním pleti není radno přehánět.

Exfoliace pleti

Excesivní exfoliace pleti může způsobovat dehydrataci a poškození kožní bariéry, přispívá k zanícení pleti a zhoršení akné, zvyšuje zjizvení pleti, pigmentaci a vznik tmavých skvrn. Exfolianty jsou pro pleť velmi propěsné, ale v dnešní době kdy se při péči o pleť využívají různá udělátka a exfoliační látky jsou obsažené v mnoha přípravcích zároveň, je riziko podráždění pleti vlivem přílišné exfoliace velmi vysoké a časté. Agresivní a příliš častá exfoliace může pokožku vysušovat a narušovat lipidovou ochrannou bariéru, což vede k odpařování vody a dehydrataci pleti. Také může vyvolávat záněty, které nemusí být viditelné pouhým okem (např. poškození od UV záření se postupně kumuluje a je viditelné až po mnoha letech), což vede k tvorbě volných radikálů. Přílišná exfoliace stimuluje tvorbu melaninu, což má za následek zvýšené zbarvení kůže, nerovnoměrný barevný tón a pigmentové skvrny známé pod termínem post-inflammatory hyperpigmentation.

V první řadě nepoužívejte mechanické scruby s abrazivními částečkami ze skořápek, jadérek, cukru, soli či kávy. Pokud budete pleť fyzicky obrušovat, budete mít sklon příliš tlačit, což povede k podráždění pleti a navíc nemůžete poznat, jestli odstraňujete pouze odumřelé kožní buňky nebo jdete hlouběji a poškozujete zdravé a živé buňky. Další problém s přírodními abrazivními částečkami je ten, že každá z nich má jinou velikost a tvar, takže rovnoměrná exfoliace není možná, některá částečka pleť obrousí nedostatečně, jiná ji přebrousí a další způsobí mikroskopické trhlinky, které pleť poškodí.

Mezi mechanickou exfoliaci se řadí i vychytávky v podobě sonických kartáčků Clarisonicu, Forea a jejich napodobenin nebo konjakové houbičky. Sama mám citlivou pleť a neumím si představit ji trýznit jakýmkoli kartáčkem ať už se Vám zdají štětinky sebehebčí a sebešetrnější, protože na kartáček budete intuitivně a nevědomky tlačit a zbytečně s ním dráždit a škrábat pleť. Navíc nejsem přesvědčena o tom, že kartáček po každém použití v domácích podmínkách a nelaboratorních podmínkách perfektně vyčistíte, nevěřím tomu, že ho stačí pouze opláchnout vodou a mám vážné obavy z toho, že si budete bakterie způsobující akné, prach, nečistoty, plísně a jiné chuťovky pouze roznášet po obličeji. Štětinky se rychle opotřebí a musí se dokupovat náhradní hlavice, což je zbytečný pravidelný výdaj navíc. V porovnání s Foreem se musí Clarisonic častěji nabíjet a po použití ho musíte nechat uschnout, aby nezplesnivel, takže Vám jeho nevzhlednost a neatraktivnost bude hyzdit koupelnu a překážet. Proti Clarisonicu jsem zaujatá, nikomu ho doporučovat nebudu a sama bych ho nezkoušela ani kdyby mi za to zaplatili.

Co se silikonového Forea týče, jsem k němu poněkud shovívavější, protože silikon považuji za hygieničtější materiál nenáročný na údržbu a štětinky jsou tlustší a zaoblené, takže si s nimi nerozškrábete ani nerozdloubete pleť. Nejsem však přesvědčena o tom, že si pro krásnou a zdravou pleť musíte pořídit blbinu za 5,5 tisíce. Sama jsem si pořídila no name silikonový vibrační kartáček na zkoušku a šmrdlání kartáčkem po obličeji sem a tam mne nenadchlo a považuji to za zbytečnost. Pokud hrdlo ráčí, můžete silikonový sonický kartáček střídmě používat, aby odstranil odumřelé kožní buňky “nadzvednuté” chemickou exfoliací, ale nutnost to dle mého názoru není, protože čistící kartáčky nebudou nikdy tak účinné jako chemický peeling či mikrodermabraze a jejich vysokou pořizovací cenu považuji na neadekvátní.

Konjakovou houbičku raději nepoužívejte vůbec kvůli problematickému čištění. Trpíte-li na černé tečky, na hloubkové čištění pórů se mi osvědčila ultrazvuková špachtle, kterou pořídíte za pár kaček a která póry mechanicky vyčistí bez prodráždění. Před použitím špachtle pleť napařím v obličejové sauně, která uvolní ztuhlý kožní maz v pórech a umožní jeho snadné odstranění pomocí ultrazvuku.

Přiměřená četnost exfoliace je individuální a vždy naslouchejte potřebám Vaší pleti. Používejte šetrnější typy kyselin s nižší koncentrací a nepřehánějte to s četností aplikace.

Dehydratovaná pleť

Dehydratovaná pleť není typ pleti, ale stav, který se může objevit u jakéhokoli typu pleti a při vhodné péči problémy s dehydratací zmizí. Zásadní je rozdíl mezi dehydratovanou a suchou pletí. Dehydratované pleti chybí dostatek vody, zatímco suchá pleť nemá dostatek olejů, protože neprodukuje dostatečné množství kožního mazu potřebného k lubrikaci pleti. Často se setkávám s tím, že mají majitelky mastné či aknózní pleti trpí tím, že se jim pleť extrémně mastí, ale zároveň je pod nánosy nadměrného kožního mazu napjatá a šupinkatá. Nejčastěji to bývá právě proto, že pleti chybí voda. Na dehydratované pleti jsou viditelné jemné linky, které při dodání vody zmizí nebo se jejich nápadnost výrazně minimalizuje. Dalším poznávacím znamení je začervenání, ucpaná pleť a zánětlivé projevy.

Dehydrataci pleti často způsobují drsné čistící přípravky, které pleť přesuší a také přiliš časté mytí obličeje (ráno i večer), dále excesivná, dráždivá a drsná mechanická exfoliace nebo nadužívání kyseliny salicylové. Kromě toho hrají roli i externí faktory jako počasí, teplota, přetopené a klimatizované místnosti s absencí zvlhčovače vzduchu. K dehydrataci pleti může přispívat i nedostatečné pití tekutin a nadměrná konzumace kofeinu a alkoholických nápojů.

Složení kosmetických přípravků

Na základě komunikace s Vámi vím, že se často uchylujete k používání přírodní nebo “lékárenské” kosmetiky. Co se přírodní kosmetiky týče, velké části spotřebitelů nevyhovuje. Je to dáno tím, že jsou přírodní kosmetické produkty z valné části plné parfemačních látek a esenciálních olejů, což jsou problematické a dráždivé látky. Také si dovoluji podotknout, že “přírodní” neznamená automaticky lepší, kvalitnější nebo bezpečnější! Nebudu zabíhat do detailů, protože si toto téma zaslouží samostatný článek, který napíši někdy příště.

Stejně tak považuji za problematickou lékárenskou kosmetiku, která je zpravidla plná ropných ingrediencí, dráždivých látek, známých alergenů, silikonů, parfemace, nejlevnějších plnidel, humusů a sra*ek. Používání lákavých a oblíbených marketingových termínů jako hypoalergenní či nekomedogenní není právně regulováno a tak je může bez omezení používat kdo chce a jak chce. Proto jsou kosmetické produkty označené jako hypoalergenní či nekomedogenní plné parfemace, dráždidel a nejčastějích alergenů, silikonů a látek ucpávajících póry, které jsou nevhodné pro citlivou a aknózní pleť i pro horší kůži.

Před nákupem každého pečujícího přípravku je tedy bezpodmínečně nutné zkontrolovat složení a neřídit se podle zavádějících líbivých hesel a nereálných slibů. Při výběru přípravků dávejte přednost minimalistickému složení, protože čím více ingrediencí, tím vyšší pravděpodobnost podráždění pleti a alergických reakcí.

V první řadě se chcete vyvarovat parfemace, která bývá označena jako “parfum“, “fragrance” či “aroma“. Jedná se o souhrné označení látek, které jsou považovány za výrobní tajemství a může zahrnovat označení desítek různých látek a obvykle se pod tímto názvem schovává úctyhodných 50-100 složek! Parfemace se používá pro zlepšení uživalské přívětivosti a senzorického prožitku nebo k zamaskování nepříjemného odéru určitých složek, zpravidla ropných látek, a žádné benefity pleti nepřináší. Naopak je vůně jednou z nejškodlivějších a nejdráždivějších složek v kosmetice, která může způsobovat podráždění a zánětlivé reakce, vyvolat alergie, astma, ekzémy, kopřivku či psoriázu a vůbec nezáleží na tom, jestli se jedná o syntetické či přírodní aroma. Nejhorším a nejdráždivějším typem vůně jsou právě esenciální oleje, které se získávají z květů, plodů či listů rostlin a řadí se mezi přírodní látky.

Konkrétní parfemační látky: Citronellol, Citral, Cinnamal, Coumarin, Limonene, Linalool, Lilial, Geraniol, Eugenol, Farnesol, Isoeugenol, Lavender Oil (Lavandula angustifolia), Rose Flower Extract (Rosa damascena), Bergamot Oil (Citrus bergamia), Ylang-ylang Oil (Canaga odorata), Lemon (Citrus limon), Lime (Citrus aurantifolia or Citrus medica), Orange (Citrus sinensis), Tangerine (Citrus tangerine), Peppermint (Mentha piperita), Spearmint (Mentha spicata), Eucalyptus, Cinnamon (Cinnamomum), Amyl cinnamal, Amylcinnamyl alcohol, Anisyl alcohol, Benzyl alcohol, Benzyl benzoate, Benzyl cinnamate, Benzyl salicylate, Cinnamyl alcohol, Cinnamaldehyde, Hexyl cinnamaladehyde, Hydroxycitronellal, Hydroxyisohexyl 3-cyclohexene carboxaldehyde (HICC,  also known as Lyral), d-Limonene, Methyl 2-octynoate, g-Methylionone, Oak moss extract a Tree moss extract.

Skutečnost, že Vám přípravky s obsahem parfemace momentálně nevadí vůbec neznamená, že Vám nezačnou vadit zítra, pozítří či za několik let. Jakmile se alergie nebo přecitlivělost na vůni projeví, tak nebudete moci používat odhadem tak 95% kosmetických přípravků. Pokud se parfemace nachází v produktu, který z pleti smyjete (čistítko, maska), je méně problematická než v přípravku, který na pleti zůstává, ale pořád není ideální. Další problém s obsahem vonných esencí je skutečnost, že jsou výrazným faktorem zvyšujícím citlivost pleti, což může časem vést ke vzniku alergie nejen na některou parfemační složku, ale na parfemaci obecně a také může výraznou mírou přispět ke vzniku alergie na složky obsažené v daném přípravku nebo v přípravcích aplikovaných po něm!

Přípravky, které obsahují vysoké množství alkoholu, který je označovaný jako alcohol, SD alcohol, ethanol, denatured alcohol či isopropyl alcohol, mohou pleť extrémně vysušovat. V některých přípravcích je přítomnost alkoholu opodstatněná a vždy závisí na jeho koncentraci a absenci či nedostatečném množství hydratačních látek. Nejčastěji je obsažený v čistících přípravcích a adstringentních tonerech. Určité množství alkoholu je v určitých případech v pořádku, ale obecně se alkoholu raději vyhýbejte, stejně tak se vyhýbejte vilínu. Pokud Vás pleť po aplikaci přípravku s alkoholem štipká, zarudne nebo je nepříjemně napjatá, došlo k podráždění pleti a přípravek přestaňte používat. Všechny typy alkoholů nejsou škodlivé a pokud ve složení uvidíte ceteryl, glykol, cetyl nebo stearylalkohol, nemusíte se ničeho bát, naopak se jedná o velmi prospěšné látky.

Podobně to platí i pro drsné sulfáty, které se označují jako lauryl sulfate (SLS), sodium laureth suflate (SLES), myreth, sodium coco sulfate, ammonium lauryl a laureth sulfate. Se sulfáty se zpravidla setkáte v šampónech a čistících produktech a varovným signálem upozorňujícím na jejich přítomnost je vysoká pěnivost, ale ne všechny pěnivé přípravky sulfáty obsahují – napěnění některých přípravků může bý způsobené speciální pumpičkou. Sulfáty se používají jako průmyslová čistidla a mohou být zodpovědné za přecitlivělost pleti. Velmi často pleť přesuší a zbaví přirozené ochranné vrstvy, kterou pleť potřebuje pro zdravé fungování, pleť zanechají vysušenou, nechráněnou a náchylnou k podráždění. Pokud máte po čištění podrážděnou pleť, která je zarudlá, štípe a svědí, nepříjemně pne nebo se na ni objeví suché šupinky, je to znamení, že používáte příliš drsné a vysušující přípravky, které zvyšují citlivost pleti a narušují kožní bariéru. Jelikož mám kromě letního období velmi suchou a šupinkatou pleť, tak sulfáty na čištění pleti ani vlasů nepoužívám, protože mou pokožku ještě více vysušují a po použití vypadám jako kříženec sušenky a kapra. Dnes je na trhu nepřeberné množství přípravků, proto bych Vám radila se sulfátům vyhýbat a neriskovat zbytečné podráždění pleti. Jako alternativa potenciálně dráždivých a vysušujících sulfátů se používá např. látka Coco-Glucoside. Při výběru čistítek kontrolujte jejich pH a vybírejte si přípravky v rozmězí 4,5–7 označené jak low-pH nebo pH-balanced.

Kontroverzními látkami, častými alergeny nebo látkami, na které může být kůže přecitlivělá, jsou konzervanty. Mezi kontroverzními konzervanty patří parabeny (methylparaben, ethylparaben, propylparaben, butylparaben), Triethanolamine, Tromethamine a Phenoxyethanol. Konzervanty mohou způsobit alergické reakce (zarudnutí, otoky, kontaktní dermatitidu, vyrážky, ekzémy) a dráždit oči. Často jsou uváděny jako látky narušující normální funkci hormonálního a imunitního systému (což může mít za následek zhoršení akné), jsou podezřelé z karcinogenity a připisují se jim negativní účinky na nervový systém a mozek. Proto je koncentrace některých konzervantů zákonem omezena. Tady dle mého neodborného názoru nastává zásadní problém s vrstvením produktů, žena použije v průměru 8 různých kosmetických přípravků denně, konečné vystavení kontroverzním konzervantům se kumuluje a v konečném důsledku je vystavení těmto látkám mnohem vyšší … Já jsem přecitlivělá na přípravky s obsahem Triethanolaminu a Phenoxyethanolu, takže mám velmi omezený výběr kosmetických produktů a Vám bych radila omezit používání přípravků se zmíněnými konzervanty na minimum. Mezi další často uváděné alergeny a dráždivé látky patří látky používané v chemické ochraně proti slunci např. Octinoxate, Benzophenones či Avobenzone, konzervační látky uvolňující formaldehyd, dále Benzoyl Peroxide, Hydrogen Peroxide, hojně používaný Propylene Glycol či Imidazolidinyl/Diazolidinyl Urea.

Při výběru produktů není směrodatný ani spolehlivý obecně uváděný komedogenní stupeň (comedogenic rating) jednotlivých látek. Hodnocení je zastaralé a testování nebylo provedeno na lidech, ale na zvířatech, což se později ukázalo jako nereprodukovatelné pro lidskou kůži (Zdroj: Dr. Dray). Co se ucpávání pórů týče, já osobně mám negativní zkušenost se silikony, které ve výpisu složek zpravidla poznáte podle předložky PEG či koncovky -cone, -conol, -col and -xane.

Přestože odborná literatura uvádí, že je používání silikonů bezpečné a že póry neucpávájí, mně stačí pouhé 3-4 použití krému s vysokým obsahem silikonů a v tu ránu mi vyskáče hromada velkých podkožních boláků a desítky miniaturních. I přes okamžité vysazení přípravku se silikony mé pleti trvá 4-6 týdnů než se uklidní a pupínky zmizí. Výrobci silikony hojně používají z několika prostých důvodů. Silikony jsou poměrně levné látky a plnidla, které na povrchu pleti zanechají sametově hebký film a pleť opticky vyhladí a tím vytváří iluzi, že přípravky fungují od prvního použití a okamžitě vykouzlí hladkou a hydratovanou pleť. Většina spotřebitelů je nedočkavých a pokud se výsledek nedostaví ihned, přípravek přestanou používat a nedají mu šanci, aby pro pleť mohl něco udělat. Dle mého názory silikony pouze maskují skutečný stav pleti a pod jejich nánosem je pleť stále suchá, zanedbaná a utrýzněná a s postupem času více a více zbídačená, což je cesta do pekel, která vede do začarovaného kruhu a používání stále silnější vrstvy silikonu. Pozitivní vlasností silikonů je jejich okluzivita, tedy uzamknutí vlhkosti v pleti a zabraňování vypařování vody z pleti. Okluzivní vlastnosti mají i jiné látky a silikony se tak dají lehce nahradit. Osobně dávám přednost jiným okluzantům, silikonům se v pleťové kosmetice prostě a jednoduše vyhýbám a to samé doporučuji i Vám.

Prospěšné ingredience

Retinoid (vs. Retinol)

Kyselina retinová je (asi jediná) klinicky ověřená aktivní látka, která se používá na léčbu aknózní pleti desítky let a prokazatelně pomáhá v boji proti akné tím, že uvolňuje ucpané póry, normalizuje přeměnu kožních buněk a působí protizánětlivě. Prokazatelně zesvětluje pigmentové skvrny a vyhlazuje texturu pleti, pomáhá s celkovou regenerací pleti a do jisté míry napravuje poškození způsobené UV zářením. Stimulace kolagenu zjemňuje vrásky, pleť je rozzářená a pružná a působí mladistvým dojmem. Přípravky s obsahem kyseliny retinové lze v ČR získat pouze na lékařský předpis, proto je nutné navštívit dermatologa a konzultovat s ním léčbu akné kyselinou retinovou. 

Pokud s retinoidem začínáte, aplikujte ho jako poslední krok v péči o pleť na krém a suchou pokožku, aby se minimalizovalo podráždění pleti. Ze začátku může být pleť přecitlivělá, což je zcela normální a klidně začněte s opatrnou aplikací 1-2x týdně. Pleť si bude postupně zvykat a během několika týdnů či měsíců se propracujete na aplikaci jednou denně či ob den a retinoid budete moci aplikovat jako první krok na vyčištěnou pleť, aby byla aktivní látka co nejblíže pleti a co nejlépe se vstřebala. Pokud nebudete mít trpělivost a budete tlačit na pilu, pleť bude po použití retinoidu zarudlá, podrážděná a bude se šupit.

Pozor! Často dochází k záměně kyseliny retinové (retinoidu) a retinolu, což jsou příbuzné, ale výrazně odlišné látky. Retinol je volně prodejná kosmetická verze retinoidu, se kterou se běžně setkáte ve volně prodejných kosmetických přípravcích a obsahují mhoem nižší koncentraci aktivní látky – kyseliny retinové. Retinol účinkuje mnohem pomaleji ve srovnání s retinoidy kvůli jejich rozdílům v molekulární struktuře a způsobu zpracování kůží. Výsledná efektivita závisí na původní koncentraci a čím vyšší koncentrace, tím vyšší účinnost.

Utrácení tisíců korun za séra, která Vám budou slibovat zázraky tedy netřeba, protože neobsahují zdaleka takovou koncentraci účinné látky, kterou obsahují přípravky na lékařský předpis, jejichž účinky se díky tomu projeví mnohem dříve. V některých zemích lze látku u nás vázanou na lékařský předpis zakoupit běžně v lékárnách za pár kaček a narozdíl od u nás prodávaných formulací neobsahují antibiotika, takže jsou vhodné i jako anti-age péče. Přípravek označovaný jako Retin-A v podobě masti nebo gelu s kyselinou retinovou lze objednat i přes internet na specializovaných thajských nebo indických e-shopech, kde jsou přípravky volně dostupné a měly by být dostupné například i ve Španělsku či Arabských Spojených Emirátech.

Retinoid i retonol zvyšují citlivost pleti na UV záření a při jejich používání je bezpodmínečně nutné používat sluneční ochranu v každém ročním období i počasí! Retinoid i retinol se obvykle používá pouze večer.

AHA/BHA/PHA kyseliny

AHA (Alpha Hydroxy Acids)

AHA je skupina ovocných kyselin, která se přirozeně vyskytuje v ovoci (hrozny, melouny, ananas), mléce a cukrové třtině a řepě. Působí na vnější vrstvu pokožky a odstraňují odumřelé kožní buňky, což zvyšuje odraz světla a pokožku viditelně rozzáří. Nejúčinější a nejznámější AHA kyselinou je kyselina glykolová (Glycolic Acid), což je má nejolíbenější látka v péči o pleť a jako jediná pečující látka poskytuje okamžité výsledky viditelné už po prvním použití (v závislosti na použité koncentraci). Molekuly kyseliny glykolové jsou nejmenší ze všech AHA kyseli a díky tomu pronikají hlouběji do pokožky a jsou mnohem efektivnější a účinky se dostaví mnohem rychleji. Již od prvního použití kyselina glykolová vyhlazuje a sjednocuje texturu pleti, rozšířené póry, jemné linky a vrásky jsou méně hluboké a méně viditelné. Při pravidelném používání stimuluje produkci kolagenu a odbourává nadměrné množství pigmentu, tím redukuje vzhled pigmentových skvrn a sjednoducuje barevný tón pleti.

Mezi další AHA kyseliny patří šetrnější kyselina mléčná (Lactic Acid), která je vhodná pro suchou pleť, protože pomáhá uzamykat vlhkost a kyselina mandlová (Mandelic Acid), která má protizánětlivé účinky a je vhodná pro citlivou a aknózní pleť. Mléčná a mandlová kyselina fungují pomalu a v krátkém čase neposkytují tak dramatické výsledky jako kyselina glykolová.

Pravidelná exfoliace pomocí kyselin zvyšuje vstřebávání a účinnost dalších aplikovaných přípravků.

Výhody AHA kyselin:

 • Odstraňují odumřelé kožní buňky a urychlují buněčnou obnovu
 • Sjednocují barevný tón pleti, zesvětlují pigmentové skvrny a napravují poškození od UV záření
 • Hydratují a hydrataci uzamykají uvnitř pleti, rozzáří pleť
 • Redukují jemné linky, vrásky a jizvičky
BHA (Beta Hydroxy Acids)

Narozdíl od AHA kyselin pronikají BHA kyseliny hluboko do pórů a upcaným pórům poskytují úlevu, protože je zbaví nečistot, přebytečného kožního mazu a odumřelých kožních buněk uvězněných v pórech a výrazně ulevují od pupínků, krupičky i černých teček. Nejčastěji používanou BHA kyselinou je kyselina salicylicová (Salicylic Acid), která se přirozeně vyskytuje v bílé vrbě (Salix Alba), ale osobně dávám přednost slabší a šetrnější látce Betain salicylátu (Betain Salicylate), která funguje na principu postupného uvolňování a čistí póry dlouhou dobu po aplikaci a je vhodná i pro citlivou pleť.

Výhody BHA kyselin:

 • Odstraňují odumřelé kožní bunky a urychlují buněčnou obnovu
 • Pronikají hluboko do pórů, odstraňují z nich nečistoty a přebytečný kožní maz
 • Efektivní v boji proti akné a černým tečkám
 • Zlepšují texturu pleti a vzhled rozšířených pórů
 • Poskytují protizánětlivé benefity a zklidňují podrážděnou začervenalou pleť
PHA (Poly Hydroxy Acids)

PHA jsou šetrnější alternativou silných AHA a BHA kyselin, která je vhodná pro citlivou a reaktivní pleť, protože nepronikají tak rychle a tak hluboko jako AHA kyseliny a proto je citlivá pleť lépe snáší. Ve složení se s nimi setkáte pod názvy Gluconolactone Acid, Galactose Acid a Lactobionic Acid.

Výhody PHA kyselin:

 • Odstraňují odumřelé kožní buňky a urychlují  buněčnou obnovu
 • Hydratují a hydrataci uzamykají uvnitř pleti
 • Poskytují antioxidační benefity, které zpomalují rozkládání kolagenu
 • Vhodné pro citlivou pleť s příznaky růžovky či ekzému

Kyseliny zvyšují citlivost pleti na UV záření a při jejich používání je bezpodmínečně nutné používat sluneční ochranu v každém ročním období i počasí! Kyseliny používejte pouze večer.

Vitamin B3 – Niacinamide

Niacinamide je forma vitaminu B3 a superigredience, která má blahodárné účinky na pleť, které jsou klinicky ověřené. Narozdíl od retinoidu, kyselin a vitaminu C se jedná o stabilní látku, která nezpůsobuje podráždění a zklidňuje. Niacinamide může přispět k produkci ceramidů (lipidů, které pomáhají udržovat ochrannou bariéru pokožky), což redukuje vzhled jemných linek a vrásek, posiluje kožní bariéru a zabraňuje ztrátě vlhkosti a degradaci keratinu a kolagenu, které udržují pleť pevnou, pružnou a zdravou. Niacinamide má bělící schopnosti, redukuje vzhled pigmentových skvrn a sjednocuje barevný tón pleti. Má protizánětlivé vlasnosti a zmírňuje zánětlivé projevy, plastické flíčky a začervenání spojené s akné, ekzémem či růžovkou. Pomáhá udržet pleť v rovnováze, protože zvyšuje hydrataci pleti a redukuje nadměrnou produkci kožního mazu. Přispívá k minimalizaci vzhledu rozšířených pórů. Pomáhá pleť chránit před poškozením způsobeným vystavení UV záření a oxidativním stresem.

Osobně doporučuji zvolit sérum bez obsahu zinku, který by mohl způsobit podráždění a vysušení pleti. Niacinamide můžete používat denně v kombinaci s dalšími produkty.

Vitamin C

Vitamin C, který poznáte podle názvu ascorbic acid či L-ascorbic acid, je vitamin, které si naše tělo neumí vyprodukovat a je plně odkázáno na externí zdroje. Vitamin C hraje v péči o pleť důležitou roli a topicky aplikovaný je to 20x účinnější v porovnání s orální aplikací v potravinách či doplňkách stravy. Vitamin C zvyšuje produkci kolagenu, který je velmi důležitý pro pevnou a mladistvě vypadající pleť. Pomáhá zesvětlovat hyperpigmentaci a tmavé skvrny, sjednocuje barevný tón a rozzáří pleť. Podporuje buněčnou obnovu a celkovou regeneraci pleti.

Je to také účinný antioxidant, který chrání kožní buňky před volnými radikály a poškozením způsobeným UV zářením a pokud ho aplikujete ráno přes nanesením sluneční ochrany, zvyší její účinnost. Samotná sluneční ochrana blokuje cca 55% volných radikálů produkovaných UV zářením. V laboratorních podmínkách bylo prokázáno, že aplikace 10% vitaminu C redukovala začervenání pokožky o 52% a spálení pokožky o 40-60%. Nejvhodnější způsob aplikace vitaminu C je ráno před aplikací krému a sluneční ochrany (bez následné aplikace SPF ho nepoužívejte).

Při používání vitaminu C mějte trpělivost. První výsledky byste měli pozorovat po 6-8 týdnech pravidelné denní aplikace. Vitamin C skvěle funguje v kombinaci s jinými antioxidanty a skvěle si rozumí s kyselinou hyaluronovou. Nejpopulárnější je kombinace vitaminu C a E a kyseliny ferulové (Ferulic Acid).

Vitamin C je nestabilní látka, která velmi rychle oxiduje. Proto přípravek chraňte před denním světlem a pokud si všimnete změny vůně nebo barvy, už ho nepoužívejte, protože už se s největší pravděpodobností rozpadá a nebyl by zdaleka tak účinný. Problémům se stabilitou předchází někteří výrobci vitaminem C ve formě prášku, který můžete přidávat do jiných kosmetických produktů a který má mnohem větší stabilitu a delší životnost.

Humektanty

Humektanty si můžete představit jako houbu, která nasaje vodu a je schopna ji udržet dlouhou dobu. Pokud je vlhkost vzduchu vyšší než 70%, humektanty přitahují vodu ze vzduchu a vcucnou ji do pleti, ale pozor, pokud je vlhkost vzduchu příliš nízká (např. v pouštích oblastech), mohou humektanty vodu z pleti naopak vysávat. Pokud nemá pleť dostatek vody, je napjatá, hrubá, šupinkatá, zarudlá, citlivá a reaktivní, což povede k narušení kožní bariéry. U dehydratované pleti jsou viditelné jemné linky i vrásky a pokud pleť řádně hydratujete, jemné linky zmizí a vrásky budou méně nápadné. Kvůli používání nešetrných přípravků je k dehydrataci pleti náchylná zejména smíšená, mastná i aknózní pleť, proto byste hydrataci pleti neměli podceňovat ani zanedbávat. Díky optimální hladině hydratace bude kožní bariéra správně fungovat, pleť bude zdravá a silná a bude odolávat nepříznivým okolním vlivům.

Nejznámějším humektantem je kyselina hyaluronová, která je schopna pojmout až 1000x své molekulové hmotnosti. Kyselina hyaluronová je efektivní sama o sobě a nepotřebuje míchat s jinými látkami, aby byla funkční, proto doporučuji investovat do 100% kyseliny hyaluronové bez obsahu dalších látek, které by mohly podráždit citlivou a reaktivní pleť. Kyselina hyaluronová není kyselinou v “žíravém” slova smyslu a můžete ji bez obav kombinovat s dalšími látkami. Pamatujte, že se vždy aplikuje na vlhkou pleť, aby na sebe mohla navázat vodu.

Mezi další humektanty patří med, Aloe Vera, Polyglutamic Acid, Beta Glukan, Urea, Panthenol, Glycerin, Sorbitol, Butylene Glycol, Propylene Glycol a do určité míry i AHA kyseliny.

Okluzanty

S humektanty úzce souvisí okluzanty, které na pleti vytvoří ochranný film, který dodanou hydrataci uzamkne hluboko v pleti a bude bránit nežádoucímu odpařování vody. Okluzanty jsou na bázi olejů a vosků a patří mezi ně přírodní másla (bambucké, kakaové), oleje (skvalen, olivový, mandlový, jojobový, sezamový …), lanolín, vosky (včelí, sojový, kandelilový, karnaubský) a syntetické látky a ropné produkty jako silikony, parafín, vazelína a minerální olej.

Používání okluzantů je pro zdravou funkci pokožky velmi důležité. Olejíčků se nemusíte bát a neměli byste se jim vyhývat ani pokud máte mastnou či aknózní pleť. Ačkoli se používání olejíčků může jevit jako kontraproduktivní, jejich používání může skvěle doplňovat produkci přirozeného kožního mazu, udržet pleť v rovnováze, hydratovaou a naducanou, předcházet nadměrné produkci kožního mazu a omezit výsev pupínků. Trýznění a vysušování mastné pokožky používáním drsných čistidel a absence používání hydratačního krému pleť rozzuří a rozbouří a povede k nadměrné produkci kožního mazu a pupínkům.

Při výběru olejíčku se zaměřte na oleje s vysokým obsahem kyseliny linolové (Linoleic Acic) a nízkým obsahem kyseliny olejové (Oleic Acid). Studie ukazují, že lidé s nízkým obsahem kyseliny linovové v kožním mazu jsou více náchylní na výskyt pupínků a akné, protože kožní maz s jejím nízkým obsahem je velmi hutný a tuhý, v pórech zůstává uvězněný a proto má tendenci je ucpávat. Oleje s vysokým obsahem kyseliny olejové jsou naopak vhodné pro suchou pleť, protože se pomaleji vstřebávají do pleti a mohou zanechat mastný film, který může ucpávat póry.

Mezi oleje vhodné pro mastnou pleť patří konopný, šípkový, hroznový a prvosenkový. Pro smíšenou pleť je vhodný arganový, baobabový, světlíkový a tamanu olej, které mají zhruba stejný podíl linolové a olejové kyseliny.

Látky na zklidnění pleti

Velmi důležité jsou přípravky na zklidnění podrážděné a vystresováné pleti, redukci zánětů a začervenání. Zaměřte se na korejské produkty a přípravkům z lékárny se raději vyhněte obloukem.

Cica je zkratka pro bylinku Centella Asiatica (Tiger Grass, Asiatic Acid, Hydrocotyl, Gotu Kola), která pochází z Asie a v Číně se po staletí používá k léčení a hojení šrámů, ran a popálenin. Je velmi populární pro své léčivé, zklidňující a regenerační schopnosti. Je obecně dobře snášena, je antibakteriální, protizánětlivá a bohatá na antioxidanty a posiluje přirozenou obranyschopnost pokožky.

Další velmi oblíbenou bylinkou je Mugwart (Artemisia) neboli pelyněk. V korejské medicíně, kosmetice i kuchyni se používá po generace. Pelyněk má zklidňující a léčivé účinky a používá se pro zklidnění citlivé, reaktivní a aknózní pleti a poskytuje úlevu od začervenání. Pelyněk je nabitý antioxidanty a vitamínem E, které pomáhají chránit před nepříznivými okolními vlivy, pomáhají posilovat kožní bariéru a napomáhají pleti s udržováním vody. Na korejském trhu jsou k dostání přípravky se 100% obsahem výtažků z pelyňku bez dalších potenciálně dráždivých látek.

Další oblíbenou látkou v přípravcích určených pro problematickou pleť je propolis. Běžně se používá pro léčivé, antiseptické, antimykotické a antioxidační schopnosti, pomáhá s hojením ran, popálenin a jizviček a podporuje regeneraci kůže. Léčí problematickou pleť, urychluje buněčnou obnovu, uvolňuje upcané póry a vyrovnává poměr optimálního podílu vody a kožního mazu. Díky antibakteriálním a protizánětlivým vlastnostem je velmi účinný v boji proti akné způsobeného bakteriemi, prokazatelně snižuje počet a závažnost pupínků, zklidňuje pleť, zmírňuje začervenání a sjednocuje barevný tón.

Mezi další zklidňující látky patří lékořice, měsíček lékařský, aloe vera, heřmánek, marocký heřmánek, pupalka, výtažky z okurky, zeleného čaje a tymiánu, panthenol a koloidní vločky.

Ceramidy

Ceramidy pomáhají pleti udržet vlhkost, pomáhají obnovit a posílit ochrannou kožní bariéru a udržet vzhled pevné, baculaté a naducané pleti. Ceramidy udržují kožní buňky pohromadě a vytvářejí kožní bariéru, která chrání pokožku před nepřiznivými okolními vlivy (nečistotami, prachem, alergeny, mrazem, větrem …), uzamykají vlhkost uvnitř a zabraňují vypařování vody z pleti. Jsou stěžejní pro zdravou, odolnou, silnou a spokojenou pleť a prokazatelně poskytují anti-ageing benefity. Ceramidy jsou vhodné pro všechny typy pleti a jsou obzvláště důležité v zimním období.

Mixování látek

Na internetu koluje spousta mýtů a doporučení, které aktivní látky byste neměli mixovat dohromady a aplikovat v jedné rutině, protože byste mohli podráždit pleť nebo účinné látky neutralizovat (deaktivovat). A aby to nebylo jednoduché, co odborník to úplně jiný názor. Pro úplnost uvádím přehled nedoporučovaných kombinací:

 • Vitamin C + AHA/BHA
 • Retinol + AHA/BHA
 • Benzoyl peroxide + Retinol
 • Retinol + Vitamin C
 • Přípravky na bázi oleje + vody
 • Glycolovou + Salicylovou kyselinu
 • Niacinamide + Vitamin C
 • Niacinamide + AHA

Pokud doporučení chcete dodržovat, aplikujte některou látku (např. vitamín C) ráno a druhou večer (např. AHA nebo Retinol) nebo látky střídejte a jeden den aplikujte jednu a další den tu druhou a tak to střídejte nebo mezi aplikacemi přípravků nechte rozestup alespoň 10 minut, aby se první látka mohla vstřebat.

Můj osobní a neodborný názor je ten, že pokud to Vaše pleť snese, můžete mixovat aktivní látky dle libosti. Já sama používám AHA, BHA, vitamín C i Niacinamide v jedné rutině, mé pleti to nevadí a podrážděná není. To ale neznamená, že si teď hned pořídíte všechny přípravky se zmiňovanými látkami a naplácáte na sebe všechny najednou. Kromě Niacinamidu se jedná o potentní látky, jejichž kombinace by citlivou či nezvyklou pleť s jistotou podráždila. Začněte pozvolna, pleti představte jednu látku AHA/BHA, retinol či  vitamin C, používejte ji několik týdnů a až se Vaše pleť adaptuje a na danou látku si zvykne, představte ji pomalu další látku, kterou aplikujete ze začatku pouze 2-3x týdně, abyste dali pleti čas na adaptaci a postupně se propracujte k dennímu používání.

Odborné vysvětlení, proč můžete kombinovat Retinol a Vitamin C a zvýšit tím jejich účinnost, naleznete zde.

Rutina pro mastnou a aknózní pleť

Příklad korejské rutiny pro mastnou a aknózní pleť s 9 fenomenálními produkty a podrobným vysvětlením, jaké benefity Vám přípravky přinesou, si můžete prohlédnou v samostatném článku.

Výběr doporučených produktů

VZHLEDEM K SITUACI OHLEDNĚ COVID 19 JE AŽ DO ODVOLÁNÍ ZRUŠENÉ LETECKÉ SPOJENÍ MEZI PRAHOU A SOULEM A VĚTŠINA KOREJSKÝCH ESHOPŮ A PRODEJCŮ NA EBAY DO ČR AŽ DO ODVOLÁNÍ NEZASÍLÁ. PŘÍPRAVKY LZE OBJEDNAT NA YESSTYLE, KDE JE CENA DOPRAVY ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 99 USD, JINAK ZAPLATÍTE 7 USD. POTÉ LZE NAKUPOVAT POUZE NA ESHOPU WISHTREND, KTERÝ NABÍZÍ PŘEVÁŽNĚ ZNAČKU KLAIRS A DORUČENÍ ZDARMA PŘI NÁKUPU NAD URČITOU ČÁSTKU NEBO U WISTHREND NA EBAY, KDE JE DORUČENÍ ZDARMA NEBO Z YESSTYLE, KDE ZA EXPRESNÍ DORUČENÍ ZAPLATÍTE 25 USD. NĚKTERÉ PŘÍPRAVKY LZE NAKOUPIT NA NOTINO NEBO V JINÝCH ČESKÝCH E-SHOPECH, BOHUŽEL S MASTNOU A NĚKDY AŽ 50% PŘIRÁŽKOU.

* U produktů jsou nasdílené affiliate odkazy.

Sluneční ochrana

Klairs – Soft Airy UV Essence SPF 50 PA++++

Opalovací krém na vodní bázi poskytuje průsvitný a beztížný finiš bez zanechání mastného filmu. Slouží k ochraně citlivé pokožky před škodlivými UV paprsky, zatímco hydratuje, zklidňuje a rozjasňuje pleť. Tento opalovací krém s chemickou ochranou od Klairs sama používám a mou citlivou pokožku nijak nedráždí. Neobsahuje silikony ani kontroverzní konzervanty. Podrobnou recenzi najdete zde.

Koupit na Ebay

Opalovací krém na obličej lze objednat na Ebay z Koreje v balení 80 ml za 510,- Kč včetně dopravy.

Klairs – Mid-day Blue SPF 40

Opalovací krém s nedráždivým minerálním UV filtrem poskytuje fyzickou ochranu SPF 50+ PA ++++ UV a je také formulován s guaiazulenem pro zklidnění citlivé pokožky a posílení kožní bariéry. Lehká veganská receptura se snadno aplikuje a zanechává polomatný finiš bez nežádoucího bílého filmu.

Koupit na YesStyle

Opalovací krém na obličej lze objednat na YesStyle z Koreje v balení 80 ml za 480,- Kč. Cena dopravy je momentálně 7 USD a ZDARMA při objednávce nad 99 USD.

Odličovač

Sioris – Cleanse Me Softly Milk Cleanser

Šetrné čistící mléko se složením bohatým na výživné látky obsahuje výtažky z makadamiových oříšků, švestkové vody, kokosu a kukuřice. Pomáhá vyrovnávat hladinu oleje a vody v pokožce, šetrně odstraňuje nečistoty a make-up a pokožku zanechává vláčnou a jemnou. Čistící mléko Sioris osobně používám na čištění pleti a mou citlivou pokožku nijak nedráždí.

Odličovací gel na obličej lze objednat na YesStyle z Koreje v balení 200 ml za 590,- Kč nebo jumbo balení 250 ml za 910,- Kč. Cena dopravy je momentálně 7 USD a ZDARMA při objednávce nad 99 USD.

Sioris – Fresh Moment Cleansing Oil

Lehký čisticí olej, který okamžitě rozpustí všechny stopy make-upu a nečistot a nezanechá žádný mastný film. Šetrná receptura bohatá na rostlinné oleje a deriváty přirodních povrchově aktivních látek, které nezpůsobí žádné podráždění pleti. Složení je obohacené o výživný olej z kamélie z ostrova Jeju, který udržuje pokožku hydratovanou a vláčnou. Bez škodlivých chemických látek.

Odličovací olej na obličej lze objednat na YesStyle z Koreje v balení 200 ml za 500,- Kč nebo jumbo balení 250 ml za 910,- Kč. Cena dopravy je momentálně 7 USD a ZDARMA při objednávce nad 99 USD.

Aromatica – Natural Coconut Cleansing Oil

Tento odličovačí olejíček mám doma, ale zatím čeká, až na něj přijde řada. Složení s přírodními látkami šetrně odstraňuje zbytky make-upu a další nečistoty a zanechává pokožku jemnější a pružnější. Mezi nedráždivé složky patří zklidňující levandulový olej a organický zvlhčující kokosový olej. Bez obsahu silikonu a minerálních olejů. Vhodný pro všechny typy pleti.

Odličovací olej na obličej lze objednat na YesStyle z Koreje v balení 300 ml za 910,- Kč. Cena dopravy je momentálně 7 USD a ZDARMA při objednávce nad 99 USD.

Troiareuke – Acsen Oil Cut Cleansing

Čistící gel bez obsahu oleje je určený pro citlivou pokožku náchylnou k akné. Je formulován s výtažkem z portulaky, aloe šťávy a mydlice lékařské pro zklidnění a zvlhčení pokožky. Výtažek z papáji a provazovky vousaté mají protizánětlivé účinky.

Koupit na YesStyle

Odličovací gel na obličej lze objednat na YesStyle z Koreje v balení 120 ml za 860,- Kč. Cena dopravy je momentálně 7 USD a ZDARMA při objednávce nad 99 USD.

Čistítko

Innisfree – The Minimum Facial Cleanser For Sensitive Skin

Jemné čistítko s nízkým pH je vhodný pro péči o citlivou pokožku, šetrně odstraňuje zbytky nečistot a make-upu a pleť zanechává hydratovanou. Hypoalergenní minimalistické složení s obsahem pouhých 11 látek a 96.4% přírodních ingrediencí. Bez obsahu kontroverzních konzervantů, živočišných surovin, minerálních olejů, barviv, vonných látek a alkoholu.

Odličovací gel na obličej lze objednat na YesStyle z Koreje v balení 70 ml za 195,- Kč. Cena dopravy je momentálně 7 USD a ZDARMA při objednávce nad 99 USD.

Etude House – Soon Jung pH6.5 Whip Cleanser

Formulace bez parfemace, umělých barviv, parabenů a sulfátů s obsahem pouze přírodních složek. K vytvoření bohaté pěny pro hloubkové čištění pokožky využívá speciální pumpičku, která přípravek napění během pumpování. Čistítko s nízkým pH obsahuje panthenol pro hydrataci a madecassoside získaný ze Centella asiatica, který pomáhá řešit kožní problémy. Minimalistické složení s obsahem pouhých 11 látek. Pěnové čistítko používám, mou citlivou pleť nedráždí ani nevysušuje.

Odličovací gel na obličej lze objednat na YesStyle z Koreje v balení 150 ml za 390,- Kč. Cena dopravy je momentálně 7 USD a ZDARMA při objednávce nad 99 USD.

Petitfee – Beta Glucan Enzyme Powder Wash

Pro pružnou a hladkou pokožku, která je zklidněná a hydratovaná. Šetrná receptura může být používána denně. Jemný prášek rozpustíte v dlaních s vodou a budete masírovat obličej po dobu 2-3 minut. Pro efektivnější využití používejte jako týdenní exfoliátor smícháním 3 g prášku s teplou vodou před aplikací na obličej a tělo, nechte působit 5 minut a opláchněte vodou. Enzymatické čistítko mám ve sbírce a zatím čeká, až přijde jeho čas.

Odličovací gel na obličej lze objednat na YesStyle z Koreje v balení 80 g za 390,- Kč. Cena dopravy je momentálně 7 USD a ZDARMA při objednávce nad 99 USD.

Purito – Defence Barrier pH Cleanser

Mírně kyselé gelové čistítko na obličej s nízkým pH a obsahem tea tree oleje, centella asiatica a extraktů z mateří kašičky účinně odstraňuje nečistoty z pokožky, pomáhá s obnovou poškozených buněk a zároveň posiluje přirozenou ochrannou bariéru pokožky. Vzhledem k obsahu tea tree oleje je vhodný pouze pro velmi mastnou pleť.

Odličovací gel na obličej lze objednat na YesStyle z Koreje v balení 150 ml za 260,- Kč. Cena dopravy je momentálně 7 USD a ZDARMA při objednávce nad 99 USD.

Toner

The Inkey List – Glycolic Acid Toner

Tento toner značky The Inkey List je obohacený o 10% kyselinu glykolovu získávanou z cukrové třtiny. Jemný exfoliační toner odstraňuje odumřelé kožní buňky, vyhlazuje texturu pleti, minimalizuje vzhled jizev po akné a zanechává pleť jasnou a rozzářenou. Kyselina glykolová je navíc doprovázena 5% vilínovým extraktem, který minimalizuje tvorbu přebytečného mazu a pigmentových skvrn.

Koupit na Sephora

Exfoliační toner s 10% kyselinou glykolovou můžete zakoupit exkluzivně v parfumeriích Sephora a oficiálním e-shopu v balení 100 ml za 250,- Kč.

Cosrx – AHA/BHA Clarifying Treatment Toner

O dokonale čistou, sametově hebkou a sjednocenou pleť se postará čisticí tonikum Cosrx AHA/BHA. Odstraňuje odumřelé kožní buňky, reguluje nadměrnou produkci kožního mazu, stahuje rozšířené póry a tonizuje pleť, čímž viditelně zlepšuje její stav a zanechává ji hedvábně jemnou. Při pravidelném používání tonikum postupně zesvětluje pigmentové skvrny a napomáhá vyhlazovat jemné linky a vrásky. Sérum jsem si koupila a nakonec ho dala kamarádce, která bojovala s hormonálním akné po vysazení HA a její zkušenost si můžete přečíst zde.

Koupit na Notino.cz Koupit na Notino.sk

Pelyňkovou esenci na obličej lze objednat na Notino v balení 150 ml za 598,- Kč.

Cosrx – BHA Blackhead Power Liquid

Dělí vás černé tečky od snu o dokonalé pleti? Exfoliační esence proti černým tečkám Cosrx BHA Blackhead Power Liquid si s nimi hravě poradí a vaše pleť bude vypadat opět skvěle. Odstraňuje z povrchu pleti odumřelé kožní buňky, uvolňuje a hloubkově čistí póry a zanechává pleť krásně rozjasněnou a svěží. Esenci proti černým tečkám pravidelně používám a podrobnou recenzi si můžete přečíst zde.

Koupit na Notino

Exfoliační esenci proti černým tečkám lze objednat na Notino v balení 100 ml za 725,- Kč.

Klairs – Supple Preparation Unscented Toner

Zvyšte účinky své pleťové péče na maximum. Pomůže vám s tím hydratační tonikum vyrovnávající pH pleti bez parfemace Klairs Supple Preparation. Zanechává pleť důkladně hydratovanou a navrací jí rovnováhu. Díky tomu může bez překážek vstřebat všechny účinné složky z dalších kosmetických přípravků. Navíc neobsahuje žádné ingredience, na které by mohla citlivá pleť reagovat nežádoucími projevy. Hydratační toner pro citlivou pleť pravidelně používám a mé zkušenosti si můžete přečíst zde.

Koupit na Notino.cz Koupit na Notino.sk

Hydratační toner bez parfemace lze objednat na Notino v balení 180 ml za 595,- Kč.

Benton – Deep Green Tea Toner

Tonizační přípravek Benton Deep Green Tea pomůže dočistit, zharmonizovat a osvěžit vaši pleť. Zbavuje pleť nečistot i mastnoty, hydratuje a vyživuje pleť, reguluje tvorbu kožního mazu, zanechává pleť jemnou, svěží a zářivou, okamžitě pleť zklidňuje.

Koupit na Notino.cz Koupit na Notino.sk

Hydratační toner se zeleným čajem lze objednat na Notino v balení 150 ml za 412,- Kč.

Benton – Aloe BHA Skin Toner

Tonizační přípravek Benton Aloe BHA pomůže dočistit, zharmonizovat a osvěžit vaši pleť. Hydratuje a vyživuje pleť, chrání pleť před škodlivými vnějšími vlivy, zanechává pleť jemnou, svěží a zářivou, okamžitě pleť zklidňuje, bez alkoholu.

Koupit na Notino.cz Koupit na Notino.sk

Hydratační BHA toner s Aloe lze objednat na Notino v balení 200 ml za 569,- Kč.

Esence

Neogen – Dermalogy Real Ferment Micro Essence

Hloubkově hydratační a rozjasňující esence, která obsahuje více než 93% přírodně fermentovaných ingrediencí a probiotik, která pleť okamžitě hydratuje a zvlhčuje. Esence má lehkou konzistenci, která se okamžitě vstřebává do pleti a nezanechává lepkavý film. Tato fermentovaná esence bez parfemace obsahuje 17% březové šťávy pro hydrataci a 9% rýžového extraktu pro rozjasnění pleti. Esence plná přírodních rozjasňujících látek a antioxidantů je klíčem k zářivé a vláčné pleti.

Fermentovanou esenci na obličej lze objednat na YesStyle z Koreje v balení 150 ml za 870,- Kč. Cena dopravy je momentálně 7 USD a ZDARMA při objednávce nad 99 USD.

Missha – Time Revolution Artemisia Treatment Essence

Koncentrovaná zklidňující pleťová esence pro citlivou pokožku se 100% extraktem pelyňku (Artemisia Annua). Pelyněk, který je bohatý na vitamíny A a C, pochází z ostrova Kanghwado a je dvakrát fermentovaný. Esence okamžitě zklidňuje podrážděnou citlivou pokožku, dodává pleti hydrataci, zlepšuje texturu pokožky, sjednocuje tón pleti a vyrovnává hydrolipidovou rovnováhu pokožky. Esence je vhodná i pro pleť se sklonem k akné. Esenci jsem si pořídila kvůli citlivé pleti, která má sklon k zarudnutí a při pravidelném používání je má pleť odolnější a jen tak nezrudne.

Koupit na Notino.czKoupit na Notino.sk  Koupit na YesStyle

Pelyňkovou esenci na obličej lze objednat na YesStyle z Koreje v balení 150 ml za 730,- Kč. Cena dopravy je momentálně 7 USD a ZDARMA při objednávce nad 99 USD.

By Wishtrend – Quad Active Boosting Essence

Esence pro všechny typy pleti s hydratačním filtrátem fermentovaných ingrediencí z medu a černého čaje má protizánětlivé a antibakteriální účinky a bojuje proti poškození pleti vlivem znečištěného ovzduší. Složení obsahuje extrakt z kůry moruše a bílé vrby, extrakt z listů lotosu ořechonosného, extrakt z ovoce klanoprašky čínské), vodu z květů chrpy polní a propolis. O těchto složkách je obecně známo, že mají protizánětlivými a antibakteriální účinky a udrží vaši pokožku zdravou a vitální. Podpůrné složky s obsahem černého čaje a medu mají hydratační účinky.

Koupit na YesStyle

Propolisovou esenci na obličej lze objednat na YesStyle z Koreje v balení 100 ml za 600,- Kč. Cena dopravy je momentálně 7 USD a ZDARMA při objednávce nad 99 USD.

Cosrx – Advanced Snail 96 Mucin Power Essence

Esence s obsahem až 96% koncentrátu blahodárného šnečího slizu s léčivými schopnostmi, dodává pleti intenzivní vlhkost, napravuje poškození pleti a pomáhá s hojením jizviček.

Koupit na Notino.cz Koupit na Notino.sk Koupit na YesStyle

Šnečí esenci na obličej lze objednat na YesStyle z Koreje v balení 150 ml za 440,- Kč. Cena dopravy je momentálně 7 USD a ZDARMA při objednávce nad 99 USD.

Ampule

The Plant Base – Waterfall Moist Balanced Hyaluronic Acid 100

Ampule obsahuje 100% kyselinu hyaluronovou bez zbytečných plnidel, parfemace a kontroverzních konzervačních látek. Vysoce hydratační a revitalizující kyselina zanechává pokožku mladistvou, zářivou a naducanou. Tato ampule s čistou a neředěnou kyselinou hyaluronovou je jedním z mých nejoblíbenějších přípravků a podrobnou recenzi najdete zde.

Koupit na YesStyle

Hyaluronovou ampuli lze objednat na YesStyle z Koreje v balení 20 ml za 300,- Kč. Cena dopravy je momentálně 7 USD a ZDARMA při objednávce nad 99 USD.

Isntree – C-Niacin Toning Ampoule

Rozjasňující ampule obohacená o 69% výtažek z rakytníku bohatý na vitamin C poskytuje hydrataci a posiluje ochrannou bariéry pokožky. Ampuli s lehoučkým vodovým složení, které se okamžitě a beze stopy vstřebá, používám a doporučuji ji jako šetrnou a nedráždivou alternativu přípravků s vitaminem C pro rozzáření pleti a postupného sjednocení barevného tónu.

Koupit na YesStyle

Hyaluronovou ampuli lze objednat na YesStyle z Koreje v balení 50 ml za 320,- Kč. Cena dopravy je momentálně 7 USD a ZDARMA při objednávce nad 99 USD.

By Wishtrend – Polyphenols in Propolis 15% Ampoule

Tato účinná ampule obsahuje extrakt polyfenolů, flavonoidů a houttuynia cordata (touleň srdčitá), který zklidňuje unavenou pleť, zatímco antioxidanty posilují imunitní systém a ochrannou bariéru pokožky. Složení bez sulfátů, esenciálních olejů, vonných látek, barviv a silikonu. Netestováno na zvířatech. Vhodná pro citlivou a pleť se sklony k akné.

Hyaluronovou ampuli lze objednat na YesStyle z Koreje v balení 30 ml za 910,- Kč. Cena dopravy je momentálně 7 USD a ZDARMA při objednávce nad 99 USD.

Sérum

2Sol – Niacinamide 10% Treatment

Korejské sérum od značky 2Sol s 10% obsahem Niacinamidu a 1% obsahem panthenolu bez obsahu zinku sama používám. Sérum má lehkou, vodovou a nemastnou konzistenci, neobsahuje kontroverzní konzervanty, alkohol, parfemaci ani esenciální oleje. Jeho šetrné složení nevysušuje ani nedráždí pleť.

Sérum lze objednat z Koreje v balení 30 ml za cca 240,- Kč včetně dopravy.

The Inkie List – Targeted Niacinamide Serum

Niacinamid je přírodní vitamín B3, který vstřebává přebytečný kožní maz. Toto sérum pro cílenou péči obsahuje 10% niacinamid, pomáhá bojovat proti vyrážkám a zarudnutí, rovněž stahuje póry, zatímco 1% roztok kyseliny hyaluronové udržuje míru hydratace pleti.

Koupit na Sephora

Sérum lze pořídit v parfumeriích a oficiálním e-shopu Sephora v balení 30 ml za 270,- Kč.

Revolution SkincareNiacinamide 15%

Sérum obsahuje 15% koncentraci Niacinamidu, který bojuje s problematickou pletí. Jemné a zvlhčující složení je ideální pro všechny typy pleti, snižuje výskyt vad a bojuje proti rozšířeným pórům. Niacinamid je forma vitamínu B3, pomáhá udržovat pokožku pevnou a zdravou. Minimalizuje akné, rozšířené póry a jemné linky. Pomáhá udržovat hydrataci pleti.

Koupit na Krasa Koupit na Notino.cz Koupit na Notino.sk

Sérum lze pořídit v e-shopech v balení 30 ml za 349,- Kč.

Goodal – Green Tangerine Vita C Dark Spot Serum

Hypoalergenní sérum s obsahem 70% vitamínu C ze zelených mandarinek v kombinaci s arbutinem (přírodní zjasňovač pokožky) a niacinamidem (vitamín B) poskytuje sérum dlouhotrvající hydrataci, odstraňuje pigmentové skvrny po pupíncích, zesvětluje pihy a jiné tmavé skvrny, zjemňuje linky pro jasnější a rovnoměrnější tón pleti. Skvělé pro všechny typy pleti včetně citlivé. Viditelné zlepšení za pouhé 2 týdny. Gelovitá textura nelepí, rychle se vstřebává a zanechává osvěžující pocit. Vhodné pro všechny typy pleti včetně citlivé. Mandarinkové sérum používám, mou citlivou pleť nedráždí a mám ho moc ráda. 

Sérum lze pořídit v korejských e-shopech v balení 30 ml za 520,- Kč.

Purito – Centella Unscented Serum

Neparfemovaná verze legendárního séra Centella Green Level Buffet Serum bez esenciálních olejů je vytvořena šetrnými látkami, které jsou vhodné pro osoby s citlivou pokožkou. Obsahuje 49%  centella extrakt, kolagen, ceramidy, kyselinu hyaluronovou, niacinamide a peptidy pro rozjasnění, hydrataci, zklidnění a posílení poškozené ochranné bariéry pokožky. Regenerační účinky jsou skvělou volbou pro zjizvenou, zarudlou, podrážděnou a nerovnoměrnou pleť. Sérum mám ve sbírce a čeká na příležitost.

Hyaluronovou ampuli lze objednat na YesStyle z Koreje v balení 60 ml za 310,- Kč. Cena dopravy je momentálně 7 USD a ZDARMA při objednávce nad 99 USD.

The Plant Base – Quesera Ceramide

Toto sérum obsahuje 74,19% výtažku z rýžové vody a otrubového oleje, které jsou bohaté na ceramidy pro posílení kožní bariéry, zlepšení celkového stavu pleti a vyhlazení. Patentovaná složka Inflax zklidňuje pupínky, zatímco Adenosin zpevňuje pokožku a Niacinamide rozjasňuje pleť. Ceramidovou ampuli mám ve sbírce a netrpělivě čeká na otevření.

Koupit na YesStyle

Ceramidové sérum lze objednat na YesStyle z Koreje v balení 20 ml za 300,- Kč. Cena dopravy je momentálně 7 USD a ZDARMA při objednávce nad 99 USD.

Dr. Jart+ – Ceramidin Serum

Toto vyplňující pětivrstvé sérum pomáhá hydratovat dokonce i nejhlubší vrstvy pleti. Jeho bohaté složení proniká do poškozené kožní bariéry, kterou hydratuje. Je lehké a zároveň účinné, lze ho používat v jakémkoli ročním období. Přináší zklidnění a dlouhotrvající hydratační péči. Jeho textura je jemná a krémová tak, že se při kontaktu s pletí proměňuje na jemné sérum pro intenzivní hydrataci.

Koupit na Sephora

Hydratační sérum s ceramidy lze zakoupit v parfumeriích Sephora a na oficiálním e-shopu v balení 50 ml za 970,- Kč.

Krém a lotion

Purito – Centella Green Level Recovery Cream

Pleťový krém Purito Centella Green Level poskytne vaší tváři každý den přesně takovou péči, jakou si zaslouží. Navrací pleti pevnost a zanechává ji vypnutou, chrání pleť před škodlivými vnějšími vlivy, regeneruje a vitalizuje, intenzivně hydratuje.

Koupit na Notino.cz Koupit na Notino.sk

Regenerační zklidňující krém lze objednat na Notino v balení 50 ml za 676,- Kč.

Youth To The People – Superfood Air Whip Moisture Cream

Tento lehký multifunkční krém na obličej obsahuje superpotraviny bohaté na antioxidanty, kyselinu hyaluronovou a vitamíny C a E, které okamžitě doplní dehydratovanou pokožku a poskytnou jí nezbytnou hydrataci. Díky své lehké struktuře tento krém regeneruje a omlazuje pokožku díky nejnovější zesítěné kyselině hyaluronové. Tato složka si ve vodě udržuje 1000krát větší váhu a ukázalo se, že nejen regeneruje pokožku, ale také podporuje přirozenou bariéru pokožky a zvyšuje produkci kolagenu pro zdravě vypadající pleť. Naše exkluzivní receptura kombinuje hlavní super zelené, které obsahují vysoké koncentrace antioxidantů pro boj s volnými radikály, které způsobují známky stárnutí. Krém mám ve sbírce a čeká na otevření.

Sephora.cz

Lehký multifunkční krém lze pořídit exkluzivně v parfumeriích Sephora a na oficiálním e-shopu v balení 59 ml za 1.090,- Kč.

Bonajour – Green Tea Water Bomb Cream

Šetrný krém s veganským složením s obsahem zeleného čaje, který hydratuje a zklidňuje, spolu s revitalizačními schopnostmi peptidů pro zlepšení pružnosti pokožky. Hydratační složení je lehoučké a rychle se vstřebává do pokožky, takže ho můžete používat před aplikací make-up pro lepší přilnavost. Bez umělých barviv, parfemace, alkoholu, parabenů a silikonu. Hydratační krém se zeleným čajem mám ve sbírce a čeká na vyzkoušení.

Koupit na YesStyle

Lehký hydratační krém se zeleným čajem lze objednat na YesStyle z Koreje v balení 100 ml za 375,- Kč. Cena dopravy je momentálně 7 USD a ZDARMA při objednávce nad 99 USD.

Bellflower – Azulene Calming Overnignt Cream

Výživný krém s výtažkem Azulenu získaného z heřmánkového oleje, který tiší a zklidňuje citlivou pokožku před podrážděním a stresem. Obsahuje extrakt Centella Asiatica, který pomáhá hojit rány a snižuje výskyt vrásek. Také obsahuje extrakt Houttuynia Cordata, který zklidňuje citlivou pokožku a pomáhá kontrolovat přebytečnou produkci kožního mazu pro zdravější pokožku.

Koupit na YesStyle

Zklidňující krém s Azulenem lze objednat na YesStyle z Koreje v balení 60 ml za 375,- Kč. Cena dopravy je momentálně 7 USD a ZDARMA při objednávce nad 99 USD.

Bellflower – Hibiscus Anti-aging Gel Cream

Anti-aging krém obsahuje 5 000 ppm extraktu z ibišku, který pomáhá odstraňovat odumřelé kožní buňky a sjednocuje texturu pokožky pro hladší pleť. Obsahuje adenosin, který vyživuje pokožku a pomáhá redukovat známky stárnutí. Také obsahuje kolagen, který pomáhá posílit ochrannou bariéru a zvyšuje elasticitu pokožky.

Koupit na YesStyle

Zklidňující krém s Azulenem lze objednat na YesStyle z Koreje v balení 60 ml za 375,- Kč. Cena dopravy je momentálně 7 USD a ZDARMA při objednávce nad 99 USD.

Cosrx – Oil Free Ultra Moisturizing Lotion with Birch Sap

Hydratační lotion bez olejů je vhodný pro citlivou, mastnou nebo aknózní pleť. Je obohacený o přírodní březovou vodu, která zlepšuje hladinu hydratace v pokožce a zároveň udržuje rovnováhu oleje a vody, aby se zabránilo nadbytečné tvorbě mazu a tvorbě pupínků. Výsledkem bude utišená a zklidněná pleť s hladší texturou a sjednocenějším barevným tónem.

Nemastný lotion lze objednat na YesStyle z Koreje v balení 100 ml za 520,- Kč. Cena dopravy je momentálně 7 USD a ZDARMA při objednávce nad 99 USD.

Spací maska

KlairsFreshly Juiced Vitamin E Mask

Klairs Freshly Juiced s bohatou pudingovou texturou je multifunkční pomocník v péči o pleť, který působí jako hydratační pleťová maska, noční péče či denní krém. Složení nabité antioxidanty a vitaminem E minimalizuje viditelnost vrásek, hydratuje pleť až po 8 hodin a pomáhá předcházet známkám předčasného stárnutí pleti. Pudingová hustá textura hloubkově hydratuje pleť až po 8 hodin, pomáhá předcházet viditelným známkám stárnutí pleti, minimalizuje viditelnost vrásek, rozjasňuje pleť a zlepšuje její texturu. Vitaminovou masku používám jako spací masku a závěrečný krok péče o pleť.

Koupit na Notino.cz Koupit na Notino.sk

Hydratační masku si můžete objednat na Notino v balení 90 ml za 789,- Kč.

Purito – Dermide Cica Barrier Sleeping Pack

Spací maska dobije baterky unavené pleti, která trpí nedostatkem spánku, posílí její bariéru a vytvoří hydratační ochranný film. Zklidňující receptura neobsahuje škodlivé látky a je vhodná pro citlivou pokožku, zatímco lehká a nelepivá gelovo-krémová textura se postará o suchost pleti, takže se probudíte se zdravou, hydratovanou a vláčnou pokožkou. Složení obohacené o extrakt ze centella asiatica, ceramidy, skvalen a kyselinou hyaluronovou. Neobsahuje silikony. Spací masku mám ve sbírce a těším se na vyzkoušení.

Spací masku lze objednat na YesStyle z Koreje v balení 80 ml za 450,- Kč. Cena dopravy je momentálně 7 USD a ZDARMA při objednávce nad 99 USD.

Tosowoong – Propolis Honey Sleeping Pack

Zklidňující spací maska je plná výtažků z medu, propolisu a mateří kašičky a může se pochlubit štědrým 80% obsahem výtažku z medu, který pokožce zajistí hlubokou výživu, zanechá ji vláčnou a hydratovanou a posílí její ochrannou bariéru. Neobsahuje silikony. Tuto gelovou masku s lehoučkou texturou ráda používám.

Spací masku lze objednat na YesStyle z Koreje v balení 50 ml za 260,- Kč. Cena dopravy je momentálně 7 USD a ZDARMA při objednávce nad 99 USD.

Masky

L’Oréal Paris – Revitalift Laser X3

Pleťové sérum L’Oréal Paris Revitalift Laser X3 představuje přípravek s vysokým obsahem účinných látek. Díky tomu poskytuje vaší pleti tu nejluxusnější péči. 7 denní kúra Revitalift Laser X3 má obnovující peelingový účinek – pomáhá efektivně odstraňovat odumřelé kožní buňky. 10 % kyseliny glykolové pleť rozjasňuje, vyhlazuje pokožku a redukuje tmavé skvrny. Peelingovou kúru jsem zkoušela, z výsledku jsem byla nadšená a podrobnou recenzi si můžete přečíst zde.

Koupit na Notino.cz Koupit na Notino.sk

Peelingové ampule pro intenzivní vyhlazující kúru lze zakoupit v drogériích a e-shopech v balení 7×1 ml za 378,- Kč.

Glamglow – Supermud Clearing Treatment

SUPERMUD® je čistící pleťová maska se směsí 6 kyselin AHA a BHA a aktivním uhlím pro viditelné vyčištění pleti a zmenšení pórů s okamžitým efektem. Tato čistící maska bojuje s nedokonalostmi pleti a je vhodná pro pleť náchylnou na akné.Kaolinová hlína, aktivní uhlí a směs 6 kyselin AHA a BHA odstraňují odumřelé kožní buňky, čímž zabraňují ucpávání pórů. Pleť je viditelně čistší, hladší a zářivější! Tento produkt je pětinásobným držitelem ceny Allure Reader. Masku jsem používala jako cílenou péči na pupínky, která během pár minut dokázala vytáhnout hnis i nečistoty a díky tomu minimalizovala vzhled pupínků bez nutnosti nípaní a vymačkávání. Podrobnou recenze naleznete zde.

Koupit na Sephora

Pleťovou masku proti nedokonalostem a pupínkům lze zakoupit v parfumeriích a e-shopech v balení 30 g za 850,- Kč, 50 ml za 1.490,- Kč a 100 ml za 2.090,- Kč.

Ren Clean Skincare – Radiance Glycolactic Renewal Mask

Tato jemná a potentní peelingová maska s kyselinou glykolovou odstraňuje odumřelé kožní buňky, čistí ucpané póry, obnovuje a hydratuje pleť a rozzáří.

Koupit na Sephora

Peelingovou masku lze zakoupit v parfumeriích Sephora a na oficiálním e-shopu v balení 50 ml za 1.070,- Kč.

so natural – Red Peel Tingle Serum

Smývatelné peelingové sérum pleť zbaví přebytečného kožního mazu a odumřelých kožních buněk, hloubkově vyčistí póry a pomáhá ke stažení rozšířených porů, sníží výskyt černých teček a pupínků. Zanechává pokožku jemnou, hladkou  a rozzářenou. Při pravidelném a dlouhodobém používání redukuje vzhled jemných linek. Složení s AHA a BHA kyselinami obohacené o výtažky z bobulovitého ovoce a dalších přírodních výtažků. Pro optimální výsledky používejte 1-2x týdně. Peelingové sérum s obsahem AHA a BHA kyselin jsem si oblíbila a ráda ho používám. Podrobnou recenzi si můžete přečíst zde.

Peelingové sérum lze objednat na YesStyle z Koreje v balení 50 ml za 420,- Kč. Cena dopravy je momentálně 7 USD a ZDARMA při objednávce nad 99 USD.

6 komentářů

  1. Není zač. Snad se spojení obnoví ještě předtím než začne druhá etapa, se kterou nás pořád straší :D

 1. Moc pěkný článek a super přehled produktů. Díky i za osobní reference. Prosím, jen dotaz k použití masky s vitaminem E od Klairs. To se jen nanese na tvář, nechá působit a pak se s tím jde spát? Neutře se to do polštáře? Děkuji.

  1. Děkuji :))) Maska od Klairs se během 20-30 minut kompletně vstřebá a do polštáře se neutře. Žádný přípravek není vhodné aplikovat hned před spaním. Aby se dosáhlo maximálního účinku, je nutné dát produktům dostatek času na vstřebání. Třeba 10+ krokovou korejskou rutinu aplikuji 2-3 hodiny před spaním, aby se všechny přípravky vstřebaly.

  1. Ahoj, mám ho z Ebay, ale většina korejských prodejců do ČR už od března nezasílá kvůli Covidu :/

Napsat komentář

Při poskytování služeb a analýze návštěvnosti nám pomáhají soubory cookie. Využíváním těchto stránek s jejich používáním souhlasíte. Více o cookies

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zavřít