Celý život mám vlasy extrémně husté a dlouhé, posledních několik let je udržuji v délce do pasu/na zadek, takže povídáčkám tvrdícím, že je normální za dne ztratit až sto vlasů, opravdu nevěřím, protože mi v bezproblémovém období vypadne pouze pár vlasů při česání vlasů po mytí, jinak mi vlasy vůbec nepadají. V květnu roku 2018 mi začaly padat vlasy a to tak že hodně, při lehkém prohrábnutí mi vlasy zůstávaly v ruce a při česání jich vypadlo enormní množství a tak jsem hned věděla, že je opravdu zle. Přikládala jsem to tomu, že se mi mohou pouze obměnovat vlasy, ale když mi jsem si jednou sáhla do vlasů a ucítila, že povolil celý pramen vlasů a zůstal mi v ruce, tak jsem hned den na to byla na vyšetření u trichologa na specializovaném pracovišti ve Vinohradské nemocnici. Diagnóza zněla jasně – seboroická dermatitida, při které mi hnisaly vlasové váčky, zánět vytlačoval vlasové kořínky a způsoboval vypadávání enormní vypadávání vlasů, se kterým jsem bojovala asi do prosince. Jakmile se mi podařilo dostat onemocnění pod kontrolu, vlasová pokožka přestala hnisat a vypadávání vlasů se zastavilo. Jelikož mi vlasy ve velkém padaly přes půl roku, tak už jsem jich měla téměř o půlku méně a nastal čas se zaměřit na podporu obnovy hustoty vlasů. Zhruba po roce snažení mi začaly narůstat nové vlasy, které mám nyní k bradě a jelikož nebyly poškozené vlasové kořínky, tak se hustota vlasů obnovila téměř na původní stav. Kvůli onemocnění jsem péči o vlasovou pokožku musela přehodnotit a má současná péče o vlasy je inspirována korejskou filosofií, ve které je pokožce hlavy věnována stejná důležitost a pozornost jako péči o vlasy a pleť. V tomto článku se s Vámi podělím o tipy, jak dostat vlasovou pokožku do pohody a stimulovat růst nových vlasů. A pamatujte, že se výsledky Vašeho snažení projeví zpravidla po několika měsících až roce, takže buďte trpělivé a neházejte po měsíci flintu do žita.

* Článek obsahuje affiliate odkazy.

1 Čištění vlasové pokožky

Čištění vlasové pokožky je nejdůležitějším krokem, protože krásné a zdravé vlasy budete mít pouze tehdy, budete-li mít vlasovou pokožku v nejlepší kondici. Jako prevence vypadávání vlasů slouží speciální šampóny proti lupům a lékaři je doporučují i lidem, které na lupy netrpí. Vypadávání vlasů je často způsobeno seboroickou dermatitidou jako tomu bylo v mém případě a příznaky mohou být ze začátku tak mírné, že onemocnění nelze diagnostikovat a mnoho zkušených dermatologů onemocnění nedokáže správně nediagnostikuje. Šampony proti lupům dokáží projevy onemocnění udržet na uzdě a pomáhají i proti jiným problémům spojených s vypadáváním vlasů a proto se doporučují. Já mám nejlepší zkušenost s šampóny s obsahem látky Pirocton Olamin, která omezuje množení kvasinky Malassezia přítomné ve flóře vlasové pokožky, ale oba šampóny se dle dostupnosti bohužel stahují z trhu.

Pokud máte mastnou vlasovou pokožku, je vhodný šampón s obsahem exfoliační kyseliny salicylové, která změkčuje kožní maz, napomáhá jeho odstranění a eliminuje odumřelé kožní buňky. Jednou za týden můžete vlasové pokožce dopřát extra očistu v podobě pěnivé mycí pasty s čistým jílem Rhassoul. Vzhledem k absenci látek omezujících přemnožení kvasinek nepožívejte pastu jako náhradu šamponu, ale pouze jako občasnou extra péči nebo před použitím vlasy umyjte šampónem proti lupům a teprve poté aplikujte čistidlo s jílem.

Pokud máte naopak suchou a šupící se vlasovou pokožku (rozdíl mezi lupy a suchou pokožkou zjistíte zde), vyberte si bezsulfátový šampon proti lupům, protože by sulfáty mohly vlasovou pokožku ještě více vysušit. Při výběru šampónu se vyhýbejte silikonům, které jsou prospěšné při péči o vlasy, ale na vlasovou pokožku nepatří.

Pro dokonalou očistu vlasovou pokožku umyjte šamponem alespoň 2x a v případě potřeby 3x, protože mnoho profesionálních šampónů při prvním mytí vůbec nenapění a pokožku dokonale nevyčistí. Aplikujte šampon, jemně promasírujte a spláchněte vodou, šampon aplikujte znovu a jemně promasírujte, nechte působit alespoň 3 minuty a spláchněte. Vyhněte se excesivnímu mytí vlasů, které suché pokožce neprospívá, vlasy nemyjte častěji než je nutné a myjte je opravdu jen pokud si to vlasová pokožka žádá. Mastné vlasy myjte nejlépe 3x týdně a suché vlasy každých 5-7 dnů.

Potřeby vlasové pokožky se mohou v průběhu času měnit a vždy je nutné výběr šampónu přizpůsobit aktuálním potřebám pokožky. Když se u mne začnou objevovat projevy seboroické dermatitidy, tak mám vlasovou pokožku hodně mastnou a musím mýt vlasy častěji, ale když příznaky onemocnění odezní, mám vlasovou pokožku naopak velmi suchou a šampóny se sulfáty ji vysuší natolik, že se pokožka extrémně šupí a musím přejít na bezsulfátová čistítka.

2 Peeling a masáž pokožky

Zdravá vlasová pokožka, která je pravidelně zbavována odumřelých kožních buněk a nahromaděných produktů, je klíčem ke zdravým a prosperujícím vlasovým kořínkům, které se nebudou dusit pod nánosem usazenin a díky tomu z nich porostou zdravé a silné vlasy.

Výzkum provedený v roce 2016 ukázal, že 4-minutová masáž vlasové pokožky každý den po 24 dnů, vedla k růstu silnějších vlasů. Další výzkum provedený v roce 2019 ukázal, že masáž vlasové pokožky prováděna 2x denně utlumila vypadávání vlasů a 69% respondentů na základě sebehodnocení uvedlo, že se vypadávání vlasů snížilo. Masáž hlavy zvyšuje tloušťku vlasů roztahováním buněk vlasových folikulů, což folikuly stimuluje k produkci silnějších vlasů. Rovněž se uvádí, že masáž vlasové pokožky rozšiřuje cévy pod kůží a podporuje cirkulaci krve a tím se zvyšuje vstřebávání živin a podporuje se růst vlasů.

Tradiční masáž hlavy se provádí pouze pomocí bříšek prstů (nikoli nehtů!) na sucho bez použití olejů. Oběma rukama aplikujte lehký až střední tlak na pokožku hlavy jemnými krouživými pohyby a promasírujte celou vlasovou pokožku. Masáž provádějte po dobu alespoň 5 minut několikrát denně a masáž provádějte i při mytí vlasů během působení šamponu.

Kromě pravidelných masáží byste vlasové pokožce měli jednou za týden dopřát i peeling. Korejci moc dobře vědí, jak je péče o vlasovou pokožku důležitá a tak mají speciální hybridní produkt s názvem Scalp Scaler, který kombinuje výhody šamponu a solného scrubu pro perfektně čistou pokožku. Mořská sůl šetrně odstraňuje odumřelé kožní buňky a zbytky produktů nahromaděných na pokožce, ale také vstřebá přebytečné množství kožního mazu. Scalery udržují vlasové folikuly zdravé a pokožku čistou, aby nebyly vlasové kořínky ucpané nečistotami, nahromaděnými produkty a kožním mazem a novým vlasům nic nebránilo v růstu. Kromě toho obsahují scalery prospěšné látky jako centella asiatica, peprmint, tea tree, bylinné výtažky či výtažky ze zeleného čaje, které pokožku zklidní a osvěží. Scalp Scaler se používá jednou týdně či dvakrát měsíčně, šetrnější varianty scalerů pak můžete používat i častěji, po šamponovaní nebo jako náhrada šamponu. Já scalp scalery používám už dva roky a péči o vlasovou pokožku si bez nich už nedovedu představit. V západním světě jsou pak k dostání přípravky s kyselinou salicylovou, které se používají jako předšamponová péče a nechávají se 10-20 minut působit.

 • Natura Siberica – Rakytníkový peeling pro vlasovou pokožku 200 ml | Lékárna.cz 132,- Kč
 • Alfaparf Milano – Semi Di Lino Scalp Rebalance čisticí peeling proti lupům 150 ml | Notino 239,- Kč
 • CP-1 – Head Spa Line Tea Tree Salt Scalp Scaler 250 ml | YesStyle 290,- Kč, Rewards code sleva 2-5% LWJNLM Slevové kódy zde
 • Aromatica – Rosemary Scalp Scrub solný scrub s rozmarýnem 165 g | YesStyle 290,- Kč, Rewards code sleva 2-5% LWJNLM Slevové kódy zde
 • Christophe Robin – Purifying Scalp Scrub with Sea Salt čisticí peeling s mořskou solí 75 ml | Sephora 410,- Kč
 • Kérastase – Fusio Énergisant čisticí peeling pro mastnou pokožku hlavy 250 ml | 849,- Kč
 • FramesiMorphosis Scalp Control čistící peeling pro vlasovou pokožku 150 ml | Notino 344,- Kč

3 Maska a oplach

Po mytí se používá cílená péče na výživu vlasů v podobě kondicionéru nebo masky a když už budete pečovat o vlasy, měli byste brát stejně vážně i péči o vlasovou pokožku. Na korejském trhu je k dostání celá řada kondicionérů a masek pečujících přímo o blaho vlasové pokožky. Cílené masky či kondicionéry pro vlasovou pokožku absorbují přebytečný kožní maz a při pravidelném používání mohou prodlužit interval mezi jednotlivými mytími, výtažky z peprmintu vlasovou pokožku ochladí a osvěží a další pečující látky pokožku vyživí do hloubky, hydratují a zklidní.

Stylingové přípravky často způsobují snížení kyselosti našich vlasů a pokožky hlavy, což může být příčinou lupů, suché pokožky nebo nepříjemného svědění. Oplachování octem pomáhá obnovit přirozenou kyselost pokožky a tak je příhodné na závěr mytí pokožku i vlasy opláchánout jednou týdně octem. Na octový oplach nepoužívejte ocet z kuchyně, který by vlasovou pokožku mohl spálit, ale vlasový přípavek k tomu určený. Octový oplach pomáhá zmírnit projevy lupů, má antimikrobiální vlastnosti a omezuje růst určitých bakterií a kvasinek, ulevuje od svědění, vyvažuje přirozené pH pokožky hlavy, uzavírá vlasové vlákno a vlasům dodává lesk.

 • Lador – Tea Tree Scalp Clinic Hair Pack 200 ml | YesStyle 290,- Kč, Rewards code sleva 2-5% LWJNLM Slevové kódy zde
 • Briogeo – Scalp Revival Cooling Jelly Conditioner 236 ml | Sephora 980,- Kč
 • Wella Professionals – SP Balance Scalp maska pro citlivou pokožku hlavy 200 ml | Notino 302,- Kč
 • Omorovicza Revitalising Scalp Mask maska pro zdravou pokožku hlavy 200 ml | Notino 1.609,- Kč
 • A’PIEU – Raspberry Hair Vinegar 200 ml | YesStyle 290,- Kč, Rewards code sleva 2-5% LWJNLM Slevové kódy zde

4 Séra a oleje

Po umytí vlasů a vysušení ručníkem je vhodné aplikovat booster v podobě tonika, který vlasovou pokožku navrátí do rovnováhy, hydratuje ji a vlasové kořínky vyživí a posílí. Korejská tonika bývají lehoučká a nemastná a můžete je bez obav používat každý den i mezi mytími, protože vlasy nezatíží ani neumastí. Korejky na vlasovou pokožku používají i výživná séra a esence, která mají podobné složení jako přípravky v sérech na obličej. V závislosti na potřebách vlasové pokožky si můžete vybrat lehoučkou esenci nebo hutnější sérum pro suchou pokožku hlavy, která potřebuje hydrataci. Před mytím vlasů můžete jednou týdně provést bohatou olejovou masáž, která vlasovou pokožku vyživí a hydratuje, ale mezi mytími by vlasy zatížila. Můžete si vybrat speciální olejíček pro vlasovou pokožku nebo si doma namíchat vlastní cílenou péči. Pokud budete používat esenciální oleje známé pro podporu růstu vlasů, např. levandulový či peprmintový, olej nepoužívejte čistý, ale pouze nakapejte pár kapek do šetrného a nedráždivého nosného oleje, např. jojobového nebo olivového.

 • Aromatica – Rosemary Root Enhancer 100 ml | YesStyle 290,- Kč, Rewards code sleva 2-5% LWJNLM Slevové kódy zde
 • Lador – Dermatical Scalp Tonic 120 ml | YesStyle 290,- Kč, Rewards code sleva 2-5% LWJNLM Slevové kódy zde
 • Briogeo Scalp Revival Charcoal And Tea Tree Scalp vyživující olej pro vlasovou pokožku| Sephora 870,- Kč 
 • Moroccanoil – Dry-No-More Scalp Treatment hloubkově vyživující kúra pro suchou pokožku hlavy | Notino 824,- Kč
 • Moroccanoil – Treatment Oily Scalp Treatment kúra pro mastnou pokožku hlavy | Notino 824,- Kč
 • Kérastase Résistance Extentioniste Scalp Serum sérum pro růst vlasů a posílení od kořínků | Notino 721,- Kč
 • Philip Kingsley – Flaky/Itchy Scalp čisticí a zklidňující tonikum pro suchou a svědící pokožku hlavy | Notino 649,- Kč
 • Reghaar – Vlasový aktivátor 50 ml | Dr. Max 115,- Kč

5 Ostatní

Pokud vlasy necháváte volně uschnout, doporučuje se fénem se studeným vzduchem vysušit alespoň vlasovou pokožku, aby se nezapařila. Na česání vlasů používejte kartáč s kančími štětinami, který při česání jemně promasíruje pokožku a prokrví ji. Zdraví vlasů i pokožky ovlivní Vaše stravovací návyky a strava by měla být bohatá na bílkoviny a prospěšné oleje. Pokud trpíte na suchou pokožkou hlavy, zkuste do své stravy zařadit doplněk s omega-3 mastnými kyselinami, jehož konzumace je pohodlnější než konzumace rybího oleje. Osobně nejsem příznivkyní doplňků stravy na vlasy, které dle mého názoru a zkušenosti pomohou pouze v případě nedostatku určitých látek a investici do drahých doplňků stravy proto nedoporučuji. Pokud chcete mít pocit, že pro své vlasy děláte maximum, tak vsaďte na cenově dostupné doplňky stravy a těch pár ušetřených stovek raději investujte do kvalitního šampónu a peelingu. O mé zkušenosti s vlasovou mezoterapií, kterou nedoporučuji, se můžete dočíst zde.  

3 komentáře

 1. ahoj, trapi me stejny problem co Tebe kdysi. Zajima me, jak jsi docilila toho, ze zanet odesel, resp. jak pises “dostala jsi ho pod kontrolu”? Drzela si dietu? Chodila na nejake kury? Mne to uz trapi pres pul roku, pul vlasu je pryc :( Kozni lekarka mi zatim prilis nepomohla (hormonalni serum, tekuty dusik).

  1. Ahoj, to mě moc mrzí. Ze začátku jsem aplikovala několik týdnů Belosalic, který mi nepomohl a vypadávání vlasů se postupně zastavilo po půl roce od prvních prříznaků až po přípravku Alpicort F v kombinaci s odezněním příznaků v podobě s hnisáním mazových žláz. Co se projevů seboroické dermatitidy týče, pomohly mi přípravky s účinnou látkou Piroctone Olamine. Používala jsem lékárenské šampony proti lupům, které látku obsahují. Vlasy by se měly mýt co nejčastěji, protože kvasinkám Malassezia se nejlépe žije na mastné vlasové pokožce. Některé šampóny méně pění a je nutné vlasovou pokožku šamponem umýt 2-3x po sobě, aby byla opravdu čistá. Nyní používám i bezoplachové sérum s Piroctone Olamine a Climbazolem Sachajuan Scalp Treatment, které lze aplikovat pohodlně i mezi mytími vlasů bez jejich namáhání a používám i kondicionér Scalp Conditioner od Sachajuan s obsahem obou látek. Vlasová pokožka je velmi náchylná a při nevhodné změně šamponu se příznaky znovu objeví. Co se stravy týče, nejím lepek ani cukr a velmi strikně omezuji příjem veškerých sacharidů na nezbytné minimum. Držím palce, ať se dá vlasová pokožka co nejdříve dohromady ;)

 2. Ahojky, máš zkušenosti s nějakými produkty odtud? Dávám přednost spíš přírodní kosmetice, takže se mi jejich přípravky docela líbí, jen nevím moc, jestli jsou třeba účinné a někdo pomohly. Docela by mě zajímalo co by udělaly s mými vlasy :)

Napsat komentář

Při poskytování služeb a analýze návštěvnosti nám pomáhají soubory cookie. Využíváním těchto stránek s jejich používáním souhlasíte. Více o cookies

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zavřít