Nedávno jsem začala sledovat nový YouTube kanál Doctorly, který točí dva sympatičtí dermatologové. Zaujalo mě zejména nové video o přístrojích NuFace, Foreo Bear a Ziip, což jsou udělátka fungující na technologii mikroproudu pro vypnutí a konturování obličeje, která vlivem placených spoluprácí s influencery v poslední době zaplavila sociální média a valí se na nás ze všech stran. Na mém wishlistu přístroje nikdy nebyly, ale ráda bych se s Vámi prostřednictvím článku podělila o poznatky dermatologa Dr. Shaha, jehož jeden trefný příklad názorně vysvětluje, proč jsou tyhle přístroje naprosté blbiny a proč je zbytečné za ně utrácet těžce vydělané korunky a připojím i názor dermatoložky Dr. Dray, který vysvětluje podstatný rozdíl mezi slovíčky FDA Clear a FDA Approved.

Slibování horů dolů od výrobců

Foreo Bear

Chytré zařízení, které zpevňuje pleť jako náročný workout. To je tónující obličejový přístroj FOREO Bear Fuchsia, které využívá 5 intenzit mikroproudové technologie a T-Sonic pulzaci pro efekt vypnutí, tónování a zvýraznění kontur obličeje. Napomáhá k redukci vrásek a zároveň pečuje o pleť v oblasti brady, tváře, krku i čela. Při pravidelném používání přináší FOREO Bear viditelné a dlouhodobé výsledky, snadno se dobíjí a skvěle se hodí pro všechny typy pleti a věkové kategorie. Při jeho použití nezapomeňte aplikovat vodivé FOREO sérum, které zaručuje bezpečnost a maximální výsledky. Vlastnosti: Zpevňuje, vypíná a tónuje pleť, zvýrazňuje kontury obličej, jemně masíruje obličej, čímž umocňuje jeho prozáření, napomáhá k redukci vrásek a známek stárnutí pleti, přispívá k lepšímu vstřebávání pečujících produktů, přináší dlouhodobé viditelné výsledky, hodí se pro všechny typy pleti.

Foreo Bear Mini

Pravidelným cvičením se tělo zpevňuje a vypadá čím dál tím lépe. A stejně tak je tomu i u pleti. Tónující obličejový přístroj FOREO Bear Mini přináší workout pro vaši pleť, po kterém bude krásně zpevněná a prozářená. Díky cíleným mikroproudům a T-Sonic pulzaci napomáhá FOREO Bear Mini minimalizovat prvotní známky stárnutí, zlepšuje vstřebávání pleťové péče a pomáhá stimulovat a tónovat pleť. Při použití přístroje nezapomeňte aplikovat vodivé FOREO sérum, které zaručuje bezpečnost a maximální výsledky. Vlastnosti: Stimuluje a tónuje pleť pro krásnější vzhled, jemně masíruje pleť, čímž umocňuje její prozáření, přispívá k lepšímu vstřebávání pečujících produktů, cílí na známky stárnutí pleti a zpevňuje ji, přináší dlouhodobé viditelné výsledky, mini verze ideální nejen na cesty. Jak používat: Stáhněte si aplikaci FOREO For You. Aktivujte Bluetooth a synchronizujte přístroj s aplikací. Pomocí přípravku bez obsahu oleje odstraňte z pleti make-up, kožní maz a nečistoty. Naneste na tvář tenkou vrstvu vodivého séra FOREO pro bezpečné a efektivní ošetření a vmasírujte jej do pleti. Zvolte si přednastavenou intenzitu procedury a mikroproudu pomocí aplikace, nebo ručně stisknutím univerzálního tlačítka. Po dobu 3 minut klouzejte přístrojem BEAR Mini po pleti na vybraných místech. Po ukončení procedury se přístroj vypne. Používejte po dobu 3 minut 1× denně.

NuFace

Facelift doma Vám umožňuje NuFACE Mini Facial Toning Device Zařízení pro facelifting, které je inovativní a přenosné a uplatňuje technologii microcurrent pro napnutí a konturování vzhledu pokožky. Toto řešení pro napnutí pokožky na obličeji je efektivní, přírodní a neinvazivní a je klinicky prokázáno, že zlepšuje obrysy obličeje a tón pleti a současně přispívá k omezení vrásek na bradě, tvářích a čele. Toto dobíjecí zařízení je schváleno FDA je snadné je používat doma nebo na cestách; při průběžném používání poskytuje viditelné a dlouhodobé výsledky a je vhodné pro všechny typy pleti a pro každý věk. Pro použití na cestách. Péči s použitím technologie microcurrent treatment provádějte 5 dní v týdnu po dobu 60 dnů. Po 60 dnech můžete používání omezit na 3 dny v týdnu. Vhodné pro všechny typy pleti a pro každý věk. Schváleno FDA.

Nezávislý názor dermatologů

Doctorly

Udělátka na bázi mikroproudu slibují, že pomohou s posílením a tónovaním obličejových svalů, což obličeji dle výrobců dodá objem a ve výsledku by mělo vést k redukci vrásek a právě tady je zakopaný pes. Výrobci uvádí, že svalová atrofie je důvodem stárnutí pleti a vzniku vrásek. Ano, ztráta svalové hmoty může do jisté míry vést k projevům stárnutí, ale hlavním důvodem je dle Dr. Shaha redistribuce tuku v obličeji, resorpce a remodelace kostí, ztráta dermálního kolagenu a ztenčování epidermis a až po sáhodlouhém výčtu jiných a závažnějích důvodů se nachází ona ztráta objemu svalové hmoty. Vědecká studie A volumetric analysis of soft-tissue changes in the aging midface using high-resolution MRI: implications for facial rejuvenation. Plast Reconstr Surg. 2005 od Gosain AK, et al., která porovnávala snímky měkkých tkání z magnetické rezonance mladších a starších žen ukazuje, že s postpupujícím věkem dochází k redistribuci tuku v obličeji, ale ke zřetelné ztrátě svalové hmoty v obličeji naopak nedochází. A zatímco svalová atrofie v rámci těla je běžná, obličeje se svalová atrofie v takovém měřítku vůbec netýká, protože obličejové svaly neustále používáme a “procvičujeme”, takže efektivita těchto předražených udělátek jaksi postrádá prokazatelné vědecké opodstatnění.

Doktor Shah dále uvádí, že existují dvě studie, jejichž závěry mohou naznačovat, že obličejové cvičení může MÍRNĚ, znovu opakuji slovíčko MÍRNĚ, zlepšit objem obličeje a elektrostimulace, která způsobuje skutečné kontrakce svalů, které opravdu pocítíte, ZCELA NEPATRNĚ zvýší objem obličeje a podpoří mladiství vzhled, ale problém s udělátky je takový, že mikroproud nezpůsobuje znatelné kontrakce svalů, takže se o tyto studie nelze opírat při zdůvodnění účinnosti předražených udělátek na bázi mikroproudu.

A nejdůležitejší zpráva z celého videa je zmínka, že svalová hypertrofie nebo posílení svalů a samotný pohyb svalů, ve své podstatě způsobuje vznik vrásek a z tohoto důvodu se používá botox, který svaly dočasně paralyzuje, čímž zabraňuje jejich kontrakci a do jisté míry působí preventivně proti vzniku či prohlubování vrásek. A z tohoto hlediska není tónování a posilování obličejových svalů z dlouhodobého hlediska příliš dobrý nápad a ve skutečnosti pravděpodobně naopak povede k rychlejšímu vzniku a prohlubování vrásek.

A za sebe mohu potvrdit, že pohyb svalů je opravdu hlavní příčinou vzniku vrásek. Zatímco mnoho 20letých slečen už má výrazné vějířkovité vrásky kolem očí, já ve 34 letech nemám vůbec, ale vůbec žádné. To samé se týká i otravné mračivky a hlubokých vrásek na čele, které mě ani v mém pokročilém věku vůbec netrápí. Důvodem je stavba mého obličeje a skutečnost, že i když mluvím, ksychtím se nebo se směju, tak kůže kolem očí, mezi obočím a na čele zůstává v klidu a vůbec se nehýbe, tím pádem se nenamáhá ani nesvrašťuje a proto se mi vrásky nedělají a dělat nebudou (kůže bude pouze ztrácet objem, pevnost a elasticitu).

Odkazy na další vědecké studie a jejich souvislost s technologií mikroproudu, najdete v edukačním a perfektně zpracovaném videu od doktora Shaha, které doporučuji shlédnout, pokud Vás tato problematika zajímá a pokud jste o pořízení technologie na bázi mikroproudu někdy uvažovali.

Dr. Dray

O technologii mikroproudu se ve svém videu krátce zmiňovala i dermatoložka Dr. Dray, která uvedla, že tato technologie není založena na žádných důkazech či studiích a není prokázané, že pro vaši pleť budou “zázračné” přístroje mít nějaké benefity a upozorňuje na skutečnost, že udělátko není ověřené FDA (americkým úřadem pro kontrolu potravin a léčiv) jako profesionální přístroje, se kterými se můžete setkat v ordinacích lékařů. Existuje totiž zcela zásadní rozdíl mezi tvrzením FDA cleared a FDA approved. FDA cleared znamená pouze prokázání bezpečnosti ve smyslu, že by přístroj neměl bouchnout při použití a že vám nezpůsobí třeba popáleniny, tedy že by neměl způsobit nebezpečné vedlejší účinky, nejedná se o nebezpečný výrobek a zařízení se může prodávat, ale o efektivitě produktu samotného to nic nevypovídá a účinnost tvrzení výrobce nemusela být nijak prokázana a nejsem si vědoma toho, že by se výrobci prodávající haraburdí za pět táců do nějakých relevantních studií vůbec uráčily investovat. Nuface pouze udělal jakousi (nicneříkající) klinickou studii, která má s vědeckou studií pramálo společného, protože nebyly testovány dvě různé skupiny lidí – jedna, která by testovala skutečný přístroj s mikroproudem a druhá, která by testovala placebo přístroj, který by nedělal vůbec nic, aby bylo možné výsledky nezávisle porovnat a posoudit účinnost přístroje s mikroproudem a nespoléhat se pouze na samohodnocení a pocity uživatelů, kteří produkt dostaly zdarma k vyzkoušení. A dále mimo jiné zmiňuje, že dermatolog by takový chabý a hloupý přístroj nepoužíval.

Nezávislá recenze od Jen Luv

Dívala jsem se i recenze spokojených uživatelek a jedna zásadní věc se v recenzích neustále opakuje. Pozitivní změnu uživatelky sice zaznamenaly, ale přístroje musíte používat opravdu pravidelně a neustále, protože pokud s ošetřováním pleti přestanete, tak se během 1-3 dnů vrátí do původního stavu. To mě vedlo ke spekulaci, že za pomyslným efektem nestojí posilování svalů, ale například jejich podráždění, které způsobí otok, díky kterému působí kůže na pohled pevnější, ale jakmile stimulace a možné podráždění svalů ustane, tak svaly splasknou a během pár krátkých dnů jste zase tam, kde jste byli na začátku a to mi za 5 tisíc nepřijde jako adekvátní účinek ani zajímavá investice. Kdyby přístroj opravdu pomáhal s posilováním obličejových svalů, tak by efekt během x hodin přece nemohl zmizel. Přístrojem budete provádět i obyčejnou lymfodrenáž, kterou si však můžete dopřát i bez pomoci udělátka za pět tisíc, ale má domněnka se ukázala jako ne úplně správná a existuje mnohem snadnější vysvětlení …

Když na mě vyskočila recenze od Youtuberky Jen Luv, tak jsem si ji také pustila a narozdíl od jiných propagátorek udělátek řekla, že efekt ošetření zmizel během pouhých pár hodin a nevydržel ani těch pár dnů. Zajímavé. Jen se nakonec odkazuje na video doktora Shaha, který mimo jiné uvádí, že viditelný efekt naducané pleti ihned po použití je pravděpodobně způsobený sérem obsahujícím kyselinu hyaluronovou, která na sebe naváže vodu a tím okamžitě naduchá a lehce vypne pleť, čímž se opticky (a dočasně) zmenší hloubka a viditelnost vrásek a optickou redukci vrásek po použití udělátka může mít na svědomí právě sérum s hyaluronkou a ne udělátko samotné. Jen tedy vyzkoušela aplikovat pouze samotné sérum s obsahem kyseliny hyaluronové bez ošetření udělátka s mikroproudem a světe div se, pozorovala úplně stejné výsledky! Na tomto základě usoudila, že se časová ani finanční investice do tohoto krámu nevyplatí, využila možnosti americké Sephory, která při nespokojenosti se zakoupeným produktem garantuje vrácení peněz a zázrak poslala zpět. 

Tags : parfumerie

2 komentáře

  1. 34 prokrocily vek??? tyvole….ty mas dost :D :D :D :D :D :D co budeš hovoriť keď budeš mať 60:))

Napsat komentář

Při poskytování služeb a analýze návštěvnosti nám pomáhají soubory cookie. Využíváním těchto stránek s jejich používáním souhlasíte. Více o cookies

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zavřít