Dnes jsem se rozhodla jít s kůží na trh a podělit se s vámi o osobní zkušenost s užíváním léků na hubnutí vázaných na lékařský předpis – o předražených lentilkách z internetu nebude řeč. Jako dítě a jako teenager jsem s váhou neměla žádné problémy a vážila jsem asi o 2 kg více než by měla být má ideální váha vypočítaná pomocí chytrých přístrojů a vzorečků. Po přehoupnutí dvacítky jsem začala plíživě přibírat. Když jsem si všimla problému s ručičkou na váze, začala jsem nejprve dávat pozor na to co jím a nezdravé potraviny vyměnila za zdravější alternativy. Bohužel to nemělo úspěch a ručička váhy postupem času ukazovala více a více. Nechápala jsem, co se tak najednou děje, když jsem stravovací návyky ani úroveň pohybové aktivity nezměnila, sladkému jsem nikdy neholdovala a slazené nápoje jsem úplně přestala pít někdy na střední. Postupně jsem tedy přesla na redučkní dietu, ale bez výsledku. Kila se mě držela jako klíště a nešlo je žádným způsobem setřást.

V té době se u mě začaly objevovat příznaky autoimunitního onemocnění štítné žlázy, které mi během následujících několika let nedokázalo diagnostikovat více než 15 lékařů v řadě různých specializací. Já sama jsem věděla, že musí být na vině špatná funkce štížné žlázy, ale nikdo mi nevěřil a po provedení těch nejzákladnějších (čti nejlevnějších) testů mě několik lékařů odkázalo na psychiatrii s divokou domněnkou, že se jedná o deprese a nikdo nechtěl slyšet, že tomu tak není. Zoufalost a neschopnost udržet ručičku váhy na rozumném a zdravém čísle, mě dohnala k zoufalým činům a tak jsem sáhla po berličkách v podobě léků na hubnutí, které jsem viděla jako poslední šanci dostat vymykající se váhu pod kontrolu. Léky na hubnutí, které byly/jsou dostupné výhradně na lékařský předpis, se dělí do dvou základních kategorií – léky na potlačení hladu (a chuti k jídlu) a blokátory tuků. Já jsem vyzkoušela obě dvě varianty a rozhodla jsem se s vámi podělit o osobní zkušenost, jak takové léky fungují a jestli vůbec fungují.

Sibutramin (Meridia)

Sibutramin se nejprve užíval jako antidepresivum mezi jehož nejčastěji hlášené vedlejší účinky patřilo potlačení hladu a chuti k jídlu a z toho důvodu se Sibutramin později začal předepisovat jako lék na hubnutí. Zjednodušeně řečeno blokuje Sibutramin schopnost těla reabsorbovat chemické signály zvané neurotransmitery, které mozek mimo jiné využívá k regulaci hladu. Konkrétně se jedná o seretonin a norepidepfrine, které uvolňuje hypothalamus jako signál nasycení. Pokud chemická látka dokáže omezit vyprchání těchto neurotransmiterů, budete se cítit sytější v důsledku čehož budete méně jíst, což povede ke kýženému ubývání na váze. Teorie zní moc hezky a slibně, proto je důležitá osobní zkušenost, jak takový lék (ne)funguje v praxi.

Když jsem začala užívat lék Meridia, vážila jsem cca 75 kg (25 kg tuku), což bylo o 12 kg více než moje ideální tabulková váha s ohledem na stavbu mého těla a poměr aktivní tělové hmoty. Vzhledem k mému tehdy nediagnostikovanému onemocnění štítné žlázy, kdy se mi váhu nedařilo dostat pod kontrolu zdravým a rozumným stravováním v kombinaci s pohybem, mi lékařka na moji žádost předepsala Meridii a tehdy se psal rok 2007/2008. Jelikož se původně jednalo o antidepresivum, bylo prvních několik týdnů užívání Meridie tím nejlepším obdobím v mém životě (jak smutné, že). Mé tělo na prášky nereagovalo obvyklým způsobem, který se projevuje pouze potlačením hladu a chuti k jídlu, ale na mě Meridia působila jako silný stimulant, který mě nakopl (člověk z mého okolí léky po nějaký čas užíval také, ale stimulující efekt na dotyčnou osobu Sibutramin neměl a pomohl pouze s utlumením hladu). Najednou jsem měla energie na rozdávání, byla jsem neunavitelná a stačilo mi spát pouhé 4 hodiny denně. Přesto jsem se ráno probouzela s úměvem na tváři, maximálně odpočinutá a tolik energie jsem nikdy v životě neměla a už ani mít nebudu. Každé ráno jsem se probouzela šťastná bez zjevného důvodu a s úsměvem na tváři od ucha k uchu. Hlad, chutě ani pomyšlení na jídlo jsem vůbec neměla a proto jsem téměř nejedla. Během pouhých pár týdnů jsem výrazně zhubla, bez pocitu hladu, bez odříkání i bez práce (a bez pohybu a cvičení) něco kolem 12 kg, což byl silně nadprůměrný výsledek. Zní to pohádkově, že jo? Teď přichází na řadu to ALE, kvůli kterému byla lékům zrušena registrace a následovalo stažení léků z evropského trhu.

Zobání prášků vůbec neřeší příčinu přibírání. Onemocnění štítné žlázy zvládly léky na nějaký čas potlačit, ale nesprávnou hormonální funkci neřeší. “Léčba” Sibutraminem byla možná pouze na pár měsíců a i kdyby bylo možné léky bez následků užívat déle, tak by to ve výsledku bylo stejně úplně jedno. Po 6-8 týdnech si “mozkové centrum pro kontrolu hladu” zvykne na novou hladinu neurotransmiterů a veškeré účinky léků ze dne na den zmizí jak mávnutím prokleté hůlky. Přesně to samé se stalo i mně. Měla jsem sice to štěstí, že léky fungovaly o chvilku déle, ale zhruba po 10-12 týdnech užívání se stimulační účinky zcela vytratily a moje tělo na léky přestalo reagovat. Tablety jsem po dalších pár týdnech vysadila, protože jejich užívání nemělo smysl. Zkusila jsem se k nim vrátit po přestávce, která trvala zhruba 2-3 roky, ale moje tělo už léky ignorovalo a nereagovalo na ně.

Pilulky na omezení hladu nejsou řešením léčby obezity, protože na základě provedených studií došlo v průměru (spolu se zdravou stravou a pohybem) k redukci pouhých 1,5-2 kg což obezitu neřeší. Další problém s polykáním zázračných tabletek je ten, že se nenaučíte stravovat správně a po vyprchání efektu potlačujícího hlad a chuť, se začnete nezřízeně a nezdravě cpát a za chvíli jste přesně tam, kde jste byli před užíváním tabletek a jako bonus za blbost získáte ještě pár kilo navíc. Věřte, že i já jsem si bláhově myslela, že si váhu za každou cenu udržím, ale ani při nejlepší vůli se mi to nepovedlo. Osobu blízkou, kterou jsem v článku zmiňovala, potkal ten samý neblahý osud a stejně tak drtivou většinu pacientů. Po vysazení/vyprchání počátečního efektu, nabrali téměř všichni kila zpátky a to byl oficiální důvod, proč byl lék o pár let později stažený z trhu.

Na českém trhu je stále k dostání lék na předpis s modrým pruhem, který je sice schválený pro jiné účely, ale mezi jeho vedlejší účinky patří ztráta chuti k jídlu a s tím související hubnutí. Já jsem lék brala asi 2-3 měsíce a problém s tímto “zázrakem” je úplně stejný jako se Sibutraminem. Zkrátka existuje pouze velmi krátké časové okno v průměru kolem 6-8 týdnů, kdy lék zvládne potlačit chuť jídlu a poté ho tělo začne ignorovat. Samotné vysazení léku pak mohou provázet nežádoucí účinky mezi které patří zvýšená chuť k jídlu, což je po ukončení redukčního plánu nežádoucí.

Xenical (Orlistat)

Druhou možností, jak napomoci hubnutí, jsou speciální blokátory, které zabraňují vstřebávání tuku. Tuk přijatý ze stravy musí být tělem zpracován a rozložen na základní části glycerol a mastné kyseliny, aby mohl být ve střevech vstřebán. Molekuly tuku jsou samy o sobě příliš velké na to, aby prošly v nezměněném stavu membránou buněk v těle a na řadu přichází enzym nazývaný lipáza, který rozkládá tuky. Aby mohl enzym splnit svou práci a tuky rozštěpit, musí dojít k jejich svázání. Blokátory vstřebávání tuku fungují tak, že se samy návažou na enzymy lipázy a tím lipáze zabrání v štěpení tuků, bez kterého tělo nemůže tuk vstřebat a v důsledku toho je část tuku bez užitku vyloučena stolicí. Vědecké studie navíc ukazují, že tyto berličky v podobě tablet mohou zabránit vstřebání až 30% přijatých tuků. Výsledek zobání pilulek bez úpravy jídelníčku a pohybových aktivit ale zas tak dobře nezní. Účastníci studie trvající dva roky, zhubli v průměru o 2,5 kg tuku více než lidé, kteří tabletky nebrali. Pokud upravíte jídelníček a přidáte nějaký pohyb a cvičení, tak by se na první pohled mohlo zdát, že se jedná o skvělého pomocníka, který zcela logicky urychlí hubnutí. Tak kde by mohl být ten zakopaný pes? Přestanou snad po čase blokátory fungovat, protože si na ně tělo zvykne? Ne, nepřestanou. Problém spočívá někde úplně jinde a to především v tom, že léky skutečně fungují …

Teoreticky zní blokování tuku ze stravy suprově. Tělo určitou část přijatého tuku bez užitku vyloučí a tím dramaticky sníží příjem kalorií, které jsou u tuku poměrně vysoké a tímto způsobem usnadní hubnutí. Tady zakopanej pes není … Úplně nevím, jak nežádoucí účinky kulatně popsat a neopomenout podstatné zkušenosti, které by názorně vysvětlili, proč užívání blokátorů tuků není zas tak skvělej nápad, takže si to řekneme narovinu a bez obalu a slabší povahy prominou a přeskočí.

Upozornění: Tento odstavec názorně popisující fungování blokátorů tuků není vhodný pro slabší povahy.

Tuk, který se nemůže přirozeně vstřebat, je tělem vyloučen a to v nezměněné a nepřirozené podobně – jako tuk, který bude vyloučen jako extrémně mastná, slizká, vazká a silně zapáchající “tekutina”, která bude oddělena od pevné stolice. A zásadní problém je ten, že anální svěrače nejsou narozdíl od močového měchýře stavěné na udržení tekutin. Což v praxi znamená, že úplně ztratíte kontrolu nad udržením stolice a zákonitě se stanou velmi trapné nehody, které si za obrázek nedáte a pokud by se vám stali někde na věřejnosti, tak byste se hanbou propadli a styděli se až do smrti. Při prvním nutkání na stolici nestihnete doběhnout i kdybyste od záchodu stáli pár metrů, protože i sundání kalhotek nebo slipů v této nezáviděníhodné situaci zabere věčnost, prostě a jednoduše to nestihnete. Pilulky jsou bohužel natolik účinné, že se nehoda s nedozírnými následky stane i když budete chtít zcela nevinně upustit jemný větřík a dojde k tomu klidně i bez předchozího varování, stačí se třeba prostě a jednoduše ohnout … A nemyslete si, že se bude jednat o diskrétní úsměvnou nehodu, která půjde při troše štěstí zahrát do autu. Věřte mi, že nepůjde. Představte si, jakou paseku a jak velký mastný flek na kalhotech udělají dvě blbé lžíce oleje, které se pod tlakem rozprsknou do ohromného mastného kola. A v tomto případě se ještě ke všemu bude jednat o nelichotivě zabarvený a silně zapáchající olej, kterého se zbavíte pouze a jenom důkladnou a velmi dlouhou sprchou – a sami určitě znáte, jak obtížné je bez speciálního odmašťovacího mýdla nebo jaru odmastit ruce zamaštěné od obyčejného kuchyňského másla nebo oleje. V době covidé se vedlejší účinky tohoto udělátka nemusejí zdát tak strašné, ale věřte mi, že je zažít nechcete a já sama jsem přípravek přestala dobrovolně užívat i když jsem byla doma, protože ten vedlejší efekt je naprosto nechutnej brutus. Jistě existují volně prodejné léky, u kterých vedlejší účinky nebudou tak extrémní, ale v tom případě bude tuku ze stravy vyloučeno zanedbatelné množství a o nějaké podpoře hubnutí nemůže být ani řeč.

Závěr

Doufám, že si po přečtení mých osobních zkušeností, vezmete k srdci, že žádné zázračné prášky, pilule, tabletky ani tobolky na hubnutí, prostě neexistují a nenecháte si věšet bulíky na nos od prodejců a výrobců všech možných a nemožných nesmyslů a jejich pohunků v podobě pofidérních propagátorů na sociálních médiích. Když z podstaty věci nefungují ani regulované a přísně hlídané léky na předpis, za jejichž výzkum utratily renomované a zaběhnuté farmaceutické společnosti celé jmění, nevěřte tomu, že si stačí utrhnout od huby pár stovek nebo tisíc a investovat je do zázračných pilulí v líbivém obalu s chytlavým marketingovým sloganem, protože Mařka na Instagramu říkala, že díky nim zhubla 5 kg za dva měsíce bez dřiny, potu a odříkání. Léčiva prochází přísným a zdlouhavým schvalovacím procem a výrobci musí prokázat, že mají léky efekt, pro které se schvalují a který je uvedený v příbalovém letáku a kromě toho musí prokázat zdravotní nezávadnost. U doplňků stravy je to jiné a jejich výrobci žádné účinky nikomu prokazovat nemusí a pokud doplňky stravy vyloženě neškodí zdraví (neobsahují zdraví škodlivé látky), tak je můžete bez jakékoli regulace vesele prodávat jako řešení problému na cokoli :)

Napsat komentář

Při poskytování služeb a analýze návštěvnosti nám pomáhají soubory cookie. Využíváním těchto stránek s jejich používáním souhlasíte. Více o cookies

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zavřít